انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: کاستومایز Openbox (حل شد)  (دفعات بازدید: 8396 بار)

0 کاربر و 4 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین bed123derkelo

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 658
پاسخ : کاستومایز Openbox
« پاسخ #60 : 09 آذر 1400، 08:42 ب‌ظ »
باسلام
openbox با panel که بیاد بالا تقریبا ۲۰۰ مگ
رم لپ تاپ هم ۸ گیگ هست
« آخرین ویرایش: 09 آذر 1400، 11:10 ب‌ظ توسط goloshon »

آفلاین norouzi90

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 764
  • Linux Mint
« پاسخ #61 : 10 آذر 1400، 09:57 ق‌ظ »
باسلام
openbox با panel که بیاد بالا تقریبا ۲۰۰ مگ
رم لپ تاپ هم ۸ گیگ هست

ممنون، لطف کردید.

آفلاین norouzi90

• Hero Member
  • *
  • Linux Mint
« پاسخ #62 : 10 آذر 1400، 11:32 ق‌ظ »
از عکس‌هایی که گذاشتید، مشخصه که prompt (همون چیزی که نام کامپیوتر، نام‌کاربری و دایرکتوزی که داخلش هستید رو نشون میده) رنگی نیست. می‌تونید فایل bashrc. توی هوم خودتون رو باز کنید وخط force_color_prompt=yes رو از کامنت در بیارید (علامت # اولش رو پاک کنید) بعد که دوباره پوسته رو باز کنید، prompt باید رنگی شده باشه. (پیش‌فرض سبز برای نام ماشین و نام‌کاربری و آبی برای مسیر جایی که هستید)
معمولا حدود خط 46 می‌تونید اون رو پیدا کنید. اگه نتونستید پیداش کنید، می‌تونید اینجوری از sed استفاده کنید تا تغییر لازم رو انجام بده.
sed -i "s|#force_color_prompt=yes|force_color_prompt=yes|" ~/.bashrcاین رو با sudo اجرا نکنید وگرنه فکر کنم مال روت تغییر کنه. اینو با هر کاربری که اجرا کنید، برای همون کاربر اعمال میشه. می‌تونید مسیر جلوی دستور رو عوض کنید تا توی یه فایل دیگه انجام بشه. (اگه اون فایل و خط وجود داشته باشه)
ببخشید، آن سطری را که فرمودید نگاه کردم ، در دو حالت کامنت دار و بی کامنت نتیجه یکی بود و در هر دو حالت
 prompt (همون چیزی که نام کامپیوتر، نام‌کاربری و دایرکتوری که داخلش هستید رو نشون میده) رنگی نشان می دهد.
آیا بغیر از prompt می شود کاری کرد که بقیه نوشتجات در داخل ترمینال رنگی نشان داده شود مثلا نتایج top .
( عکسهای ۱ و ۲ و ۳)

یک مشکل دیگری هم که داشتم در داخل thunar کلیک راست می کنم و open Terminal Here را انتخاب می کنم ، خطا می دهد.
( عکسهای ۴ و ۵)

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
« پاسخ #63 : 10 آذر 1400، 02:46 ب‌ظ »
بله درست فرموده بودید، لازم نبود که در آخر دستور  & بکاربرم.
...
به نظر میاد کلا عملکرد & رو متوجه نشدید.
توی bash، وقتی که آخر یه دستور علامت & رو قرار میدید، اون دستور توی پشت زمینه اجرا میشه (به طور پیش‌فرض خروجی اون دستور نمایش داده میشه ولی میشه تغییرش داد) این باعث میشه که شما باز هم به prompt دسترسی داشته باشید و بتونید دستورات دیگه اجرا کنید.

معمولا وقتی برای یه دستور توی منو یا پنل آیکون درست می‌کنید، یا چیزی رو توی autostart قرار میدید، اون دستورات توی محیطی شبیه bash اجرا میشن. پس می‌تونید کار‌هایی که توی bash انجام میدید رو برای اون دستورات هم اعمال کنید. مثلا مقدار متغیرهای محیطی که برنامه دریافت می‌کنه رو تعیین کنید، یا از اجرای برنامه اصلی، چیز دیگه اجرا کنید و ...

