انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: کار نکردن انویدیا در لپ‌تاپ دو گرافیکه در توزیع جنوتو  (دفعات بازدید: 556 بار)

0 کاربر و 6 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1923
سلام درود دوستان مدتی جنوتو دارم ولی هیچوقت نشد بتونم از درایور انحصاری انویدیا در توزیع جنوتو استفاده کنم خب بخاطر اینکه دوتا گرافیک دارم یکی اینتل یکی انویدیا که مشکل بدترم این هست که درایور جدید برای لپ تاپ من پشتیبانی نمیشه و آخرین نسخش390 هستش چون یه خبر هایی شنیدم مشکل استفاده از انویدیا در نسخه های جدید خود انویدیا حل کرده، خب حالا درکل میخوام بدونم چیکار کنم بتونم از انویدیا استفاده کنم(ولکان و... هم فعال باشه) در دبیان و مخصوصا اوبونتو قبلا خیلی راحت انویدیا نصب میکردم و با bumblebee استفاده میکردم البته دبیان یکم اذیت میکرد..  ولی در جنوتو کلا نشد کاری کنم طبق سایتش جنوتو bumblebee پیش رفتم نشد طبق طوری که بنظرم میرسید شاید بشه رفتم بازم نشد بیشترین پیشرفتی که داشتم این بود که فک کنم فقط تنظیماتش اجرا میشد/: و با دستورات optirun فقط به ارور میرسم در انجمن های جنوتو هم دیدم مشکلاتشون(انگلیسیم البته خوب نیست) سوالم اینه آیا هیچ راهی ندارم واسه نصبش و استفاده اش؟ یعنی باید قبول کنم دیگه نمیتونم اون چیزایی که گرافیک بهتری دارن(بازی و...) اجرا کنم؟/:

پ‌ن: گرافیک 820m
« آخرین ویرایش: 22 امرداد 1400، 03:34 ق‌ظ توسط aliiririran »

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5100
  • اممم . اره دیگه! mehr32
خوب اینتل کار نمی کنه ؟ انویدیا رو غیر فعال کن ؟
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
خب الان وضعیتم همین دیگه! متن خوندید؟ اگه کار نمیکرد که نمیشد اینهمه مدت در جنوتو باشم..
 ولی خب وقتی من سخت افزار ضعیفی دارم و یکسری نرم افزار ها برام نمیاد (کند) کار کردن انویدیا برام مهمه نمیدونم شایدم یه توزیع دیگم نصب کردم ولی بازم راه حل این مشکل این نیست!
واقعا گیجم با این کارهای انویدیا/: یه سخت افزار دیگم دارم گرافیک و پاور میخوام براش مادربرد و... بخرم ولی هرچی فک میکنم روش گنو/لینوکس نصب کنم باید حتما درایور انحصاری نصب کنم/: میگما این درایور انحصاری انویدیا واقعا مهمه؟ (به اندازه سیستم عامل که میگن باید آزاد باشه) اخه خود nouveau فکر نمیکنم بازم خوب عمل کنه جدای از ضعیف تر کردن عملکرد میشه گفت فقط برای بزور کار کردن سیستم! و خیلی قابلیت هاش قدیمی یا نداره vulkan...
 :'(

آفلاین mobin1387

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 495
  • به زودی اینجا چیزی نوشته خواهد شد!
خب الان وضعیتم همین دیگه! متن خوندید؟ اگه کار نمیکرد که نمیشد اینهمه مدت در جنوتو باشم..
 ولی خب وقتی من سخت افزار ضعیفی دارم و یکسری نرم افزار ها برام نمیاد (کند) کار کردن انویدیا برام مهمه نمیدونم شایدم یه توزیع دیگم نصب کردم ولی بازم راه حل این مشکل این نیست!
واقعا گیجم با این کارهای انویدیا/: یه سخت افزار دیگم دارم گرافیک و پاور میخوام براش مادربرد و... بخرم ولی هرچی فک میکنم روش گنو/لینوکس نصب کنم باید حتما درایور انحصاری نصب کنم/: میگما این درایور انحصاری انویدیا واقعا مهمه؟ (به اندازه سیستم عامل که میگن باید آزاد باشه) اخه خود nouveau فکر نمیکنم بازم خوب عمل کنه جدای از ضعیف تر کردن عملکرد میشه گفت فقط برای بزور کار کردن سیستم! و خیلی قابلیت هاش قدیمی یا نداره vulkan...
متاسفانه انویدیا، خیلی در لینوکس مشکل داره و nouveau هم کاری نمیتونه بکنه (به دلیل عدم انتشار مستندات)
پیشنهاد من اینه که اگر خواستید رایانه ای جمع کنید، به جای انویدیا به سراغ amd برید. پشتیبانی amd از جامعه متن باز خیلی خیلی از انویدیا بهتره.
ولی راه حل من اینه که از همون nouveau استفاده کنید.
اگر درست فهمیده باشم گرداننده آزاد الآن از بسیاری از عملکرد های گرافیک شما پشتیبانی میکنه (سری nv110) (برای اطلاعات بیشتر در https://nouveau.freedesktop.org/FeatureMatrix.html
(من خودم با NV167 (NVIDIA Geforce GTX 1650) سی اس گو میزنم (با عملکرد معقول))  ;D
در ضمن والکان هنوز خیلی جا نیافتاده ولی خب احتمالا در آینده این موضوع خیلی مشکل ساز بشه

