انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: مشکل استفاده از کارت گرافیک Intel به جای NVidia  (دفعات بازدید: 1343 بار)

0 کاربر و 6 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین mohammad kazemi

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 896
  • ... :|
سلام. من لپتاپم دو تا کارت گرافیک داره (Intel 620 و NVidia MX130 )
ولی خب چون بازی و ... باهاش نمی‌کنم و مصرف باتری برام خیلی مهم‌تره، برای همین تقریبا هیچ وقت ازش استفاده نکردم. یادمه زمانی هم که روش اوبونتو نصب کردم، گفتم درایور انحصاریش رو نصب نکنه. همچنین وقتی توی تنظیمات سیستم می‌رم می‌زنه که درایور آزاد Nouveau (که نمی‌دونم دقیق چیه!) نصبه. ولی بقیه جا‌ها می‌زنه که سیستم داره از Intel استفاده می‌کنه و خب این چیزیه که من می‌خوام.

ولی مشکل اینجاست که چند وقت پیش دنبال یه چیزی توی Journalctl بودم و دیدم که موقع بوت شدن، هر دفعه این ارور رو می‌ده:
Jul 10 12:56:35 LittleWorld kernel: nouveau 0000:01:00.0: Enabling HDA controller
Jul 10 12:56:35 LittleWorld kernel: nouveau 0000:01:00.0: bus: MMIO read of 00000000 FAULT at 6013d4 [ IBUS ]
و همچنین متوجه شدم که موقع استفاده از مرورگر‌های برپایه کرومیوم هم همین ارور رو توی Journalctl می‌گیرم (که فکر می‌کنم یعنی Hardware Acceleration درست کار نمی‌کنه)

الان سوالم اینه که مگه الان از اینتل استفاده نمی‌کنه؟ پس چرا nouveau داره سعی می‌کنه اجرا بشه و یه اروری می‌ده؟ و اینکه اصلا این nouveau چی هست و نمیشه نباشه و از همون اینتل استفاده کنم؟

ویرایش: می‌دونم توی انجمن زیاد بحث شده. ولی راستش جایی جواب سوالم رو پیدا نکردم که ببینم الان اگر سیستم من از اینتل استفاده می‌کنه، پس nouveau واسه چیه؟
« آخرین ویرایش: 19 تیر 1400، 02:19 ب‌ظ توسط mohammad kazemi »

آفلاین \SmHk/

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 318
  • کاربر کوبونتو بودم
سلام
منم این مشکل با کروم دارم موقع اجرا فن لپتاپ روشن میشه که حدس می زنم برای همین انویدیا باشه

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19688
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
nouveau درایور‌های آزاد برای گرافیک انویدیا هست. به طور پیش‌فرض همراه کرنل هست. فکر کنم به طور پیش‌فرض، موقع بوت، لود میشه. برای اینکه اصلا لود نشه، همون لینک که اقای بهزادی گذاشتند رو ببینید.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین mahdiyar11

• Full Member
  • *
  • ارسال: 209
  • با سیستم عامل میشه صلح ایجاد کرد؛ میشه فرهنگ ساخت.
سلام دوستم

اگه بخوایم خیلی تکنیکالی بهش نگاه کنیم در واقع زمانی که سیستم بوت میشه چیپ I/O هر تراشه ای که برق میره توش رو به بایوس تحویل میده و احتمالا بایوس هم مستقیما تحویل میده به کرنل و در نهایت به Journal ( در واقع نمیشه گفت توی این قطعه اصلا برق نره و شناسایی نشه)

ولی اینکه چطور کلاااا دیزیبل کنیم کارت گرافیک رو خیلی خیلی کار حساسیه چون یبار داشتم این کارو میکردم کلا از کرنل رد نشد و اصلا اوبونتو بوت نمیشد.

راه حل سادش هم اینه که اول کارت گرافیک رو از داخل Additional Hardware نصب کنی تا برنامهNvidia server X نصب بشه برات.( اگه داریش که هیچی)

بعد از داخل اون همونجوری که توی عکس هم گذاشتم دیفالت رو بزاری رو اینتل. توی این کارت هم دمای سیستم میاد پایین هم کلا گرافیک انویدیا دیزیبل میشه.

**نکته : من این کارو کردم و گاهی اوقات با خروجی صدا یا ساسپند شدن مشکل پیدا کردم (ولی ممکنه برای شما درست کار کنه)

لینوکس یک سیستم عامل نیست ؛ یک روش زندگیه

آفلاین mohammad kazemi

• Hero Member
  • *
https://askubuntu.com/a/709552/41640
ممنون. حتما این هفته تستش می‌کنم جوابش رو اینجا می‌گم.

راه حل سادش هم اینه که اول کارت گرافیک رو از داخل Additional Hardware نصب کنی تا برنامهNvidia server X نصب بشه برات.( اگه داریش که هیچی)

بعد از داخل اون همونجوری که توی عکس هم گذاشتم دیفالت رو بزاری رو اینتل. توی این کارت هم دمای سیستم میاد پایین هم کلا گرافیک انویدیا دیزیبل میشه.

