انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: نحوه متوقف کردن پرش توزیع و انتخاب توزیع مناسب گنو/لینوکس  (دفعات بازدید: 1504 بار)

0 کاربر و 2 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین 🇮🇷

• رضا حسین‌زاده
  • High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1001
  • کنجکاو
    • Reza
به نام خدا
آیا شما همواره بین توزیع های گنو سوییچ میکنید و دنبال بهترین توزیع هستید؟ این مقاله راهنمایی برای پیدا کردن مناسب ترین توزیع برای شماست؛ توزیعی که برای ده ها سال به آن پایبند باشید!
امتحان کردن توزیع ها برای پیدا کردن مناسب ترین توزیع، با توجه به تعدد توزیع ها کاری سخت و زمانبر است و به طور کلی به صرفه نیست. شاید حتی بتوان گفت که ناممکن است.
Distro-Hopping یا پرش بین توزیع ها چیست؟
Distro-hopping حرکتی است که در آن کاربر بین توزیع های مختلف گنو حرکت میکنند تا به مناسبترین توزیع برای خودشان برسند. ولی این روش میتواند تبدیل به یک عادت شود. عادتی که به دلیل - تقریبا - بینهایت بودن تعداد توزیع ها، میتواند بی پایان باشد.
دلیل اصلی این عادت، تعدد توزیع های رایگان بر روی اینترنت است. کرنل این سیستم های عامل (لینوکس) یکسان است و هر توزیع تفاوتی - اکثرا - جزئی با دیگری دارد. شما میتوانید توزیعی مناسب گیمر ها، هنرمند ها، دانش آموز ها و ... بیابید.
چگونه Distro-hopping را متوقف کنیم؟
با اینکه این عمل کار اشتباهی نیست ولی با کمی بی دقتی تبدیل به عادت میشود؛ مخصوصا بین تازه وارد های دنیای گنو و لینوکس. شما میتوانید ماه ها و سال ها بین توزیع ها سوییچ کنید و در آخر به هیچ چیز مناسبی نرسید.
به همین دلیل پیدا کردن توزیع مناسب بسیار مهم است؛ توزیعی که پایدار و راحت است.
۱- بررسی کنید که چرا بین توزیع ها سوییچ میکنید
چرا بین توزیع ها سوییچ میکنید؟ چه میخواهید؟ سیستم عامل مورد نظر شما چطور سیستم عاملی است؟ شاید توزیعی میخواهید که زمانی که کار زیادی با آن دارید پایداری زیادی داشته باشد؛ شاید توزیعی میخواهید که انتشار غلتان (rolling-release) داشته باشد تا همیشه به روز ترین نرم افزار ها را داشته باشید.
حتی دلایل جزئی هم قابل قبول هستند. مثلا نمیتوانید با ظاهر یک توزیع کنار بیایید و یا نام آن را دوست ندارید. ولی سعی کنید اگر میتوانید با مشکلات جزئی سازش کنید، سعی کنید آنها را قبول کنید. علاوه بر آن به مسائل مهمی مثل مدیربسته، باگ های فنی، داکیومنت های ضعیف و ... دقت کنید.
بررسی نیازتان به خوبی میتواند تعداد گزینه هایتان را کم کند. مثلا اگر دسکتاپ و به طور کلی بخش گرافیکی (GUI) برای شما مهم نیست میتوانید آرچ را امتحان کنید. البته ممکن است در هنگام نصب و کار با آن دچار مشکل شوید.
۲- انتخاب کردن خانواده توزیع
سیستم های عامل برپایه لینوکس بسیار زیاد هستند ولی معمولا بر پایه سه سیستم عامل دبیان، آرچ و فدورا هستند. اگر نگاهی به تایم لاین توزیع بندی گنو نگاهی بیاندازید این نکته را متوجه خواهید شد.
توزیع های پایه گنو/لینوکس تفاوت های پایه ای با هم دارند که تعدادی از آنها به شرح ذیل است:
مدیربسته: دبیان از مدیربسته APT، آرچ از پکمن و فدورا از DNF استفاده میکند.
توزیع نرم افزار ها: آرچ از روش توزیع غلتان استفاده میکند؛ این به این معنی است که شما به روزرسانی ها را زمانی که توسعه دهندگان ریلیز میکنند دریافت میکنید. در عوض فدورا و دبیان از پشتیبانی طولانی مدت برای توزیع های پایدارشان استفاده میکنند.
در نهایت، هر توزیعی که نصب کنید برپایه یکی از توزیع های دبیان، آرچ یا فدورا است.
۳- پیدا کردن DE (محیط میزکار) مناسب
در نهایت، زمانی که میخواهید توزیعی را انتخاب کنید که میخواهید به آن پایبند باشید، پیدا کردن یک محیط میزکار (Desktop Environment) مناسب است که بتوانید آن را شخصی سازی کنید. محبوب ترین آنها، گنوم، KDE plasma و Xfce هستند.
KDE پلاسما: محیط میزکاری است که به شدت قابل شخصی سازی است و میتوانید تقریبا همه چیز آن را باب میل خود تغییر دهید.
گنوم: DEیی است که به طور پیشفرض روی سیستم های عاملی مثل اوبونتو نصب شده است و برای بی‌باگ بودن مشهور است.
Xfce: اگر کامپیوتر شما رم کمی دارد نیاز به یک محیط میزکار سبک دارید. Xfce نیاز شما را برآورده میکند.
نتیجه
وقتی شخصی وارد جامعه متن‌باز و آزاد میشوند، تنها چیزی که درباره سیستم عامل متن باز میدانند، لینوکس است؛ ولی وقتی به عمق ماجرا وارد میشوند، متوجه میشوند که قضیه به این سادگی ها هم نیست. ولی با انتظارات درست، به سرعت میتوان لیستی از مناسبترین توزیع ها برای خود را پیدا کرد.
منبع: https://www.makeuseof.com/stop-distrohopping-find-perfect-linux-distro/
جست و جو کنید و چیز های جدید بیابید

