انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: درخواست راهنمایی برای انتخاب یک توزیع گنو/لینوکس  (دفعات بازدید: 1068 بار)

0 کاربر و 2 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین ashkan.2019

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 81
برای یکی از دوستانم که هیچ آشنایی با لینوکس نداره و کلا ویندوزی بوده و اطلاعاتش هم معمولیه (نه تو کار برنامه نویسیه نه گیک هست) به درخواست خودش می خوام لینوکس نصب کنم
لپتاپش قدیمیه مال ۱۰ سال پیشه Asus هست رمش ۴ گیگ و سی پی یوش core i5 هست گرافیکشم فکر کنم Geforce بود
حالا بین لینوکس مینت xfce و xubuntu موندم کدوم رو براش نصب کنم ؟ کدوم پایداری بیشتری داره ؟ البته کار این دوستم فقط با اینترنت و احیانا کمی با libre office هست شاید هم کمی با gimp

در ضمن یه سوال دیگه هم دارم :
آیا اگر یک توزیع در حالت لایو بدون مشکل در یک لپتاپ بالا بیاد و کار کنه معنیش اینه که اون توزیع بدون مشکل نصب میشه؟
« آخرین ویرایش: 08 آبان 1400، 05:17 ق‌ظ توسط ashkan.2019 »

آفلاین َUxmlai-ad

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 486
  • متنفر از گنو و FSF
اگه از UEFI پشتیبانی میکنه فکر نکنم توزیعی باشه که براش جواب نده من هم تقریبا با همین مشخصات روی رایانه رومیزی فعلا اوبونتو با گنوم دارم فکر کنم زوبونتو های جدید هم نیاز به UEFI داشته باشن
متنفر از گنو و FSF

آفلاین mobin1387

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 495
  • به زودی اینجا چیزی نوشته خواهد شد!
برای یکی از دوستانم که هیچ آشنایی با لینوکس نداره و کلا ویندوزی بوده و اطلاعاتش هم معمولیه (نه تو کار برنامه نویسیه نه گیک هست) به درخواست خودش می خوام لینوکس نصب کنم
لپتاپش قدیمیه مال ۱۰ سال پیشه Asus هست رمش ۴ گیگ و سی پی یوش core i5 هست گرافیکشم فکر کنم Geforce بود
حالا بین لینوکس مینت xfce و xubuntu موندم کدوم رو براش نصب کنم ؟ کدوم پایداری بیشتری داره ؟ البته کار این دوستم فقط با اینترنت و احیانا کمی با libre office هست شاید هم کمی با gimp

آیا اگر یک توزیع در حالت لایو بدون مشکل در یک لپتاپ بالا بیاد و کار کنه معنیش اینه که اون توزیع بدون مشکل نصب میشه؟

اگه بتونید مدل دقیق گرافیک انویدیا رو بگید ممنون میشم (و پردازنده رو)
 در رابطه با سوال آخرم فکر نکنم مشکلی پیش بیاد

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19695
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
دبیان با گنوم هم باید جواب بده.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125

اگه می‌تونید مدل لپ‌تاپ رو بگید. پردازنده ۶۴ بیتی هست؟ لپ‌تاپ از uefi پشتیبانی می‌کنه؟ از اونجایی که می‌گید لپ‌تاپ مال حدود ۱۰ سال پیش هست، ممکنه از uefi پشتیبانی نکنه. نسخه‌های جدید اوبونتو و طعم‌هاش (یعنی لوبونتو، زوبونتو، کوبونتو و ...) فقط از uefi پشتیبانی می‌کنند. پشتیبانی از bios یه مدته که توی اوبونتو وجود نداره.
مدل گرافیک رو هم بگید.
اگه یه توزیع به صورت زنده خوب کار می‌کنه، بعد از نصب هم باید کار کنه.

اینجوری که طرف فرار می‌کنه ;D دبیان زیاد به تازه‌کار‌ها راحت نمی‌گیره. گنوم هم که کلا ظاهر متفاوتی از ویندوز داره، احتمالا اون طرف زیاد باهاش ارتباط برقرار نمی‌کنه. ولی قبول دارم دبیان با سخت‌افزار قدیمی هم خوب کار می‌کنه. هنوز هم پشتیبانی bios رو داره.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5100
  • اممم . اره دیگه! mehr32
دوستان هم گفتند اگه از uefi پشتیبانی می کنه فرق جندانی نداره هر کدوم باهاش راحته ولی اگه نه دبیان براش نصب کنید و با یک میزکار که راحت باشه چون ممکنه ایکس اف سی ای زیاد براش جالب نباشه
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19695
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
اینجوری که طرف فرار می‌کنه ;D دبیان زیاد به تازه‌کار‌ها راحت نمی‌گیره. گنوم هم که کلا ظاهر متفاوتی از ویندوز داره، احتمالا اون طرف زیاد باهاش ارتباط برقرار نمی‌کنه. ولی قبول دارم دبیان با سخت‌افزار قدیمی هم خوب کار می‌کنه. هنوز هم پشتیبانی bios رو داره.
دبیان اگه یه بار درست پیکربندی بشه، دیگه تا آخر خوب کار می‌کنه و نیازی به دخالت کاربر نداره. برای همین، برای تازه‌کارها گزینهٔ مناسبیه.
پیشنهاد گنوم هم به دو دلیل بود:
۱. ظاهر گنوم با ویندوز متفاوته و این برای یک تازه‌کار خیلی خوبه. محیط‌هایی که شبیه ویندوزن،‌این تصور رو در ذهن یه تازه‌کار ایجاد می‌کنن که این یه کپی از ویندوزه، پس برای انجام کارهاشون اون تو، از راهکارهای ویندوزی استفاده می‌کنن و وقتی می‌بینن اون راهکار (منطقاً) در گنو کار نمی‌کنه، مشکل رو از سمت سیستم‌عامل می‌بینن. ولی یه محیط متفاوت، همیشه بهشون گوشزد می‌کنه که این یه سیستم‌عامل متفاوته و نمی‌شه مثل ویندوز باهاش رفتار کرد.
۲. محیط کاربری گنوم به صورت کامل به فارسی ترجمه شده و ترجمه‌های خوبی هم داره. این کمک می‌کنه که افراد تازه‌کار بتونن خیلی راحت با سیستم‌عامل ارتباط بگیرن و بتونن پیام‌هایی که بهشون داده می‌شه رو بخونن، بفهمن و خودشون راه‌حل مشکلات رو پیدا کنن که بهشون یه تجربهٔ خوب از کار کردن با سیستم‌عامل می‌ده.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین ashkan.2019

• Jr. Member
  • *

اگه می‌تونید مدل لپ‌تاپ رو بگید. پردازنده ۶۴ بیتی هست؟ لپ‌تاپ از uefi پشتیبانی می‌کنه؟ از اونجایی که می‌گید لپ‌تاپ مال حدود ۱۰ سال پیش هست، ممکنه از uefi پشتیبانی نکنه. نسخه‌های جدید اوبونتو و طعم‌هاش (یعنی لوبونتو، زوبونتو، کوبونتو و ...) فقط از uefi پشتیبانی می‌کنند. پشتیبانی از bios یه مدته که توی اوبونتو وجود نداره.
مدل گرافیک رو هم بگید.
اگه یه توزیع به صورت زنده خوب کار می‌کنه، بعد از نصب هم باید کار کنه.

Asus a52j
متاسفانه لپتاپ الان در دسترس نیست که مدل کارت گرافیک و مشخصات دقیق cpu رو چک کنم فقط یادمه که core i5 بود خب ۶۴ بیتیه دیگه (مگه core i5 ۳۲ بیتی هم داریم؟؟)
از پاسخ و توجه همه دوستان تشکر می کنم :)
« آخرین ویرایش: 08 آبان 1400، 01:49 ب‌ظ توسط ashkan.2019 »

آفلاین \SmHk/

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 318
  • کاربر کوبونتو بودم
کوبونتو

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2366

سیستم چه جدید باشه چه قدیمی، چه قوی باشه و چه ضعیف، اصلاً معماری پردازنده risc باشه و aarch64، کاربر تازه‌کار باشه یا گیک باشه یا هر چی؛ در هر صورت پیشنهادم همیشه توزیع منجارو، با دسکتاپ گنومه که مدرن و سریعه. اگه دسکتاپ ساده‌تر ترجیح می‌داد هم نسخه‌ی xfce رو نصب کن.
یادت باشه داخل تنظیمات مرکز نرم‌افزاری، دسترسی به AUR و Flatpak رو هم حتماً فعال کنی. همچنین سفارش کن مرتب آپدیت‌ها رو نصب کنه تا سیستمش همیشه پایدار و سریع و بروز بمونه.
صفحه‌ی من در اینستاگرام: ‎‎@armanes92

آفلاین #unknown#

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 441
کوبونتو
« آخرین ویرایش: 09 آبان 1400، 12:11 ق‌ظ توسط #unknown# »

