انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: بروز رسانی ها (حل شد)  (دفعات بازدید: 555 بار)

0 کاربر و 2 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین norouzi90

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 767
  • Linux Mint
بروز رسانی ها (حل شد)
« : 05 تیر 1400، 11:28 ب‌ظ »
سلام،
چرا هی بروز رسانی می آید؟ برنامه‌ها که دارند درست کار می کنند، سیستم هم که شکر خدا درست کار میکند، چرا ول نمی کنند؟! این بروز رسانی ها انگار مثل معده اژدها هستند، سیرمونی ندارند ، تمام نتم را تمام کردند!! گاهی اوقات هم سرعت آنقدر پایین می‌آید که حتی یک صفحه را به زور می‌شود باز کرد از آن ور هم برنامه‌ها خوش و خندان برای خودشان  جشن بروز رسانی گرفته اند!!!

می‌خواستم نحوه موضع گیری شما چه در توزیعی که از آن استفاده می‌کنید و چه در موبایلتان  برای  این بروز رسانی ها در صورت امکان بیان فرمایید.

](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,)
« آخرین ویرایش: 07 تیر 1400، 08:31 ب‌ظ توسط norouzi90 »

آفلاین میمو ☕

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1034
  • mrostd سابق
پاسخ : بروز رسانی ها
« پاسخ #1 : 06 تیر 1400، 01:29 ق‌ظ »
اجباری برای به‌روزرسانی مکرر وجود نداره، به‌روزرسانی بدون اجازهٔ کاربر صورت نمی‌گیره مگر این‌که کاربر اسنپ باشی.
همیشه بروزرسانی‌ها طوری نیست که مشهود باشه، بخش زیادی از این بروزرسانی‌ها ممکنه مربوط به وابستگی‌های برنامه‌های مورد استفاده، به‌روزرسانی‌های امنیتی، رفع باگ و حتی کرنل باشن‌ که تاثیر مستقیمشون رو تو نرم‌افزار مورد استفاده‌ت ممکنه نبینی.

آفلاین مرتضی . م

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1116
« پاسخ #2 : 06 تیر 1400، 02:12 ق‌ظ »
به روز رسانی عموما برای اضافه کردن قابلیت، رفع باگ و حفره امنیتی، بهبود رابط کاربری و ... است که همون طور که گفتن ممکنه بعضیاش رو اصلا نبینید
اگر علاقه ای به دریافت آخرین ویژگی ها و قابلیت های برنامه ها ندارید و میخواید همین سیستمی که دارید درست و امن کارش رو ادامه بده دبیان stable شاید گزینه مناسب تری باشه

آفلاین bed123derkelo

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 658
« پاسخ #3 : 06 تیر 1400، 10:42 ق‌ظ »
باسلام
نقل‌قول
اگر علاقه ای به دریافت آخرین ویژگی ها و قابلیت های برنامه ها ندارید و میخواید همین سیستمی که دارید درست و امن کارش رو ادامه بده دبیان stable شاید گزینه مناسب تری باشه

کاملا معقول و درست فرمودید :)

آفلاین norouzi90

• Hero Member
  • *
  • Linux Mint
« پاسخ #4 : 06 تیر 1400، 10:05 ب‌ظ »
درست می فرمایید، به روزرسانی ها معمولاً اجازه کاربر را می خواهد. شاید حدود یک ماهی می‌شود که دبیان استیبل را بعد از مدتها حذف کردم و لینوکس مینت را نصب کردم، در آنجا شاید بد عادت شدم. تا جایی که یادم می‌آید Update Manager بصورت پیش‌فرض نصب نبود و من هم نصب نکرده بودم و جز در مواقع update و upgrade شکر خدا متوجه چیزی نبودم.
ولی اینجا این نرم‌افزار رفته روی مخم!

بصورت دقیق‌تر بخواهیم به قضیه نگاه کنیم، اصل مشکل من با نرم افزارهایی است که استفاده نمی کنم، چرا بایستی بابت نرم افزارهایی که من اصلاً استفاده اشان نمی‌کنم ، نتم به هدر برود؟! مثلا من از مجموعه libreoffice تنها از writer استفاده می کنم.
 خوب می گویید، بسته ای که دوست ندارید آپدیت نکن، ولی بندگان خدا آنجا نشسته‌اند و هی می‌گویند آپدیتمان کن.عجبا!!