آفلاین S Y N C R E X

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 807
  • The Control Is The Power
    • syncrex.me
جالب بود ،
من اوبونتو ، KDE .

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19700
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
یه بار برید رو شاخهٔ sid دبیان با میزکار دلخواهتون و دیگه همیشه روش بمونید.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5100
  • اممم . اره دیگه! mehr32
من از تاریخچه پرش من

شروع با اوبونتو
زورین
اوبونتو
مانجارو
اوبونتو
کوبونتو
دبیان
اوبونتو
کی دی ای نئون
دبیان

دیگه یادم نیست شاید چند تا دیگه هم باشه
احتمالا کلا روی دبیان بمونم  ;D
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین هومان

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1527
  • آرچ + گنوم
من چهار تا دیسترو پیدا کردم که پنج تاشونو یه اندازه دوست دارم و هر چند ماه یه بار که از یکی خسته میشم میرم اون یکی یعنی نمیگردم دنبال چیز جدید دیگه
آرچ و دبیان و ووید و نیکس هستن

آفلاین 🇮🇷

• رضا حسین‌زاده
  • High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1001
  • کنجکاو
    • Reza
واقعا که بعد از دبیان آدم دلش نمیخواد به چیز دیگه ای مهاجرت کنه
من از تاریخچه پرش من

شروع با اوبونتو
زورین
اوبونتو
مانجارو
اوبونتو
کوبونتو
دبیان
اوبونتو
کی دی ای نئون
دبیان

دیگه یادم نیست شاید چند تا دیگه هم باشه
احتمالا کلا روی دبیان بمونم  ;D
پس برای شما هم دبیان آخرینه. واقعا دبیان عالیه
جست و جو کنید و چیز های جدید بیابید

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5100
  • اممم . اره دیگه! mehr32
دبیان ۱۱عالیه قبلیا همون تصویر زمینش ادم. رو فراری می داد  ;D
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین mobin1387

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 495
  • به زودی اینجا چیزی نوشته خواهد شد!
ماجراجویی من در دنیای یونیکس ها

Ubuntu
OpenSUSE
Debian Stable 9
FreeBSD
OpenBSD
Fedora
Debian Stable 10 (متاسفانه به دلیل اینکه هسته اش قدیمی بود و کارت گرافیکم رو نمیشناخت فرصت تجربه اش رو نداشتم)
Debian Sid
Arch Linux
Artix Linux - OpenRC
Artix Linux - Ruint & Devuan Stable 11

سفر و ماجراجویی دور و درازی بود و از وقتی با آرچ لینوکس و خانوادش آشنا شدم، این سفر پایان یافت و من همین الآن حدودا یک سالی هست که از Artix Linux - Runit و Devuan Stable 11 (هر از چند گاهی از Devuan) استفاده میکنم.

