انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: کمک به نرم افزار آزاد توسط سازندگان نرم افزار غیر آزاد و شرکت های تجاری، انحصاری  (دفعات بازدید: 895 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1923
چرا واقعا شرکت های بزرگی که گاهی خیلی خیلی تند روی میکردن ضد نرم افزار آزاد حالا اسپانسر(فارسی نیزش دقیق یادم نیست) ما باشه یا حتی توسعه دهنده اش!؟ من خودم هربار به این فکر میکنم که اینا مثلا روی یه برنامه یا فرمت پارتیشن بندی(همون برنامه دیگه :D) حالا یا هرچی کار میکنن و میخوان برای خودشون سو استفاده ای کنن ولی بنظر خودمم شاید گاهی اینطور نیست ولی واقعا نمیدونم پس دیگه چرا باید کمک کنه؟ میشه دلایلی که میدونید عرض کنید ;)

آفلاین سید حسین موسوی فرد

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 268
  • Debian
معمولا کار هایی که روی توزیع ها انجام می دن یا حتی کرنل برای سازگاری بیشتر با سخت افزار های خودشونه. دلایل دیگه ش رو نمی دونم
قال علی (ع): لا غِنَی کالعَقلِ، و لا فَقرَ کالجَهلِ، و لا میراثَ کالاَدَب و لا ظَهیرَ کالمُشاوَرَه

آفلاین َUxmlai-ad

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 486
  • متنفر از گنو و FSF
معلومه که برای تبلیغ از خودشون! این کارشون باعث میشه که مردم نسبت به اونا دید بهتری داشته باشن
متنفر از گنو و FSF

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
چون اونها هم از نرم‌افزار آزاد سود می‌برند. به خاطر همین کمک می‌کنند.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
آها!! جالب برام ولی میصرفه بخاطر  اینا وقتشون و پولشون بره :D ولی خب خوبه حداقل یکم دیدم بهتر شد((: و مخصوصا به btrfs
ممنونم ازتون  ;)

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19688
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
چون چارهٔ دیگه‌ای ندارن. فن‌آوری داره روی دوش نرم‌افزار آزاد حرکت می‌کنه و اگه اون‌ها بهش نپیوندن، از بین می‌رن.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5100
  • اممم . اره دیگه! mehr32
کلا سه تا دلیل داره
یا مجبورند که اقا دانیال گفتند
یا سرشون به سنگ خورده  :o
یا دارند ازش سود می برند گربه هم برای رضای خدا موش نمیگیره  ;)
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین warlock

• Full Member
  • *
  • ارسال: 135
یه دلیل دیگه هم داره

سعی می کنن ضعیفش کنن و اگر بتونن از بین ببرنش

آفلاین سید حسین موسوی فرد

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 268
  • Debian
یه دلیل دیگه هم داره

این طور باشه که اصلا نباید pull request شون قبول بشه ](*,)
قال علی (ع): لا غِنَی کالعَقلِ، و لا فَقرَ کالجَهلِ، و لا میراثَ کالاَدَب و لا ظَهیرَ کالمُشاوَرَه

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
جای حرف داره، ولی بنظرم خراب کردن هویت نرم افزار آزاد، خودش بدتر از پیشرفت نرم افزار انحصاری!
وگرنه فقط برچسب آزادی خوردن روی نرم افزار اونقدم مهم نیست

آفلاین behzad121

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 510
  • آرچ + گنوم
یه دلیل دیگه هم داره

این طور باشه که اصلا نباید pull request شون قبول بشه ](*,)
خب همینطورم هست. مثلا مایکروسافت سیستم عامل ms-dos رو متن باز کرده با پروانه BSD؛ بعد نوشته بود pull request نفرستید. تازه نمی‌شد کامپایلش کرد :)
دیگه زیاد اینجا نیستم و بیشتر تو گروه‌های گنو/لینوکسی تلگرام کمک می‌کنم، دور از هیچ اذیت و حواشی. تلگرام: behdev@

آفلاین mobin1387

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 495
  • به زودی اینجا چیزی نوشته خواهد شد!
فکر میکنم یک ربطی به این موضوع داشته باشه

وضعیت ماژول های گرافیکی اینتل، amd، NVIDIA خیلی جالب نیست

NVIDIA که معلومه چرا! کلا اعتقادی به گرداننده آزاد نداره و nouveau رو تقریبا رها کرده

اما حالا amd و اینتل وضعیت خوبی ندارن؟ (وضعیت خوبی دارن ولی با فلسفه نرم اقزار آزاد مشکل پیدا کردند)

amd: متاسفانه ماژول amdgpu بدون سفت افزار های انحصاری اصلا اجرا نمیشه یعنی شما به کلی سفت افزار انحصاری نیاز دارید
این سفت افزار های انحصاری که در linux-firmware هستند فقط قابلیت اجرا و بازتوزیع رو دارن، کد منبع اونا در دسترس نیست و اجازه مهندسی معکوس و از این دست کار هارو هم ندارید، کلا با فلسفه نرم افزار آزاد مشکل داره
وضعیت ماژول radeon بهتره چون بدون سفت افزار های انحصاری یک عملکرد حداقلی رو دارن که بازم خوبه

intel: متاسفانه ماژول های گرداننده های جدید مثل i915 هم بدون سفت افزار انحصاری بسیار مشکل دارند

کلا اوضاع زیاد جالب نیست و برای عملکرد خوب گرافیکی باید از سفت افزار انحصاری استفاده کرد که ناقض فلسفه نرم افزار آزاده!

آفلاین sajadspeed

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 973

NVIDIA که معلومه چرا! کلا اعتقادی به گرداننده آزاد نداره و nouveau رو تقریبا رها کرده

اما حالا amd و اینتل وضعیت خوبی ندارن؟ (وضعیت خوبی دارن ولی با فلسفه نرم اقزار آزاد مشکل پیدا کردند)

amd: متاسفانه ماژول amdgpu بدون سفت افزار های انحصاری اصلا اجرا نمیشه یعنی شما به کلی سفت افزار انحصاری نیاز دارید
این سفت افزار های انحصاری که در linux-firmware هستند فقط قابلیت اجرا و بازتوزیع رو دارن، کد منبع اونا در دسترس نیست و اجازه مهندسی معکوس و از این دست کار هارو هم ندارید، کلا با فلسفه نرم افزار آزاد مشکل داره
وضعیت ماژول radeon بهتره چون بدون سفت افزار های انحصاری یک عملکرد حداقلی رو دارن که بازم خوبه

intel: متاسفانه ماژول های گرداننده های جدید مثل i915 هم بدون سفت افزار انحصاری بسیار مشکل دارند

کلا اوضاع زیاد جالب نیست و برای عملکرد خوب گرافیکی باید از سفت افزار انحصاری استفاده کرد که ناقض فلسفه نرم افزار آزاده!

میگم این سفت‌افزار معادل فارسی چیزی هست که من نمیدونم یا کلا اسمش همینه من اطلاع ندارم؟

آفلاین mobin1387

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 495
  • به زودی اینجا چیزی نوشته خواهد شد!

میگم این سفت‌افزار معادل فارسی چیزی هست که من نمیدونم یا کلا اسمش همینه من اطلاع ندارم؟
سفت افزار = firmware
البته firmware معانی دیگه ای هم داره

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19688
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
احتمالاً منظورشون ثابت‌افزار است.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن