انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: باج افزار یا ransomware  (دفعات بازدید: 1339 بار)

0 کاربر و 3 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین electrical ali

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 88
  • !Have a giggity day
باج افزار یا ransomware
« : 16 مهر 1400، 04:25 ب‌ظ »
سلام به همه
سیستم من بصورت بوت دوگانس و امروز ویندوز به کلی پکید :(
همه فایلا رمز شده بود و درخواست پول میکرد که بازشون کنه منتها چون فایلای مهمی نبودن ویندوز رو کلا ریست کردم و مشکل حل شد ولی به اوبونتو هیچ آسیبی نرسیده بود.
حالا درست اطلاعات مهمی نبود ولی نصب دوباره یه سری نرم افزار کار خیلی سخت و زمان بریه از اون طرف لینوکس هم از باج افزار جماعت در امان نیست و اگر اوبونتو اینجوری بشه خطر سکته خیلی بالا می‌ره. :P
حالا می‌خوام بدونم نرم افزار لینوکسی و متن بازی هست که این باج افزار ها رو شناسایی کنه(حتی مال ویندوز رو)و قبل از اینکه خیلی دیر بشه خبر بده یا نه؟ چون همیشه کار با نرم افزارهای لینوکسی راحتتر و مطمعن تره ;D

آفلاین sajadspeed

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 973
پاسخ : باج افزار یا ransomware
« پاسخ #1 : 16 مهر 1400، 07:04 ب‌ظ »
میتونید Avast رو یه امتحانی بکنید البته نمیدونم چقدر موثر باشه.
اینم بگم که من روی ویندوز نصب کردم بعد به دلایلی پاکش کردم ولی همچنان یک سرویس ران داره داخل سیستمم و خیلی نه ولی یکم تلاش کردم نتونستم حذفش کنم، البته نشد که نداره، حالا اینم در نظر بگیرید.

آفلاین #unknown#

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 441
« پاسخ #2 : 16 مهر 1400، 07:21 ب‌ظ »
جالبه
تا حالا ندیده بودم باج افزار بیاد رو کاربرای عمومی
معمولا میرن سراغ شرکت ها
به هر حال
چون تو هاردم اطاعات مهمی ندارم
خرج باج افزار یه فرمت هارده

آفلاین َUxmlai-ad

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 486
  • متنفر از گنو و FSF
« پاسخ #3 : 16 مهر 1400، 07:25 ب‌ظ »
پشتیبان اطلاعات مهم تان باشید تا باج افزار به شما آسیبی نرساند.
متنفر از گنو و FSF

آفلاین sajadspeed

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 973
« پاسخ #4 : 16 مهر 1400، 07:27 ب‌ظ »
جالبه
معمولا میرن سراغ شرکت ها
به هر حال

خخخ آخه جالب اینه که خیلی از معمولا برنامه‌نویس‌ها و کسایی که یکم حرفه‌ای تر کار میکنن اصلا آنتی‌ویروس و موارد مشابه رو نصب نمیکنن و نظر شما رو دارن.

آفلاین َUxmlai-ad

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 486
  • متنفر از گنو و FSF
« پاسخ #5 : 16 مهر 1400، 07:48 ب‌ظ »
فکر نکنم باج افزار برای برنامه نویس ها خیلی خطرناک باشه :D
متنفر از گنو و FSF

آفلاین electrical ali

• Jr. Member
  • *
  • !Have a giggity day
« پاسخ #6 : 16 مهر 1400، 08:18 ب‌ظ »
اینم بگم که من روی ویندوز نصب کردم بعد به دلایلی پاکش کردم ولی همچنان یک سرویس ران داره داخل سیستمم و خیلی نه ولی یکم تلاش کردم نتونستم حذفش کنم، البته نشد که نداره، حالا اینم در نظر بگیرید.
می‌خوام eset یا سیمانتک رو امتحان کنم درمورد اونا نظری ندارین؟

آفلاین electrical ali

• Jr. Member
  • *
  • !Have a giggity day
« پاسخ #7 : 16 مهر 1400، 08:19 ب‌ظ »
جالبه
معمولا میرن سراغ شرکت ها
به هر حال
منم نداشتم ولی خب نصب دوباره اینهمه نرم افزار خیلی وقت گیره

آفلاین electrical ali

• Jr. Member
  • *
  • !Have a giggity day
« پاسخ #8 : 16 مهر 1400، 08:20 ب‌ظ »
فکر نکنم باج افزار برای برنامه نویس ها خیلی خطرناک باشه :D
کلا باج افزار به کسایی که به بک‌آپ اهمیت بدن ضرر نمیرسونه ولی مسأله من تایمیه که برای نصب دوباره نرم افزار و زمان نسبتا زیادی که برای کلنجار باهاش میذاری هست

آفلاین mobin1387

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 495
  • به زودی اینجا چیزی نوشته خواهد شد!
« پاسخ #9 : 16 مهر 1400، 11:48 ب‌ظ »
به هیچ برنامه ای اعتماد نکنید (دقت کنید، به هیچ، حتی به نرم افزار های آزاد)
نرم افزار های آزاد هم به دلیل آزاد بودنشان، لزوما امن نیستند. اما زیرساخت اطمینان آفرینی را دارند، به برنامه ای اعتماد کنید که کد منبع آن را با دقت بررسی کرده اید یا به کسانی که کد منبع آنها را واشکافی کردند، اعتماد کنید.
این مسئله در رابطه با ضد ویروس ها، مشکل تر میشه چون ضد ویروس ها به دسترسی های زیادی نیاز دارن و این دسترسی زیاد میتونه منجر به ...
توصیه من اینه که کلا از ویندوز استفاده نکنید ولی اگه بازم نیاز بهش نیاز داشتید پیشنهاد من برای گنو: clamav و برای ویندوز clamwin هستش که کارخواه اونا ۱۰۰ درصد آزاده و کد منبع اونا قابل بررسی

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19701
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #10 : 17 مهر 1400، 01:03 ق‌ظ »
هیچ راهی برای جلوگیری از باج‌افزار نیست. از اون طرف هم توی گنو/لینوکس باید خیلی کاربر بدی باشی که بتونی باج‌افزار بگیری.
از توزیع معقول استفاده کن. همیشه به‌روز نگهش دار و هیچ برنامه‌ای رو خارج از مخازن رسمی توزیع نصب نکن یا کدی رو بدون این که دقیق بدونی چی کار می‌کنه، روی دستگاهت کپی نکن.
این‌ها رو رعایت کنی،‌از باج‌افزار در امانی.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5100
  • اممم . اره دیگه! mehr32
« پاسخ #11 : 17 مهر 1400، 08:18 ق‌ظ »
هیچ راهی برای جلوگیری از باج‌افزار نیست. از اون طرف هم توی گنو/لینوکس باید خیلی کاربر بدی باشی که بتونی باج‌افزار بگیری.
از توزیع معقول استفاده کن. همیشه به‌روز نگهش دار و هیچ برنامه‌ای رو خارج از مخازن رسمی توزیع نصب نکن یا کدی رو بدون این که دقیق بدونی چی کار می‌کنه، روی دستگاهت کپی نکن.
بعد بعضی ها میگن چرا اقا دانیال هی گیر میده یک چیزی میدونه که میگه دیگه
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین electrical ali

• Jr. Member
  • *
  • !Have a giggity day
« پاسخ #12 : 17 مهر 1400، 11:49 ق‌ظ »
به هیچ برنامه ای اعتماد نکنید (دقت کنید، به هیچ، حتی به نرم افزار های آزاد)
نرم افزار های آزاد هم به دلیل آزاد بودنشان، لزوما امن نیستند. اما زیرساخت اطمینان آفرینی را دارند، به برنامه ای اعتماد کنید که کد منبع آن را با دقت بررسی کرده اید یا به کسانی که کد منبع آنها را واشکافی کردند، اعتماد کنید.
این مسئله در رابطه با ضد ویروس ها، مشکل تر میشه چون ضد ویروس ها به دسترسی های زیادی نیاز دارن و این دسترسی زیاد میتونه منجر به ...
توصیه من اینه که کلا از ویندوز استفاده نکنید ولی اگه بازم نیاز بهش نیاز داشتید پیشنهاد من برای گنو: clamav و برای ویندوز clamwin هستش که کارخواه اونا ۱۰۰ درصد آزاده و کد منبع اونا قابل بررسی
خیلی ممنون
خب من همون کاربر بدم متاسفانه  ;D

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19701
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #13 : 17 مهر 1400، 03:41 ب‌ظ »
تو از ویندوز گرفتی… بحث اون جداست ;D
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1923
« پاسخ #14 : 18 مهر 1400، 01:57 ق‌ظ »
فکر میکنم ولی استفاده از ویندوز در کنار گنو لینوکس به صورت هم زمان در یک هارد(حافظه) احتمال ویروسی شدن گنو لینوکس بالا میبره، نه؟ مثل اینه یه توزیع دیگه نصب کنی میتونی توزیع دیگه روی سیستم تا میشه دستکاری کنی...
منم یبار جالبه برام کامپیوتر خونمون کند شده بود بهم گفت بیام ببینم، دیدم یه نرم افزار درحال اجراست که بنظر میرسه با مقدار رم مصرفی و استفاده از پردازنده داره ارز دیجیتال با پردازنده استخراج میکنه :-| :-| :!: حالا ویروس کش و... هم زدم و جالب بود برام داخل لیست برنامه ها برنامه هایی با اسم های شبیه آنتی ویروس بودن :D (ما که نفهمیدیم*) ;D
درکل بنظر من استفاده گنو/لینوکس و ویندوز در کنار هم چیز خوبی نیست هرچند خودم کردم(که میخوام ولش کنم ویندزد) ولی خب میشه گفت اگه ویندوز یا اصلا خود ویندوز نه، برنامه مخربی بخواد میتونه دستکاری انجام بده حالا شاید بگیم فرمت گنو لینوکس پشتیبانی نمیکنه و نمیشه ولی بنظرم یه نگاه ساده بینانه هست این... مخصوصا اگه اطلاعات مهمی دارید..
شایدم دانش من کمی ناقص ولی خب بنظر من اینطوره :D