انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: پرسش درباره نصب درایور  (دفعات بازدید: 2284 بار)

0 کاربر و 8 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین aramrahgozar

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 41
پاسخ : پرسش درباره نصب درایور
« پاسخ #15 : 19 امرداد 1400، 06:36 ب‌ظ »
سلام مجدد
من Neon KDE رو بصورت لایو بالا اوردم، برنامه کافئین رو نصب کردم و رفتم تو بخش تنظیمات تی وی دیدم هر دو کارت رو تو بخش Device 1 و Device 2 شناخته. البته نه با اسم اصلیشون ولی حالا اونش مهم نیست. فقط دو مشکل داره این برنامه اینه که اولا خیلی از شبکه ها رو بصورت شطرنجی و پرپر نشون میده که احتمالا بخاطر کداکها یا لایو بودن سیستم عامل هست. ثانیا هر درجه رو روی یک ال ان بی قرار نمیده. مثلا بدر 4 -5-6 که هر سه روی 26 شرقی هست رو هر کدوم روی یک ال ان بی نشون میده مثلا ال ان بی 2 بدر 4. دیگه بدر 5 و بدر 6 رو اسکن نمیکنه. البته این بخشها رو باید برم تو فروم یا سایت خود کافیئین بپرسم.
خلاصه تحت تاثیر قرار گرفتم.
راستی پارتیشنهای ویندوزیم رو هم بدون هیچ نصب پکیجی و هیچ دستور ترمینالی خودش شناخت.

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
« پاسخ #16 : 19 امرداد 1400، 06:59 ب‌ظ »
دلیل اینکه پارتیشن‌های ویندوز رو شناخته این هست که بسته ntfs-3g نصب شده. در غیر اینصورت نمیشناخت.
البته بهتره تا می‌تونید با اینوکس روی پارتیشن‌های ویندوز ننویسید. چون کار با پارتیشن‌های ntfs به صورت مهندسی معکوس توی لینوکس پیاده شده.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین aramrahgozar

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #17 : 20 امرداد 1400، 04:59 ق‌ظ »
دلیل اینکه پارتیشن‌های ویندوز رو شناخته این هست که بسته ntfs-3g نصب شده. در غیر اینصورت نمیشناخت.
البته بهتره تا می‌تونید با اینوکس روی پارتیشن‌های ویندوز ننویسید. چون کار با پارتیشن‌های ntfs به صورت مهندسی معکوس توی لینوکس پیاده شده.
مشکلی پیش میاره برای هارد یا دیتا؟ چون دقیقا همین کار رو میخوام انجام بدم. یعنی یک 40-50 گیگ به لینوکس بدم بقیه سه هارد رو که NTFS هست بصورت mount استفاده کنم. و چون دانلود هم زیاد دارم رایت دیتا روی پارتیشنی قرار میگیره که NTFS هست.

آفلاین Dragon-

• *
« پاسخ #18 : 20 امرداد 1400، 08:03 ق‌ظ »
کلا عملیات نوشتن روی فایل‌سیستم‌های ntfs با لینوکس این احتمال رو داره که اطلاعات رو خراب کنه. ولی اینو نمی‌گم که حتما این اتفاق میوفته یا اینکه بعد از چند بار اینجوری میشه. ممکنه شما ۱۰۰۰ بار روی اون پارتیشن بنویسید و مشکلی پیش نیاد ولی دفعه ۱۰۰۱ یه اتفاقی بیوفته.
نمی‌گم که این اتفاق حتمی هست. خودم هم قبلا از طریق لینوکس روی پارتیشن‌های ntfs چیز نوشتم و مشکلی هم پیش نیومد.اینکار هارد رو خراب نمی‌کنه، ممکنه اطلاعات رو خراب کنه.

