انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: مشکل در restore با testdisk  (دفعات بازدید: 693 بار)

0 کاربر و 5 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین 🇮🇷

• رضا حسین‌زاده
  • High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1001
  • کنجکاو
    • Reza
مشکل در restore با testdisk
« : 31 تیر 1400، 04:07 ب‌ظ »
سلام. فایل مهمی رو حذف کردم و خواستم با testdisk ریکاوری کنم که مشکلی پیش اومد:
۱- create رو انتخاب کردم
۲- هارد رو انتخاب کردم
۳- نوع جدول پارتیشن (EFI GPT) رو انتخاب کردم
۴- Advanced رو انتخاب کردم
۵- گزینه List پارتیشن مورد نظر رو انتخاب کردم
۶- فایل رو پیدا و restore کردم
۷- وقتی فایل restore شده رو باز کردم دیدم خالیه
۸- فایل رو حذف کردم تا دوباره restore کنم
۹- تا مرحله ۵ پیش رفتم. ولی فایل با نام gift_card رو نتونستم پیدا کنم (ضمیمه ۱)
۱۰- خواستم پوشه home که دفعه قبل ساخته شده بود رو restore کنم تا شاید فرجی بشه. ولی پیامی دریافت کردم که در ضمیمه ۲ ارسال کردم
به دلیل بدون فرمت بودن فایل، بلد نیستم با foremost این کار رو بکنم. چه کنم؟
« آخرین ویرایش: 31 تیر 1400، 04:16 ب‌ظ توسط Reza Hosseinzadeh »
جست و جو کنید و چیز های جدید بیابید

آفلاین 🇮🇷

• رضا حسین‌زاده
  • High Hero Member
  • *
  • کنجکاو
    • Reza
پاسخ : مشکل در restore با testdisk
« پاسخ #1 : 01 امرداد 1400، 11:47 ق‌ظ »
نظری ندارید؟

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
« پاسخ #2 : 01 امرداد 1400، 02:39 ب‌ظ »
اول با fsck اون پارتیشنی که مشکل داره رو بررسی کنید. بعد دوباره با testdisk امتحان کنید.
نمی‌دونم شاید این راه که گفتم وضعیت رو بدتر کنه. شاید هم بتونه مشکل رو حل کنه. ولی باز هم صبر کنید تا بقیه راهنمایی کنند. توی این مدت هم هیچ چیزی رو توی اون پارتیشن، پاک یا جابجا یا کپی نکنید. هیچ فایلی هم اونجا نسازید. کلا به اون پارتیشن کار نداشته باشید.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین norouzi90

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 784
  • Debian + Mate
« پاسخ #3 : 01 امرداد 1400، 03:35 ب‌ظ »
با سلام

(این مطالب صرفاً تجربیات من می باشند، دوستان با تجربه تر اگر لازم دیدند تصحیح نمایند.)

Testdisk:
این نرم افزار بخش‌های پارتیشن و بوت دیسک شما را بررسی می‌کند و همچنین پارتیشن های از دست رفته شما را بازیابی می کند.

Photorec:
این نرم‌افزار برای بازیابی فایل‌ها طراحی شده است و می‌توان با آن اکثر فایل‌ها را با فرمت های
deb ، exe ، txt ، pdf ، فرمت های صوتی ، تصویری و ویدیویی و غیره … را بازیابی کرد.

پس اگر پارتیشنتان حذف شده یا بوت سیستم شما دچار مشکل شده بروید سراغ testdisk
ولی اگر فایل شما حذف شده بروید سراغ photorec

photorec نرم افزاری هست که به گفته خود سازنده یک مکمل خوب برای testdisk است.
برای استفاده از این نرم‌افزار نیازی نیست آن را دوباره دانلود یا نصب کنید.در همان فایل testdisk،
این نرم‌افزار وجود دارد.

این نرم افزار از انواع دیسک ها مانند فلش های usb، هارد دیسک های اکسترنال و مموری کارت ها پشتیبانی می‌کند و همچنین می‌تواند فایل سیستم‌های FAT ، NTFS، EXT و غیره را جستجو کند.

نکته:
testdisk را بصورت محدودی برای بازیابی فایل‌ها می‌توان بکار برد.( مثلاً در مورد فایل‌های pdf بازیابی شده خوب عمل می کندمی کند ولی برای فایل‌های تصویری بازیابی شده چندان عمل‌کرد ندارد و حجم آن‌ها بعد از بازیابی صفر می باشد.
بهتر است از photorec برای بازیابی فایل‌ها استفاده شود.

پس توجه نمایید وقتی که test disk را نصب کرده‌اید بصورت اتوماتیک وار photorec هم نصب می شود.

کار با photorec :

sudo photorec
در صفحه اول هارد و … مورد نظرتان را انتخاب نمایید و سپس اینتر را بزنید.
در صفحه بعدی ابتدا بوسیله کلید های جهت دار بالا و پایین ، پارتیشنی را که می‌خواهیم در آن جستجو انجام شود را انتخاب می نماییم و بعد اگر تنها فرمت خاصی مد نظرمان است می‌رویم سراغ گزینه [ File Opt ] و فرمت هایی را که بدرد ما نمی‌خورد disable می کنیم. بعد می‌رویم سراغ گزینه [ search ] و اینتر را می‌زنیم و بقیه مراحل را ادامه می دهیم.
اگر در مراحل بعدی هم مشکل داشتید بفرمایید تا بگویم.