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
متاسفانه انویدیا، خیلی در لینوکس مشکل داره و nouveau هم کاری نمیتونه بکنه (به دلیل عدم انتشار مستندات)
پیشنهاد من اینه که اگر خواستید رایانه ای جمع کنید، به جای انویدیا به سراغ amd برید. پشتیبانی amd از جامعه متن باز خیلی خیلی از انویدیا بهتره.
ولی راه حل من اینه که از همون nouveau استفاده کنید.
اگر درست فهمیده باشم گرداننده آزاد الآن از بسیاری از عملکرد های گرافیک شما پشتیبانی میکنه (سری nv110) (برای اطلاعات بیشتر در https://nouveau.freedesktop.org/FeatureMatrix.html
(من خودم با NV167 (NVIDIA Geforce GTX 1650) سی اس گو میزنم (با عملکرد معقول))  ;D
در ضمن والکان هنوز خیلی جا نیافتاده ولی خب احتمالا در آینده این موضوع خیلی مشکل ساز بشه

اره درسته  :) اوه با 1650 سی اس گو میاد واس ما خعلی پایین تره ولی خب چند برابر از لپ تاپم بهتره ولی فک کنم با درایور آزاد باز از لپ تاپم ضعیف تر بشه عملکردش(اینتل) ???  راستی منم خوشم نمیاد از درایور انحصاری، اخه این گرافیک رو دسم مونده و زیاد بد نیس(حداقل برای من) و اگه بخوام سیستمی بخرم خب دیگ گرافیک نمیخرم... ولکان هم خیلی خوبه دیگه سرعت خیلی بهتر میکنه ولی اره بدون اون بازم برنامه ها کار میکنن.. درکل خیلی nouveau ضعیف تره/: اصلا تو یه گیری افتادیم که نمیدونم چیکا کنم سیستم عامل دیگه هم میخوام نصب کنم اولش که راحت نیسم و خیلی جنوتو دوست دارم و نمیخوام استفاده از سیستم عامل هام چند تا بشه... و یه نگاه به هارد پر شدم میکنم میگم بیخی فعلا  :D هرچند لپ تاپم انویدیاش انقدر ضعیف هست که با nouveau دیگ هیچی نیاره.. csgo هم دارم و زدم و واقعا بد بودش یعنی حتی با درایور آزاد اینتل خیلی قوی تره! هرچند با اینتل هم بازم csgo کند و بتل رویال کاملا کند و زیر 20 با تنظیمات پایین/: و تنها راهم اینه یا بیخیالش شم! یا توی ویندزد بازی کنم یا درایور انحصاری نصب کنم...

حالا درکل ممنونم انگار راه حلی نیستش، فقط میشه تشکر کرد از انویدیا که نه پشتیبانی خوبی داده به ما/: الان باز بهتر شده ولی خب درایور من دیگه منتشر نمیشه برا همین لپ تاپم دیگ نسل سوختس مخصوصا توی گنو/لینوکس و یه تشکر دیگم بخاطر آزاد نبودنش خیلی هم عالی \\:D/ :oops:

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5100
  • اممم . اره دیگه! mehr32
*خیلی
اگه خواستی بخری من تعریف amd رو شنیدم شنیدم تازگی اینتل هم داره وارد میشه
من خودم ان ویدیا NVA8  دارم توی دبیان و توزیع های مبنی بر اوبونتو  مشکلی با درایو ازاد  ندارم و طرف انحصاری نرفتم ولی توی مانجارو قبلا کرش می کرد و خوب خوب نبود
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
اوهوم ممنونم ازت(: ولی پس دیگ پیشنهادی واسه نصبش ندارید... ممنون :D