آفلاین aramrahgozar

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #19 : 20 امرداد 1400، 11:01 ق‌ظ »
کلا عملیات نوشتن روی فایل‌سیستم‌های ntfs با لینوکس این احتمال رو داره که اطلاعات رو خراب کنه. ولی اینو نمی‌گم که حتما این اتفاق میوفته یا اینکه بعد از چند بار اینجوری میشه. ممکنه شما ۱۰۰۰ بار روی اون پارتیشن بنویسید و مشکلی پیش نیاد ولی دفعه ۱۰۰۱ یه اتفاقی بیوفته.
نمی‌گم که این اتفاق حتمی هست. خودم هم قبلا از طریق لینوکس روی پارتیشن‌های ntfs چیز نوشتم و مشکلی هم پیش نیومد.اینکار هارد رو خراب نمی‌کنه، ممکنه اطلاعات رو خراب کنه.
من آرشیو میکنم پس خراب شدن دیتا یعنی همه چی. همین یک دلیل کافیه لینوکس رو برای همیشه کنار بگذارم. الان متوجه میشم چرا لینوکس نتونسته بعد این همه سال جای ویندوز رو بگیره.
خیلی خیلی ممنون از راهنماییتون.

آفلاین Dragon-

• *
« پاسخ #20 : 20 امرداد 1400، 12:38 ب‌ظ »
می‌تونید از فایل‌سیستم (فرمت) ext4 استفاده کنید تا اینجوری نشه. البته به نرم‌افزار‌های جانبی نیاز دارید تا روی ویندوز به اون پارتیشن دسترسی داشته باشید.
این اتفاق هم که گفتم، احتمالش کم هست. ولی نمی‌گم هیچ وقت اتفاق نمیوفته یا حتما اتفاق میوفته.
« آخرین ویرایش: 20 امرداد 1400، 02:30 ب‌ظ توسط Dragon- »

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5100
  • اممم . اره دیگه! mehr32
« پاسخ #21 : 20 امرداد 1400، 01:40 ب‌ظ »
من آرشیو میکنم پس خراب شدن دیتا یعنی همه چی. همین یک دلیل کافیه لینوکس رو برای همیشه کنار بگذارم. الان متوجه میشم چرا لینوکس نتونسته بعد این همه سال جای ویندوز رو بگیره.
مشکل گنو/لینوکس نیست اون فرمت انحصاری است که مهندسی معکوس شده از نظر من فرمت های گنو/لینوکسی خیلی بهترند ولی چون فرمت انحصاری است دوستان دارند این رو می گند که شما بدونید این مشکل چیز شایعی نیست ولی احتمالش هم هست  شما از غرمت های گنو/لینوکسی استفاده کن با خیال راحت ازش استفاده کن و هیچ مشکلی هم برای اطلاعات پیش نمیاد 
گنو/لینوکس از همون اول هیچ قصد گرفتن جای دیگران رو نداشته این قصد ها مال شرکت هایی است که دنبال  پول هستند پول ولی گنو/لینوکس از اول برای ازادی نرم افزار ساخته شده و تا وقتی تازه کار ها این موضوع رو درک نکنند به دنبال بهانه و دلیل هستند که برند
دقیقا مثل شما شما اول با مطالعه از منابع معتبر این موضوعات رو درک کنید اجازه همچین حرفی رو به خودتون نمی دید
:)
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین aramrahgozar