وقتی که برنامه‌ها از طریق autostart یا آیکون اجرا میشن، شما اصلا prompt دریافت نمی‌کنید (ممکنه برای بعضی برنامه‌ها یه ترمینال باز بشه و چیز‌هایی نمایش بده ولی به شما prompt نمیده) به خاطر همین فکر کنم اصلا لازم نباشه تا علامت & رو آخر دستوراتی قرار بدید که توی autostart یا آیکون‌ها تعریف می‌کنید.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین norouzi90

• Hero Member
  • *
  • Linux Mint
« پاسخ #64 : 10 آذر 1400، 05:08 ب‌ظ »
به خاطر همین فکر کنم اصلا لازم نباشه تا علامت & رو آخر دستوراتی قرار بدید که توی autostart یا آیکون‌ها تعریف می‌کنید.

نقل‌قول
Making your own autostart

The system can provide applications that run automatically on login (see /usr/libexec/openbox-xdg-autostart --list), but you may wish to run others.

To run commands for your user account only, create and edit a file called ~/.config/openbox/autostart. Place any commands you want to run on startup in the file, each ending with a & character.
نقل‌قول
Place any commands you want to run on startup in the file, each ending with a & character.
http://openbox.org/wiki/Help:Autostart

نقل‌قول
xset -b
(sleep 3s && nm-applet) &
(sleep 3s && conky) &
https://wiki.archlinux.org/title/openbox#Autostart

نقل‌قول
# Sets the wallpaper to an image of choice.
wallpaper="planet.jpeg"

# Sets the DESKTOP_ENV variable to "OPENBOX"
DESKTOP_ENV="OPENBOX"

# The following are examples on how to call programs;
# unless programs are called in a daemon mode like the
# conky example below an ampersand (&) will need to be included
# in order to start the command and fork it to the background
# See job control for more information.
conky --daemonize

# Waits one second then starts the NetworkManager applet.
sleep 1 && nm-applet --sm-disable &

# Starts a light-weight X11 desktop panel.
fbpanel &

# Starts a lightweight image viewer to display the wallpaper.
feh --bg-scale ~/Artwork/${wallpaper} &

# Starts a simple battery monitor for the system tray.
batti &

# Starts a program that turns on numlock in X (after the X server starts).
numlockx &
نقل‌قول
# conky example below an ampersand (&) will need to be included
https://wiki.gentoo.org/wiki/Openbox#autostart

آفلاین Dragon-

• *
« پاسخ #65 : 10 آذر 1400، 07:16 ب‌ظ »
مثل اینکه openbox متفاوت از xdg عمل می‌کنه. توی xdg لازم نیست & آخر هر خطی قرار بگیره که prompt رو مشغول می‌کنه.
اگه فایل‌های داخل دایرکتوری‌های /etc/xdg/autostart/ و config/autostart. توی هوم هر کاربر رو بررسی کنید، می‌بینید که نیازی به & نیست.

آفلاین Dragon-

• *
« پاسخ #66 : 10 آذر 1400، 07:29 ب‌ظ »
ببخشید، آن سطری را که فرمودید نگاه کردم ، در دو حالت کامنت دار و بی کامنت نتیجه یکی بود و در هر دو حالت
 prompt (همون چیزی که نام کامپیوتر، نام‌کاربری و دایرکتوری که داخلش هستید رو نشون میده) رنگی نشان می دهد.
آیا بغیر از prompt می شود کاری کرد که بقیه نوشتجات در داخل ترمینال رنگی نشان داده شود مثلا نتایج top .
( عکسهای ۱ و ۲ و ۳)
بعضی از شبیه‌ساز‌های ترمینال کاری ندارند که مقدار اون متغیر چی هست و prompt رو رنگی نشون میدن (مثل gnome terminal, konsole)، به نظر میاد اینکه شما استفاده می‌کنید، همینجوری هست. ولی بعضی شبیه‌ساز‌های ترمینال اینکار رو انجام نمیدن، مثل xterm
ولی توی محیط console دیگه اینطور نیست. اگه برید توی یه tty دیگه که فقط محیط متنی داره یا کامپیوتر رو توی سطح اجرایی ۳ بوت کنید و وارد کاربر خودتون بشید، متوجه اثر force_color_orompt میشید. (هربار که اون رو تغییر میدید، باید فایل bashrc. رو داخل پوسته‌ای که هستید، source کنید تا تغییر رو آنی ببینید)
اینکه خروجی دستورات رنگی باشه، به خود دستور بستگی داره، نمی‌دونم میشه عوضش کرد یا نه.  توی ارسال‌های قبل، htop رو جایگزین top معرفی کردم، خروجی قشنگ‌تری داره، رنگی هم هست.

