انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: خطای executing grub install dev/nvme on (حل شد)  (دفعات بازدید: 736 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین ali 254

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 37
خطای executing grub install dev/nvme on (حل شد)
« : 22 امرداد 1400، 09:49 ب‌ظ »
سلام ، من میخوام اوبنتو رو در کنار ویندوز 10 نصب کنم که با این خطا روبرو شدم :

executing grub install dev/nvme on 1

لب تاب من دو تا هارد داره که یکی ssd و دیگری hdd هست ، من ویندوز رو روی ssd نصب کردم که از نوع Gpt هست و قصد دارم اوبونتو رو روی هارد دوم نصب کنم که از نوع mbr است.
همچنین ویندوز در مد uefi نصب شده.

برای خطایی که باهاش مواجه شدم خیلی سرچ کردم و واقعا گیج شدم...

الان باید در bios ، در موقع نصب اوبنتو ، boot mode رو در چه حالتی بذارم؟
و در نهایت برای رفع مشکل چکار کنم؟ تشکر
« آخرین ویرایش: 24 امرداد 1400، 12:24 ق‌ظ توسط ali 254 »

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
پاسخ : خطای executing grub install dev/nvme on
« پاسخ #1 : 22 امرداد 1400، 11:18 ب‌ظ »
boot mode رو بزارید روی uefi. موقع پارتیشن بندی هم باید دقت کنید. چون ویندوز به صورت uefi رو ssd نصب شده، باید یه پارتیشن efi روی ssd داشته باشید. به این پارتیشن میگن esp مخفف efi system partition.
برای نصب نیاز دارید که یه پارتیشن به / اختصاص بدید. چون یه esp دارید، لازم نیست یکی دیگه بسازید. بهتره که /home/ رو هم جدا کنید تا اگه یه‌بار توزیع دیگه نصب کردید یا اوبونتو رو از اول نصب کردید، شخصی‌سازی‌های شما از بین نره‌.
مشخصه که تنظیماتی که روی کل سیستم اثر دارند، توی /home/ ذخیره نمیشن. بیشتر اوقات روی /etc/ هستند. که اون جز / حساب میشه. پس با نصب دوباره یا نصب یه توزیع دیگه، تنظیماتی که روی کل سیستم اثر دارند پاک میشن. مگه اینکه خودتون قبلش یه کپی بگیرید تا بعد اگه لازم شد استفاده کنید. (که در اکثر موارد برای کامپیوتر‌های دسکتاپ لازم نمیشه.)

احتمالا باید دستی پارتیشن بندی کنید. یه پارتیشن از هارد دوم به / بدید. esp رو بزارید روی همون که توی ssd هست. ترجیهاً یه پارتیشن هم به /home/ بدید. اگه اینکار ممکن نیست، می‌تونید انجام ندید.
اونجایی که می‌خواهید محل نصب رو انتخاب کنید، something else رو انتخاب کنید. برای راهنمایی بیشتر، یه عکس از اون صفحه بزارید.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین ali 254

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #2 : 23 امرداد 1400، 12:50 ق‌ظ »
تشکر فراوان...
اولین نکته اینکه ، اگر نوع بوت رو uefi بذارم ، اصلا فرآیند نصب از روی فلش لود نمیشه...برای همین روی lagacy گذاشتم تا بتونم برم داخل صفحه نصب اوبونتو... نمی دونم چجوری این مشکل رو حل کنم.برای اینکه اوبونتو رو روی فلش بریزم با برنامه ی rufus ، نوع پارتیشن رو mbr گذاشتم چون میخوام اوبونتو رو روی هارد دوم نصب کنم.

این عکس از پارتیشن ها : (یکی از پارتیشن ها رو در ویندوز فورمت کردم و free space شد برای اوبونتو.)
https://s4.uupload.ir/files/whatsapp_image_2021-08-14_at_00.40.21_(1)_igiv.jpeg

https://s4.uupload.ir/files/whatsapp_image_2021-08-14_at_00.40.21_(2)_tg7n.jpeg

https://s4.uupload.ir/files/whatsapp_image_2021-08-14_at_00.40.21_(2)_agux.jpg

« آخرین ویرایش: 23 امرداد 1400، 12:54 ق‌ظ توسط ali 254 »

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5100
  • اممم . اره دیگه! mehr32
« پاسخ #3 : 23 امرداد 1400، 08:43 ق‌ظ »
تشکر فراوان...
اولین نکته اینکه ، اگر نوع بوت رو uefi بذارم ، اصلا فرآیند نصب از روی فلش لود نمیشه...برای همین روی lagacy گذاشتم تا بتونم برم داخل صفحه نصب اوبونتو... نمی دونم چجوری این مشکل رو حل کنم.برای اینکه اوبونتو رو روی فلش بریزم با برنامه ی rufus ، نوع پارتیشن رو mbr گذاشتم چون میخوام اوبونتو رو روی هارد دوم نصب کنم.

