انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: توزیع بی دردسر  (دفعات بازدید: 6550 بار)

0 کاربر و 5 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین milad.fashi

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 843
  • میلاد فشی
توزیع بی دردسر
« : 20 آذر 1400، 10:00 ق‌ظ »
سلام دوستان .بازم مزاحم تون شدم برای یه سوال تکراری ! ولی فدورا منو مجبور کرد.و گرنه اصلا دوست ندارم توزیع عوض کنم یا بپرسم چه توزیعی بهتره !
من یک سال و 7 ماهه که فدورا با KDE Spin‌ رو روی لپ تاپ ام نصب کردم.یه خورده اذیت میکرد.ولی خوب با کمک فروم ها و کمی تلاش مشکلاتش رو حل میکردم.چند روز پیش میخواستم یه کانکشن OpenVPN رو به قسمت GUI اون اضافه کنم.ولی یه باگ داشت و منو خیلی اذیت کرد  ](*,) و آخرش هم نتونستم OpenVPN رو به Network Connection ها اضافه کنم.میتونستم از CLI به سرور OpenVPN وصل بشم ولی نمیتونستم به GUI اضافه ش کنم و خطا میداد.خیلی هم تو فروم ها گشتم و راه حل های زیادی رو تست زدم ولی درست نشد.خلاصه متوجه شدم مشکل از خود توزیع هستش و تصمیم گرفتم صورت مسٔله رو حذف کنم و فدورا KDE نسخه ۳۳ رو حذف کنم  :P و فدورا ۳۵ با دسکتاپ گنوم رو نصب کنم و نتیجه رو بررسی کنم.با دسکتاپ گنوم هیچ مشکلی نداشتم و به راحتی تونستم Import VPN Connection بزنم و OpenVPN رو اضافه کنم \\:D/
اما علت اینکه من از KDE‌بیشتر خوشم میاد اینه که از Workflow اون خوشم میاد.چون محل کار ویندوز ۱۰ نسخه LTSC دارم و محیط کار KDE‌بیشتر شبیه محیط ویندوز ۱۰ هستش.اینطوری کمتر اذیت میشم.تو گنوم همش باید با موس بری اون بالا و Top بار رو بیاری .و توی ویندوز ۱۰ برعکسه و همش باید بری پایین Taskbar‌رو بیاری :D.خوب این برای من عادت شده و منو اذیت میکنه.
افزونه dock to panel ر و بر روی گنوم به راحتی نصب کردم و مشکل تا حدودی حل شد.همچنین برای لپ تاپ ۱۴ اینچی من ادغام Top bar با dock اون پایین در گنوم به نفع من هستش و فضای بیشتری رو به من میده.و من فکر میکنم مرحوم Unity از این نظر برای سایز اسکرین های کوچیک تر بهتر بود.
اما باز محیط گنوم منو راضی نمیکنه.چون من دوست دارم وقتی که میخوام یه پنجره رو Close کنم با موس سریع برم گوشه بالا سمت راست و یه کلیک کنم و فوری پنجره بسته بشه.مثل محیط ویندوز و KDE .ولی تو گنوم حتما باید موس دقیقا بر روی آیکون X قرار بگیره که از نظر من این سرعت کار رو پایین میاره و آزار دهنده س.
فکر میکنم میتونم با دستکاری گنوم اون رو شبیه ویندوز کنم و حتی Zorin OS‌ رو نصب کنم.ولی کلا از دستکاری گنوم منصرف شدم و از Zorin هم خوشم نمیاد چون Wine و یک سری پکیج اضافه داره و کلا از گنوم کشیدم بیرون...
دوباره KDE رو تست کردم.ولی این دفعه KDE Neon‌ رو تست کردم.تو همون محیط Live بررسی اش کردم و براحتی تونستم OpenVPN‌رو Import کنم و به لیست Connection های Notification Area اضافه ش کنم !!! اینجا متوجه شدم باگی رو که فدورا KDE نسخه ۳۳ داشت در KDE Neon نسخه USER-20211209 وجود نداره !
