انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: هوش مصنوعی برای تشخیص زبان اشاره فارسی  (دفعات بازدید: 805 بار)

0 کاربر و 3 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین محمدرضا حقیری

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 533
    • ذهن زیبا
چندین ماه پیش، به برنامه‌نویسی در حوزه بینایی ماشین و پردازش تصویر علاقمند شدم که خب احتمالا اکثر شما دوستانم در جریانش باشید. یکی از دلایلی که سمت چنین چیزی رفتم، حقیقتا سریال Person of Interest بود (که از صدا و سیمای ایران با نام «مظنون» پخش شده) و در اون «ماشین» می‌تونست آدم‌ها رو تشخیص بده.

در دوران قرنطینه هم، تماشای فیلم‌های دنیای سینمایی مارول و علاقمندی شخصی من به شخصیت تونی استارک باعث شد که بیش از پیش به این حوزه علاقمند شم چون که استارک هم با تکنولوژی مشابهی می‌تونست تهدیدات و ... رو شناسایی کنه (البته از زیبایی‌های جارویس و فرایدی که بگذریم).

خلاصه اینجا، به خودم آمدم و دیدم که خیلی از مفاهیم و پایه‌های پردازش تصویر و حتی بینایی ماشین رو یاد گرفتم و با خودم گفتم، چرا یک چیز کاربردی ازش نسازم؟ و این طوری شد که ایده‌های فراوانی به ذهنم رسیدند. در ادامه، کم کم با ایده‌ها آشنا خواهیم شد.

ایده‌های اولیه

• بارکدخوان: این پروژه چیز پیچیده‌ای نبود چرا که لایبرری‌های زیادی برای بارکد خوندن وجود دارند و حتی نیازی نبود درگیر مراحلی مثل آموزش مدل و ... بشم. به همین خاطر این پروژه رو در حد یک تمرین خیلی ساده زدم و رفت.
  • حضور و غیاب مبتنی بر چهره: از اونجایی که در دوران همه‌گیری کرونا، خیلی‌ها مثل خود من ترجیحشون این بود که کمتر به دکمه و سنسور اثر انگشت و ... دست بزنن و به همین خاطر، دوست داشتم که چنین سیستمی پیاده کنم. اما خب پیچیدگی های سیستم‌های حضور و غیاب باعث شد این پروژه رو بذارم برای زمانی که وقت آزاد زیادی دارم
  • تشخیص پلاک خودرو: این پروژه رو هم نگه داشتم برای بعد، چرا که این پروژه به خودی خود چیز ساده‌ایه، اما چسبوندن تکه‌های پازلش به هم، نه.
  • مترجم همزمان زبان اشاره/زبان بدن: در نهایت با خودم گفتم که من مدتی در بحث‌های کاربردپذیری مطالعه داشتم، چرا چیزی نسازم که دوستان ناشنوا ازش بهره ببرن؟ به همین خاطر هم این ایده رو آوردم صدر مجلس و شروع کردم برای اون پلن چیدن.

جهت خوندن ادامه مطلب لطفا به اینجا مراجعه کنید. همچنین کدهای این پروژه رو در این مخزن گیتهاب قرار دادم و امیدوارم به دردتون بخوره :)

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5100
  • اممم . اره دیگه! mehr32
جالبه و میتونه خیلی کاربردی باشه
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین #unknown#

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 441
میتونید با کسانی که تو این حوزه هستند همکاری کنید و حمایت هایی هم از طرف بهزیستی و ... دریافت کنید .

آفلاین electrical ali

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 88
  • !Have a giggity day
آقا ایولا ;D
حیف که تو این زمینه کار نکردم وگرنه خیلی جالبه =D>

آفلاین محمدرضا حقیری

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 533
    • ذهن زیبا
جالبه و میتونه خیلی کاربردی باشه

ممنونم بابت بازخوردت. البته این نسخه مطلقا نمی‌تونه کاربردی باشه چرا که فقط زبان اشاره ایستا (حروف) رو شامل میشه. با چند نفر معلم و مترجم زبان اشاره پیرامونش صحبت کردم و خب اون‌ها هم نظرشون چنین چیزی بود. برای کاربردی شدنش نیازمند کار فراوانه.

میتونید با کسانی که تو این حوزه هستند همکاری کنید و حمایت هایی هم از طرف بهزیستی و ... دریافت کنید .

در حال حاضر برنامه‌ای برای این موضوع ندارم شخصا. مگر این که دوستانی که ازشون کمک گرفتم، بخوان روی این موضوع بیشتر کار کنند. در مورد حمایت هم من ترجیحم همیشه اینه که آخرین گزینه‌م، دریافت حمایت بخصوص از سمت سازمان‌های دولتی و حکومتی باشه.

آقا ایولا ;D

ممنونم از بازخوردت دوست خوبم. اگر می‌خوای یاد بگیری می‌تونی از اینجا شروع کنی و بعد در دوره مقدماتی جامعه بینایی ماشین که کاملا رایگانه، شرکت کنی و یاد بگیری.

آفلاین electrical ali

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 88
  • !Have a giggity day

آقا ایولا ;D

ممنونم از بازخوردت دوست خوبم. اگر می‌خوای یاد بگیری می‌تونی از اینجا شروع کنی و بعد در دوره مقدماتی جامعه بینایی ماشین که کاملا رایگانه، شرکت کنی و یاد بگیری.
خیلی ممنون حتما دنبال میکنم ;D