آفلاین مرتضی . م

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #5 : 06 تیر 1400، 10:32 ب‌ظ »
بصورت دقیق‌تر بخواهیم به قضیه نگاه کنیم، اصل مشکل من با نرم افزارهایی است که استفاده نمی کنم، چرا بایستی بابت نرم افزارهایی که من اصلاً استفاده اشان نمی‌کنم ، نتم به هدر برود؟! مثلا من از مجموعه libreoffice تنها از writer استفاده می کنم.
توی اویونتو فکر کنم بشه فقط libreoffice writer رو نصب کرد ( و البته بسته های مرکزی libreoffice که کلا مورد نیازه ) با این دستور
sudo apt install libreoffice-writer
[code]
برای مینت جستجو کنید

آفلاین bed123derkelo

• High Sr. Member
  • *
« پاسخ #6 : 06 تیر 1400، 10:54 ب‌ظ »
باسلام
نقل‌قول

آهان این همون مشکلی بود که من داشتم وقتی به دنیای گنو/لینوکس امدم.
کلی برنامه با توزیع نصب میشه که خیلی ها رو من اصلا یک بار هم اجراع نمیکردم :'(
یا برنامه نصب بود که من یه جایگزین دیگه میخواستم و ...
اما چه طوری باید حلش کرد
۱-شما میتونید موقع نصب فقط میزکار تنها رو نصب کنید بدون برنامه های پیش فرض
بعد برنامه های مورد علاقه خودتون رو نصب کنید. ::)

۲-یا کلا میزکار نصب نکنید و از مدیریت پنجره استفاده کنید
که کار آسونی نیست اما خیلی عالی هست. \\:D/ ](*,)
پیشنهاد من گزینه ۱ هست.

داخل انجمن یا نت جستجو کنید

برای نمونه میزکار xfce
apt install --no-install-recommends xfce4
« آخرین ویرایش: 06 تیر 1400، 10:57 ب‌ظ توسط goloshon »

آفلاین norouzi90

• Hero Member
  • *
  • Linux Mint
« پاسخ #7 : 06 تیر 1400، 11:33 ب‌ظ »
نقل‌قول
شما میتونید موقع نصب فقط میزکار تنها رو نصب کنید بدون برنامه های پیش فرض
بعد برنامه های مورد علاقه خودتون رو نصب کنید.

۱- در مراحل نصب دبیان به چه نحوی است؟
مثلاً من می‌خواهم در دبیان ، میزکار xfce را بدون برنامه‌های پیش‌فرض را نصب کنم، آیا راه دیگرش این است که در مراحل نصب، در قسمت انتخاب میزکار، تیک کدام گزینه ها را در عکس پایینی را بزنم یا تیک کدام گزینه های پیش‌فرض را بردارم؟

۲-فکر کنم تنها فقط در خود دبیان بشود این کار را کرد، در سایر توزیع‌های مبتنی بر دبیان دقیقاً نمی‌دانم ، چیزی که فرمودید بشود؟

نقل‌قول
-یا کلا میزکار نصب نکنید و از مدیریت پنجره استفاده کنید
که کار آسونی نیست اما خیلی عالی هست.

اعصاب کار کردن با مدیریت پنجره را ندارم.کلا روی اعصابم!!

آفلاین مرتضی . م

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #8 : 06 تیر 1400، 11:39 ب‌ظ »
اوبونتو هم یه گرینه minimal installation داره

آفلاین esmaeelE

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 1254
« پاسخ #9 : 07 تیر 1400، 04:01 ق‌ظ »
برای یک سیستم قابل استفاده سبک، XFCE و Standard System Utilities کافیه.

من این روش را پیشنهاد می‌کنم ولی کاملا فاقد برنامه‌های پیش‌فرضی مانند firefox-esr نیست.

برای نصب بدون برنامه‌های پیش‌فرض پیوند زیر را ببینید.
ایده اصلی نصب با ایزو debian netinstall و سپس نصب بسته‌هایی است که لازم دارید.

در ادامه که شناخت بهتری از هریک ار بسته‌های XFCE پیدا می‌کنید بنا به نیازتان برخی دیگر از نصب شده‌ها را نیز می‌توانید حذف کنید.

آفلاین bed123derkelo

• High Sr. Member
  • *
« پاسخ #10 : 07 تیر 1400، 11:36 ق‌ظ »
باسلام
نقل‌قول
-فکر کنم تنها فقط در خود دبیان بشود این کار را کرد، در سایر توزیع‌های مبتنی بر دبیان دقیقاً نمی‌دانم ، چیزی که فرمودید بشود؟
دوستان راهنمایی کردند.آرچ هم هست.
نقل‌قول
- در مراحل نصب دبیان به چه نحوی است؟
مثلاً من می‌خواهم در دبیان ، میزکار xfce را بدون برنامه‌های پیش‌فرض را نصب کنم، آیا راه دیگرش این است که در مراحل نصب، در قسمت انتخاب میزکار، تیک کدام گزینه ها را در عکس پایینی را بزنم یا تیک کدام گزینه های پیش‌فرض را بردارم؟
در مرحله انتخاب میز کار فقط گزینه آخر رو انتخاب کن.
بعد از نصب گراب و راه اندازی مجدد وارد صفحه لاگین میشی
که محیط shell هست.وارد یوزر کاربر میشی بعد دستور زیر میزنی نصب میکنی
su -
Password:
apt install --no-install-recommends xfce4
بعد از پایان نصب سیستم رو راه اندازی مجدد میکنی تمام.

