انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: سوال تکراری گنو/لینوکس چیست ؟  (دفعات بازدید: 3314 بار)

0 کاربر و 11 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین ali7rangoo

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 282
  • I am a gnu/linux user
پاسخ : سوال تکراری گنو/لینوکس چیست ؟
« پاسخ #15 : 21 مهر 1400، 03:12 ب‌ظ »
گفتم که… اون زمان اصلاً مفهوم توزیع وجود نداشت. سیستم‌عامل واقعاً یه مجموعهٔ نرم‌افزاری بود که می‌تونستی هر کدومشون رو که می‌خواستی بگیری و در سه مرحله برای دستگاه خودت، کامپایل و نصب کنی.

یعنی می‌گفتی می‌خوام گنو ببندم. چی‌ها می‌خوام؟
یه کرنل می‌خوام، چی رو بگیرم؟ تریکس رو می‌گیرم! بعد می‌رفتی کد مبدأ تریکس رو از پایگاه خودش می‌گرفتی.
یه کامپایلر می‌خوام، چی رو بگیرم؟ gcc رو می‌گیرم! بعد می‌رفتی کد مبدأ gcc رو از پایگاه خودش می‌گرفتی.
یه پوسته می‌خوام، چی رو بگیرم؟ بش رو می‌گیرم! بعد می‌رفتی کد مبدأ gcc رو از پایگاه خودش می‌گرفتی.
یه سامانهٔ ویدیویی می‌خوام، چی رو بگیرم؟ v4l رو می‌گیرم! بعد می‌رفتی کد مبدأ v4l رو از پایگاه خودش می‌گرفتی.
و همین‌طور تا جایی که از مجموعه‌ای که چیدی راضی شی.
بعد در نهایت همهٔ این‌ها رو برای دستگاه خودت کامپایل و نصب می‌کردی.

اگه می‌خوای یه ایدهٔ کلی ازش داشته باشی، کتاب LFS رو بخون.
حالا معنی اون حرف رو درک میکنم که میگفت لینوکس توسط گیک ها برای گیک ها طراحی شده بود(یاد ندارم استالمن یا تروالدز بود این حرف رو میزد.)
خداوند دنیا رو open source قرار داده .
پس باید سورسش رو تغییر بدیم و اون رو به  سوی مثبت ببریم.
vim world

آفلاین َUxmlai-ad

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 486
  • متنفر از گنو و FSF
« پاسخ #16 : 21 مهر 1400، 07:20 ب‌ظ »
ولی الآن این طور نیست تقریبا همه کاربران میتونن از گنو لینوکس استفاده کنن نصب و راه اندازی اون توی بیشتر توزیع ها خیلی راحت هست
متنفر از گنو و FSF

آفلاین mamadism

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 712
    • راه های ارتباطی
« پاسخ #17 : 21 مهر 1400، 10:03 ب‌ظ »
ولی الآن این طور نیست تقریبا همه کاربران میتونن از گنو لینوکس استفاده کنن نصب و راه اندازی اون توی بیشتر توزیع ها خیلی راحت هست
کافی نیست
مسئله جا افتادن هم مطرحه (متاسفانه)
الان همه به ویندوز عادت دارن و هرچی بلدن براساس تجربه اشون از ویندوزه مثلا خود من اولاش خیلی حال نمیکردم که دکمه استارت رو میزنم مث ویندوز اتفاق نمیوفته اما الان بش عادت کردم و برعکس با مال ویندوز حال نمیکنم (برای خودمم عجیب بود)
ترک عادت خیلی سخته (برای اکثر مردم)
باید برای مردم جا بندازیم یا به اصطلاح فرهنگسازی کنیم که رابط کاربری ویندوز رو کنار بزارن و از گنوم و اینا استفاده کنن
کم کم جلو بریم و البته بهانه های نرم افزارم ویندوزیه و اینا هم کنارش رفع بشه
علی الخصوص بازی !

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19687
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #18 : 22 مهر 1400، 03:19 ق‌ظ »
ویندوز که پیشاپیش شکست خورده است. باید کم‌کم جا بندازیم که تلفن‌های همراه،‌استحقاق یه سیستم‌عامل خوب رو دارن که گنو/لینوکسه.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5100
  • اممم . اره دیگه! mehr32
« پاسخ #19 : 22 مهر 1400، 12:25 ب‌ظ »
حتی خیلی راحت تر از ویندوزد الان هم من از کل کسایی که میشناسم کامپیوتر دارن کسی رو نمیشناسم بتونه ویندزد نصب کنه ! حتی واسه نصب نرم افزار ها باید یکی براشون نصب کنه
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین S Y N C R E X