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #22 : 20 امرداد 1400، 03:07 ب‌ظ »
مشکل گنو/لینوکس نیست اون فرمت انحصاری است که مهندسی معکوس شده از نظر من فرمت های گنو/لینوکسی خیلی بهترند ولی چون فرمت انحصاری است دوستان دارند این رو می گند که شما بدونید این مشکل چیز شایعی نیست ولی احتمالش هم هست  شما از غرمت های گنو/لینوکسی استفاده کن با خیال راحت ازش استفاده کن و هیچ مشکلی هم برای اطلاعات پیش نمیاد 
گنو/لینوکس از همون اول هیچ قصد گرفتن جای دیگران رو نداشته این قصد ها مال شرکت هایی است که دنبال  پول هستند پول ولی گنو/لینوکس از اول برای ازادی نرم افزار ساخته شده و تا وقتی تازه کار ها این موضوع رو درک نکنند به دنبال بهانه و دلیل هستند که برند
دقیقا مثل شما شما اول با مطالعه از منابع معتبر این موضوعات رو درک کنید اجازه همچین حرفی رو به خودتون نمی دید
البته من به یکباره وارد لینوکس نشدم که ندونم چی میگم. چند سالی هست روی ماشین مجازی کار کردم.اون مورد هم که گفتم جای ویندوز رو نتونسته بگیره بخاطر اینه که امکانات ویندوز رو نداره. بله ساده بودن و کار کردن برای عموم (اکثر) مردم یکی از مهمترین خصوصیات یک محصول موفق هست. داشتن انواع نرم افزارهای بدرد بخور یک خصوصیت سیستم عامل موفق هست . تو همون برنامه کافئین که تو پست قبلی گفتم محدودیتهایی هست که حتی پلیرهای درجه سه ویندوزی هم اون محدودیتها رو ندارند. حداقل چیزی که توسعه دهندگان لینوکس میتونستند ارئه بدن بجای اینکه هر روز یک توزیع جدید بدن بیرون برای پروژه های دانشگاهیشون، برن رو همین مونت کردن پارتیشنهای ویندوزی کار کنند. یک برنامه کامل و بدون نقص برای دی وی بی بنویسن. با همین تجربه ای که تو پلیر دی وی بی و مدیا داشتم نشون داد چقدر لینوکس تو توسعه نرم افزار عقب تر از ویندوز هست. الان هم بخاطر این که ویندوز 11 سخت افزارهای جدید میخواست گفتم بیام سمت لینوکس، با این اوصاف سیستم رو اپگرید کنم بهتره تا به لینوکس بیام.
ممنون از راهنمایی های همه تون

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #23 : 20 امرداد 1400، 08:53 ب‌ظ »
البته من به یکباره وارد لینوکس نشدم که ندونم چی میگم. چند سالی هست روی ماشین مجازی کار کردم.اون مورد هم که گفتم جای ویندوز رو نتونسته بگیره بخاطر اینه که امکانات ویندوز رو نداره. بله ساده بودن و کار کردن برای عموم (اکثر) مردم یکی از مهمترین خصوصیات یک محصول موفق هست. داشتن انواع نرم افزارهای بدرد بخور یک خصوصیت سیستم عامل موفق هست . تو همون برنامه کافئین که تو پست قبلی گفتم محدودیتهایی هست که حتی پلیرهای درجه سه ویندوزی هم اون محدودیتها رو ندارند. حداقل چیزی که توسعه دهندگان لینوکس میتونستند ارئه بدن بجای اینکه هر روز یک توزیع جدید بدن بیرون برای پروژه های دانشگاهیشون، برن رو همین مونت کردن پارتیشنهای ویندوزی کار کنند. یک برنامه کامل و بدون نقص برای دی وی بی بنویسن. با همین تجربه ای که تو پلیر دی وی بی و مدیا داشتم نشون داد چقدر لینوکس تو توسعه نرم افزار عقب تر از ویندوز هست. الان هم بخاطر این که ویندوز 11 سخت افزارهای جدید میخواست گفتم بیام سمت لینوکس، با این اوصاف سیستم رو اپگرید کنم بهتره تا به لینوکس بیام.
ممنون از راهنمایی های همه تون
گفتم که شما اگه هزار سال هم توی ماشین مجازی داشته باشه بدون مطالعه نمی تونی درک کنی
اون پارتیشن ویندوزی هم چون انحصاری هست با هزار بد بختی دوباره نوشتنش و همون نیست که بد استفاده شده باشه مثل اینه که یک هواپیما بدون اینکه توش رو ببینی از روش بسازی هر کاری هم کنی همون نمیشه
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین Dragon-

• *
« پاسخ #24 : 20 امرداد 1400، 11:46 ب‌ظ »
اولا که تجربه توی ماشین‌مجازی با تجربه واقعی فرق داره. در اکثر شرایط ماشین‌مجازی یه مشکل حتی کوچیک داره. غیر از شرایطی که ماشین‌مجازی به طور کامل برای اون سیستم‌عامل تنظیم شده باشه.
توی لینوکس زنده باز هم یه سری مشکلات هست. دلیلش هم اینه که بعضی بسته‌ها نصب نشده. معمولا با نصب اینجور مشکلات از بین میرن.

