انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: استاندارد سخت افزار موبایل (نصب یک نسخه سیستم عامل روی انواع گوشی )  (دفعات بازدید: 1749 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5100
  • اممم . اره دیگه! mehr32
سلام در اوایل سخت افزار کامپیوتر ها از استاندارد خاصی پی روی نمی کردند و باید نرم افزار های نوشته شده روی ان کامپیوتر برای اجرا پورت می شده ولی کم کم سخت افزار ها تغییر کردند و نرم افزار های نوشته شده می توانستند با یک بار ایجاد روی خیلی از کامپیوتر ها اجرا بشن
حالا ممکنه همین اتفاق برای موبایل های هوشمند (حالا که حرفش شد من نمیفهمم همشمند برای چی هست ؟) هم بیوفته و سیستم عامل ها بر روی انواع گوشی ها اجرا بشن ؟ مثلا اوبنتو تاچ بدون تعداد محدود گوشی های پشتیبانی شده بتونه روی هر گوشی اجرا بشه ؟

فکر می کنم این اتفاق برای شرکت ها خوب نیست ؟
« آخرین ویرایش: 30 تیر 1400، 06:29 ب‌ظ توسط Mehr32 »
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین mah_diar

• Full Member
  • *
  • ارسال: 227
پاسخ : استاندارد سخت افزار موبایل
« پاسخ #1 : 30 تیر 1400، 01:34 ب‌ظ »
سلام در اوایل سخت افزار کامپیوتر ها از استاندارد خاصی پی روی نمی کردند و باید نرم افزار های نوشته شده روی ان کامپیوتر برای اجرا پورت می شده ولی کم کم سخت افزار ها تغییر کردند و نرم افزار های نوشته شده می توانستند با یک بار ایجاد روی خیلی از کامپیوتر ها اجرا بشن
حالا ممکنه همین اتفاق برای موبایل های هوشمند (حالا که حرفش شد من نمیفهمم همشمند برای چی هست ؟) هم بیوفته و سیستم عامل ها بر روی انواع گوشی ها اجرا بشن ؟ مثلا اوبنتو تاچ بدون تعداد محدود گوشی های پشتیبانی شده بتونه روی هر گوشی اجرا بشه ؟

اکنون هم سخت‌افزارهای گوناگون زبان هم رو نمی‌فهمند و پردازنده‌های گوناگون مجموعه دستورالعمل های گوناگونی دارند، دستورالعمل هایی که برای یک نوع پردازنده نوشته شده‌اند نمی توانند در پردازنده‌ای که مجموعه دستورالعمل مشابهی ندارد استفاده شوند؛ در آغاز پیدایش رایانه‌ها، با زبان خودشون یعنی زبان ماشین و صفر و یک برنامه‌ها نوشته می‌شدند و اون نرم‌افزار برای اجرا روی یک سکوی دیگه، باید از اول نوشته می‌شد. در زبان اسمبلی هم باید برای قابلیت حمل یا باید اون برنامه دوباره نوشته می‌شد یا اینکه به صورت گسترده‌ای بازنویسی می‌شد؛ اما از زمانی که زبان‌های سطح بالا ابداع شدند، یک‌بار کد برنامه رو می‌نویسند و بعد کد رو برای سیستم‌عامل‌های مختلف کامپایل (یا تفسیر) می‌کنند.

آفلاین #unknown#

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 441
« پاسخ #2 : 30 تیر 1400، 04:19 ب‌ظ »
سلام
مگه الان اینطوری نیست ؟
مگه هر نرم افزاری با معماری arm روی گوشی ها اجرا نمیشه ؟
ابونتو تاچ اگه معاریش arm هست باید روی هر گوشی که از این معماری پشتیبانی میکنه اجرا شه .
الان تقریبا همه ی گوشی ها با معماری arm درست شدند .
« آخرین ویرایش: 30 تیر 1400، 04:22 ب‌ظ توسط #unknown# »

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #3 : 30 تیر 1400، 04:53 ب‌ظ »

