انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: افزودن به پارتیشن لینوکس مینت(درست شد)  (دفعات بازدید: 2591 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین گیسو

• Full Member
  • *
  • ارسال: 232
درود.

باوجودیکه در پارتیشن بندی برای لینوکس مینت ۱۳ گیگ فضا از ویندوز گرفتم و به لینوکس دادم باز پس از چند کیلو آپدیت کرنل که گرفتم شد مثل دفعه ی پیش که بوت میشد ولی روی پنجره ی پسورد سوزنش گیر میکرد و هرچه پسورد میدادم باز راه اندازی نمیشد که فهمیدیم بخاطر پُرشدن فضا بوده.
اینبار رفتم روی ادوانس آپشن و ریکاوری را گزینش کردم و بعد یک پیغامی آمد که میگفت بضی چیزها را پاک میکنه تا فضا کمتر اشغال باشه. خلاصه کلی کار کرد بالاخره پیام داد برای بوت نرمال که من OK کردم ولی الان میبینم صفحه بجای واید ۳*۴ شده و کناره های مانیتور خالی میمانه این را چطور میتوانم درستش کنم؟
پرسش دوم اینستکه رفتم و۳ گیگ خالی دیگر در وینوز پیدا کردم و میخوام این ۳ گیگ را هم بدم به لینوکس لطفا قدم به قدم راهنمائی بفرمائید چطور این کار را بکنم.
 سپاسگزارم.
« آخرین ویرایش: 05 آبان 1400، 01:58 ب‌ظ توسط گیسو »
کاملا تازه کار و دارای زوبونتو(18.4) و لینوکس مینت(19.3) همراه با ویندوز اکس پی روی دو رایانه ی (32bit).

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1923
پاسخ : ۳*۴ شدن صفحه بعد از ریکاوری
« پاسخ #1 : 29 مهر 1400، 03:49 ب‌ظ »
اضافه کردن فضا میتونی با توزیع زنده gparted اضافه کنی اون فضای خالی به گنو لینوکس‌ت  ولی خب ممکن مشکلاتی پیش بیاد بعد اضافه کردن (مخصوصا چون توزیع توش نصبه) ممکنه هم مشکلی پیش نیاد :)

آفلاین هومان

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1527
  • آرچ + گنوم
« پاسخ #2 : 30 مهر 1400، 12:13 ق‌ظ »
xrandr

آفلاین گیسو

• Full Member
  • *
« پاسخ #3 : 30 مهر 1400، 09:23 ق‌ظ »
xrandr

دوست گرامی خیلی در راهنمائی صرفه جوئی کردی.
این xrandr چی هست؟
کاملا تازه کار و دارای زوبونتو(18.4) و لینوکس مینت(19.3) همراه با ویندوز اکس پی روی دو رایانه ی (32bit).

آفلاین َUxmlai-ad

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 486
  • متنفر از گنو و FSF
« پاسخ #4 : 30 مهر 1400، 09:33 ق‌ظ »
کلا برای مینت چقدر فضا گذاشتی؟
متنفر از گنو و FSF

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5100
  • اممم . اره دیگه! mehr32
« پاسخ #5 : 30 مهر 1400، 10:15 ق‌ظ »
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین گیسو

• Full Member
  • *
« پاسخ #6 : 30 مهر 1400، 10:23 ق‌ظ »
پیش از هر چیز باید پوزش خواهی کنم از اینکه تاپیک را در جای خودش نگذاشتم.البته عمدی نبود و آن لحضه تمرکز فکری نداشتم و این اشتباه پیش آمد.
من 13 گیگ دادم به مینت ولی حالا برای پیشگیری از خرابی دوباره اش 3 گیگ دیگر از ویندوز خالی کردم و میخوام بدم به مینت که کلا بشود حدود 16 گیگ.
الان که دوباره بوت شد دیدم خودش صفحه را پر کرده پس آن مشکل کوچک بودن صفحه خود بخود برطرف شد.
درضمن میبینم که با آن پاکسازی advance options حدود33% فضای باز دارم یعنی نوشته 67%used space .چه چیزهائی پاک شدن؟ چون پارتیشن هوم سرجاش هست و دست نخورده مانده پس این چیزهائیکه پاک شدن چی بودن؟

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #7 : 30 مهر 1400، 10:31 ق‌ظ »
نگران نباشد چیز مهمی فکر نکنم با دستورات auto-remove و... پاک بشه فقط چیزای اضافه میشه مثلا نسخه های قبلی یا چیزایی که قبلا نصب شده و... مهم نیست!