یک مشکل دیگری هم که داشتم در داخل thunar کلیک راست می کنم و open Terminal Here را انتخاب می کنم ، خطا می دهد.
( عکسهای ۴ و ۵)

باید یه برنامه رو به عنوان شبیه‌ساز پیش‌فرض ترمینال، معرفی کنید.

آفلاین norouzi90

• Hero Member
  • *
  • Linux Mint
« پاسخ #67 : 10 آذر 1400، 08:53 ب‌ظ »
مثل اینکه openbox متفاوت از xdg عمل می‌کنه. توی xdg لازم نیست & آخر هر خطی قرار بگیره که prompt رو مشغول می‌کنه.
اگه فایل‌های داخل دایرکتوری‌های /etc/xdg/autostart/ و config/autostart. توی هوم هر کاربر رو بررسی کنید، می‌بینید که نیازی به & نیست.

ممنون از آقای Dragon- ،
من در مورد & (امپرساند) ، همینطوری در دستورات مربوطه بکار می بردم. تا اینکه شما لطف کردید و روی آن انگشت گذاشتید و من بیشتر دقت کردم.
بهر حال عملکرد اصلی & ، همانطور که شما فرمودید:
The & makes the command run in the background

ولی من می خواهم در این مورد تنها به این اکتفا نکرده و یک آزمایش با نتایج جالب آن که به ذهنم رسید به خدمت شما و سایر دوستان مطرح کنم:

در فایل 
‍‍‍‍‍‍‍~/.config/openbox/autostart
حالت اول:
دو تا دستور به این شکل در این فایل گذاشتم و بعد logout و سپس login کردم:
firefox &
mousepad &

نتیجه: هر دو برنامه در هنگام لاگین ، بطور اتوماتیک باز شدند.

حالت دوم:
firefox &
mousepad

نتیجه:هر دو برنامه در هنگام لاگین ، بطور اتوماتیک باز شدند.

حالت سوم:
firefox
mousepad &

نتیجه:برنامه فایرفاکس بطور اتوماتیک باز شد، ولی برنامه mousepad باز نشد و بعد از بستن پنجره برنامه فایرفاکس ، برنامه mousepad بطور اتوماتیک باز شد.

حالت چهارم:
firefox
mousepad

نتیجه:برنامه فایرفاکس بطور اتوماتیک باز شد، ولی برنامه mousepad باز نشد و بعد از بستن پنجره برنامه فایرفاکس ، برنامه mousepad بطور اتوماتیک باز شد.

بنظرم این دلیلی براستفاده & در این قسمت می باشد. نمی شود که مثلا برنامه پانل اجرا بشود و بعد آنرا ببندیم تا مثلا برنامه دیگری اجرا بشود.

آفلاین norouzi90

• Hero Member
  • *
  • Linux Mint
« پاسخ #68 : 10 آذر 1400، 10:12 ب‌ظ »
من دوباره از اول دبیان مینیمال را با openbox نصب کرده ام.توجه شود هیچ سیستم عامل یا توزیع دیگری در سیستم ندارم که بخواهد بر نصب فعلی ام اثر بگذارد.
تمامی مراحل مربوطه را برای استفاده دوستان بصورت گام به گام در اینجا می نویسم.
فقط دوستان لطف بفرمایند اگر نظری داشتند، هر چند که در نظرشان کوچک باشد، بفرمایند تا اصلاح نمایم.
شاید حتی در نظرتان پکیجی نصب کنم بهتر باشد یا شاید بعضی مراحل را اضافه نمایم یا اینکه ترتیب مراحل را عوض نمایم.