اکنون هم سخت‌افزارهای گوناگون زبان هم رو نمی‌فهمند و پردازنده‌های گوناگون مجموعه دستورالعمل های گوناگونی دارند، دستورالعمل هایی که برای یک نوع پردازنده نوشته شده‌اند نمی توانند در پردازنده‌ای که مجموعه دستورالعمل مشابهی ندارد استفاده شوند؛ در آغاز پیدایش رایانه‌ها، با زبان خودشون یعنی زبان ماشین و صفر و یک برنامه‌ها نوشته می‌شدند و اون نرم‌افزار برای اجرا روی یک سکوی دیگه، باید از اول نوشته می‌شد. در زبان اسمبلی هم باید برای قابلیت حمل یا باید اون برنامه دوباره نوشته می‌شد یا اینکه به صورت گسترده‌ای بازنویسی می‌شد؛ اما از زمانی که زبان‌های سطح بالا ابداع شدند، یک‌بار کد برنامه رو می‌نویسند و بعد کد رو برای سیستم‌عامل‌های مختلف کامپایل (یا تفسیر) می‌کنند.
درسته ولی خود سیستم عامل چی الان ما اوبونتو داریم کلا یک نسخه دکستاپ دانلود می کنی و روی هر کامپیتری نصب میشه   ولی اوبونتو تاچ چی ؟ برای گوشی های خاص هست اگه کاستوم رام های اندروید هم ببینید به همین شکل است
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
« پاسخ #4 : 30 تیر 1400، 05:00 ب‌ظ »
فکر می‌کنم مشکل بیشتر از این باشه که روش نصب سیستم‌عامل روی گوشی‌ها فرق و اینکه قسمت زیادی از گوشی‌ها، از سخت‌افزاری استفاده می‌کنند که درایور‌های آزاد براشون وجود نداره. و آخر اینکه فکر نکنم شرکت‌ها راضی باشند تا مصرف کننده، چیزی دیگه‌ای نصب کنه.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #5 : 30 تیر 1400، 05:08 ب‌ظ »

درسته ولی خود سیستم عامل چی الان ما اوبونتو داریم کلا یک نسخه دکستاپ دانلود می کنی و روی هر کامپیتری نصب میشه   ولی اوبونتو تاچ چی ؟ برای گوشی های خاص هست اگه کاستوم رام های اندروید هم ببینی به همین شکل است

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #6 : 30 تیر 1400، 05:08 ب‌ظ »
فکر می‌کنم مشکل بیشتر از این باشه که روش نصب سیستم‌عامل روی گوشی‌ها فرق و اینکه قسمت زیادی از گوشی‌ها، از سخت‌افزاری استفاده می‌کنند که درایور‌های آزاد براشون وجود نداره. و آخر اینکه فکر نکنم شرکت‌ها راضی باشند تا مصرف کننده، چیزی دیگه‌ای نصب کنه.
برای همینه که بوت لودر فقط برای اندروید هست و قفله

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #7 : 30 تیر 1400، 05:09 ب‌ظ »
سلام
مگه الان اینطوری نیست ؟
مگه هر نرم افزاری با معماری arm روی گوشی ها اجرا نمیشه ؟
ابونتو تاچ اگه معاریش arm هست باید روی هر گوشی که از این معماری پشتیبانی میکنه اجرا شه .
الان تقریبا همه ی گوشی ها با معماری arm درست شدند .

منظور نرم افزار نیست سیستم عامله فقط هم معماری نیست

آفلاین #unknown#

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 441
« پاسخ #8 : 30 تیر 1400، 06:03 ب‌ظ »
منظور نرم افزار نیست سیستم عامله فقط هم معماری نیست
سیستم عامل هم یه نوع نرم افزاره
فک کنم منظور(موضوع) شما را نفهمیدم .

آفلاین mah_diar

• Full Member
  • *
  • ارسال: 227
« پاسخ #9 : 30 تیر 1400، 06:09 ب‌ظ »

درسته ولی خود سیستم عامل چی الان ما اوبونتو داریم کلا یک نسخه دکستاپ دانلود می کنی و روی هر کامپیتری نصب میشه   ولی اوبونتو تاچ چی ؟ برای گوشی های خاص هست اگه کاستوم رام های اندروید هم ببینی به همین شکل است
نسخه دسکتاپ اوبونتو هم اون قدیما دوتا نسخه داشت یکی ۳۲ بیتی و ۶۴ بیتی؛ الآن هم اوبونتو برای سکوهای مخصوصی مثل PowerPC به صورت جداگانه ارائه می‌شه. این که اوبونتو تاچ فقط برای تعداد محدودی که گوشی‌هاست، می‌تونه دلایل مختلفی داشته باشه، مثل توان سخت افزاری، عدم سازگاری، یا همون طور که آقای Dragon-@ گفتند، نبود انحصاری بودن درایورهای سخت‌افزارها.