حالا موندم چه لینوکسی رو نصب کنم.من لینوکس رو دوست دارم.و فعلا دارم مقاومت میکنم تا سمت ویندوز ۱۰ LTS‌نرم.هرچند به نظر من بهترین ورژن ویندوز همین 10 LTSC هستش.چون سبکه و bloatware نداره.ولی میترسم هر لینوکسی رو نصب کنم منو اذیت کنه و مجبور بشم همش تو فروم ها بچرخم و دنبال رفع ایرادش باشم.ترسی از رفع باگ و گزارشش ندارم.ولی واقعا فرصت این کار رو ندارم و به قدری مشغله دارم که نمیتونم براش وقت بزارم.میخوام یه OS نصب کنم و برام خوب کار کنه و اذیتم نکنه و ایراد و Bug های غیرمنطقی نداشته باشه.
حالا دو دلم که اصلا KDE نصب کنم یا گنوم.ولی فکر میکنم به خاطر اینکه میخوام نزدیک به ویندوز باشه KDEبهتره.ولی حس میکنم گنوم بلوغ بیشتری رو داره و احتمالا باگ کمتری داره .البته KDE تو Application ها خیلی خوبه و کامل تره.مثلا Dolphin فایل منیجر خیلی دوست داشتنیه.و کلا App های KDE هم به ظاهر زیادتره و کامل تره.
فکر میکنم بهتره بیشتر به توزیع های KDE فکر کنم.ولی بین KDE neon و Open Suse نسخه tumbleweed و مانجارو شک دارم کدوم رو انتخاب کنم.ولی شنیدم چون اوپن سوزه درایورهای کارت گرافیک NVidia رو در مخازن خودش نداره و میره مستقیم از NVidia میگیره و چون انویدیا ایران رو تحریم کرده در بروزرسانی ها به مشکل برمیخورم.
لپ تاپ من قدیمیه و متاسفانه کارت گرافیک اون GeForce GT 520M شرکت انویدیا و Cpu اش Intel® Core™ i3 2310M 2.10GHz و 8 گیگ حافظه RAM DDR3 و حافظه SSD Samsung 860 evo.
میخوام یه توزیعی داشته باشم که برام خوب کار کنه و بی دردسر باشه و باگ کمتری داشته باشه و کمتر نیاز باشه سر به سرش بزارم و همچنین اگه نیاز بود یه برنامه روش نصب کنم براحتی نصب بشه و نیاز به نصب از Source Code و کامپایل کد منبع نباشه.چون تجربه خوبی از نصب از Source کد نداشتم و کلی Error داشته و تا همه Error ها رو حل کردم خیلی طول کشیده و به سختی بعضی برنامه ها رو نصب کردم.با این اوصاف به نظرتون چه توزیعی رو نصب کنم!؟
خیلی تعریف مانجارو رو هم شنیدم و تو distrowatch هم Rank‌بالایی داره.ولی خوب توزیع rolling‌هستش.خیلی ها ادعا میکنن مانجارو با اینکه توزیع غلطان هستش ولی پایدار هم هست.ولی باورش برای من سخته.چون خاطره خوبی از فدورا ندارم.تازه فکر نمیکنم فدورا به اندازه مانجارو آپدیت باشه.فدورا به نسبت مانجارو Semi Rolling محسوب میشه  :D لطفا دوستان باتجربه فروم راهنمایی کنند.شاید سوال من سوال خیلی از دوستان دیگه فروم باشه .البته دوست ندارم این سوال تبدیل به جنگ بین توزیع ها بشه.یادآوری میکنم الزاماْ بهترین توزیع یا بهترین میزکار وجود نداره.و این نیازمندی و علایق ماست که یه چیزی رو برتر میکنه.مثلا اگه لپ تاپ من امروزی و تاچ بود خوب بیشتر به گنوم فکر میکردم.
« آخرین ویرایش: 20 آذر 1400، 10:06 ق‌ظ توسط milad.fashi »
کیفیت زندگی شما را دو چیز تعیین می کند: کتابهایی که می‌خوانید و انسانهایی که ملاقات می‌کنید. (مک لوهان)
To love GNU/Linux, you don't need to hate Microsoft