راستش ترجیح می‌دم تا مجبور نشدم اینکار رو نکنم! اتفاقا دفعه قبلی که اوبونتو نصب کرده بودم روی لپتاپ (الان کوبونتو دارم) از مخازن درایور انحصاریش رو نصب کرده بودم. ولی یادمه سر Secure Boot و ... به مشکل می‌خوردم. و بعدش هم دمای لپتاپ خیلی بالا می‌رفت. که با حذفش درست شد.
حواسم نبود موقعی که لپتاپ رو گرفتم، الکی پول کارت گرافیک اضافه ندم! کاش می‌تونستم از توی Bios خاموشش کنم. ولی همچین امکانی پیدا نکردم.

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1923
با توجه به گرافیکت میشه گفت جدیده دیگه و میتونی درایور های جدید انویدیا نصب کنی که فکر نمیکنم مشکلی داشته باشه فک کنم یکم بیشتر تلاش کنی برای درست کردن درایور انویدیا بشه ازش استفاده کنی من با bumblebee که تازه گرافیکم اخرین درایورش مال چند ساله پیش هست تونستم نصب کنم البته توزیعی که الان دارم نصب نکردم ولی اوبونتو و دبیان کردم ولی چون قدیمی اذیت میکنه ولی درایور های جدید انویدیا شنیدم خیلی بهتر شده و دیگه نیاز به bumblebee نیستش، مخصوصا از حداکثر قدرت لپ تاپت میتونی استفاده کنی خوبه...

البته کلا گفتم وگرنه کلا خیلی بد که نرم افزار متن بسته هستش :'(

آفلاین mohammad kazemi

• Hero Member
  • *
پاسخ : مشکل استفاده از کارت گرافیک Intel به جای NVidia
« پاسخ #7 : 01 شهریور 1400، 03:13 ب‌ظ »
سلام مجدد. من دیروز این کار‌ها رو انجام دادم ولی وضعیت خیلی بدتر شد.

https://askubuntu.com/a/709552/41640

با انجام اینکار، همه چیز خوب به نظر می‌رسید ولی متوجه شدم مصرف باتری خیلی رفت بالاتر. تقریبا دو برابر شد. احتمالا کارت گرافیک هم داغ کرده.
جستجو کردم و دیدم که این صفحه هم تقریبا همین راه حل رو پیشنهاد داده. ولی زیرش نوشته که برای نسخه هسته 4.8 به بالا، این روش درست کار نمی‌کنه.
کار‌هایی که انجام دادم رو برگردوندم.
دنبال یه روش دیگه گشتم. توی اینجا هم در مورد این کار صحبت کردن. که Nouveau رو توی لیست سیاه می‌ذاره. ولی باز هم بعد از انجامش همون مشکل هستش. یعنی به نظر دمای کارت گرافیک بالا می‌ره.
کسی راه حل دیگه‌ای نداره؟
(جالبه اینکه نخوام از یه قطعه توی سیستم استفاده کنم هم انقدر دردسر داره!!)

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
« پاسخ #8 : 01 شهریور 1400، 03:45 ب‌ظ »
فکر کنم باید از توی تنظیمات uefi اینکار رو انجام بدید. توی تنظیمات uefi چیزی درباره gpu نیست؟
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین \SmHk/

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 318
  • کاربر کوبونتو بودم
« پاسخ #9 : 01 شهریور 1400، 05:35 ب‌ظ »
اگه درایور انویدیا رو نصب نکنید و بگذارید همون nouveau باشه به طور عادی با انویدیا خیلی کاری نداره و معمولا خاموش می مونه

آفلاین mohammad kazemi

• Hero Member
  • *
« پاسخ #10 : 03 شهریور 1400، 06:31 ب‌ظ »
فکر کنم باید از توی تنظیمات uefi اینکار رو انجام بدید. توی تنظیمات uefi چیزی درباره gpu نیست؟
نه متاسفانه  :( اونطور که فهمیدم همه لپتاپ‌ها این امکان رو ندارن.

اگه درایور انویدیا رو نصب نکنید و بگذارید همون nouveau باشه به طور عادی با انویدیا خیلی کاری نداره و معمولا خاموش می مونه

یعنی مشکلی نیستش اون اروری که می‌ده؟

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1923
« پاسخ #11 : 03 شهریور 1400، 07:07 ب‌ظ »

یعنی مشکلی نیستش اون اروری که می‌ده؟

برای من هم بعضی توزیع ها نصب میکنم اون ارور میده بعضی موقع هم یه چیز هایی با توزیع ور میرم میبینم ارور هایی میاد که فکر میکنم شبیه به ارور شماست و حداقل برای من مشکلی پیش نیومد و خوبه..

پ‌ن: البته اگه nouveau داشته باشم اکثرا از همون intel استفاده میکنم چون قوی تره از nouveau..