انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: خراب شدن کل سیستم.(در انتظار پاسخ)  (دفعات بازدید: 2162 بار)

0 کاربر و 4 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Moheb

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 33
  • حرف نزن، کدتو نشون بده!
خراب شدن کل سیستم.(در انتظار پاسخ)
« : 10 مهر 1400، 09:43 ب‌ظ »
سلام به همه.
از اول شروع کنم. من آرچ رو ریختم. روی یک سیستم uefi. با گرافیک kde plasma sddm.
یک موقع به دلیل نامعلومی(احتمالا یک اسکریپت از یک نفر) دیدم که etc  نیست.
و همچنین بنده که سودور بودم رو هم نمی شناسه. یوزر من هم پاک شده و ....
بعد هم که شات داون شد.
بالاش هم که آوردم دیدم که بعله.  :-X آرچ گفته بیا تایم زون رو تنظیم کنیم. و البته بعدش هم گفت بیا پسورد یوزر روت رو بکنیم ( یوزر روت من هم پسوردش پاک شده بود.) ](*,)
که یک برنامه ران شد (از اون علامت های فیلد آورد) و بعد گفت که پسورد تنظیم کردن نا موفقه. بعد هم شات داون شد. وقتی دوباره بالا آوردمش دیدم که اصلا هیچ یوزری نمی شناسه و یوزر روت هم پسورد منو نمی شناسه.
حالا چند تا سوال. یک اینکه اگر که یک فلش بوتیبل آرچ رو وصل کنم می شه دستکاری کنم سیستمو؟
دوم اینکه اصلا الان چیزی از این چند تا پارتیشن پایین هم مونده؟(خودم که نمی تونم ببینم)
سوم هم اینه که میشه یک راه حل بگید برای این موضوع؟ ;D
پارتیشن بندی منم اینه:

یکی برای بوت آرچ ۵۱۲ مگ فرضا sda1
دو تا برای home فرضا ۹۰گیگ  sda2 و صد گیگ sda3
یکی هم برای سوپ فرضا sda5 ۴ گیگ
یکی هم برای خود / که فرضا  صد گیگ sda4
« آخرین ویرایش: 12 مهر 1400، 08:58 ب‌ظ توسط MohammadHoseinBazrafshan »
دیر جواب دادن بهتر از هرگز جواب ندادنه...  هرگز دیر جواب ندادن از اونم بهتره.

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
پاسخ : خراب شدن کل سیستم.
« پاسخ #1 : 10 مهر 1400، 10:52 ب‌ظ »
اطلاعات هوم شما هنوز باید همونجا باشن (اگه اون اسکریپت یا یه چیز دیگه پاکش نکرده باشه) باید بتونید با یه توزیع زنده به اونها دسترسی پیدا کنید. درباره پارتیشن‌ها، باید توی توزیع زنده با دستور lsblk ببینید که پارتیشن‌ها هنوز وجود دارند یا نه.
تنها راهی که به ذهن من برای حل این مشکل میرسه این هست که pacman همه بسته‌ها رو دوباره نصب کنه تا دوباره /etc/ و محتوای اون درست بشه، بعدش هم کاربر‌های قبلی رو به همون ترتیب که قبلا ساختید، دوباره بسازید تا uid اونها هم همون قبلی بشه. فایل fstab و تنظیمات مربوط به hostname منطقه‌زمانی، locales و غیره رو هم خودتون انجام بدید، مثل وقتی که آرچ رو نصب کردید.
البته قبلش باید خودتون تنظیمات pacman توی /etc/ رو دستی درست کنید که pacman بتونه کار کنه، ولی نمی‌دونم همین تنظیمات pacman کافی هست یا نه. ممکن هم هست اون اسکریپت به جا‌های دیگه سیستم هم آسیب زده باشه. بهتره اگه پشتیبان دارید، از اونها استفاده کنید. اگه من جای شما بودم و پشتیبان هم نداشتم، دوباره آرچ رو نصب می‌کردم چون مطمئن نیستم که آسیب فقط مربوط به /etc/ هست یا نه، یا اینکه اصلا میشه سیستم رو به حالت قبل برگردوند.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین #unknown#

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 441
« پاسخ #2 : 10 مهر 1400، 10:57 ب‌ظ »
چی شد که اینجوری شد ؟
اگه اطلاعات مهمی ندارید
کل هارد رو فرمت و آرچ رو از اول نصب کنید

آفلاین Moheb

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #3 : 10 مهر 1400، 10:57 ب‌ظ »
سلام
دستتون درد نکنه. می رم با این اوضاع چک کنم ببینم پاک کنم نصب کنم بهتره یا اینکه بازیابی.
من خودم حدس می زنم که فقط etc پاک شده باشه. چون هرچی ارور آورد مربوط به ‌etc بود.
shadow  و passwd  که توی etc هستن. تایم زون هم همین طور.
فقط یک سوال. تنظیمات مربوط به گرافیک و اینا هم توی etc هستن؟
می خوام ببینم که چجوری ری کانفیگ کنم سیستمو.
و اینکه مثلا با چه دستوری میشه همه ی این کار ها رو کرد؟ اصلا هست همچین چیزی؟
با pacman نمیشه کاری کرد؟ آخه اگر که نشه آدم مجبور میشه بره دونه دونه دونه نصب کنه که من قریب به بیش از صد و خورده ای تا پکیج دستی نصب کردم!

آفلاین Moheb

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #4 : 10 مهر 1400، 11:00 ب‌ظ »
سلام
دستتون درد نکنه. می رم با این اوضاع چک کنم ببینم پاک کنم نصب کنم بهتره یا اینکه بازیابی.
من خودم حدس می زنم که فقط etc پاک شده باشه. چون هرچی ارور آورد مربوط به ‌etc بود.
shadow  و passwd  که توی etc هستن. تایم زون هم همین طور.
فقط یک سوال. تنظیمات مربوط به گرافیک و اینا هم توی etc هستن؟
می خوام ببینم که چجوری ری کانفیگ کنم سیستمو.
و اینکه مثلا با چه دستوری میشه همه ی این کار ها رو کرد؟ اصلا هست همچین چیزی؟
با pacman نمیشه کاری کرد؟ آخه اگر که نشه آدم مجبور میشه بره دونه دونه دونه نصب کنه که من قریب به بیش از صد و خورده ای تا پکیج دستی نصب کردم!
طول میکشه تا آدم به این فروم عادت کنه. این پیامو در جواب دراگون گفتم

آفلاین Moheb

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #5 : 10 مهر 1400، 11:03 ب‌ظ »
چی شد که اینجوری شد ؟
اگه اطلاعات مهمی ندارید
سلام.
اطلاعات که دارم.
یک اسکریپت نصب و اجرا شد من بدبخت شدم.
و اینکه من دنبال یک راه برای بازیابی سیستم هستم. مهم ترین دلیلشم این چند صد تا پکیج و برنامه و ... ها هستن.
یک راه backup گرفتن خوب هم اگر میشه بگید. ویکی آرچ گفته بود cd image  و .. شما هم به فارسی بگید لطفا ما یاد بگیریم!

آفلاین Dragon-

• *
« پاسخ #6 : 10 مهر 1400، 11:18 ب‌ظ »
شخصی‌سازی‌های میزکار که توی هوم خودتون ذخیره  میشن. اول از همه باید دوباره تنظیمات pacman توی /etc/ رو درست کنید تا pacman بتونه کار کنه. بعد از اون باید یجوری به pacman بگید که همه بسته‌ها رو دوباره نصب کنه. شاید خود pacman چنین قابلیتی داشته باشه که بعید می‌دونم. به خاطر همین اول باید فقط اسم بسته‌های نصب شده رو پیدا کنید و بعد اون اسم‌ها رو بدید به pacman تا دوباره نصبشون کنه. فکر کنم برای اینکار، pacman هر چیزی که توی cache نباشه رو دانلود می‌کنه. (احتمالا خیلی چیز‌ها توی cache نیست و دوباره دانلود میشه.)
با pacman -Q می‌تونید کار‌های مربوط به جست‌و‌جو و لیست کردن بسته‌های نصب شده/نشده رو انجام بدید. بعد که اسم‌ها رو پیدا کردید، اونها رو جلوی pacman -S قرار بدید تا دوباره نصب بشن. زیاد با pacman کار نکردم که بتونم بیشتر راهنمایی کنم.

از اونجایی که همه تنظیمات /etc/ پاک شده و باید از اول سیستم رو تنظیم کنید و همینطور بسته‌ها رو هم از اول دانلود کنید، به نظرم بهتره که کلا از اول آرچ رو نصب کنید، چون توی هر دو حالت باید بسته‌ها رو دریافت کنید، تنظیمات سیستمی رو هم از اول انجام بدید، پس به نظرم نصب دوباره بهتره چون اگه بخواهید همین سیستم رو درست کنید، احتمال داره که باز هم درست نشه.

پشتیبان هم ندارید درسته؟

آفلاین mobin1387

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 495
  • به زودی اینجا چیزی نوشته خواهد شد!
« پاسخ #7 : 10 مهر 1400، 11:58 ب‌ظ »
چی شد که اینجوری شد ؟
اگه اطلاعات مهمی ندارید
سلام.
اطلاعات که دارم.
و اینکه من دنبال یک راه برای بازیابی سیستم هستم. مهم ترین دلیلشم این چند صد تا پکیج و برنامه و ... ها هستن.
یک راه backup گرفتن خوب هم اگر میشه بگید. ویکی آرچ گفته بود cd image  و .. شما هم به فارسی بگید لطفا ما یاد بگیریم!
این اسکریپتی که میگید چی هست؟ از کجا اوردینش؟ یکی از خوبی آرچ مخازن فوق غنی و AUR هستش و به احتمال ۹۹ درصد برنامه ای که میخواستین توش هست.
اگه بگید که این اسکریپت چیه خیلی خوب میشه هم اعضا ازش دوری میکنن هم باعث میشه دیگه سامانه شما اینجوری منفجر نشه  ;D

آفلاین Moheb

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #8 : 11 مهر 1400، 08:25 ق‌ظ »
چی شد که اینجوری شد ؟
اگه اطلاعات مهمی ندارید
سلام.
اطلاعات که دارم.
این اسکریپتی که میگید چی هست؟ از کجا اوردینش؟ یکی از خوبی آرچ مخازن فوق غنی و AUR هستش و به احتمال ۹۹ درصد برنامه ای که میخواستین توش هست.
اگه بگید که این اسکریپت چیه خیلی خوب میشه هم اعضا ازش دوری میکنن هم باعث میشه دیگه سامانه شما اینجوری منفجر نشه  ;D
الان یادم نیست خیلی وقت پیش نصب کردم. یک اسکریپت بود برای کار کردن با برنامه های .deb. کارشو نصبتا می کرد ولی خب این بلا رم یحتمل اون سر من آورده.
به خاطر اینکه خیلی وقت پیش بود یادم نیست از کجا دانلود کردم.

آفلاین Moheb

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #9 : 11 مهر 1400، 08:35 ق‌ظ »
شخصی‌سازی‌های میزکار که توی هوم خودتون ذخیره  میشن. اول از همه باید دوباره تنظیمات pacman توی /etc/ رو درست کنید تا pacman بتونه کار کنه. بعد از اون باید یجوری به pacman بگید که همه بسته‌ها رو دوباره نصب کنه. شاید خود pacman چنین قابلیتی داشته باشه که بعید می‌دونم. به خاطر همین اول باید فقط اسم بسته‌های نصب شده رو پیدا کنید و بعد اون اسم‌ها رو بدید به pacman تا دوباره نصبشون کنه. فکر کنم برای اینکار، pacman هر چیزی که توی cache نباشه رو دانلود می‌کنه. (احتمالا خیلی چیز‌ها توی cache نیست و دوباره دانلود میشه.)
با pacman -Q می‌تونید کار‌های مربوط به جست‌و‌جو و لیست کردن بسته‌های نصب شده/نشده رو انجام بدید. بعد که اسم‌ها رو پیدا کردید، اونها رو جلوی pacman -S قرار بدید تا دوباره نصب بشن. زیاد با pacman کار نکردم که بتونم بیشتر راهنمایی کنم.

از اونجایی که همه تنظیمات /etc/ پاک شده و باید از اول سیستم رو تنظیم کنید و همینطور بسته‌ها رو هم از اول دانلود کنید، به نظرم بهتره که کلا از اول آرچ رو نصب کنید، چون توی هر دو حالت باید بسته‌ها رو دریافت کنید، تنظیمات سیستمی رو هم از اول انجام بدید، پس به نظرم نصب دوباره بهتره چون اگه بخواهید همین سیستم رو درست کنید، احتمال داره که باز هم درست نشه.

پشتیبان هم ندارید درسته؟
یک سوال. من اگر آرچ لایو بالا بیارم. بعدش با pacstrap بیس و base-devel  و  بقیه رو نصب کنم این چیزایی که الان دارم پاک میشن؟می خوام یک base از etc ساخته بشه. منظورم اینه که آیا pacstrap جواب منو می تونه بده حتی به صورت بیس؟

آفلاین mobin1387

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 495
  • به زودی اینجا چیزی نوشته خواهد شد!
« پاسخ #10 : 11 مهر 1400، 08:41 ق‌ظ »

