انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نظرسنجی

بچه ها از چه گنو/لینوکسی استفاده میکنید؟؟(اگر اسم توزیعتون  رو ندید نزدیک ترین رو انتخاب کنید یا توی بخش نظرات بگید.)

CentOS
0 (0%)
Fedora
0 (0%)
openSUSE
0 (0%)
Ubuntu
9 (40.9%)
Kubuntu
2 (9.1%)
lubuntu
0 (0%)
Arch_Linux
7 (31.8%)
manjaro
3 (13.6%)
popos!
1 (4.5%)
mint
0 (0%)
elementary OS
0 (0%)

مجموع آرای اعضا: 22

نویسنده موضوع: از کدوم توزیع گنو/لینوکس استفاده میکنید؟  (دفعات بازدید: 1296 بار)

0 کاربر و 3 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین electrocell

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 93
  • عاشق یادگیری و متن باز
دیدم همه نظر سنجی ها قدیمیه گفتم این نظرسنجی رو بزارم تا تازه کار های مثل من از نظرات با تجربه هایی مثل شما استفاده کنن و ببینن کدوم توزیع از همه بهتره.
به نام یهگانه برنامه نویس هستی.

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
پاسخ : از کدوم توزیع گنو/لینوکس استفاده میکنید؟
« پاسخ #1 : 23 امرداد 1400، 08:02 ب‌ظ »
centos که قراره تبدیل به centos stream بشه یه چیزی بین fedora و
rhel (red hat enterprise linux)
اینکه کدوم از همه بهتره یکم اشتباه هست. باید ببینید کدوم برای شما بهتره. برای مثال rhel یا rocky linux برای سرور انتخاب مناسبی هست. تا ۱۰ سال پشتیبانی داره و خیلی هم پابداره. اما تقریبا بدرد کامپیوتر دسکتاپ نمی‌خوره چون نرم‌افزار‌ها می‌تونه تا ۵ سال قدیمی باشه. هر ۵ سال یکبار هم نسخه جدید منتشر میشه.
معمولا اوبونتو یا طعم‌هاش (مثل کوبونتو، زوبونتو و ...) برای شروع خوبه. مثل دبیان از apt توی لایه بالا استفاده می‌کنه. در سطح زیرین از مدیربسته dpkg استفاده می‌کنه.

pop os هم هست از میزکار (دسکتاپ) گنوم استفاده می‌کنه. نصب درایور‌های انویدیا مثل اوبونتو راحته.  ظاهر قشنگی هم داره. از مخازن اوبونتو + مخزن خودش استفاده می‌کنه. البته فکر کنم بزودی مخزان خودش رو درست کنه. مبتنی بر اوبونتو هست.

linux mint هم یه گزینه هست. می‌تونید بین ۳ تا میزکار xfce cinnamon و mate یکدوم رو انتخاب کنید. نصب برنتمه‌ها هم شبیه اوبونتو هست. از مخازن اوبونتو + مخزن خودش استفاده می‌کنه. یه linux mint debbie هم هست که از مخازن دبیان به‌جای مخازن اوبونتو استفاده می‌کنه. مبتنی بر اوبونتو هست. نسخه debbie مبتنی بر نسخه پایدار دبیان.

توی فدورا می‌تونید تجربه خوبی از گنوم خالص داشته باشید. (گنوم اوبونتو یکمی با گنوم بقیه توزیع‌ها فرق داره)
هر ۶ ماه یه بار نسخه جدیدش منتشر میشه الان هم فکر کنم نسخه ۳۴ هست. ولی به‌خاطز این که توسط ردهت توسعه داده میشه و ردهت توی آمریکا هست و باید تابع قوانین آمریکا باشه، ممکنه یکمی با کاربران ایرانی راه نیاد. از dnf توی لایه‌ بالا استفاده می‌کنه و در سطح زیرن از rpm استفاده می‌کنه.

آرچ لینوکس یه توزیع غلتان هست. یعنی مثل بقیه توزیع‌ها نسخه بندی نداره. معمولا می‌تونید نسخه جدید برنامه‌ها رو خیلی سریع توی مخازن آرچ داشته باشید. یه aur هم هست که می‌تونید از اونجا برنامه‌هایی که توی مخزن اصلی نیست رو دانلود کنید. البته حواستون باشه چون هر کاربری می‌تونه توی اونجا برنامه بزاره، شاید بعصی برنامه‌ها مدتی باشه که توسعه پیدا نکردند یا اینکه مشکل داشته باشند.
نصبش می‌تونه برای کاربر مبتی سخت باشه چون نصب‌کننده رسمی نداره. کل نصب رو هم باید توی محیط متنی انجام بدید. کلا iso رسمی اون محیط گرافیکی نداره. اما توزیع خیلی قوی هست و خیلی کار‌ها باهاش میشه انجام داد. از مدیربسته pacman استفاده می‌کنه.

مانجارو تا حدودی شبیه ارچ هست. فقط کاربر مبتی باهاش راحت‌تره. نصب‌کننده گرافیکی داره و کاربر مبتی رو زیاد اذیت نمی‌کنه. مثل آرچ از مدیربسته pacman استفاده می‌کنه.

opensuse دوتا نسخه داره. یکی thumbleweed که مثل آرچ غلتان هست و یکی leap که مثل بقیه توزیع‌ها نسخه داره ولی نسخه بسته‌ها می‌تونه قدیمی باشه و به نظرم زیاد بدرد کامپیوتر دسکتاپ نمی‌خوره. از zypper توی لایه بالا استفاده می‌کنه ولی فکر کنم بزودی بره سراغ dnf و در سطح زیرین داره از مدیربسته rpm استفاده می‌کنه. با میزکار kde سازگاری خوبی داره.

elementry os بیشتر قشنگی داره. ممکنه تا حدودی کمبود بسته‌ها شما رو اذیت کنه.

zorin هم هست از میزکار gnome استفاده می‌کنه. نمی‌دونم میزکار‌های دیگه هم داره یا نه. مبتنی بر اوبونتو هست.
garuda linux هم هست. مثل آرچ لینوکس یه توزیع غلتان هست. به‌طور پیش‌فرض ظاهر قشنگی داره. از مدیربسته pacman استفاده می‌کنه. کاربر مبتدی رو هم اذیت نمی‌کنه.

توریع مورد علاقه من، دبیان رو نگذاشته بودید. :( من از همون استفاده می‌کنم ولی می‌تونه برای تازه‌کارها سخت باشه. ولی مثل آرچ، این هم توزیع قوی هست. چندین شاخه داره. یه شاخه پایدار که تقریبا هر ۲ سال یه‌بار منتشر میشه. امروز ( 8 agust 2021) هم نسخه ۱۱ اون منتشر شد. شاخه پایدار می‌تونه نرم‌افزار‌های قدیمی تا حدود ۲ سال داشته باشه.
یه شاخه آزمایشی هست که بعدا به نسخه پایدار بعدی تبدیل میشه. یه شاخه ناپایدار هم هست که دیگه توزیع غلتان حساب میشه. یعنی نسخه نداره. نسخه جدید نرم‌افزار‌ها مستقیما وارد این میشن و بعد از مدتی وارد شاخه آزمایشی.
شاخه‌های دیگه هم هست ولی لازم نیست خودتون رو درگیر کنید. این ۳ تا از بقیه مهمتر هستند.
« آخرین ویرایش: 23 امرداد 1400، 09:11 ب‌ظ توسط Dragon- »
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین alitoos23

• Full Member
  • *
  • ارسال: 132
« پاسخ #2 : 23 امرداد 1400، 10:29 ب‌ظ »
چرا توزیع منو رو تو نظر سنجی قرار ندادی ؟! >:(
xubuntu  \\:D/

چند تا سوال ؟
گفتید از دبیان استفاده میکنید ولی نگفتید کدوم شاخه اش ؟
گفتید با ارچ کارای زیادی میشه کرد مگه چه کاری هست که با بقیه توزیع ها نمیشه با ارچ میشه.؟
من خودم چند بار خواستم برم سراغ ارچ ولی اصلا از این بسته هایی که مدام به روز میشن و باید کلی اینترنت و زمان و عمر هارد رو بدم خدمت ارچ .بی خیالش شدم.
البته یه بار manjaro نصب کردم یه گیر همون اول داشت که از شتاب دهنده ی سخت افزاری برای باز کردن ویدیو ها استفاده نمی کرد منم قیدش رو زدم  :(
« آخرین ویرایش: 23 امرداد 1400، 10:35 ب‌ظ توسط alitoos23 »

آفلاین electrocell

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 93
  • عاشق یادگیری و متن باز
« پاسخ #3 : 23 امرداد 1400، 11:25 ب‌ظ »
پارسال جو گیر شدم manjaro نصب کردم بلد نبودم چجور کانفیگ کنم برق زیاد به گرافیک لبتابم رسید سوختت!!!!!!!!
به نام یهگانه برنامه نویس هستی.