این عکس از پارتیشن ها : (یکی از پارتیشن ها رو در ویندوز فورمت کردم و free space شد برای اوبونتو.)
https://s4.uupload.ir/files/whatsapp_image_2021-08-14_at_00.40.21_(1)_igiv.jpeg

https://s4.uupload.ir/files/whatsapp_image_2021-08-14_at_00.40.21_(2)_tg7n.jpeg

https://s4.uupload.ir/files/whatsapp_image_2021-08-14_at_00.40.21_(2)_agux.jpg

شما چه  نسخه ای از اوبونتو رو دارید نصب می کنید ؟ از نسخه ۲۱.۴ به بعد فقط uefi استفاده میشه
با چه نرم افزاری فلش رو بوتیبل کردید ؟
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین Dragon-

• *
« پاسخ #4 : 23 امرداد 1400، 09:21 ق‌ظ »
باید اوبونتو رو به صورت uefi نصب کنید. برای اینکار باید خود اوبونتو زنده هم به صورت uefi بوت شده باشه. نصب ویندوز به صورت uefi و اوبونتو به‌صورت legacy باعث ایجاد مشکلات عجیب و غریب میشه. آخرش هم خوب کار نمی‌کنه. امیدوارم mbr بودن دیسک دوم مشکل‌ساز نشه.

باید دوباره اوبونتو رو بریزید روی فلش. فقط اینبار توی rufus سراغ mbr نرید. اگه rufus تنظیمات زیادی داره و شما رو گیج می‌کنه، می‌تونید از balena etcher استفاده کنید. کار باهاش خیلی راحت‌تره ولی همه قابلیت‌های rufus رو نداره. از اینجا می‌تونید دانلودش کنید.

موقع نصب، توی همون صفحه که عکسش رو فرستادید، روی free space توی دیسک دوم کلیک کنید، علامت + رو انتخاب کنید.
توی صفحه باز شده، اندازه رو هر چی نیاز دارید بزارید. برای type for new partition احتمالا لازمه logical رو انتخاب کنید.
location for the new partition رو دست نزنید. همون پیش‌فرض خوبه.
use as رو بزارید روی ext4 journaling file system البته گزینه‌های دیگه هم هست ولی فعلا همین خوبه.
mount point رو هم بزارید رو /
بهتره همه حجم رو به یه پارتیشن ندید. می‌تونید حدود چند گیگابایت رو بزارید و مثل بالا مراحل پیش برید فقط توی قسمت use as بزاریدش روی swap area
لازم نیست mount point رو برای این تنظیم کنید.
اگه swap نداشته باشید، قابلیت hibernate رو هم نمی‌تونید توی اوبونتو استفاده کنید.
برای /home/ هم می‌تونید اینکار رو انجام بدید. فقط حواستون باشه mount point رو بزارید روی /home/ .

الان برید و nvme0n1p1 رو انتخاب کنید. بعد change رو انتخاب کنید حالا use as رو بزارید روی EFI system partition
اینجا خیلی حواستون باشه که اصلا تیک format رو نزنید. چون اینجوری اون پارتیشن رو فرمت می‌کنه و ویندوز خراب میشه. برای درست کردن ویندوز هم لازم میشه که کار‌های دیگه انجام بدید. پس به این دقت کنید.
فکر کنم اگه اون پایین، (منظورم توی لیست پارتیشن‌ها نیست) Device for boot loader installation رو عوض کنید، بد نباشه. بزاریدش روی nvme0n1p1
« آخرین ویرایش: 23 امرداد 1400، 09:27 ق‌ظ توسط Dragon- »

آفلاین ali 254

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #5 : 23 امرداد 1400، 11:11 ق‌ظ »
من از برنامه Rufus استفاده کردم ، و از سایت اوبونتو ، نسخه Ubuntu 20.04.2.0 LTS رو گرفتم ، آیا نیازی هست نسخه جدیدتر رو بگیرم؟

از برنامه balena etcher ، استفاده می کنم ببینم چی میشه

آفلاین ali 254

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #6 : 23 امرداد 1400، 11:16 ق‌ظ »
خب من بوت مد رو گذاشتم روی حالت UEFI و اصلا فرآیند نصب اوبونتو شروع نمیشه...از برنامه balena etcher استفاده کردم برای ساخت فلش بوتیبل

آفلاین ali 254

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #7 : 23 امرداد 1400، 03:51 ب‌ظ »
موفق شدم فرآیند نصب اوبنتو رو به صورت UEFI بیارم بالا و در نهایت با موفقیت نصب شد ، آخرین ورژن رو دانلود و نصب کردم.بسیار ممنون از راهنمایی ها

آفلاین Dragon-

• *
« پاسخ #8 : 23 امرداد 1400، 11:11 ب‌ظ »
نصب با موفقیت انجام شد؟ دیگه مشکلی با نصب ندارید؟ اگه اینطوریه پس یه (حل شد) به عنوان موضوع اضافه کنید.برای اینکار ارسال اول رو ویرایش کنید و توی اونجا عنوان رو تغییر بدید.

آفلاین ali 254

• Jr. Member
  • *
پاسخ : خطای executing grub install dev/nvme on (حل شد)
« پاسخ #9 : 24 امرداد 1400، 12:24 ق‌ظ »
بله ُاوبونتو رو کامل نصب کردم ُ‌تشکر . فقط نفهمیدم آخرش برنامه balena etcher ُ به صورت gpt فلش کرد یا mbr ُ‌ چون چنین تنظیماتی رو مثل برنامه rufus نداره
« آخرین ویرایش: 24 امرداد 1400، 12:26 ق‌ظ توسط ali 254 »

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19688
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #10 : 24 امرداد 1400، 12:02 ب‌ظ »
mbr و gpt روش‌های افزارش دیسک هستن، برای فلش کردن استفاده نمی‌شن. احتمالاً منظورتون UEFI یا legacy است.
اگه نصب درست انجام شده، یعنی UEFI بوده. چون دیگه از حالت قدیمی پشتیبانی نمی‌شه.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین ali 254

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #11 : 24 امرداد 1400، 01:12 ب‌ظ »