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2366
« پاسخ #10 : 30 تیر 1400، 06:23 ب‌ظ »
گوشی‌های موبایل انواع و اقسام چیپ‌های انحصاری رو دارن که هر سال بروز میشن و معمولا درایورهای باز و آزاد ندارن. هر گوشی موبایل کانفیگ منحصر بفردی داره و رام‌ها باید مخصوص همون چینش یکتای سخت‌افزار تنظیم بشن. در نتیجه تا زمانی که کمپانی‌های تولیدکننده سورس کد کرنل‌های گوشی‌هاشون رو منتشر کنن، هر شخصی می‌تونه کاستوم رام خودش رو مخصوص همون گوشی بسازه. همین الان هم اوبونتو تاچ جامعه‌محور مخصوص انواع گوشی‌ها وجود داره.
بحث کمپانی اپل هم که کامل جداس. این کمپانی نهایت انحصارطلبی رو در کل اکوسیستم نرم‌افزاری و سخت‌افزاری و سرویس‌هاش پیاده کرده و کاربر رو برده و زندانی خودش می‌دونه.
صفحه‌ی من در اینستاگرام: ‎‎@armanes92

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #11 : 30 تیر 1400، 06:29 ب‌ظ »
فکر کنم منظورم رو درست نرسوندم

کامپیوتر ها اوایش از استاندارد خاصی پی روی نمی کردند و برنامه ها باید برای هر سخت افزار  باید روباره می نوشتند بعد کمکم استاندارد تر شدن و برنامه نویس ها می توانستند برنامه خود را با یک بار نوشتن بر روی انواع سخت افزار اجرا کنند    مثلا الان اوبونتو رو دانلود کنی نیازی نیست مخصوص همون مدل کامپیوتر یا لپ تاپ باشه (اصلا منظورم معماری پردازنده نیست ) تا نصب بشه خودش روی انواع رایانه ها نصب می شه ولی سیستم عامل های موبایل مثل توزیع های موبایل گنو/لینوکس یا کاستوم رام های اندروید باید دقیقا همون نسخه خود گوشی دانلود بشه و باید شماره ساختش یکی باشه یعنی یک فایل نیست برای همه گوشی ها هر فایل جدا برای یک گوشی هست   
حالا نمی شه مثل رایانه ها با دانلود یک نسخه سیستم عامل بشه روی انواع گوشی ها نصب بشه ؟؟

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19688
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
می‌شه. اگه سازندگان سخت‌افزار، راه‌اندازهاشون رو به لینوکس اضافه کنن و ثابت‌افزارها رو به صورت نرم‌افزار آزاد منتشر کنن. الآن گوشی من (Poco F1) تا حد زیادی این ویژگی رو داره و می‌شه سیستم‌عامل‌های مختلف رو روش نصب کرد.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
می‌شه. اگه سازندگان سخت‌افزار، راه‌اندازهاشون رو به لینوکس اضافه کنن و ثابت‌افزارها رو به صورت نرم‌افزار آزاد منتشر کنن. الآن گوشی من (Poco F1) تا حد زیادی این ویژگی رو داره و می‌شه سیستم‌عامل‌های مختلف رو روش نصب کرد.
چه خوب  البته فکر نمی کنم شرکت ها این کار رو کنن چون دارن ازش پول در میارن

راستی بعضی شبیه ساز های اندروید می تونن فایل سیستم عامل رو بگیرن   نمیشه  شبیهساز رو روی یک گوشی پشتیبانی شده اوبونتو تاچ قرار داد بعد یک جوری فایل اوبونتو تاچ رو بهش بدیم ؟ راستی اوبونتو تاچ نصاب داره و فایل نیست     نمیشه به صورت مجازی شبیهساز رو به نصاب شناسوند ؟

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19688
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن