انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: شناسایی چند فلش (یا کارت sd)به عنوان یک حافظه  (دفعات بازدید: 865 بار)

0 کاربر و 6 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5100
  • اممم . اره دیگه! mehr32
سلام
یک فکری به ذهنم رسید می خوام بدونم که عملی است یا نه
میشه چند تا فلش یا کارت حافظه sd با حافظه و سرعت بالا  رو با هم به هاب usb وصل کرد و به سیستم جوری شناسوند  که به عنوان یک حافظه شناسایی کنه ؟
۱-این کار عملی است ؟
۲-گنو/لینوکس میشه روش نصب کرد ؟ (می دونم می شه ولی روی چند تا همزمان چی ؟ یعنی چند فلش به عنوان یک پارتیشن مثلا روت )
۳-چقدر میشه بهش تکیه کرد ؟ (از نظر نگه داری اطلاعات و از دست ندادن اون ها )
۴-سرعتش چطور میشه ؟
۵- چقدر عمر داره ؟
۶- اصلا این چند تا فلش تحمل سیبستم عامل رو دارن ؟ (۶.۱-یعنی نمی سوزن ؟ ۶.۲-با فن چی ؟)
۷ - فرق فلش با حافظه SSD چیه ؟
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
از RAID استفاده کنید. راه‌اندازی RAID نرم‌افزاری راحت‌تره. سخت‌افزاری هم میشه ولی باید سخت‌افزار جداگانه بخرید. معمولا انعطاف‌پذیری کمتری هم داره.
۱- بله عملی هست.
۲- بله میشه ولی اگه می‌خواهید از فلش و کارت حافظه استفاده کنید، بهتره که حداقل از استاندارد usb3 پشتیبانی کنند. وگرنه عملکرد خوبی نمی‌گیرید.
۳- بستگی به RAID استفاده شده داره. اگه از RAID0 استفاده کنید، با خراب شدن یکدوم، همه اطلاعات رو از دست میدید چون اطلاعات بین حافظه‌ها پخش شده. توی این حالت، اندازه تمام حافظه‌ها، امکان ذخیره‌سازی دارید. مثلا اگه یه فلش ۱۶G با یه کارت حافظه 8G داشته باشید، حجم نهایی ۲۴G میشه. RAID های 1 5 و 6 هم هستن. ترکیب اونها هم هست یعنی 10 و 50 و 60 خودتون جست‌و‌جو کنید.

۵- به عمر حافظه‌های شما و RAID استفاده شده بستگی داره.
۶- باز هم بستگی به خود حافظه‌ها و RAID استفاده شده داره.
۷- از نظر ساختار سلول‌ها یکی هستند. هر دو از سلول‌های NAND استفاده می‌کنند. البته بعضی‌ها هم هستند که از NOR استفاده می‌کنند ولی من زیاد این مدل‌ها رو ندیدم. از نظر درگاه و پروتکل ارتباطی هم با هم فرق دارند.
برای اطلاعات بیشتر درباره تفاوت اینها، اینجا رو ببینید. (به انگلیسی هست)
« آخرین ویرایش: 03 شهریور 1400، 03:32 ب‌ظ توسط Dragon- »
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
از RAID استفاده کنید. راه‌اندازی RAID نرم‌افزاری راحت‌تره. سخت‌افزاری هم میشه ولی باید سخت‌افزار جداگانه بخرید. معمولا انعطاف‌پذیری کمتری هم داره.
۱- بله عملی هست.
۲- بله میشه ولی اگه می‌خواهید از فلش و کارت حافظه استفاده کنید، بهتره که حداقل از استاندارد usb3 پشتیبانی کنند. وگرنه عملکرد خیلی بدی میگیرید.
۳- بستگی به RAID استفاده شده داره. اگه از RAID0 استفاده کنید، با خراب شدن یکدوم، همه اطلاعات رو از دست میدید چون اطلاعات بین حافظه‌ها پخش شده. توی این حالت، اندازه تمام حافظه‌ها، امکان ذخیره‌سازی دارید. مثلا اگه یه فلش ۱۶G با یه کترت حافظه 8G داشته باشید، حجم نهایی ۲۴G میشه. RAID های 1 5 و 6 هم هستن. ترکیب اونها هم هست یعنی 10 و 50 و 60 خودتون جست‌و‌جو کنید.

۵- به عمر حافظه‌های شما و RAID استفاده شده بستگی داره.
۶- باز هم بستگی به خود حافظه‌ها و RAID استفاده شده.
۷- از نظر ساختار سلول‌ها یکی هستند. هر دو از سلول‌های NAND استفاده می‌کنند. البته بعضی‌ها هم هستند که از NOR استفاده می‌کنند ولی من زیاد این مدل‌ها رو ندیدم. از نظر درگاه و پروتکل ارتباطی هم با هم فرق دارند.
برای اطلاعات بیشتر درباره تفاوت اینها، اینجا رو ببینید. (به انگلیسی هست)

نمیشه فقط نرم افزاری باشه ؟
بله از usb3 پشتیبانی می کنه
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین Dragon-

• *
چرا میشه. از mdadm می‌تونید استفاده کنید. فایل‌سیستم‌ها zfs و btrfs این قابلیت رو داخل خودشون دارند.
دقت کنید که پورتی که فلش رو بهش وصل می‌‌گید هم از usb3 پشتیبانی کنه وگرنه باز هم نمیشه. بهتره برای اینکار، فلش‌ها رو به چند پورت وصل کنید تا اینکه همه رو به یه هاب وصل کنید. چون اگه همه به یه هاب وصل باشند، پهنای‌باند شما محدود به پهنای‌باند پورت هست و بین فلش‌ها تقسیم میشه. حواستون به این هم باشه.

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
چرا میشه. از mdadm می‌تونید استفاده کنید. فایل‌سیستم‌ها zfs و btrfs این قابلیت رو داخل خودشون دارند.
دقت کنید که پورتی که فلش رو بهش وصل می‌‌گید هم از usb3 پشتیبانی کنه وگرنه باز هم نمیشه. بهتره برای اینکار، فلش‌ها رو به چند پورت وصل کنید تا اینکه همه رو به یه هاب وصل کنید. چون اگه همه به یه هاب وصل باشند، پهنای‌باند شما محدود به پهنای‌باند پورت هست و بین فلش‌ها تقسیم میشه. حواستون به این هم باشه.
مشکل اینه که سیستمم چهار تا ورودی داره دوتا usb2  دوتا USB 3 و من یک پورت ۳ خالی دارم که به هاب چهار تایی وصله نمی دونم هاب از یو اس بی ۳ پشتیبانی می کنه یا نه ؟

آفلاین Dragon-

• *
روی خود هاب ننوشته؟ معمولا اگه رنگ پورت‌ها آبی باشه، از usb3 پشتیبانی می‌کنه. برای اطمینان، داخل پورت رو نگاه کنید. باید ۹تا محل اتصال وجود داشته باشه. ۵ تا نزدیک قسمت بیرونی پورت هستند. اندازه اونها هم کوچک‌تر از ۴تایی هست که آخر پورت قرار دارند.
اگه پورت usb2 باشه باز هم میشه اما اگه سیستم‌عامل نصب کنید، توقع عملکرد مناسبی نداشته باشید.

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
نه هاب پشنیبانی می کنه نه فلش  :( کلا هم دوتا پورت یو اس بی ۳ دارم
ممنون

آفلاین Dragon-

• *
باز هم می‌تونید RAID درست کنید ولی سرعتش نسبت به وقتی که از usb3 استفاده میشه کمتره.

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
چقدر می تونه کند باشه ؟
فلشی که از یو اس بی ۳ پشتیبانی نمی کنه رو تنها بدون هاب به یو اس بی ۳ وصل بشه تغییری نمی کنه ؟
واسه مواقعی که مشکلی پیش بیاد می خوام روی فلش توزیع نصب کنم

آفلاین Dragon-

• *
برای نصب توزیع انقدری که وقتی یه‌جا کلیک می‌کنید، حدود ۱.۲۵ ثانیه بعد واکنش میده.
نه فرقی نداره که که فلش رو به چی وصل کنید باز هم با استاندارد usb2 کار می‌کنه.
شاید اگه فقط با محیط متنی اون توزیع کار کنید، زیاد متوجه کندی نشید.

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19692
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
دوستان raid رو پیشنهاد دادن. ولی به نظر من برای این کار LVM خیلی بهتره.
خودت بخون تفاوتشون رو: https://debian-handbook.info/browse/stable/advanced-administration.html#sect.raid-or-lvm
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین Dragon-

• *
توی lvm نمیشه چیزی مثل raid 1 یا raid 5 یا 6 داشت درسته؟ کلا چیزی که ارائه میده شبیه raid 0 هست. درسته؟

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19692
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
بله. lvm افزونگی نداره. برای افزونگی، روی رید،‌ال‌وی‌ام می‌زنن. البته ایشون هم نیازی به افزونگی نداره!
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن