انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: نصب نسخه گرافیکی نرم افزار k2pdf در اوبونتو  (دفعات بازدید: 811 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین seyal

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 90
سلام

چون نصب این نرم افزار k2pdf برای کسایی که از کتابخوان های مختلف استفاده می کنند و یا حتی می خوان pdf رو برای اندازه صفحه موبایلشون تنظیم کنند مفیده و خودم برای نصب این نرم افزار چندین روز با مشکل مواجه شدم تاپیکشو ایجاد کردم.
کتابخوان کیندل خودش یه حاشیه رو اضافه می کنه به پی دی اف ها(تا کمتر از pdf استفاده بشه و کتاب های انحصاری خودش فروش بره) به جای کیندل کوبو بخرید(این نکته رو نمیدونستم اما اگه الان خریدید می تونید که فایل pdf که دارید یک بار خودتون تو کامپیوتر بچرخونید که تو کیندل که می برید با حالت portrait کیندل که حاشیه نمیندازه کتابتون رو به شکل landscape بخونید).

1- برای نصب نرم افزار k2pdf نسخه لینوکس، اول خود نرم افزار رو نصب کنید:

sudo apt-get update
sudo apt-get install k2pdfopt
Architecture: amd64
Version: 2.51+ds-1

2-به این صفحه گیت هاب برید و کل پوشه رو به صورت زیپ شده دانلود کنید:

https://github.com/pwang7/rebook

حالا باید ابزار Python 3 - GUI Programming (Tkinter) رو برای اجرای python3 rebook.py نصب کنید به این صورت:

sudo apt-get install python3-tk

3- کل پوشه زیپ شده رو اکسترکت کنید

4- تو فایل منیجر قسمت other location قسمت computer رو باز کنید و توش عبارت k2pdf رو سرچ کنید

5- فایل k2pdfopt که تو قسمت usr/bin هست رو تو اون پوشه ای که مرحله 3 ایجاد شد کپی کنید
(من دو تا فایل k2pdf.list و k2pdf.md5sums رو هم کپی کردم دوستان توضیح بدند تاثیری داره یا نه).

6 حالا تو همون پوشه مرحله 3 برید و گزینه open in terminal رو انتخاب کنید و تو پنجره بازشده عبارت python3 rebook.py رو اجرا کنید.

7 نرم افزار به صورت گرافیکی باز میشه و می تونید pdf خودتون رو شخصی سازی کنید(تو تنظیماتش گزینه های متفاوتی داره که توی https://www.willus.com/k2pdfopt توضیح داده).
« آخرین ویرایش: 25 دی 1400، 06:51 ب‌ظ توسط seyal »

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
۴- لازم نیست دنبال اسم بگردید، مستقیم فایل زیر رو کپی کنید
/usr/bin/k2pdfopt
۵- لازم نیست اون فایل‌ها رو کپی کنید. اون فایل‌ها توسط مدیربسته برای مدیریت وضعیت بسته‌های نصب شده استفاده میشن، خود برنامه به اونها نیازی نداره.

دقیقا می‌خواستید چیکار کنید که خود برنامه که از مخازن نصب کردید کار نمی‌کرد؟ اگه باگ برنامه هست، بهتره اون رو گزارش کنید.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین seyal

• Jr. Member
  • *
به نام خدا

خوب اون روش قبلی نصب هم عجیب بود هم بعضی قابلیت هاش خوب کار نمی کرد

اما روش نصب بهتر:

1- ابتدا به این آدرس برید و فایل مخصوص نسخه لینوکس رو دانلود کنید( حتما capcha کنار صفحه رو تکمیل کنید من به این خاطر نمی تونستم فایلو دانلود کنم و فکر می کردم لینکش خرابه)
  https://www.willus.com/k2pdfopt/download/?-1

2-به این صفحه گیت هاب برید و کل پوشه رو به صورت زیپ شده دانلود کنید:

https://github.com/pwang7/rebook

حالا باید ابزار Python 3 - GUI Programming (Tkinter) رو برای اجرای python3 rebook.py نصب کنید به این صورت:

sudo apt-get install python3-tk

3- کل پوشه زیپ شده رو اکسترکت کنید

4- فایل دانلود شده تو مرحله اول رو به پوشه ایجاد شده در مرحله ۳ انتقال بدید.

