انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: نصب مجدد بدون فرمت کردن دوباره پارتیشن  (دفعات بازدید: 1477 بار)

0 کاربر و 5 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین farzad3342

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 48
نصب مجدد بدون فرمت کردن دوباره پارتیشن
« : 29 شهریور 1400، 04:02 ق‌ظ »
سلام. من اوبونتو و ویندوزو بصورت بوت دوگانه کنار هم دارم. حالا میخوام توزیع دیگری بجای اوبونتو روی همون پارتیشن روت و هوم فعلی اوبونتو نصب کنم.

از اونجایی که باید تمام فایلهای موجود در پارتیشن روت و هوم فعلی حذف بشن و نصاب سیستم عامل پیشنهاد به فرمت  اونارو میده میخام بجای فرمت کردن دوباره پارتیشنهای ذکر شده تمام فایلهای موجود روی اونها رو با دیسک زنده حذف کنم.

ایا امکان این کار هست؟ یا مشکل ایجاد میکنه و حتما نیازه دوباره پارتیشنها فرمت شوند؟

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5100
  • اممم . اره دیگه! mehr32
پاسخ : نصب مجدد بدون فرمت کردن دوباره پارتیشن
« پاسخ #1 : 29 شهریور 1400، 11:32 ق‌ظ »
سلام. من اوبونتو و ویندوزو بصورت بوت دوگانه کنار هم دارم. حالا میخوام توزیع دیگری بجای اوبونتو روی همون پارتیشن روت و هوم فعلی اوبونتو نصب کنم.

از اونجایی که باید تمام فایلهای موجود در پارتیشن روت و هوم فعلی حذف بشن و نصاب سیستم عامل پیشنهاد به فرمت  اونارو میده میخام بجای فرمت کردن دوباره پارتیشنهای ذکر شده تمام فایلهای موجود روی اونها رو با دیسک زنده حذف کنم.

ایا امکان این کار هست؟ یا مشکل ایجاد میکنه و حتما نیازه دوباره پارتیشنها فرمت شوند؟
نیازی به حذف پارتیشن هوم نیست می تونید نگهش دارید و توی توزیع دیگه بدون فرمت کردن ازش به عنوان هوم استفاده کنید اگه توزیع همون میزکار رو داشته باشه شخصی سازی ها هم دوباره اعمال میشه
نرم افزار ها هم تنظیماتشن هست و دست بهش نمی خوره نیازی نیست دوباره خودتون روت رو فرمت کنید وقت نصب همون پارتیشن رو انتخاب کنید و تیک فرمت رو که احتمالا خورده بزنید خودش همه کار ها رو انجام می ده
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19692
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #2 : 29 شهریور 1400، 03:48 ب‌ظ »
نیازی به پاک کردن پرونده‌های موجود در خانه نیست. ولی ریشه رو باید پاک کنید طبیعتاً.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
« پاسخ #3 : 30 شهریور 1400، 10:54 ق‌ظ »
همونطور که گفتند، لازم نیست فایل‌های داخل هوم رو پاک کنید.
ولی فایل‌های روت رو باید پاک کنید. در هر صورت اون فایل‌های باید حذف بشوند، چه فرقی برای شما داره که پارتیشن رو فرمت کنید یا اینکه فایل‌ها رو پاک کنید؟
فرمت کردن سریعتره، چون عملا فایل‌ها رو پاک نمی‌کنه. فقط جدول inode و بعضی چیز‌های مربوط به فایل‌سیستم رو دوباره میسازه. به خاطر همین فایل‌هایی که وجود داشتند، از دسترس خارج میشن. فایل‌های جدید هم روی فایل‌های قبلی نوشته میشن.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #4 : 30 شهریور 1400، 12:50 ب‌ظ »
همونطور که گفتند، لازم نیست فایل‌های داخل هوم رو پاک کنید.
ولی فایل‌های روت رو باید پاک کنید. در هر صورت اون فایل‌های باید حذف بشوند، چه فرقی برای شما داره که پارتیشن رو فرمت کنید یا اینکه فایل‌ها رو پاک کنید؟
فرمت کردن سریعتره، چون عملا فایل‌ها رو پاک نمی‌کنه. فقط جدول inode و بعضی چیز‌های مربوط به فایل‌سیستم رو دوباره میسازه. به خاطر همین فایل‌هایی که وجود داشتند، از دسترس خارج میشن. فایل‌های جدید هم روی فایل‌های قبلی نوشته میشن.
توی طولانی مدت می تونه به هارد آسیب بزنه ؟
کدوم راه بهتره ؟
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین hypocrite