آفلاین 🇮🇷

• رضا حسین‌زاده
  • High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1001
  • کنجکاو
    • Reza
پاسخ : توزیع بی دردسر
« پاسخ #1 : 20 آذر 1400، 10:36 ق‌ظ »
سلام
خانواده اوبونتو رو امتحان کردید؟ کوبونتو برای KDE و اوبونتو برای گنوم خوب هستن. دبیان چی؟
جست و جو کنید و چیز های جدید بیابید

آفلاین BiG

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1609
  • Windows 7 - Windows xp - Windows 11
« پاسخ #2 : 20 آذر 1400، 11:19 ق‌ظ »
گنوم خوشم نمیاد مجبورم سیستم من با همه میزکار ها لگ داره میزان لگ ها تو گنوم خیلی نسبت به بقیه کمتره (نه اینکه اصلا نداشته باشه) البته خب مشکل سیستم منه ولی تو ویندوز من روون ترین تجربه رو داشتم.

من کی دی ای رو خیلی دوست دارم تا حالا هر توزیعی رو که با کی دی ای تست کردم دبیان بیس بوده ولی اگر حافظه خالی داشته باشم آرچ با کی دی ای یا مانجارو با کی دی ای رو تست می کنم.
خداحافظ لینوکس!

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3095
  • :(){ :|:& };:
« پاسخ #3 : 20 آذر 1400، 12:14 ب‌ظ »
نقل‌قول
چون من دوست دارم وقتی که میخوام یه پنجره رو Close کنم با موس سریع برم گوشه بالا سمت راست و یه کلیک کنم و فوری پنجره بسته بشه.مثل محیط ویندوز و KDE .ولی تو گنوم حتما باید موس دقیقا بر روی آیکون X قرار بگیره که از نظر من این سرعت کار رو پایین میاره و آزار دهنده س.

اکستنشن Custom Hot Corners رو نصب کنین برای گنوم ! فوق العادس ! منم گوشه سمت راست رو برای بستن گذاشتم و فقط موس رو میرسونم به اون گوشه و راحت و سریع میبندم پنجره رو !

در ضمن هیچی توزیعی مث اوبونتو واسه من بدون باگ و پایدار و هیچ دستکاپی مثل گنوم راحت و مینیمال و ساده نبوده !
« آخرین ویرایش: 20 آذر 1400، 12:18 ب‌ظ توسط علیرضا سراجی »
آرچ و گنوم!

آفلاین میمو ☕

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1034
  • mrostd سابق
« پاسخ #4 : 20 آذر 1400، 12:20 ب‌ظ »
نقل‌قول
خیلی تعریف مانجارو رو هم شنیدم و تو distrowatch هم Rank‌بالایی داره.ولی خوب توزیع rolling‌هستش.خیلی ها ادعا میکنن مانجارو با اینکه توزیع غلطان هستش ولی پایدار هم هست.ولی باورش برای من سخته.
مانجارو توزیع فوق‌العاده‌ای هست،
همه می‌گن توزیع غلتانه، اما به هیچ عنوان اشاره نمی‌کنن که مانجارو سه شاخهٔ ناپایدار، تستینگ و استیبل داره.
نسخهٔ استیبلش پایداری خیلی خوبی داشته و اونطور هم که فکر می‌کنن غلتان نیست، آپدیت میاد براش، اما لبهٔ تکنولوژی نیست، گاهی یکی - دو ماه طول می‌کشه تا نسخهٔ جدید فلان دستکتاپ براش منتشر بشه.
در کنارش شاخه‌های تستینگ (که من الان روشم) و همچنین ناپایدار هم داره که مستقیما آپدیت‌های آرچ رو می‌گیره.
در نتیجه به احتمال زیاد شما روی شاخهٔ پایدار مانجارو مشکلی نخواهید داشت، من روی تستینگ و ناپایدار هم مشکلی نداشتم حتی.

آفلاین milad.fashi

• Hero Member
  • *
  • میلاد فشی
« پاسخ #5 : 20 آذر 1400، 01:09 ب‌ظ »
سلام
خانواده اوبونتو رو امتحان کردید؟ کوبونتو برای KDE و اوبونتو برای گنوم خوب هستن. دبیان چی؟
همون یک سال و هفت ماه پیش امتحانش کردم.و چون مشکل داشت با کارت گرافیک انویدیا مجبور شدم فدورا نصب کنم.مشکل این بود :
kubuntu 20.4 رو تست کردم.همین که دیدم بعد sleep شدن و بعد از wake up نوشته آیکون های روی دسکتاپ سیاه میشه و گرافیک رو خوب کنترل نمیکنه و مجبور میشی killall plasmashell رو بنویسی و در ترمینال دوباره plasmasheell & رو بنویسی تا مشکل حل بشه.فهمیدم روی کوبونتو خیلی درست حسابی کار نشده.حتی این مشکل از 18.4 هم وجود داشته و گزارش شده ولی این مشکل برای کارت گرافیک های مزخرف nvidia بوده و تیم کوبونتو هم هنوز اون رو حل و فصل نکردن ! البته مشکل از انویدیاست ولی خوب تیم کوبونتو بهتر بود مشکل رو در نسخه ۲۰.۴ حل میکرد ولی خوب نکرده بود.
کیفیت زندگی شما را دو چیز تعیین می کند: کتابهایی که می‌خوانید و انسانهایی که ملاقات می‌کنید. (مک لوهان)

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5100
  • اممم . اره دیگه! mehr32
« پاسخ #6 : 20 آذر 1400، 02:06 ب‌ظ »
وااای
خسته شدم کامل نخوندم ولی اون باگ ها چون کی دی ای نئون اخرین نسخه رو داره اونطوریه جذاب تر و کم باگ تر البته چون جدید جدید هست همچین ریز باگ هایی هم داره
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5100
  • اممم . اره دیگه! mehr32
« پاسخ #7 : 20 آذر 1400، 02:08 ب‌ظ »
واسه توزیع هم مانجارو کی دی ای محشره امتحانش کن
الان دبیان دارم مشکلی هم ندارم
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین milad.fashi

• Hero Member
  • *
  • میلاد فشی
« پاسخ #8 : 20 آذر 1400، 02:15 ب‌ظ »
نقل‌قول
چون من دوست دارم وقتی که میخوام یه پنجره رو Close کنم با موس سریع برم گوشه بالا سمت راست و یه کلیک کنم و فوری پنجره بسته بشه.مثل محیط ویندوز و KDE .ولی تو گنوم حتما باید موس دقیقا بر روی آیکون X قرار بگیره که از نظر من این سرعت کار رو پایین میاره و آزار دهنده س.

اکستنشن Custom Hot Corners رو نصب کنین برای گنوم ! فوق العادس ! منم گوشه سمت راست رو برای بستن گذاشتم و فقط موس رو میرسونم به اون گوشه و راحت و سریع میبندم پنجره رو !

در ضمن هیچی توزیعی مث اوبونتو واسه من بدون باگ و پایدار و هیچ دستکاپی مثل گنوم راحت و مینیمال و ساده نبوده !
این Extension ای که فرمودید منو وسوسه میکنه بیام سمت گنوم.اما از اونجایی که این Extension ها توسط تیم توسعه دهنده گنوم در داخل خود DE‌قرار داده نشده و باید به صورت مجزا و Third party بر روی گنوم نصب بشه باعث به وجود آمدن ناپایداری و باگ احتمالی نمیشه!؟ چون من تجربه م میگه هرچقدر میزکار رو دستکاری کنی با باگ بیشتری در آینده مواجه میشی.همین Customizable‌بودن KDE‌شاید باعث شده تو فروم های ایرانی و خارجی از باگ های اون گلایه میکنند .از قدیم یادمه میگفتند گنوم پایدارتره و باگ کمتری داره.الان رو نمیدونم.که گنوم ۴‍‍‍‍۱پایدارتره یا Kde Plasma 5.xx
ازطرفی من فکر میکنم تو IT هر مسیری که Popular تره و رهرو و هوادار بیشتری داره کم خطاتره.منظورم ویروس کمتر نیست.منظورم باگ کمتره.میدونم الان ویندوز رو به عنوان مثال نقض عنوان میکنید.ولی خوب ویندوز از پایه ساختار بدی داره.جدا نبودن پارتیشن home از root و همچنین مدیریت بد registery و یه مهندسی بد باعث شده باگ داشته باشه ولی تو ویندوز ۱۰ شرایطش بهتر شده و پایدارتر شده.ولی مشکلات بنیادی داره و هنوز حل نشده.فکر کنم باید بکوبند و از اول بسازنش
همون طور که میدونید به دلیل محبوبیت بیشتر گنوم.از این نظر که این میزکار به صورت پیشفرض در اغلب توزیع ها استفاده شده و توسط شرکت های بزرگ مثل ردهت و canonical به عنوان میزکار پیشفرض انتخاب شده باعث شده که popular تر باشه و شاید از این نظر باگ کمتری داشته باشه ! من اینطور فکرمیکنم .شاید برداشت من اشتباه باشه.بازم میگم بحث تعصب و دعوا بر روی توزیع بهتر نیست.هدفم شناخت توزیع و Desktop Environment ای هستش که باگ کمتر و دردسر کمتری برای من داشته باشه.اما اگر قرار باشه گنوم رو با افزونه های جانبی مثل Custom Hot Corners و dock to panel نصب کنم.و این افزونه ها باعث ناپایداری اش نشه.میتونم به توزیع های بیشتری فکر کنم.و خودم رو محدود به KDE Neon و OpenSuse و Manjaro نکنم.میتونم انتخاب های بیشتری داشته باشم.مثل خود اوبونتو و یا توزیع های پایدار با دسکتاپ پیشفرض گنوم.