آفلاین BiG

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1609
  • Windows 7 - Windows xp - Windows 11
سلام بنظرم باید یکم تست کنید ببینید تو کدوم راحت تر هستید بنظر من زوبونتو برای شروع خوب نیست چون ظاهر اولیش خیلی زشته و شخصی سازی می خواد و شاید کاربری که برای اولین بار با لینوکس آشنا میشه یکم سخت باشه، همون اوبونتو با گنوم بنظرم بهترین انتخابه من حتی با کوبونتو هم کار کردم خوب بود ولی نه برای کاربر تازه وارد چون خیلی تنظیمات زیادی داره ولی اوبونتو با گنوم رو بیشتر دوست داشتم هم سادست هم کاربرپسنده البته اینها سلیقه بنده بود شاید کسی از گنوم خوشش نیاد. برای پردازنده های ضعیف زوبونتو یا لوبونتو خوبن اگر بازم مشکل داشت کلا برید سراغ یک توزیع سبک تر چون اینها همشون اوبونتو هستن و فقط میزکار های پیش فرضشون شون متفاوته
خداحافظ لینوکس!

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
اگه پردازنده ۶۴ بیتی باشه، راحت‌تر میشه توزیع انتخاب کرد.
اوبونتو می‌تونه یکم سنگین باشه چون هم گنوم داره و هم snap البته می‌تونید snap رو پاک کنید تا سیستم سبک‌تر بشه ولی گنوم رو نمی‌تونید کاری کنید.
کوبونتو از نظر عملکرد، تقریبا مثل اوبونتو می‌مونه، اینجا هم میشه snap رو حذف کرد. فرقش با اوبونتو این هست که از میرکار پلاسما (kde) استفاده می‌کنه.
زوبونتو و لوبونتو هر دو نسبت به اوبونتو سبک‌تر هستند، نمی‌دونم به طور پیش‌فرض روی اونها نصب هست یا نه. زوبونتو ممکنه یکم ظاهر پیش‌فرضش قدیمی به نظر برسه ولی با یکم شخصی‌سازی درست میشه.

توی اوبونتو و طعم‌هاش، نرم‌افزار‌ها به اندازه کافی جدید هستند ولی همیشه نسخه آخر برنامه‌ها رو ندارید. پایداری اونها خوبه و زود خراب نمیشن.
یه نکته که باید دقت کنید این هست که اگه لپ‌تاپ از uefi پشتیبانی نمی‌کنه، نمی‌تونید اوبونتو و طعم‌هاش رو نصب کنید چون پشتیبانی از  bios تا نسخه فکر کنم 20.10 وجود داشت. بعدش قطع شد. البته احتمالا هنوز می‌تونید اوبونتو رو با debootstrap نصب کنید ولی اگه زیاد وارد نیستید، این راه زیاد راحت نیست.

دبیان هم هست، اگه اول کار درست تنظیمش کنید، بدون مشکل کار می‌کنه. پایداری خیلی خوبی داره و به همین راحتی خراب نمیشه، مگه اینکه خودتون از قصد خرابش کنید. ولی نرم‌افزار‌ها می‌تونند یکم قدیمی باشن، زیاد نه، ولی بعضی وقتا برای بعضی بسته‌ها به ۳ سال میرسه. (معمولا وقتی که توزیع ۲ سال کار کرده و نزدیکه که نسخه جدید بیاد)
از میزکار‌های مختلفی پشتیبانی می‌کنه. گنوم هست، اگه هم می‌خواهید سبک‌تر باشه، انتخاب‌هایی مثل lxqt یا xfce4 یا lxde دارید. هنوز هم از پردازنده‌های ۳۲ بیتی و bios پشتیبانی می‌کنه؛ پس برای سخت‌افزار قدیمی انتخاب خیلی خوبیه.
تنها جایی که ممکنه اذیت کنه این هست که اول کار باید تنظیمش کنید چون مثل اوبونتو همه‌ی چیز‌ها انجام نشده و کاربر باید بر اساس نیاز، خودش بعضی کار‌ها رو انجام بده.

مانجارو هم هست. از میزکار‌های گنوم، xfce4 و پلاسما پشتیبانی می‌کنه. البته نسخه‌های دیگه هم هستند که توسط جامعه کاربری مدیریت میشن و با میزکار‌هایی مثل mate، دپین و cinnamon منتشر میشن.
مانجارو برخلاف توزیع‌هایی که بالا گفتم، یه توزیع غلتان هست، به خاطر همین ممکنه آپدیت‌ها یکم زیاد باشن. پایداری خوبی داره ولی به خاطر اینکه غلتان هست، ممکنه بعضی بسته‌ها چیزی رو خراب کنند. (ولی احتمالش کمه)

cinnamon و mate ظاهر پیش‌فرضشون شبیه xfce4 هست و از نظر سبک بودن، تقریبا مثل xfce4 هستند.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین َUxmlai-ad