۱-نصب دبیان بصورت کاملا مینیمال.

۲-افزودن contrib و non-free به
/etc/apt/sources.list
۳-
#apt update
۴-
#apt install firmware-linux
۵-
restart

۶-نصب وای فای سیستم خودم
#apt install firmware-realtek
۷-
reastart

۸-
#apt install timeshift
۹-ترجیح می دهم در همان مراحل ابتدایی، backup ای از سیستمم داشته باشم.
timeshift --create
۱۰-چون در مراحل نصب دبیان کشور دیگری را انتخاب می کنم که بنظرم سرعت اینترنت بهتری دارد، در اینجا تنظیمات ساعت را به کشور خودمان برمی گردانم.
#dpkg-reconfigure tzdata
۱۱-
#apt install lightdm
۱۲-
#apt install openbox
۱۳-
#apt install synaptic
۱۴-
#apt install sudo
۱۵-
#sudo usermod -aG sudo   username
۱۶-در اینجا restart و سپس وارد محیط گرافیکی می شویم:

۱۷-
$ sudo synaptic
و نصب موارد زیر در synaptic:
thunar |  gvfs-backends  |  network-manager-gnome  |  firefox-esr  |  mousepad  |   alsa-utils  |  alsamixergui  |  pnmixer  |  fbxkb  |  mtp-tools  |  feh    |  tint2      |
۱۸-
$mkdir   -p  ~/.config/openbox
$cp      -a   /etc/xdg/openbox        ~/.config/

۱۹- عکسهایی را که می خواهید بعنوان background در دسکتابتان قرار بگیرند، در این پوشه قرار بدهید. توجه بکنید با توجه به نوع فرمانی که در فایل autostart خواهیم نوشت ، اگر می خواهید فقط یک عکس بخصوص بعنوان background  در دسکتابتان قرار بگیرد ، فقط آن عکس را در این پوشه قرار بدهید و اگر می خواهید در هر لاگین به حساب کاربریتان نوع عکس فرق کند و عکس دیگری قرار بگیرد عکس های بیشتری قرار بدهید.مسیر پوشه:
~/Pictures/wallpaper/
۲۰-فایل
~/.config/openbox/autostart را ویرایش می کنیم و فرمانهای زیر را در آن می نویسیم:
/usr/lib/policykit-1-gnome/polkit-gnome-authentication-agent-1 &
tint2 &
pnmixer &
fbxkb &
feh --bg-fill --randomize ~/Pictures/wallpaper/* &

۲۱- فایل ir.png را که قبلا تهیه کرده اید و تغییر ابعاد داده اید به محل زیر کپی نمایید( fbxkb ، که مربوط به نشانگر زبان کیبورد در پانل در قسمت system tray است، این نماد را ندارد.)
/usr/share/fbxkb/images/
۲۲- restart

۲۳-show list all users at login with lightdm
$ su
  # nano /etc/lightdm/lightdm.conf

then uncomment:
 greeter-hide-users=false

۲۴-اضافه کردن کاربر جدید :
$ sudo adduser  new-username
۲۵-برای Automatic login کردن برای کاربر موردنظر :
sudo passwd -d username
۲۶-نصب تعدادی بسته :
| celluloid  |  parole   |  gimp  |  gnome-screenshot  |    transmission  |   screenfetch  |  brasero   |  gnome-disk-utility  |
  |  gnome-calculator    |  onboard   |  chromium   |  mirge  |  evince  |  command-not-found 

۲۷- در اینجا automount کردن پارتیشن ها و تنظیم Identify As توسط نرم افزار Disks یعنی همان  gnome-disk-utility  .

۲۸-restart

۲۹-عکس ۱ ، تنظیمات مربوط به فایل autostart .

۳۰- عکس ۲ و ۳ و ۴ ، تنظیمات مریوط به Tint2 Settings

آفلاین bed123derkelo

• High Sr. Member
  • *
پاسخ : کاستومایز Openbox (حل شد)
« پاسخ #69 : 11 آذر 1400، 09:38 ب‌ظ »
باسلام
من به این صورت نصب کردم (انتخاب برنامه ها سلیقه ای)
بعداز پایان نصب گراب
اضافه کردن مخازن
deb http://deb.debian.org/debian stretch main contrib non-free
deb http://deb.debian.org/debian-security/ stretch-security main
deb http://deb.debian.org/debian stretch-updates main
نصب برنامه های اولیه
apt install xorg
apt install openbox
apt install thunar
apt install lxpanel
apt install lxterminal
apt install xfce4-power-manager
apt install network-manager-gnome
apt install mousepad
apt install sudo
apt install tumbler-plugins-extra
apt install ffmpegthumbnailer
apt install firmware-iwlwifi
apt install numlockx
apt install slim
apt install dunst
میشه یکجا نصب کرد
ولی من به صورت تک به تک نصب میکنم اگه اشکالی پیش آمد متوجه بشم

ساخت مسیر و کپی از پوشه openbox به home
$mkdir -p ~/.config/openbox

$cp -r /etc/xdg/openbox/ ~/.config/
راه اندازی مجدد
rebootویرایش فایل autostart در مسیر زیر
~/.config/openbox/autostartویرایش فایل power option در منوی openbox
/.config/openbox/menu.xmlاجازه انجام عمل power option برای کاربر
EDITOR=nano visudo
ALL ALL=NOPASSWD:/sbin/shutdown
ویرایش گراب برای عدم نمایش زمان روشن شدن سیستم
nano /etc/default/grub
update-grub
راه اندازی مجدد
rebootنصب برنامه های کاربری
apt install firefox-esr
apt install lxappearance
apt install libexo-1-0
apt install smplayer
apt install eom
apt install fceux/Nintendo
apt install goldendict
apt install gimp
apt install file-roller
apt install gnome-disk-utility
apt install uget
apt install wine
apt install gens/segga
apt install pcsx2/playstation
apt install stella/Atari
apt install pcsxr/playstation
apt install unrar
apt install audacious
apt install arandr
ودر آخر هم یک سری تنظیمات و نصب تم و چند برنامه دیگر...
« آخرین ویرایش: 12 آذر 1400، 09:26 ب‌ظ توسط goloshon »

آفلاین norouzi90

• Hero Member
  • *
  • Linux Mint
« پاسخ #70 : 12 آذر 1400، 09:49 ق‌ظ »
xorg یه چیزیه که محیط محیط گرافیکی ایجاد می‌کنه. شما اون رو نصب کرده بودید  وگرنه نمی‌تونیستید محیط گرافیکی داشته باشید. (مگه اینکه wayland رو اول کار نصب کرده باشید که خیلی بعیده)
بسته xorg توی دبیان، در اصل یه meta package هست. اینجور بسته‌ها خودشون چیزی ندارند، بلکه به بسته‌های دیگه وابسته هستند تا با نصب این بسته، بقیه بسته‌ها هم نصب بشن.
من xorg را نصب نکرده ام . چه لزومی به نصب آن وجود دارد؟ و اگر نصب نکنم در کجا دچار مشکل می شوم؟( عکس ۱)

باید یه برنامه رو به عنوان شبیه‌ساز پیش‌فرض ترمینال، معرفی کنید.
آقای Dragon- اگر نحوه انجام اینکار را بفرمایید، ممنون می شوم.

آفلاین norouzi90

• Hero Member
  • *
  • Linux Mint
« پاسخ #71 : 12 آذر 1400، 10:09 ق‌ظ »
نصب برنامه های اولیه
apt install xorg
apt install openbox
apt install thunar
apt install lxpanel
apt install lxterminal
apt install xfce4-power-manager
apt install network-manager-gnome
apt install mousepad
apt install sudo
apt install tumbler-plugins-extra
apt install ffmpegthumbnailer
apt install firmware-iwlwifi
apt install numlockx
apt install slim
apt install dunst
apt install libexo-1-0
apt install vrms
آقای goloshon ، ببخشید، نمی خواهم اذیتتان بکنم ، اگر امکان داشته و حوصله و وقت داشتید ، در رابطه با بسته های زیر به زبان  ساده و عامیانه بفرمایید بلکه شاید من هم متوجه بشوم، خودم خواندم ولی اصلا هیچی متوجه نمی شوم!

tumbler-plugins-extra و ffmpegthumbnailer و numlockx  و dunst و libexo-1-0  و  vrms .