گفتم gparted برو داخل و فضای خالی انتقال بده به روت این  ولی حتما باید توزیع زنده استفاده کنی یا یه توزیع دیگه و از همین توزیع قابلیت تغییر روت نداری(چون درحال اجرا هست)

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
« پاسخ #8 : 30 مهر 1400، 12:01 ب‌ظ »
معمولا بسته‌هایی که برای نصب دانلود شدن + فایل‌های موقتی رو پاک کرده. پاک کردن این فایل‌ها مشکلی نداره و خوبه هر چند وقت یه بار پاک بشن. بسته‌های دانلود شده توسط apt، توی مسیر زیر قرار دارند. لازم نیست کار خاصی با اونها انجام بدید، فقط گفتم که بدونید.
/var/cache/apt/archives
در مورد بزرگ کردن اندازه پارتیشن مینت، یه عکس از صفحه gparted قرار بدید.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین گیسو

• Full Member
  • *
« پاسخ #9 : 01 آبان 1400، 08:14 ق‌ظ »
با درود و سپاس.

منهم پس از راه اندازی دوباره مینت دیدم هیچ چیزی کم کسر نیست ولی آخه 33% فضا چرا باید بیخودی اشغال باشه طوریکه اصل سیستم عامل بوت نشه.
درباره جی پارتد پس نخست باید آن سه گیگ را بوسیله ی خود ویندوز پارتیشنی جدا کنم بعد برم در مینت لایو و پس از فرمت کردنش به فرمت لینوکسی آنرا با پارتیشن مینت مرج کنم. آیا همین مسیر را باید انجام بدم؟
میبخشید میپرسم چون نمیخوام جائی را اشتباه کنم.برای همین درخواست قدم بقدم کرده بودم.

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #10 : 01 آبان 1400، 08:27 ق‌ظ »
بله فکر میکنم اگه از ویندوز استفاده میکنی بهتره با اون کم کنی ولی با همین gparted هم میشه کم کنی، در gparted گزینه resize باید بزنی بعدش کم یا زیاد میکنی، و اگه کم کنی فضای خالی میده که اونو میتونی به مینت بچسبونی همین

آفلاین Dragon-

• *
« پاسخ #11 : 01 آبان 1400، 09:29 ق‌ظ »
با درود و سپاس.

منهم پس از راه اندازی دوباره مینت دیدم هیچ چیزی کم کسر نیست ولی آخه 33% فضا چرا باید بیخودی اشغال باشه طوریکه اصل سیستم عامل بوت نشه.
درباره جی پارتد پس نخست باید آن سه گیگ را بوسیله ی خود ویندوز پارتیشنی جدا کنم بعد برم در مینت لایو و پس از فرمت کردنش به فرمت لینوکسی آنرا با پارتیشن مینت مرج کنم. آیا همین مسیر را باید انجام بدم؟
میبخشید میپرسم چون نمیخوام جائی را اشتباه کنم.برای همین درخواست قدم بقدم کرده بودم.

اکثر اون بسته‌های دانلود شده توسط apt و بعضی فایل‌های موقتی، خود به خود توسط سیستم پاک نمیشن. باید دستی اینکار رو کرد. هر چند وقت یه بار می‌تونید ترمینال رو باز کنید و دستور زیر رو بزنید تا بسته‌هایی که قبلا دانلود و نصب شدن و الان به فایل نصبی اونها نیازی نیست، پاک بشن.
sudo apt clean
درباره پارتیشن هم اول یه عکس از صفحه gparted بذارید.

آفلاین گیسو

• Full Member
  • *
« پاسخ #12 : 01 آبان 1400، 11:34 ق‌ظ »
عکس جی پارتد.
آن بخشهای کوچک چی هستن؟ آیا آنها فضاهای فراموش شده هستن؟

آفلاین Dragon-

• *
« پاسخ #13 : 01 آبان 1400، 11:42 ق‌ظ »
منظورتون از بخش‌های کوچیک چیه؟ همون قسمت‌های سفید رو می‌گید؟ اگه آره بدونید که اونها فضای خالی پارتیشن هست که هنوز پر نشده.
 الان شما می‌خواهید از کدوم پارتیشن فضا بدید؟ این فضا قراره به کدوم پارتیشن اضافه بشه؟

آفلاین گیسو

• Full Member
  • *
« پاسخ #14 : 02 آبان 1400، 07:22 ق‌ظ »
درود.

از سمت راست دومین خانه که بیشترش سفیده گمان میکنم HOME باشه.
میخوام از خانه ی سوم از سمت راست که sda5است وکمی فضای خالی داره میخوام ۳ گیگ بردارم و به مینت یعنی اولین خانه سمت راست یعنی sda4بدم.
یک عکسی هم از فضاهای پر و خالی میگذارم.