آفلاین milad.fashi

• Hero Member
  • *
  • میلاد فشی
« پاسخ #9 : 20 آذر 1400، 02:20 ب‌ظ »
نقل‌قول
خیلی تعریف مانجارو رو هم شنیدم و تو distrowatch هم Rank‌بالایی داره.ولی خوب توزیع rolling‌هستش.خیلی ها ادعا میکنن مانجارو با اینکه توزیع غلطان هستش ولی پایدار هم هست.ولی باورش برای من سخته.
همه می‌گن توزیع غلتانه، اما به هیچ عنوان اشاره نمی‌کنن که مانجارو سه شاخهٔ ناپایدار، تستینگ و استیبل داره.
نسخهٔ استیبلش پایداری خیلی خوبی داشته و اونطور هم که فکر می‌کنن غلتان نیست، آپدیت میاد براش، اما لبهٔ تکنولوژی نیست، گاهی یکی - دو ماه طول می‌کشه تا نسخهٔ جدید فلان دستکتاپ براش منتشر بشه.
در کنارش شاخه‌های تستینگ (که من الان روشم) و همچنین ناپایدار هم داره که مستقیما آپدیت‌های آرچ رو می‌گیره.
در نتیجه به احتمال زیاد شما روی شاخهٔ پایدار مانجارو مشکلی نخواهید داشت، من روی تستینگ و ناپایدار هم مشکلی نداشتم حتی.
اره خوندم که پایداره ! ولی خوب غلتان هستش و احتمال اینکه بعد آپدیت به مشکل بخوری صفر نیست.البته توزیع های LTS هم مشکل خودشون رو دارند.چون مدت زمان طولانی آپدیت نمیشن تو Upgrade های حجیم و مثلا رفتن از نسخه ۲۰.۴ به نسخه ۲۲.۴ چون بسته هایی که آپدیت میشن خیلی زیاده امکان بوجود اومدن خطا بازم وجود داره.به همین دلیل با قطعیت نمیشه گفت که LTS ها همیشه بهترند.
البته خوندم که مانجارو خیلی bloatware داره و وقتی حجم فایل iso اش رو نگاه کردم .اگه اشتباه نکنم 2.6 گیگ بود که کمی زیاده به نسبت neon 1.9 گیگابایت.خوب اینجا این سوال پیش میاد که چرا مانجارو انقدر برنامه قراره نصب کنه.االبته میگن چون هدف ش ساده کردن Arch هستش.شما میتونید Arch‌رو با KDEیا دسکتاپ محبوبتون نصب کنید.ولی کار من نیست.نه وقتشو دارم و نه دانشش رو

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #10 : 20 آذر 1400، 02:51 ب‌ظ »
نقل‌قول