دبیان sid هم خوبه ولی برای من مناسب نبود چون بعضی چیزاش هنوزم قدیمیه، دبیان ناپایدار برای کسی که فقط برنامه های جدید رو میخواد خوبه اما اگه کسی مثل من باشه که برنامه های خیلی خیلی جدید بخواد، دبیان ناپیدار زیاد براش جالب نیست. همین الآن که دارم اینو مینویسم کرنل لینوکس در دبیان ناپیدار 5.14.0 است ولی جدیدترین نسخه ای که اومده 5.14.14 است. همچنین هنوز که هنوزه واین در مخازن دبیان بروز نمیشه. عجیبه نه در دبیان آزمایشی نه در ناپیدار، این اصلا برای من خوب نیست. در عکس ضمیمه بیشتر دربارش توضیح دادم

یک خلاصه راهنمایی برای تازه کارها: قبل از برداشتن ابزار، به این فکر کنید که شاید این ابزاری که دارید برمیدارید برای کار شما مناسب نباشه. ابزار های مختلف ویژگی های مختلفی دارن یکسری ها برنامه های بروزی دارن، یکسری دیگشون پایداری بالا دارن، بعضی هاشون اسناد های خیلی خوب و پر محتوا دارن و...، پس اول هدف رو مشخص کنید و درباره ابزار های مختلف تحقیق کنید (و تجربه کنید) تا بهترین ابزار رو انتخاب کنید  :)

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1923
دقیقا همین دبیان رو مخه :D یه برنامه شاید چند روز بعد انتشار بزاره توی ناپایدار ولی یکی بعد چند ماه نزاره که کمی«رو مخه» برای کاربری که این نسخه گرفته تا چیزای جدید به دستش برسه.. مشکلات امنیتی هم درسته ولی بعضی موقع بنظرم دبیان زیادی عجیب میزنه :D (البته بد نیستا)

آفلاین bed123derkelo

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 658
باسلام
نقل‌قول
قبلا یه جا خونده بودم یه بار دبیان نصب کن برا همیشه استفاده کن(یه چی تو همین مایه ها بود) ;D
نقل‌قول
واقعا که بعد از دبیان آدم دلش نمیخواد به چیز دیگه ای مهاجرت کنه
بیشتر افرادی که رو دبیان می مونن بخاطر پایداری هست :)
دبیان آدم رو تنبل میکنه ;D
نقل‌قول
دبیان ۱۱عالیه قبلیا همون تصویر زمینش ادم. رو فراری می داد
میزکار و تصویر زمینه و ... همش سلیقه هست آخرش یه توزیع میخوایم که درست کار کنه \\:D/
خودم از مدیریت پنجره استفاده میکنم بسی شادمانم 8)
نقل‌قول
دبیان sid هم خوبه ولی برای من مناسب نبود چون بعضی چیزاش هنوزم قدیمیه،
چه جالب فکر میکردم مثل آٰرچ غلتانه ](*,)
من که از نسخه پایدار استفاده میکنم برام تعجب آوره :o

آفلاین #unknown#

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 441
توزیع گردی من
لینوکس مینت
اوبونتو
وید
آرچ
فدورا
اوبونتو
در آخر هم بخاطر سنگین بودن اوبونتو و بعضی برنامه ها و گیم هایی که غیر قابل نصب بودند رفتم رو ویندوز .

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1923
دبیان غلتان خب منم داشتم و نیاز به تغییر نیست و میشه گفت مثل آرچ غلتان ولی خب ربطی به موضوع نسحه جدید نداره... خب بالاخره بعضی موقع دیر میده بعضی برنامه هارو ولی بازم غلتان هست.