آفلاین 🇮🇷

• رضا حسین‌زاده
  • High Hero Member
  • *
  • کنجکاو
    • Reza
« پاسخ #4 : 02 امرداد 1400، 10:03 ب‌ظ »
با سلام

(این مطالب صرفاً تجربیات من می باشند، دوستان با تجربه تر اگر لازم دیدند تصحیح نمایند.)
.
.
.
photorec هم فایل من رو جزو فایل های حذف شده نمایش نمیده

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19703
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #5 : 03 امرداد 1400، 12:12 ب‌ظ »
اگه photorec نشونش نمی‌ده، یعنی پرونده‌ات جانویسی شده و قابل بازگشت نیست.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین مرتضی . م

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1116
« پاسخ #6 : 03 امرداد 1400، 12:15 ب‌ظ »
با سلام

سلام
از پست شما استفاده کردم تا این صفحه ویکی اضافه شود
بازیابی

در رابطه با سوال هم میتوانید این صفحه را مطالعه کنید یک سری نکات برای جستجوی کامل تر هست
راهنمای قدم به قدم کار با PhotoRec

آفلاین 🇮🇷

• رضا حسین‌زاده
  • High Hero Member
  • *
  • کنجکاو
    • Reza
« پاسخ #7 : 03 امرداد 1400، 05:01 ب‌ظ »
اگه photorec نشونش نمی‌ده، یعنی پرونده‌ات جانویسی شده و قابل بازگشت نیست.
خوشبختانه فهمیدم که زمانی که این فایل رو حذف نکرده بودم، با TimeShift از سیستم عامل، بک آپ گرفتم. میتونم بدون restore کردن کامل، فقط این فایل رو از اسنپ شات بیرون بکشم؟

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
« پاسخ #8 : 03 امرداد 1400، 06:39 ب‌ظ »
timeshift پشتیبان‌ها روی کدوم پارایشن ذخیره می‌کنه؟ اون پارتیشن رو سوار کنید بعد وارد جایی بشید که سوار شده.
اونجا باید چندین دایرکتوری باشه که مربوط به snapshot ماهانه، هفتگی، روزانه و ساعتی هست. با توجه به نوع snapshot وارد دایرکتوری درست بشید. اونجا وارد دایرکتوری بشید که مربوط به snapshot هست. بعد از اونجا فایل رو بردارید.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین norouzi90

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 784
  • Debian + Mate
« پاسخ #9 : 03 امرداد 1400، 10:36 ب‌ظ »

در رابطه با timeshift بایستی مطلبی بگویم. این نرم‌افزار  در حالت پیش‌فرض فقط از فایل‌های سیستمی بک آپ می گیرد.

ولی می‌توان در این نرم‌افزار  چنین تعریف کرد که علاوه بر فایل‌های سیستمی از فایل‌های کاربران هم بک آپ بگیرد.

( در صفحه اصلی بر روی Settings کلیک کنید ، پنجره ای بنام Settings باز می شود. در این پنجره به قسمت Users بروید.)

در مورد کاربران این امر در سه حالت صورت می گیرد:

۱-Exclude All Files : استثناء کن همه فایل‌های مربوط به این کاربر  را.
یعنی اینکه از هیچیک از فایل‌های این کاربر  چه فایل‌هایی که توسط این کاربر (در قسمت Home )   بوجود آمده و چه فایل‌های Hidden  مربوط به این کاربر در موقع بک آپ گیری ، بک آپ نگیر.

۲- Include Only Hidden Files : فقط فایلهایHidden را شامل کن.
یعنی اینکه از فایل‌هایی که توسط این کاربر (در قسمت Home ) بوجود آمده بک آپ نگیر  ، ولی از فایل‌های Hidden  بک آپ بگیر.

۳-Include All Files :  همه فایل‌ها را شامل کن.
یعنی اینکه از تمام فایل‌های موجود در قسمت home مربوط به این کاربر چه فایل‌هایی که توسط این کاربر (در قسمت Home ) بوجود آمد و چه فایل‌های Hidden ، بک آپ بگیر.

دوست عزیز آیا قبلا این گزینه ها را تنظیم کرده بودید؟

آفلاین 🇮🇷

• رضا حسین‌زاده
  • High Hero Member
  • *
  • کنجکاو
    • Reza
« پاسخ #10 : 03 امرداد 1400، 11:48 ب‌ظ »

در رابطه با timeshift بایستی مطلبی بگویم. این نرم‌افزار  در حالت پیش‌فرض فقط از فایل‌های سیستمی بک آپ می گیرد.

ولی می‌توان در این نرم‌افزار  چنین تعریف کرد که علاوه بر فایل‌های سیستمی از فایل‌های کاربران هم بک آپ بگیرد.

( در صفحه اصلی بر روی Settings کلیک کنید ، پنجره ای بنام Settings باز می شود. در این پنجره به قسمت Users بروید.)

در مورد کاربران این امر در سه حالت صورت می گیرد:

۱-Exclude All Files : استثناء کن همه فایل‌های مربوط به این کاربر  را.
یعنی اینکه از هیچیک از فایل‌های این کاربر  چه فایل‌هایی که توسط این کاربر (در قسمت Home )   بوجود آمده و چه فایل‌های Hidden  مربوط به این کاربر در موقع بک آپ گیری ، بک آپ نگیر.

۲- Include Only Hidden Files : فقط فایلهایHidden را شامل کن.
یعنی اینکه از فایل‌هایی که توسط این کاربر (در قسمت Home ) بوجود آمده بک آپ نگیر  ، ولی از فایل‌های Hidden  بک آپ بگیر.

۳-Include All Files :  همه فایل‌ها را شامل کن.
یعنی اینکه از تمام فایل‌های موجود در قسمت home مربوط به این کاربر چه فایل‌هایی که توسط این کاربر (در قسمت Home ) بوجود آمد و چه فایل‌های Hidden ، بک آپ بگیر.

دوست عزیز آیا قبلا این گزینه ها را تنظیم کرده بودید؟

ممنون