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 800
  • The Control Is The Power
    • syncrex.me
« پاسخ #20 : 22 مهر 1400، 12:50 ب‌ظ »
گوگل کروم ، اینترنت دانلود منیجر ، کی ام پلیر ، فتوشاپ ، آفیس و چندتا نرم افزار دیگه ،
که اتفاقا مشابه یا جایگزین هم دارن ولی ممکنه متفاوت ،
و همچنین این قضیه که نصاب برنامه‌ها به صورت فایل exe قابل انتقال و با اجرا و چند Next زدن نصب میشه ،
و همچنین گیمینگ ،
نبود کپی رایت و پرداخت نکردن هزینه نرم افزارهای انحصاری ،
بنظرم دلایل اصلی گرایش کاربران عادی به ویندوزه توی ایران‌ه .

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19687
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #21 : 22 مهر 1400، 01:12 ب‌ظ »
و همچنین این قضیه که نصاب برنامه‌ها به صورت فایل exe قابل انتقال و با اجرا و چند Next زدن نصب میشه ،
اتفاقاً‌این برای من یکی از دلایل دوری از ویندوزه.
توی گنو اسم برنامه رو می‌دم، برام نصب می‌شه. یا نهایت جست‌وجو می‌کنم و یه دکمه رو می‌زنم که نصب شه.
ولی توی ویندوز باید اول بگردی دنبال پیوند بارگیری برنامه. خود ویندوز که ندارتش. سایت خودش هم که نمی‌دتش، یا پولیه. باید بری تو این پایگاه‌های ایرانی، بگردی ببینی کدومشون آخرین نگارش رو دارن. اون رو دستی بگیری که به خاطر ساختار برنامه‌ها در ویندوز، حجمش چندین برابر چیزیه که باید باشه. از حالت فشرده در بیاری که احتمالاً هم قالب غیراستاندارد رر داره،‌هم یه گذرواژه داره که نشونی اون پایگاهیه که پرونده رو ازش گرفتی. بعد آیا از حالت فشرده در بیاد یا نه… بعد دعا کنی که ویروسی نباشه! بزنی اجراش کنی. بهش دسترسی مدیریتی بدی. کلی دکمه next بزنی. مشخّص کنی کجا نصب شه (چرا کاربر باید چنین انتخاب احمقانه‌ای داشته باشه)، مشخّص کنی تو فهرست برنامه‌ها کجا نشون داده بشه (چرا نباید خودکار این کار رو بکنه؟). دعا کنی که توی پرونده‌هات، میزکارت، رجیستری گند نزنه. بعد اگه با موفقیت نصب شد، بری دنبال کرکش. اون رو به زور پیدا کنی و بگیریش. این بار مطمئنی که بدافزاره. پادویروست رو خاموش کنی. اون رو اجرا کنی و امیدوار باشی که خیلی گند واضح و بدی نزنه تو رایانه‌ات نزنه. بعد تازه اگه سر کتابخونه‌ها و dll و service pack و دات‌نت بهت گیر نده، تازه برنامه با سرعت پایین و لگ بیاد بالا!
« آخرین ویرایش: 22 مهر 1400، 03:09 ب‌ظ توسط دانیال بهزادی »
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین ali7rangoo

• Sr. Member
  • *
  • I am a gnu/linux user
« پاسخ #22 : 22 مهر 1400، 02:10 ب‌ظ »
بله اوایلی که اومده بود منظورم بود همونطور که استاد دانیال هم اشاره کردند
vim world

آفلاین bed123derkelo

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 658
« پاسخ #23 : 22 مهر 1400، 09:06 ب‌ظ »
باسلام
نقل‌قول
توی گنو اسم برنامه رو می‌دم، برام نصب می‌شه. یا نهایت جست‌وجو می‌کنم و یه دکمه رو می‌زنم که نصب شه.
ولی توی ویندوز باید اول بگردی دنبال پیوند بارگیری برنامه. خود ویندوز که ندارتش. سایت خودش هم که نمی‌دتش، یا پولیه. باید بری تو این پایگاه‌های ایرانی، بگردی ببینی کدومشون آخرین نگارش رو دارن. اون رو دستی بگیری که به خاطر ساختار برنامه‌ها در ویندوز، حجمش چندین برابر چیزیه که باید باشه. از حالت فشرده در بیاری که احتمالاً هم قالب غیراستاندارد رر داره،‌هم یه گذرواژه داره که نشونی اون پایگاهیه که پرونده رو ازش گرفتی. بعد آیا از حالت فشرده در بیاد یا نه… بعد دعا کنی که ویروسی نباشه! بزنی اجراش کنی. بهش دسترسی مدیریتی بدی. کلی دکمه next بزنی. مشخّص کنی کجا نصب شه (چرا کاربر باید چنین انتخاب احمقانه‌ای داشته باشه)، مشخّص کنی تو فهرست برنامه‌ها کجا نشون داده بشه (چرا نباید خودکار این کار رو بکنه؟). دعا کنی که توی پرونده‌هات، میزکارت، رجیستری گند نزنه. بعد اگه با موفقیت نصب شد، بری دنبال کرکش. اون رو به زور پیدا کنی و بگیریش. این بار مطمئنی که بدافزاره. پادویروست رو خاموش کنی. اون رو اجرا کنی و امیدوار باشی که خیلی گند واضح و بدی نزنه تو رایانه‌ات نزنه. بعد تازه اگه سر کتابخونه‌ها و dll و service pack و دات‌نت بهت گیر نده، تازه برنامه با سرعت پایین و لگ بیاد بالا!

اینا که گفتید یه طرف
چرا باید به برنامه ای که قفلش شکسته و کرک و پچ شده اعتمادکنیم ](*,) ](*,) ](*,)؟؟؟
تازه خود سیستم عامل هم کرک و پچ شده هست :o ;D

آفلاین mamadism

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 712
    • راه های ارتباطی
« پاسخ #24 : 22 مهر 1400، 09:07 ب‌ظ »
متاسفانه مردم فقط اینو میبینن که کی حال داره سه کلمه انگلیسی بنویسه ...
بجاش این همه کار رو بصورت گرافیکی انجام میدن اونم چون فقط گرافیکیه ... با تشکر  ](*,)

آفلاین ali7rangoo

• Sr. Member
  • *
  • I am a gnu/linux user
« پاسخ #25 : 22 مهر 1400، 09:27 ب‌ظ »
ویندوز که پیشاپیش شکست خورده است. باید کم‌کم جا بندازیم که تلفن‌های همراه،‌استحقاق یه سیستم‌عامل خوب رو دارن که گنو/لینوکسه.
ببخشید منظورتون از شکست رو متوجه نمیشم
vim world

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1923
« پاسخ #26 : 23 مهر 1400، 01:07 ق‌ظ »
ببخشید منظورتون از شکست رو متوجه نمیشم
دیگه اون طوری که بگن گنو لینوکس باید حتما کنارش ویندوز باشه داره از بین میره..(: اماری هم چندتا دیدم درصد کاربرا گنو لینوکس با سرعت کم ولی داره بیشتر میشه :)

قبول دارم ولی به شخصه راحت ترم برنامه هام افلاین داشته باشم یا حداقل حق افلاین داشتن داشته باشم؟ چه ایرادی داره مثل exe یه چیز دیگه گنو لینوکس داشته باشه؟ البته یه اشکال داره اگه خیلی عالی هم ساخته بشه بازم با بروز رسانی ونسخه سیستم بهم میریزه... ولی به هرحال شما دوست ندارید بتونید مکان نصب برنامه انتخاب کنید؟ من خیلی خیلی بار شده توزیعم خراب شده با افسوس از کلی برنامم گذشتم... ولی ویندوز بود حدودا90 درصد برنامه ها با دوبار کلیک بالا میاد در ویندوز جدید که این بینظیر...  مخازن هم خیلی خوبه ولی کمی باید توسعه اش داد، اطلاع هم دارم برنامه ها میتونن افلاین نصب شوند ولی بنظرم هنوز اون چیزی که باشن نیستن...

توضیحات درمور گنو و لینوکس عالی بود((: باید دستی همرو کامپایل کرد!! :D
« آخرین ویرایش: 23 مهر 1400، 01:08 ق‌ظ توسط aliiririran »

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5100
  • اممم . اره دیگه! mehr32
« پاسخ #27 : 23 مهر 1400، 11:20 ق‌ظ »
البته این فایلی که شما میگید خودتون هم بگردید خیلی از برنامه ها deb شون رو پیدا می کنید که درست نیست ایم موضوع هم داره از سیستم عامل های دیگه هم از بین میره چون همه اینترنت دارن و این فایل ها هم ممکنه ویروسی باشه به سیستم عامل نخونه و.... که توی ویندزد و اندروید و.... همه داره برنامه نصب کردن با فایل از بین میره این موضوع هم توی گنو عیب نیست خوبیه که میکروب سافت و گوگل تازه فهمیدنش
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین msajadi832

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 331
  • http://appza.ir
    • اپزا: ابزار هوشمند کسب و کار شما
« پاسخ #28 : 23 مهر 1400، 11:58 ق‌ظ »
نقل‌قول
قبول دارم ولی به شخصه راحت ترم برنامه هام افلاین داشته باشم یا حداقل حق افلاین داشتن داشته باشم؟ چه ایرادی داره مثل exe یه چیز دیگه گنو لینوکس داشته باشه؟ البته یه اشکال داره اگه خیلی عالی هم ساخته بشه بازم با بروز رسانی ونسخه سیستم بهم میریزه...

این که آفلاین برنامه ها باشه وقتی واقعا قابل توجه هست که حجم برنامه هم زیاد باشه. ولی وقتی اینجا همه برنامه ها به هم وابستگی دارن و خود برنامه مورد نظر شما حجمش خیلی کم هست، این آفلاین بودن نمی تونه مزیت محسوب بشه.

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1923
« پاسخ #29 : 23 مهر 1400، 01:44 ب‌ظ »
البته این فایلی که شما میگید خودتون هم بگردید خیلی از برنامه ها deb شون رو پیدا می کنید که درست نیست ایم موضوع هم داره از سیستم عامل های دیگه هم از بین میره چون همه اینترنت دارن و این فایل ها هم ممکنه ویروسی باشه به سیستم عامل نخونه و.... که توی ویندزد و اندروید و.... همه داره برنامه نصب کردن با فایل از بین میره این موضوع هم توی گنو عیب نیست خوبیه که میکروب سافت و گوگل تازه فهمیدنش
اره چند بارم نوشتم به خوبی که باشه نیست اگه اون deb دانلود کنی کلی وابستگی داره و ممکن کار نکنه، البته فقط توی دبیان یه برنامه دیدم اسمش اپت آفلاین بود چی بود یادم نیست، ولی خب بازم دردسر داشت استفاده ازش و بنظرم ساده سازی نشده هنوز... خب چه مشکلی داره این موضوع حل بشه؟ یا یه فکری براش بشه؟ میدونم این به سادگی نمیتونه انجام بشه ولی دلیل مخالفت باهاش نمیدونم! احتمالا اگه فلت‌پک هم وجود نداشت من اسمش می آوردم میگفتید چیز احمقانه ای هست؟ چرا واقعا برنامه های نصب شده حتما باید یکجا نصب بشن و حتما توی پوشه های مختلف و بهم ریخته شده؟ مثلا همین gobolinux که برنامه هارو پوشه بندی کرده کار اشتباهی کرده؟ به هدف گنو هم که نزدیک تر میشه اینطور؟ «سادگی»

نقل‌قول
قبول دارم ولی به شخصه راحت ترم برنامه هام افلاین داشته باشم یا حداقل حق افلاین داشتن داشته باشم؟ چه ایرادی داره مثل exe یه چیز دیگه گنو لینوکس داشته باشه؟ البته یه اشکال داره اگه خیلی عالی هم ساخته بشه بازم با بروز رسانی ونسخه سیستم بهم میریزه...

این که آفلاین برنامه ها باشه وقتی واقعا قابل توجه هست که حجم برنامه هم زیاد باشه. ولی وقتی اینجا همه برنامه ها به هم وابستگی دارن و خود برنامه مورد نظر شما حجمش خیلی کم هست، این آفلاین بودن نمی تونه مزیت محسوب بشه.
حالا که فکر میکنم درسته(: ولی هرچی فکر میکنم حالا جنتو به کنار که توزیعم اگه به هر دلیلی مشکل پیدا کنه مجبورم چند هفته برنامه هام نصب کنم... برای هر توزیعی فکر میکنم مسخره باشه بعضیا گاه خیلی خیلی نرم افزار دارن و خب شاید دوست نداشته باشن به توزیع اونها وابسته باشه...
ولی بحث وابستگی هم هست درسته، هرچی فکر میکنم بنظرم اگه اینطور که امکان پذیر نیست یا مخالف هستید پس استفاده از برنامه هایی مثل فلت‌پک        zero install ،appimage و غیره خوب باشه میدونم از نا امنی و... حرف میزنید ولی اگه روش خوبش ایجاد بشه چرا نا امن باشه مثلا من دوتا پارتیشن دارم حالا برنامه های سیستمی گیریم در پارتیشن اصلی ولی من میخوام مثلا بازیم یا برنامه های کاربردی در  پارتیشن دیگه یا حتی پوشه دیگه داشته باشم؟ صد درصد به یه کاربر ویندوزی هم بگی میگه چه بد همه یه جا نصب میشه.. که خودمم اولین باری که گنو‌لینوکس نصب کردم به چشم یه نکته منفی بهش نگاه کردم، هرچند میدونم ویندوز،ویندوز اینجام گنو‌لینوکس ولی نکته مثبتی این فکر میکنم... :)