5- پوشه مرحله ۳ رو تو ترمینال باز کنید

6- دستور زیر رو اجرا کنید
chmod a+x k2pdfopt
(سوال: sudo گذاشتن یا نذاشتن برای chomde چه فرقی داره؟)

7- حالا تو ترمینالی که اون پوشه مرحله ۳(یعنی rebook-master) رو باز کردید این رو تایپ کنید
python3 rebook.py

حالا می تونید از نسخه گرافیکی نرم افزار k2pdf به خوبی در لینوکس استفاده کنید.
یک نکته: برای اینکه نرم افزار خروجی بهتری داشته باشه اول حاشیه دور Pdf رو خودتون حذف کنید.
سوال: کسی بلده چطور میشه کاری کرد که با این اسکریپت مستقیم تو منوی openwith  فایل خودمون رو باز کنیم؟
اینجا و اینجا هم کمکش.
« آخرین ویرایش: 26 آذر 1400، 09:04 ق‌ظ توسط seyal »

آفلاین seyal

• Jr. Member
  • *

دقیقا می‌خواستید چیکار کنید که خود برنامه که از مخازن نصب کردید کار نمی‌کرد؟ اگه باگ برنامه هست، بهتره اون رو گزارش کنید.

خود برنامه نسخه گرافیکی نداشت بعضی گزینه هاش هم برای من خوب کار نمی کرد.
« آخرین ویرایش: 25 دی 1400، 06:49 ب‌ظ توسط seyal »

آفلاین seyal

• Jr. Member
  • *
..ادامه

اگه خواستید چندفایل همزمان تبدیل کنید و از نسخه ترمینال برنامه استفاده کنید:

1- فایل های پی دی افی رو که می خواید تبدیل کنید تو اون پوشه مرحله ۳(rebook-master) انتقال بدید و فایل ها رو به ترتیب 1.pdf و 2.pdf و ... نامگذاری کنید

2- اون پوشه رو توی ترمینال باز کنید
3- بر اساس تعداد فایلتون کد زیر رو وارد کنید(مثلا اینجا سه تا فایل):
./k2pdfopt 1.pdf 2.pdf 3.pdf

4- حالا تنظیماتی که می خواید رو فایل نهایی انجام بشه انتخاب کنید

من خوم تنظیمات زیر رو اجرا کردم و خوب بود(قبلش با نرم افزار krop حاشیه دور صفحه ها رو حذف کنید):

برای فارسی:
-vb -1 -vls -0.5 -vs 0 -mode def -ls -ws 0.200 -r -wrap+ -col 1 -dev kp3 -a- -ui- -x -ds 0.8
برای انگلیسی:
متن کتاب من دو ستونه بود که اول تبدیل به یک ستونه کردم بعد با این برای کیندل مناسبش کردم برای کتاب موردنظرتون تنظیمات شاید فرق کنه البته برای کتاب های دوستونه اگه که با نرم افزار krop به اندازه صفحه کیندلتون کتاب رو برش بزنید(یعنی هر صفحه a4 به چهار قسمت تقسیم میشه) به k2pdf نیاز چندانی پیدا نمی کنید.
اولیش برای حالت عمودی دومیش افقی

-dev kp3 -ds 1.3 -mode def -vb 1 -vls 1 -vs 0.25 -ds 1.3 -dr 1.3
-mode def -ls -wrap+ -hy -ws -0.2 -dev kp3 -a- -ui- -x -ds 1.3اگه خواستید متنتون بزرگتر یا کوچکتر بشه اون عدد 0.8 مربوط به پارامتر -ds رو بزرگتر یا کوچکتر کنید.
پارامتر -ls برای افقی کردن صفحه است.
اگه متن راست به چپ(مثل متن فارسی و عربی) از پارامتر -r استفاده می کنیم.
پارامتر -dr برای کیفیت رزولشن فایل نهایی هست.

5- دوبار enter رو فشار بدید و خودش فایل نهایی رو میسازه.
« آخرین ویرایش: 07 بهمن 1400، 08:03 ق‌ظ توسط seyal »

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
شاید بهتر باشه ویکی بشه یا اینکه بره توی "نکات، راهنما‌ها و ترفند‌ها"
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین seyal

• Jr. Member
  • *
برای فایلای انگلیسی میتونید از نرم افزار کالیبره هم استفاده کنید.
سوال: کسی تنظیمات صحیح برای تبدیل فایل نرم افزار کالیبره رو بلده؟ (فک کنم یک تاپیک جدا میخواد).
« آخرین ویرایش: 07 بهمن 1400، 08:01 ق‌ظ توسط seyal »