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
« پاسخ #11 : 07 تیر 1400، 03:17 ب‌ظ »
دلیل اینکه برنامه‌های زیادی نصب میشن اینه که میزکار‌ها با tasksel نصب میشن. tasksel یه لیست ار برنامه‌ها رو با apt نصب می‌کنه.
وقتی شما یه گزینه رو توی اون مرحله انتخاب می‌کنید، ‌کل برنامه‌هایی که توی اون لیست هست، نصب میشه و شما هم نمی‌تونید کاری انجام بدید. راه حل اینه که موقع نصب، فقط ابزار‌های پایه رو نصب کنید و بعد از نصب، دستی میزکار و چیز‌های لازم رو نصب کنید.

موقع نصب که می‌پرسه چه چیزی نصب کنه، فقط standard system utiles  رو انتخاب کنید. اگه می‌خواهید به پرینتر هم وصل بشید، print server رو هم انتخاب کنید.
ssh server رو در صورتی انتخاب کنید که لازم دارید به کامپیوتر ssh بزنید. web server هم اصلا بعید بدرد شما بخوره. بقیه گزینه‌ها مربوط به میزکار هست. اونها رو انتخاب نکنید. debian desktop envirinment همون gnome هست. ادامه مراحل نصب رو پیش برید.

بعد از راه‌اندازی مجدد، وارد حساب خودتون بشید. قبلا توی این محیط بودید پس کارتون راحت‌تره.
توی این مرحله باید با کابل به اینترنت وصل بشید. wifi به احتمال زیاد کار نمی‌کنه چون درایور‌های اون نصب نشده.

اگه مشکلی توی اتصال پیش اومد و خودکار ip نگرفتید، با دستور ip a ببینید که اسم کارت شبکه چیه. بعدش بگید که از dhcp بره ip بگیره. برای اینکار فایل زیر رو باز کنید.
sudo nano /etc/network/interfacesو داخلش اینو بنویسید.
auto NAME
iface NAME inet dhcp
به‌جای NANE، اسم کارت شبکه رو بزارید

بعدش یه بار کابل رو قطع و وصل کنید. باید خودش وصل بشه و ip بگیره.

اگه به درایور‌های انحصاری نیاز دارید، مخازن رو درست درست کنید. اول فایل sources.list رو باز کنید.
sudo nano /etc/apt/sources.list
حالا متن زیر رو جایگزین متن اونجا کنید.
deb http://deb.debian.org/debian/ buster main contrib non-free
deb-src http://deb.debian.org/debian/ buster main contrib non-free

deb http://security.debian.org/debian-security buster/updates main contrib non-free
deb-src http://security.debian.org/debian-security buster/updates main contrib non-free

deb http://deb.debian.org/debian/ buster-updates main contrib non-free
deb-src http://deb.debian.org/debian/ buster-updates main contrib non-free

اگه می‌خواهید به دبیان 11 ارتقا بدید، bullseye رو جایگزین buster کنید. و بعد دستور زیر رو بزنید. فقط دو خطی که مربوط به debian-security هست رو کامنت کنید.(اولش # بزارید) چون هنوز اون مخازن فعال نشدن.
sudo apt update
sudo apt dist-upgrade

اگه گرافیک انویدیا دارید، بسته nvidia-detect رو نصب کنید و بعد دستور nvidia-detect رو بزنید. خودش میگه چه بسته‌ای رو برای درایور‌های انویدیا نصب کنید.

الان xfce رو نصب کنید. بهتره که network manager و چیز‌های مربوط به اون رو هم نصب کنید.
sudo apt install xfce4 network-manager-openvpn-gnome network-manager-gnome
بعدش که اینها نصب شد، اون فایلی که برای وصل شدن به اینترنت تغییر دادید رو به حالت قبل برگردونید و سیستم رو راه‌انداری مجدد کنید.

الان چیز‌های اضافه ندارید. البته باید یه مرورگر هم نصب کنید چون مرورگری هم ندارید. برای نصب فایرفاکس اینو بزنید.
sudo apt install firefox-esr
apt-file رو هم نصب کنید. بعدش initramfs رو دوباره بسازید. اگه داریور یا فرموری رو نداشته باشید، میگه به شما. بعد با apt-file دنبال اون بگردید.
sudo apt install apt-file
لیست مخازن رو آپدیت کنید. این کار مهم هست و ممکنه تا 100miB هم اطلاعات دانلود کنه.
sudo apt update
ساخت دوباره initramfs
sudo update-initramfs -u
اگه چیزی وجود نداشت، با apt-file دنبال بسته‌ای که اون فایل رو داره بگردید.
apt-file search <firmware>به‌جای <firmware> اسم اون فایل رو بزارید.(توجه کنید فقط اسم. نه مسیر کاملی که initramfs میگه وجود نداره)
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19688
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #12 : 07 تیر 1400، 07:05 ب‌ظ »
سلام،
چرا هی بروز رسانی می آید؟ برنامه‌ها که دارند درست کار می کنند، سیستم هم که شکر خدا درست کار میکند، چرا ول نمی کنند؟!
می‌تونید با apt changelog ببینید چرا برای بسته‌ای به روز رسانی اومده. محض خنده که به‌روز نمی شن!
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین norouzi90

• Hero Member
  • *
  • Linux Mint
« پاسخ #13 : 07 تیر 1400، 08:31 ب‌ظ »
با تشکر فراوان از همه دوستان بزرگوار.