ولی بعضی وقتا بعد از نصب باید یه‌سری بسته نصب کنید تا چیز‌هایی مثل درایور‌ها هم نصب بشن. (موقع نصب اوبونتو، یه‌جا یه گزینه هست که اگه فعال باشه، درایور‌ها، کدک‌ها و چیز‌های انحصاری مورد نیاز نصب میشن.) مشکل با dvd ‌ها احتمالا از همین هست.
احتمال خراب شدن پارتیشن‌های ntfs هنگام استفاده اونها توی لینوکس از این هست که مشخص نیست دقیقا چجوری کار می‌کنه. مایکروسافت کد‌های اون رو منتشر نکرده یا حداقل مستندات کافی درباره فایل‌سیستم در اختیار بقیه قرار نداده. پس مهندسی معکوس تنها راه هست. سریع هم نمیشه این رو بهبود داد چون توسعه‌دهنده‌‌ها دقیقا نمی‌دونند اون زیر فایل‌سیستم چجوری کار می‌کنه. راهی که دارند آزمایش و خطا هست.

اینکه می‌گید لینوکس توی توسعه نرم‌افزار خیلی عقب‌تر از ویندوز هست، درست نیست. توی زمینه نرم‌افزار‌های گرافیکی تا حدوی مشکلاتی هست. مثل اینکه نسخه لینوکس نرم‌افزار‌های ادوبی وجود نداره. اما توی تماشا محتوا، من مشکل خاصی نمی‌بینم. تنها چیزی که به نظرم هنوز برای استفاده مشکل داره، hdr هست. ولی باید مشکلش حل بشه.

درباره بازی‌ها، باید بعد از دسامبر ۲۰۲۱ (زمان منتشر شدن steam deck) تمام بازی‌های توی فروشگاه استیم قابلیت اجرا روی لینوکس رو داشته باشند. اینو خود شرکت valve، صاحب steam، گفته. تنها چیزی که ممکنه بعدش مشکل داشته باشه، ray traceing و dlss هست که اونها تا جایی که من می‌دونم، هنوز هم به طور کامل روی ویندوز کار نمی‌کنه، به کارت گرافیک‌های انویدیا سری 2000 یا 3000 نیاز داره و روی مدل‌های پایین‌تر (2060 و 3060) عملکرد مطلوبی نداره. بازی هم باید از این قابلیت پشتیبانی کنه.
direct storage هم هنوز پیاده نشده ولی از اونجایی که این یه api هست، احتمالا توی توی نسخه‌های جدید کرنل یا درایور‌های انحصاری انویدیا پیاده میشه.
بقیه نرم‌افزار‌ها رو هم می‌تونید براشون جایگزین درست پیدا کنید. برای همین کانا‌ل‌های ماهواره‌ای، vlc جوابگو نیست؟

می‌تونید اوبونتو رو همراه ویندوز نصب کنید و هر وقت خواستید از اوبونتو استفاده کنید. اینجوری هم می‌تونید با لینوکس بیشتر آشنا بشید هم هر جا نیاز شد، از ویندوز استفاده کنید.

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19692
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #25 : 22 امرداد 1400، 05:02 ب‌ظ »
همین یک دلیل کافیه لینوکس رو برای همیشه کنار بگذارم. الان متوجه میشم چرا لینوکس نتونسته بعد این همه سال جای ویندوز رو بگیره.
البته بخوایم منطقی فکر کنیم، همین یک دلیل کافیه که ویندوز رو برای همیشه کنار بگذاریم.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #26 : 23 امرداد 1400، 09:05 ق‌ظ »
همین یک دلیل کافیه لینوکس رو برای همیشه کنار بگذارم. الان متوجه میشم چرا لینوکس نتونسته بعد این همه سال جای ویندوز رو بگیره.
البته بخوایم منطقی فکر کنیم، همین یک دلیل کافیه که ویندوز رو برای همیشه کنار بگذاریم.
اوه خیلی کوتاه ساده و عمیق بود دارم دود می کنم  :o

آفلاین مرتضی . م

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1116
« پاسخ #27 : 23 امرداد 1400، 11:15 ق‌ظ »
برو خدا به همراهت
خداحافظ