انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: ساخت محیط کاملا ایزوله برای اجرای برنامه های مشکوک  (دفعات بازدید: 1281 بار)

0 کاربر و 4 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین mahdiyar11

• Full Member
  • *
  • ارسال: 209
  • با سیستم عامل میشه صلح ایجاد کرد؛ میشه فرهنگ ساخت.
سلام دوستان من میخواستم یه پروژه رو از جایی بردارم و ادامش بدم...

اما چون به امنیتش اطمینان ندارم میخواستم توی یه محیط ایزوله ای که خیالم راحت باشه روش کار کنم تا اگه خدایی نکرده واقعا مخرب بود بهم آسیب نزنه

اولین راهی که به ذهن همتون میرسه ساخت یه ماشین مجازی با VirtualBox هست که این کارو نمیخوام انجام بدم چون هم فضاشو ندارم هم سخت افزارشو

میخواستم این اتفاق توی مینیمم ترین حالت ممکن بیوفته. اما مهم تر از همه اینکه کاملا ایزوله باشه.

راهی به ذهنتون میرسه؟
لینوکس یک سیستم عامل نیست ؛ یک روش زندگیه

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4865
  • masoft قدیم
من یک پست برای راه‌انداختن Viber در شرایط ایزوله نوشته بودم که اگر پیداش کنید، احتمالا جوابگوی سوالتون باشه و احتمالا خوبه که در ویکی اضافه بشه.

آفلاین norouzi90

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 784
  • Debian + Mate
من یک پست برای راه‌انداختن Viber در شرایط ایزوله نوشته بودم که اگر پیداش کنید، احتمالا جوابگوی سوالتون باشه و احتمالا خوبه که در ویکی اضافه بشه.

https://forum.ubuntu-ir.org/index.php?topic=99297

آفلاین M!lad

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1757
به جز اجرا با یک کاربر دیگه، میتونید از گزینه‌هایی مثل داکر یا chroot هم استفاده کنید.
..I feel no fault for the fault I feel..

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4865
  • masoft قدیم
به جز اجرا با یک کاربر دیگه، میتونید از گزینه‌هایی مثل داکر یا chroot هم استفاده کنید.
این روش‌ها می‌تونن گزینهٔ بهتری از روشی که من بیان کردم باشند. در روشی که من بیان کردم هنوز می‌تونه خطراتی وجود داشته باشه که نشه جلوشون رو به راحتی گرفت.

آفلاین mahdiyar11

• Full Member
  • *

اتفاقا توی سرچ هام به داکر هم برخورد کردم اما این محیط کاملا ایزوله نیست و ممکنه نشستی سیستم داشته باشه. و هم اینکه دانش میخواد و خودش یه فیلد جداست که کاملا باید یادش گرفت و ممکنه زمان بر باشه

اجرا با یه کاربر دیگه هم منطقیه تا حدودی اما توی این حالت فایل های سیستمی مشترک هستن اما میخواستم که اون محیط ایزوله فایل های جداگانه خودش رو داشته باشه...

آفلاین مرتضی . م

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1116
اگه خیلی مشکوکی و توان سخت افزاری برای ماشین مجازی نداری به نظرم یه لینوکس لایو بهترین گزینه هستش

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5100
  • اممم . اره دیگه! mehr32
اگه خیلی مشکوکی و توان سخت افزاری برای ماشین مجازی نداری به نظرم یه لینوکس لایو بهترین گزینه هستش
ولی دسترسی به پارتیشن ها نرم افزار ها ندارند دیگه ؟
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین mahdiyar11

• Full Member
  • *
یه چیزی توی خود سایت رسمی اوبونتو دیدم به اسم multipss که تقریبا همون محیط مجازی رو میسازه

https://multipass.run/

خیلی چیزی ازش نفهمیدم. کسی باهاش کار کرده یا آشنایی داره؟؟

آفلاین مرتضی . م

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1116
ولی دسترسی به پارتیشن ها نرم افزار ها ندارند دیگه ؟
اگر دیسک رمزگذاری نشده باشه ( یه تیکه که موقع نصب میتونید بزنید اگه یادتون نیست احتمالا نزدید) میتونه قبل از اجرای برنامه مونت کنه اون پارتیشن رو و فایل هایی که میخواد رو منتقل کنه بعد unmount کنه برای بعضی نرم افزار ها هم میشه به محیط لینوکس اصلی chroot کرد ولی isolate بودن خب کم میشه به هر حال

آفلاین Zincstudio

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 64
مگه اوپن سورس نیست؟؟

واسه چی شک دارید؟؟

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1923
مگه اوپن سورس نیست؟؟

واسه چی شک دارید؟؟
بالاخره نیازه یه جا که برنامه های مشکوک نصب نکنی یوقت خراب نکنه یا...
اوپن سورس هم باشه بازم میشه احتیاط کرد وگرنه ویروس هم اوپن سورس باشه باید کلش ببینی تا بفهمی چیکار میکنه خب...
هرچند شاید اصلا متن بسته هستش

پ‌ن: بعضی موقع برنامه کارهایی میکنه که مخرب هم نیست ولی ترجیح میدم دسترسی نداشته باشه...

آفلاین Zincstudio

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 64

پ‌ن: بعضی موقع برنامه کارهایی میکنه که مخرب هم نیست ولی ترجیح میدم دسترسی نداشته باشه...
[/quote]

نکته مفید و قابل تفکریه(:

در مورد ویروس اوپن سورس میشه توضیح بدید؟؟

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1923
(:
من برنامه نویس نیستم و زیادم اطلاع ندارم... ولی خب فرض کن یه ویروس طراحی شده یجوری سیستم عامل خراب کنه یا اصلا فقط جاسوسی که و یه سری اطلاعات مارو بگیره خب گیریم این ویروس متن بسته هستش ولی بعدش که سورسش داد یعنی دیگه کار نمیکنه یا دیگه ویروس نیست؟
مثلا فک کن یه نرم افزار طراحی شده نصب شد کل هاردت پاک کنه چه متن باز چه متن بسته کارش میکنه متن باز یعنی فقط توسعه دهندگانش سورس کدش(اگه اشتباه نگفته باشم) در اختیار ما گذاشتن همین، البته بعیده یه ویروس متن باز باشه و این کارو انجام نمیدن...
یا اصلا همین گنو/لینوکس هم میتونه اطلاعاتت بگیره نمیدونم محیط ها هم و... ولی چون متن بازه میتونیم ببینیم و اگه این کارو انجام بده قطعا توسط جامعه کاربری ترد میشه و نمیکنه اینکارو...(البته جامعه اش بزرگه و احتمالا خیلی زیر نظر هست) درکل گفتم مثلا برنامه رو بخوای چک کنی نمیشه هرچی ببینی اینکارو کنی مثل اینه بگیم کل لینوکس یه چک کنیم کل گنو یه چک کنیم هربار بروزرسانی داد و... فکرش کن هر برنامه ای که دانلود کنی کلی مدت دقیق چک کنی که ویروس نباشه!(تقریبا غیرممکن) ;)

آفلاین mahdiyar11

• Full Member
  • *
حالا راه حلی برای پیش گیری ازین موضوعات هست ؟؟

من به ساخت یه یوزر جداگانه رسیدم

ولی چیزی مدنظرمه که خیلی سخت پیدا میشه...

اینکه یه محیط باز کنی که فایل های مینیمم لینوکس رو جداگانه داشته باشه مثل etc و کاملا جدا از سیستم عامل فعلی باشه ینی اگه فایلی هم خراب شد به سیستم عامل صدمه نزنه