انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: پرسش درباره نصب درایور  (دفعات بازدید: 2292 بار)

0 کاربر و 5 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین aramrahgozar

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 41
پرسش درباره نصب درایور
« : 26 تیر 1400، 09:10 ب‌ظ »
سلام
من دو کارت Skystar 2.8 و Skystar HD2 دارم که کارتهای DVB-S2 هستند (pci هستند). یعنی برای تماشای شبکه های تلویزیونی ست \|/ لایت هستند. میخواستم ببینم با دستور زیر که تو یک پست در همین فروم دیدم درایور اینها نصب میشه؟
sudo ubuntu-drivers autoinstall

از این جهت میپرسم چون هنوز کوبونتو رو روی سیستم نصب نکردم. میخوام کامل اماده باشم بعد نصبش کنم.
مرسی

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
پاسخ : پرسش درباره نصب درایور
« پاسخ #1 : 26 تیر 1400، 09:52 ب‌ظ »
اگه درایور‌ها توی مخازن باشه و دستور، به درستی سخت‌افزار رو بشناسه، باید نصب بشه.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین bed123derkelo

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 658
« پاسخ #2 : 26 تیر 1400، 09:54 ب‌ظ »
باسلام
دستور زیر رو بزن اگه شناخته باشه بابرنامه کافئین میتونی کانالهارو ببینی.
lspci -v

آفلاین Dragon-

• *
« پاسخ #3 : 26 تیر 1400، 10:01 ب‌ظ »
فکر کنم با vlc هم بشه. دستور lspci به احتمال زیاد اون رو میشناسه. مهم اینه که درایور‌ها توی مخازن هست یا نه.

آفلاین aramrahgozar

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #4 : 26 تیر 1400، 10:40 ب‌ظ »
ممنون از راهنمایی هاتون
نرم افزار مشاهده کانالها رو میدونم کافئین هست. البته کافئین هم مثل اینکه مشکل اسکن روی فرکانسها رو داره و مشکل شایعی هم هست. VLC فقط میتونه یک فرکانس رو اسکن کنه و نمایش بده ولی کلا بیشتر برای DVB-T هست.
فکر کنم درایور این کارتها تو مخازن نیست. چون تو نت که سرچ کردم کلی دستور داشت برای نصب درایور.
حالا اگر درایوری توی مخازن نباشه، باید خود درایور رو دانلود کرد و بعد با دستورات خطی نصبش کرد یا مثل ویندوز گرافیکی میشه نصب کرد؟

آفلاین Dragon-

• *
« پاسخ #5 : 26 تیر 1400، 11:44 ب‌ظ »
اوبونتو یا کویونتو رو به صورت زنده اجرا کنید. ببینید که کارت‌ها کار می‌کنند یا نه. اگه کار نکردند، اون دستور رو بزنید و دوباره امتحان کنید. وقتی دارید به صورت زنده از یه توزیع لینوکس استفاده می‌کنید، اطلاعات توی رم ذخیره میشه  و با خاموش روشن شدن، از بین میره.

آفلاین aramrahgozar

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #6 : 27 تیر 1400، 12:12 ق‌ظ »
اوبونتو یا کویونتو رو به صورت زنده اجرا کنید. ببینید که کارت‌ها کار می‌کنند یا نه. اگه کار نکردند، اون دستور رو بزنید و دوباره امتحان کنید. وقتی دارید به صورت زنده از یه توزیع لینوکس استفاده می‌کنید، اطلاعات توی رم ذخیره میشه  و با خاموش روشن شدن، از بین میره.

اتفاقا اجرای لایو رو مدنظر داشتم که ببینم کدوم قطعات رو میشناسه ولی نمیدونستم میشه تو همون لایو هم از مخازن دانلود کرد. حتما تست میکنم.
با تشکر

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19692
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #7 : 27 تیر 1400، 10:16 ق‌ظ »
راه‌اندازهاشون که داخل خود لینوکس هستن. ممکنه شما نیاز به بستهٔ مربوط به ثابت‌افزارهاشون داشته باشید.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین aramrahgozar

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #8 : 27 تیر 1400، 06:11 ب‌ظ »
راه‌اندازهاشون که داخل خود لینوکس هستن. ممکنه شما نیاز به بستهٔ مربوط به ثابت‌افزارهاشون داشته باشید.
ببخشید من سوال زیاد میپرسم میخوام منطق کار رو تو لینوکس یاد بگیرم نه اینکه فقط مثلا کارت خودم رو نصب کنم و بگم خوب کار ما که درست شد.
منظورتون اینه که تو خود هسته لینوکس loader برای کارتهایی که از طریق PCI وصل میشن تعریف شده من فقط باید مشخصات قطعه ام رو بدست بیارم و به سیستم عامل بشناسمونم که این میشه ثابت افزار؟ اگر درست گفتم این ثابت افزار رو باید از کارخانه سازنده بدست بیارم یا توی مخازن بصورت پکیج های متفاوت هست؟

آفلاین bed123derkelo

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 658
« پاسخ #9 : 27 تیر 1400، 06:43 ب‌ظ »
باسلام
نقل‌قول
البته کافئین هم مثل اینکه مشکل اسکن روی فرکانسها رو داره و مشکل شایعی هم هست.

برنامه Me TV هم بود.البته من خیلی وقت پیش از کارت رسیور استفاده میکردم.الان نمیدونم
اوضاع از چه قراره.

آفلاین aramrahgozar

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #10 : 27 تیر 1400، 08:57 ب‌ظ »
باسلام
نقل‌قول
البته کافئین هم مثل اینکه مشکل اسکن روی فرکانسها رو داره و مشکل شایعی هم هست.

برنامه Me TV هم بود.البته من خیلی وقت پیش از کارت رسیور استفاده میکردم.الان نمیدونم
اوضاع از چه قراره.