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
« پاسخ #4 : 23 امرداد 1400، 11:26 ب‌ظ »
چرا توزیع منو رو تو نظر سنجی قرار ندادی ؟! >:(
xubuntu  \\:D/

چند تا سوال ؟
گفتید از دبیان استفاده میکنید ولی نگفتید کدوم شاخه اش ؟
گفتید با ارچ کارای زیادی میشه کرد مگه چه کاری هست که با بقیه توزیع ها نمیشه با ارچ میشه.؟
من خودم چند بار خواستم برم سراغ ارچ ولی اصلا از این بسته هایی که مدام به روز میشن و باید کلی اینترنت و زمان و عمر هارد رو بدم خدمت ارچ .بی خیالش شدم.
البته یه بار manjaro نصب کردم یه گیر همون اول داشت که از شتاب دهنده ی سخت افزاری برای باز کردن ویدیو ها استفاده نمی کرد منم قیدش رو زدم  :(

روی شاخه پایدار هستم.
با بقیه توزیع‌ها هم تا حدودی میشه اینکار‌ها رو کرد. اما مشکل اینجاست که اکثر توزیع‌ها بسته‌های زیادی رو به طور پیش‌فرض نصب کردند. این باعث میشه اگه مثلا فقط می‌خواهید از window manager استفاده کنید، کمی کار شما سخت بشه. چون اول باید بسته‌های اضافه رو پاک کنید. موقع اینکار باید حواستون باشه که بقیه بسته‌ها خراب نشن یا با پاک کردن اون بسته‌ها، بعضی عملکرد‌ها خراب نشن.
ولی چون توی آرچ به طور پیش‌فرض بسته‌های خیلی کمتری نصبه، اینکار برای شما راحته‌ چون موقع نصب سیستم‌عامل، خودتون بسته‌ها رو نصب می‌کنید و اینطور نیست که نصب‌کننده کار‌های خودش رو بکنه. مشخصه که وابستگی بسته‌ها خودکار توسط مدیر بسته (اینجا pacman) نصب میشن. بسته‌های اساسی هم به طور پیش‌فرض نصب میشن.

به‌جای آرچ می‌تونید دبیان یا اوبونتو رو با debootstrap نصب کنید. اینجوری نصب شبیه نصب آرچ میشه. خودتون هم بسته‌ها رو برای نصب انتخاب می‌کنید. (مشخصه بسته‌های اساسی مثل bash یا syslog رو به همین راحتی نمیشه نصب نکرد و مشخصه که وابستگی بسته‌ها هم خودکار نصب میشن)

فکر کنم به این خاطر شتابدهنده سخت‌افزاری کار نکرده که گرافیک انویدیا داشتید و درایور‌های انحصاری رو نصب نکردید. درسته؟ شاید هم به تنظیم خاصی نیاز داشته.
شاید هم لازم بوده microcode های مربوط به پردازنده رو نصب می‌کردید. ولی بعید می‌دونم مشکل از این بوده باشه.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین alitoos23

• Full Member
  • *
  • ارسال: 132
« پاسخ #5 : 23 امرداد 1400، 11:52 ب‌ظ »
نه اینتل onboard هست داریوش تو خود کرنل بود ول ینمی دونم چرا وقتی ویدیو رو تو vlc باز میکردم می دیدم که خیلی از cpu استفاده می کنه در حال که تو اوبونتو این طور نبود.
البته خود mnajaro یه نصب کننده داریور داره که من بازش کردم دیدم سه تا گزینه داشت یکی modest اگه درست بگم یکی mesa یکی یادم نیست جالبه همه رو هم میشد فعال کرد :( چون گفتم بیخال من از اینا سر در نمیارم گفتم برم با همون اوبونتو کار کنم تا بیشتر کار کنم تا آشنا تر بشم.

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5100
  • اممم . اره دیگه! mehr32
« پاسخ #6 : 24 امرداد 1400، 10:11 ق‌ظ »
کی دی ای نئون کو پس ؟  ;)
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19692
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #7 : 24 امرداد 1400، 12:07 ب‌ظ »
توی انجمن عمومی واقعاً؟
منتقلش کردم به کافه.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین hypocrite

• Newbie
  • *
  • ارسال: 22
« پاسخ #8 : 29 شهریور 1400، 12:45 ق‌ظ »
از قدیم الایام اوبونتو

آفلاین 🇮🇷

• رضا حسین‌زاده
  • High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1001
  • کنجکاو
    • Reza
« پاسخ #9 : 29 شهریور 1400، 03:03 ب‌ظ »
دبیان چرا نیست؟ یکی از مهمترین هاست باید تو گزینه ها باشه
جست و جو کنید و چیز های جدید بیابید