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 486
  • متنفر از گنو و FSF
بهتره که خودش ببینشون حداقل همشون از ویندوز بهترن ;D
متنفر از گنو و FSF

آفلاین ashkan.2019

• Jr. Member
  • *
اگه پردازنده ۶۴ بیتی باشه، راحت‌تر میشه توزیع انتخاب کرد.
اوبونتو می‌تونه یکم سنگین باشه چون هم گنوم داره و هم snap البته می‌تونید snap رو پاک کنید تا سیستم سبک‌تر بشه ولی گنوم رو نمی‌تونید کاری کنید.
کوبونتو از نظر عملکرد، تقریبا مثل اوبونتو می‌مونه، اینجا هم میشه snap رو حذف کرد. فرقش با اوبونتو این هست که از میرکار پلاسما (kde) استفاده می‌کنه.
زوبونتو و لوبونتو هر دو نسبت به اوبونتو سبک‌تر هستند، نمی‌دونم به طور پیش‌فرض روی اونها نصب هست یا نه. زوبونتو ممکنه یکم ظاهر پیش‌فرضش قدیمی به نظر برسه ولی با یکم شخصی‌سازی درست میشه.

توی اوبونتو و طعم‌هاش، نرم‌افزار‌ها به اندازه کافی جدید هستند ولی همیشه نسخه آخر برنامه‌ها رو ندارید. پایداری اونها خوبه و زود خراب نمیشن.
یه نکته که باید دقت کنید این هست که اگه لپ‌تاپ از uefi پشتیبانی نمی‌کنه، نمی‌تونید اوبونتو و طعم‌هاش رو نصب کنید چون پشتیبانی از  bios تا نسخه فکر کنم 20.10 وجود داشت. بعدش قطع شد. البته احتمالا هنوز می‌تونید اوبونتو رو با debootstrap نصب کنید ولی اگه زیاد وارد نیستید، این راه زیاد راحت نیست.

دبیان هم هست، اگه اول کار درست تنظیمش کنید، بدون مشکل کار می‌کنه. پایداری خیلی خوبی داره و به همین راحتی خراب نمیشه، مگه اینکه خودتون از قصد خرابش کنید. ولی نرم‌افزار‌ها می‌تونند یکم قدیمی باشن، زیاد نه، ولی بعضی وقتا برای بعضی بسته‌ها به ۳ سال میرسه. (معمولا وقتی که توزیع ۲ سال کار کرده و نزدیکه که نسخه جدید بیاد)
از میزکار‌های مختلفی پشتیبانی می‌کنه. گنوم هست، اگه هم می‌خواهید سبک‌تر باشه، انتخاب‌هایی مثل lxqt یا xfce4 یا lxde دارید. هنوز هم از پردازنده‌های ۳۲ بیتی و bios پشتیبانی می‌کنه؛ پس برای سخت‌افزار قدیمی انتخاب خیلی خوبیه.
تنها جایی که ممکنه اذیت کنه این هست که اول کار باید تنظیمش کنید چون مثل اوبونتو همه‌ی چیز‌ها انجام نشده و کاربر باید بر اساس نیاز، خودش بعضی کار‌ها رو انجام بده.

مانجارو هم هست. از میزکار‌های گنوم، xfce4 و پلاسما پشتیبانی می‌کنه. البته نسخه‌های دیگه هم هستند که توسط جامعه کاربری مدیریت میشن و با میزکار‌هایی مثل mate، دپین و cinnamon منتشر میشن.
مانجارو برخلاف توزیع‌هایی که بالا گفتم، یه توزیع غلتان هست، به خاطر همین ممکنه آپدیت‌ها یکم زیاد باشن. پایداری خوبی داره ولی به خاطر اینکه غلتان هست، ممکنه بعضی بسته‌ها چیزی رو خراب کنند. (ولی احتمالش کمه)

cinnamon و mate ظاهر پیش‌فرضشون شبیه xfce4 هست و از نظر سبک بودن، تقریبا مثل xfce4 هستند.
بازم ممنون از توضیحات کامل شما و دوستان
یه سوال آخر رو هم بپرسم :) می خوام بدونم لینوکس مینت با دسکتاپ سینامون از بایوس پشتیبانی میکنه ؟ چون من خودم ویندوز ۱۰ برا این دوستم نصب کردم یادمه که GPT نصب نشد و من MBR نصب کردم و حالا می خوام در کنار همون ویندوز ۱۰ لینوکس مینت رو نصب کنم میشه؟ یا برم سراغ یه توزیع دیگه؟