آفلاین Dragon-

• *
« پاسخ #72 : 12 آذر 1400، 02:43 ب‌ظ »
من در مورد & (امپرساند) ، همینطوری در دستورات مربوطه بکار می بردم.
...
انگار تنظیماتی که داخل فایلautostart مربوط به openbox می‌نویسید، در اصل یه اسکریپت پوسته (شاید bash شاید هم sh) هست. در این صورت لازمه علامت & رو آخر هر دستور بذارید تا دستورات بعد هم اجرا بشه، در غیر اینصورت اگه چیزی اجرا بشه که prompt رو مشغول می‌کنه، تا وقتی که prompt رو آزاد نکنه، بقیه چیز‌ها اجرا نمیشن. این آزاد کردن prompt معمولا با به پایان رسیدن پردازش انجام میشه.

آفلاین Dragon-

• *
« پاسخ #73 : 12 آذر 1400، 03:40 ب‌ظ »
من دوباره از اول دبیان مینیمال را با openbox نصب کرده ام.توجه شود هیچ سیستم عامل یا توزیع دیگری در سیستم ندارم که بخواهد بر نصب فعلی ام اثر بگذارد.
...
مراحل ۱۱ تا ۱۴ رو می‌تونید توی یه دستور خلاصه کنید
apt install lightdm openbox synaptic sudo
توی مرحله ۲۵، شما رمز کاربر رو پاک می‌کنید تا توی صفحه ورود، خودکار وارد بشه. lightdm باید این قابلیت رو داشته باشه که یه کاربر رو تنظیم کنید که خودکار وارد بشه.

من xorg را نصب نکرده ام . چه لزومی به نصب آن وجود دارد؟ و اگر نصب نکنم در کجا دچار مشکل می شوم؟( عکس ۱)
چرا xorg نصب شده. لازم نیست حتما بسته xorg رو نصب کنید تا xorg رو داشته باشید. قسمت‌هوی مختلفی از اون همین الان نصب شده. معمولا اسم اون بسته‌ها شامل xserver هست.
اگه کلا xorg رو نداشته باشید، کلا نمی‌تونید محیط گرافیکی داشته باشید. الان که قسمت‌های مختلف xorg نصب شده، فکر نکنم لازم باشه تا خود بسته xorg رو هم نصب کنید.
نمی‌دونم چجوری باید توی openbox، یه برنامه رو به عنوان پیش‌فرض تنظیم کنید، با همون lxsession-default-apps که قبلا معرفی کردید نمی‌تونید اینکار رو انجام بدید؟

آفلاین bed123derkelo

• High Sr. Member
  • *
« پاسخ #74 : 12 آذر 1400، 09:24 ب‌ظ »
باسلام
نقل‌قول
آقای goloshon ، ببخشید، نمی خواهم اذیتتان بکنم ، اگر امکان داشته و حوصله و وقت داشتید ، در رابطه با بسته های زیر به زبان  ساده و عامیانه بفرمایید بلکه شاید من هم متوجه بشوم، خودم خواندم ولی اصلا هیچی متوجه نمی شوم!

tumbler-plugins-extra و ffmpegthumbnailer و numlockx  و dunst و libexo-1-0  و  vrms .

libexo-1-0مربوط به یکی از نیازمندی های بسته xfce هست vrms مربوط به خلاصه گزارش تجزیه تحلیل
برنامه ها که مربوط به سیستم من هست ;D
تو پستی که گذاشتم ویرایش میکنم \\:D/

dunst برنامه اعلان هست (notification) این ابزار رو openbox به طور پیش فرض نداره

numlockx روشن بودن خودکار اعداد صفحه کلید توی صفحه ورود (لاگین)

tumbler-plugins-extra و ffmpegthumbnailer مربوط به نمایش تصویر بندانگشتی فایلهای  فایل منیجر thunar

« آخرین ویرایش: 12 آذر 1400، 09:31 ب‌ظ توسط goloshon »