• Newbie
  • *
  • ارسال: 22
« پاسخ #5 : 30 شهریور 1400، 01:49 ب‌ظ »
سلام. نیازی به فرمت کردن و پاک کردن هوم نداری فقظ برای توزیع جدیدی که میخوای نصب کنی توی نصب دستی میتونی تعریف کنی که هوم فرمت نشه و پارتیشن روت رو پاک و فرمت کنی حالا با هر پرونده سیستمی که باشه

آفلاین Dragon-

• *
« پاسخ #6 : 30 شهریور 1400، 04:49 ب‌ظ »
توی طولانی مدت می تونه به هارد آسیب بزنه ؟
کدوم راه بهتره ؟
چرا آسیب بزنه؟ توی فرمت کردن، یه‌سری اطلاعات روی دیسک نوشته میشن که بسته به هر فایل‌سیستمی فرق داره. معمولا این اطلاعات شامل جدول inode و یه‌سری اطلاعات مربوط به خود فایل‌سیستم هست که نباید حجم زیادی بگیریند.

توی پاک کردن، اطلاعات توی جدول inode تغییر می‌کنه. ولی معمولا خود اطلاعات پاک نمیشن اما دیگه جایی که ذخیره شدن، به عنوان فضای اشغال شده به حساب نمیاد و ممکنه اطلاعات جدید اونجا ذخیره بشن و جای اطلاعات قبلی رو بگیریند. به خاطر همین هست که میگن اگه چیزی رو پاک کردید، توی اون فایل‌سیستم چیزی رو تغییر ندید، تا یه وقت روی اطلاعات قبلی چیزی نوشته نشه.

در هر دوحالت (فرمت کردن و پاک کردن) یه کار انجام میشه. توی پاک کردن، اول باید همه فایل‌ها شناسایی بشن (که می‌تونه یکم طول بکشه اگه تعداد فایل‌ها زیاد باشه) و بعد قسمت مربوط به هر کدوم توی جدول inode تغییر کنه.
اما توی فرمت کردن، جدول inode به همراه بعضی چیز‌های دیگه، از اول نوشته میشن. و چیزی از اطلاعت قبلی خونده نمیشه. (که می‌تونه سریع‌تر از پاک کردن باشه)

بهتر بودن هم نمی‌دونم کدوم بهتره. فکر می‌کنم اگه تعداد فایل‌ها زیاده، همون فرمت کردن خیلی توی زمان صرفه‌جویی می‌کنه.
شاید پاک کردن در حالتی که تعداد فایل‌ها خیلی کمه ولی اندازه فایل‌سیستم خیلی بزرگه، سریع‌تر از فرمت کردن انجام بشه.

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #7 : 31 شهریور 1400، 07:16 ب‌ظ »
توی حافظه ssd چطوره ؟
یک سوال دیگه دارم چون مربوط نیست توی موضوع جدا می پرسم

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
فرقی نداره. هر نوشتن روی ssd از عمرش کم می‌کنه.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین Dragon-

• *
توی حافظه ssd چطوره ؟
فکر نکنم فرق خاصی داشته باشه. چون توی ssd بر خلاف هارد نمیشه اطلاعات رو overwrite کرد، بلکه هرجا اطلاعات می‌خواهد عوض بشه، اول کل اطلاعات اون قسمت 0 میشه و بعدش اطلاعات جدید نوشته میشه. این یعنی نوشتن بیشتر روی ssd که باعث کاهش عمر ssd میشه. (ولی باز هم معمولا ssd ها بیشتر از هارد‌ها عمر می‌کنند)

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #10 : 04 مهر 1400، 05:23 ب‌ظ »
توی حافظه ssd چطوره ؟
فکر نکنم فرق خاصی داشته باشه. چون توی ssd بر خلاف هارد نمیشه اطلاعات رو overwrite کرد، بلکه هرجا اطلاعات می‌خواهد عوض بشه، اول کل اطلاعات اون قسمت 0 میشه و بعدش اطلاعات جدید نوشته میشه. این یعنی نوشتن بیشتر روی ssd که باعث کاهش عمر ssd میشه. (ولی باز هم معمولا ssd ها بیشتر از هارد‌ها عمر می‌کنند)
پس چرا همه جا روی عمر کمتر اس اس دی تاکید شده ؟

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #11 : 04 مهر 1400، 05:40 ب‌ظ »
اگه بد استفاده کنی، عمرش کم‌تره. در کاربرد عادی، خیلی فرقی ندارن.