توزیع گردی من
لینوکس مینت
اوبونتو
وید
آرچ
فدورا
اوبونتو
در آخر هم بخاطر سنگین بودن اوبونتو و بعضی برنامه ها و گیم هایی که غیر قابل نصب بودند رفتم رو ویندوز .

جالبه!‌توزیع های دیگه خب امتحان کردی بهترشم شاید بود و سبک تر...
هرچند در زمینه بازی هم داره کم کم بهبود پیدا میکنه گنو لینوکس

آفلاین amini_am

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 62
تاریخچه‌ی ولگردی‌های  من در دنیای گنو/لینوکس:

Ubuntu
Manjaro KDE
Manjaro i3
Ubuntu
Xubuntu
Ubuntu
Manjaro KDE
Manjaro i3
Manjaro Gnome
Pop!_OS
Manjaro KDE
Manjaro i3
Pop!_OS
و همچنان
Pop!_OS

اون وسطا یه سری هم به OpenSUSE زدم که خوش گذشت.
« آخرین ویرایش: 29 مهر 1400، 08:01 ب‌ظ توسط amini_am »

آفلاین جادی

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1602
    • در دفاع از آزادی بیان
منم این عادت رو دارم و ازش هم لذت می برم. شبیه یک جور پازل حل کردن ساده است. پیشنهاد من اینه که حتما دایرکتوری home رو جدا  کنین و اینطوری هر لینوکسی که نصب کنین فقط کافیه برنامه های مورد نظر رو نصب کنین تا کامپیوتر بشه همونی که لازم دارین. مثلا من توی دو ساعت میتونم مثلا فدورا رو روی یک پارتیشن نصب کنم و چون هوم همون هوم قبلی است، هر برنامه ای رو که نصب کنم مثل قبل کارم ی کنه. روش مرسوم من اینه که ۳ تا پارتیشن اصلی دارم: پارتیشن ۱، پارتیشن ۲، هوم. اینطوری می تونم روی پارتیشن ۱ لینوکس داشته باشم و با هوم درست کار کنه. بعد اگر هوس کنم چیزی رو تست کنم می تونم رو پارتیشن ۲ نصب کنم و از همون هوم استفاده کنه. حالا اگر یکهو مشکلی پیش بیاد یا کار اضطراری یا .. می تونم با پارتیشن ۱ بوت کنم و بدون مشکل کار کنم (:
آزادی کیبورد حق هر انسان است - جادی

آفلاین bed123derkelo

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 658
باسلام
نقل‌قول
منم این عادت رو دارم و ازش هم لذت می برم. شبیه یک جور پازل حل کردن ساده است. پیشنهاد من اینه که حتما دایرکتوری home رو جدا  کنین و اینطوری هر لینوکسی که نصب کنین فقط کافیه برنامه های مورد نظر رو نصب کنین تا کامپیوتر بشه همونی که لازم دارین. مثلا من توی دو ساعت میتونم مثلا فدورا رو روی یک پارتیشن نصب کنم و چون هوم همون هوم قبلی است، هر برنامه ای رو که نصب کنم مثل قبل کارم ی کنه. روش مرسوم من اینه که ۳ تا پارتیشن اصلی دارم: پارتیشن ۱، پارتیشن ۲، هوم. اینطوری می تونم روی پارتیشن ۱ لینوکس داشته باشم و با هوم درست کار کنه. بعد اگر هوس کنم چیزی رو تست کنم می تونم رو پارتیشن ۲ نصب کنم و از همون هوم استفاده کنه. حالا اگر یکهو مشکلی پیش بیاد یا کار اضطراری یا .. می تونم با پارتیشن ۱ بوت کنم و بدون مشکل کار کنم (:
خوشحالم که شما اینجا مطلب مینویسی \\:D/
من کانال آپارات شما رو دنبال میکنم رادیو گیگ رو خیلی دوست دارم\\:D/
ویدیو های کوتاه ۵ دقیقه ای هم خیلی خوبه \\:D/
لطفا درمورد تور و امنیت یه برنامه دیگه بساز :)
یه چیز جالب کانال آپارات رو بوک مارک نکرده بودم یه بار (جادی)رو سرچ کردم فیلم هندی (جادی سردار )امد ;D \\:D/