کافئین کاملترین و نزدیک ترین برنامه به معادل ویندوزی مثل d/vb dream یا smartd/vb هست ولی تو همون هم باز محدودیت و باگ داره البته با توجه به توصیفات چون خودم استفاده نکردم.برنامه های دیگر هم هست kodi ولی اونها فکر کنم تمام صفحه هستند و نمیشه همزمان با مشاهده شبکه ها مثلا وبگردی کرد. لینوکس تو برخی نرم افزارها خیلی با ویندوز فاصله داره. همین یک مورد و همچنین نصب درایورها شده بزرگترین سد من برای استفاده از لینوکس. الان هم که دوباره کنجکاو شدم برای نصب لینوکس بخاطر محدودیتهای سخت افزاری هست که ویندوز 11 گذاشته و سیستم من خیلی با پارامترهای اونها فاصله داره. البته ظاهر زشت ویندوز هم هست (تازه اون رو با برنامه های جانبی کلی تغییرش دادم ولی بازم خسته کننده هست).

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #11 : 27 تیر 1400، 09:36 ب‌ظ »
ببخشید من سوال زیاد میپرسم میخوام منطق کار رو تو لینوکس یاد بگیرم نه اینکه فقط مثلا کارت خودم رو نصب کنم و بگم خوب کار ما که درست شد.
منظورتون اینه که تو خود هسته لینوکس loader برای کارتهایی که از طریق PCI وصل میشن تعریف شده من فقط باید مشخصات قطعه ام رو بدست بیارم و به سیستم عامل بشناسمونم که این میشه ثابت افزار؟ اگر درست گفتم این ثابت افزار رو باید از کارخانه سازنده بدست بیارم یا توی مخازن بصورت پکیج های متفاوت هست؟
ثابت‌افزار، نرم‌افزاریه که روی خود قطعه است و در فضای کرنل قرار می‌گیره تا راه‌انداز سخت‌افزاری بتونه با سخت‌افزار صحبت کنه. یه سری از بسته‌های مربوط به ثابت‌افزار، روش‌های خوندن این ثابت‌افزار رو از روی دستگاه به کرنل یاد می‌دن و یه سری‌ها، خود اون ثابت‌افزار رو به صورت آماده توی فضای کرنل می‌ذارن.
یه سری از این بسته‌های مربوط به ثابت‌افزار روی بسته‌های نرم‌افزاری داخل مخازنه، یه سری‌های دیگه رو هم باید از خود سازنده دریافت کنید.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #12 : 27 تیر 1400، 09:41 ب‌ظ »
کافئین کاملترین و نزدیک ترین برنامه به معادل ویندوزی مثل d/vb dream یا smartd/vb هست ولی تو همون هم باز محدودیت و باگ داره البته با توجه به توصیفات چون خودم استفاده نکردم.برنامه های دیگر هم هست kodi ولی اونها فکر کنم تمام صفحه هستند و نمیشه همزمان با مشاهده شبکه ها مثلا وبگردی کرد. لینوکس تو برخی نرم افزارها خیلی با ویندوز فاصله داره. همین یک مورد و همچنین نصب درایورها شده بزرگترین سد من برای استفاده از لینوکس. الان هم که دوباره کنجکاو شدم برای نصب لینوکس بخاطر محدودیتهای سخت افزاری هست که ویندوز 11 گذاشته و سیستم من خیلی با پارامترهای اونها فاصله داره. البته ظاهر زشت ویندوز هم هست (تازه اون رو با برنامه های جانبی کلی تغییرش دادم ولی بازم خسته کننده هست).
مشکل اینه که سعی دارید کار رو تو گنو/لینوکس به روش ویندوزی پیش ببرید، در حالی که روش ویندوزی، روش بدیه که دلیل وجودش، نقص‌های ساختاری ویندوزه.
روش درست کار کردن با DVB در گنو/لینوکس، استفاده از پشتانه‌های جریان ویدیو است که من خودم از tvheadend استفاده می‌کنم برای این کار و بسیار هم راضیم. این پشتانه‌ها جریان رو از منابع تعریف شده در LinxTV می‌گیرن (مثل گیرنده‌های DVB) و اون‌ها رو به جریان‌های قرارداد اینترنتی تبدیل می‌کنن که می‌شه اون‌ها رو با هر پخش‌کننده‌ای که از پخش جریانی پشتیبانی می‌کنه (از Videos که از پیش رو اوبونتو نصبه تا VLC تا کودی) پخش کرد.

آفلاین aramrahgozar

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #13 : 28 تیر 1400، 02:29 ب‌ظ »
سلام دوباره
من Kubuntu رو بصورت لایو اوردم بعد دستور sudo lspci رو خروجی زیر رو داد، چون لایو بود با دوربینم عکس گرفتم. الان تو لاین اخر کارت skystar 2 رو شناخته. حالا دو سوال:

1- تو لاین یکی مونده به اخر اطلاعات اون یکی کارتم رو داره میده دیگه درسته؟ منظورم کارت skystar hd2 هست یا اون هم باز مربوط به skystar 2 هست؟
2- الان که سیستم شناخته یعنی درایورهاش هم نصب هست؟

آفلاین Dragon-

• *
« پاسخ #14 : 28 تیر 1400، 03:25 ب‌ظ »
اون دوتا خط آخر، مربوط به دوتا دستگاه هست. پس یعنی کارت شما رو شناخته. البته اینکه چیزی رو بشناسه، دلیل نمیشه که اون چیز درست کار کنه. با vlc یا هر چیز دیگه امتحان کنید که درست کار می‌کنه یا نه. اگه کار نکرد، دستور زیر رو بزنید بعد دوباره امتحان کنید.
sudo ubuntu-drivers autoinstall