پشتیبان هم ندارید درسته؟
یک سوال. من اگر آرچ لایو بالا بیارم. بعدش با pacstrap بیس و base-devel  و  بقیه رو نصب کنم این چیزایی که الان دارم پاک میشن؟می خوام یک base از etc ساخته بشه. منظورم اینه که آیا pacstrap جواب منو می تونه بده حتی به صورت بیس؟
پیشنهاد خوبیه اما مطمئن نیستم که اطلاعات خانه تون از بین نره

آفلاین Moheb

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #11 : 11 مهر 1400، 09:28 ق‌ظ »
میشه توی همین وضعیت بدبختی اطلاعات home رو بک آپ بگیریم؟ یا کپی پیست کنیم؟
اگر میشه راهش چیه؟

آفلاین Dragon-

• *
« پاسخ #12 : 11 مهر 1400، 09:50 ق‌ظ »
گفتید که هوم شما روی یه پارتیشن دیگه هست. پس موقعی که می‌خواهید کار‌های بالا رو انجام بدید، اون پارتیشن رو سوار نکنید تا نشه اطلاعات داخلش رو اشتباهیی پاک کرد.
نمی‌دونم کاری که گفتید بدون مشکل انجام میشه یا نه. شاید نصب دوباره بسته‌های  base, linux  و غیره روی همین سیستم باعث بشه که فایل‌های اونها با فایل‌های قبلی تداخل پیدا کنه، ولی مطمئن نیستم.

اگر میشه راهش چیه؟
می‌خواهید اون اطلاعات رو کجا کپی کنید؟ کار خاصی نداره. با یه توزیع زنده کامپیوتر رو بوت کنید بعدش اون پارتیشن که هوم روش هست رو یه‌جا سوار کنید و اطلاعات رو هر جا که می‌خواهید کپی کنید.

اگه هم می‌خواهید دوباره آرچ رو نصب کنید و می‌ترسید که اون اطلاعات پاک بشه، خیلی راحت موقع نصب، اون پارتیشن رو سوار نکنید. البته باید حواستون باشه اشتباهی با چیزی اون پارتیشن رو پاک نکنید.

آفلاین Moheb

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #13 : 11 مهر 1400، 10:03 ق‌ظ »
گفتید که هوم شما روی یه پارتیشن دیگه هست. پس موقعی که می‌خواهید کار‌های بالا رو انجام بدید، اون پارتیشن رو سوار نکنید تا نشه اطلاعات داخلش رو اشتباهیی پاک کرد.
نمی‌دونم کاری که گفتید بدون مشکل انجام میشه یا نه. شاید نصب دوباره بسته‌های  base, linux  و غیره روی همین سیستم باعث بشه که فایل‌های اونها با فایل‌های قبلی تداخل پیدا کنه، ولی مطمئن نیستم.

اگر میشه راهش چیه؟
می‌خواهید اون اطلاعات رو کجا کپی کنید؟ کار خاصی نداره. با یه توزیع زنده کامپیوتر رو بوت کنید بعدش اون پارتیشن که هوم روش هست رو یه‌جا سوار کنید و اطلاعات رو هر جا که می‌خواهید کپی کنید.

اگه هم می‌خواهید دوباره آرچ رو نصب کنید و می‌ترسید که اون اطلاعات پاک بشه، خیلی راحت موقع نصب، اون پارتیشن رو سوار نکنید. البته باید حواستون باشه اشتباهی با چیزی اون پارتیشن رو پاک نکنید.
نه در این حد رو بلدم. مشکل اینه که این سیستم خیلی آرچ روش نصب کردن سخته. به دلایل گراب و بوت و UEFI. در عین حال برنامه ها هم خیلی سخته ریختنشون. می خوام ببینم راهی برای درست کردنش هست یا نه.که اگر نیست برم دوباره نصب کنم.
من کلا بدبختی هام با آرچ خیلی زیاده. معمولا توی بحث UEFI. این سیستم کلا با آرچ مشکل داره انگار. حتی گراب هم من مجبور شدم از یک جا به بعد دستی تنظیم کنم. روزگاری شده ](*,). ولی خب چشم اگر می فرمایید هیچ راه دیگه ای نیست یک بلایی سرش می آرم.
دارم به این فکر می رسم که کالی رو هم روی یک پارتیشن دیگه نصب کنم.
یعنی فرمودید راهی نداره؟ و اینکه دوباره نصب کنم؟

آفلاین Dragon-

• *
« پاسخ #14 : 11 مهر 1400، 10:21 ق‌ظ »
نمی‌گم راهی برای درست کردنش وجود نداره. میگم که من اون راه رو بلد نیستم. اگه هم باشه، ممکن هست باز هم بعدش یه‌جای سیستم مشکل داشته باشه.