این Extension ای که فرمودید منو وسوسه میکنه بیام سمت گنوم.اما از اونجایی که این Extension ها توسط تیم توسعه دهنده گنوم در داخل خود DE‌قرار داده نشده و باید به صورت مجزا و Third party بر روی گنوم نصب بشه باعث به وجود آمدن ناپایداری و باگ احتمالی نمیشه!؟ چون من تجربه م میگه هرچقدر میزکار رو دستکاری کنی با باگ بیشتری در آینده مواجه میشی.همین Customizable‌بودن KDE‌شاید باعث شده تو فروم های ایرانی و خارجی از باگ های اون گلایه میکنند .از قدیم یادمه میگفتند گنوم پایدارتره و باگ کمتری داره.الان رو نمیدونم.که گنوم ۴‍‍‍‍۱پایدارتره یا Kde Plasma 5.xx
ازطرفی من فکر میکنم تو IT هر مسیری که Popular تره و رهرو و هوادار بیشتری داره کم خطاتره.منظورم ویروس کمتر نیست.منظورم باگ کمتره.میدونم الان ویندوز رو به عنوان مثال نقض عنوان میکنید.ولی خوب ویندوز از پایه ساختار بدی داره.جدا نبودن پارتیشن home از root و همچنین مدیریت بد registery و یه مهندسی بد باعث شده باگ داشته باشه ولی تو ویندوز ۱۰ شرایطش بهتر شده و پایدارتر شده.ولی مشکلات بنیادی داره و هنوز حل نشده.فکر کنم باید بکوبند و از اول بسازنش
همون طور که میدونید به دلیل محبوبیت بیشتر گنوم.از این نظر که این میزکار به صورت پیشفرض در اغلب توزیع ها استفاده شده و توسط شرکت های بزرگ مثل ردهت و canonical به عنوان میزکار پیشفرض انتخاب شده باعث شده که popular تر باشه و شاید از این نظر باگ کمتری داشته باشه ! من اینطور فکرمیکنم .شاید برداشت من اشتباه باشه.بازم میگم بحث تعصب و دعوا بر روی توزیع بهتر نیست.هدفم شناخت توزیع و Desktop Environment ای هستش که باگ کمتر و دردسر کمتری برای من داشته باشه.اما اگر قرار باشه گنوم رو با افزونه های جانبی مثل Custom Hot Corners و dock to panel نصب کنم.و این افزونه ها باعث ناپایداری اش نشه.میتونم به توزیع های بیشتری فکر کنم.و خودم رو محدود به KDE Neon و OpenSuse و Manjaro نکنم.میتونم انتخاب های بیشتری داشته باشم.مثل خود اوبونتو و یا توزیع های پایدار با دسکتاپ پیشفرض گنوم.

۱ . نصب تعداد زیاد اکستنشن بخاطر تداخلشون با هم باعث ایجاد باگ میشه ! من فقط از ۳ اکستنشن استفاده میکنم و تا حالا تو اوبونتو اصلا به باگی برنخوردم !
۲ . به شخصه من گنوم رو ترجیح میدم ، با کاستوم خودش و گنوم تویکس و سه تا اکستنشن ، یک گنوم سوپر مینیمال ساختم و فوق العاده عاشقشم ! اما کی دی ای یکم انرژی بیشتر میخواد واسه شخصی سازی حداقل برای من ! یکم سخت پسندم ! اما گنوم از همون اول تم ساده و خوش رنگ و لعابی داره ! سلیقس دیگه !
۳ . ویندوز رو من از وقتی با لینوکس و ساختارش آشنا شدم دیگه سیستم عامل نمیدونم ! اصلا انگار چند تا بچه ساختنش ! خیلی جاهاش غیر منطقیه به نظر من !
۴ . انتخاب دسکتاپ به سلیقه بستس و نیازت ! ولی پیشنهاد من اوبونتو هست ! دسکتاپ هم گنوم ! من خیلی از دسکتاپ ها و توزیع ها رو بار ها و بار ها امتحان کردم ! اما پایداری رو فقط توی اوبونتو به شکل محسوسی احساس کردم !
۵ . در مورد منجارو گنوم هم باید بگم که از اونجایی که من شدیدا دنبال یک سیستم عامل مینیمال هستم اصلا سمتش نرفتم ، فقط ۱۵-۱۶ تا اکستنشن گنوم نصبه روش و هزار تا چرت و پرت دیگه !
آرچ و گنوم!

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #11 : 20 آذر 1400، 02:56 ب‌ظ »
نقل‌قول
اره خوندم که پایداره ! ولی خوب غلتان هستش و احتمال اینکه بعد آپدیت به مشکل بخوری صفر نیست.البته توزیع های LTS هم مشکل خودشون رو دارند.چون مدت زمان طولانی آپدیت نمیشن تو Upgrade های حجیم و مثلا رفتن از نسخه ۲۰.۴ به نسخه ۲۲.۴ چون بسته هایی که آپدیت میشن خیلی زیاده امکان بوجود اومدن خطا بازم وجود داره.به همین دلیل با قطعیت نمیشه گفت که LTS ها همیشه بهترند.
البته خوندم که مانجارو خیلی bloatware داره و وقتی حجم فایل iso اش رو نگاه کردم .اگه اشتباه نکنم 2.6 گیگ بود که کمی زیاده به نسبت neon 1.9 گیگابایت.خوب اینجا این سوال پیش میاد که چرا مانجارو انقدر برنامه قراره نصب کنه.االبته میگن چون هدف ش ساده کردن Arch هستش.شما میتونید Arch‌رو با KDEیا دسکتاپ محبوبتون نصب کنید.ولی کار من نیست.نه وقتشو دارم و نه دانشش رو
ببین هیچ چیز بی نقص نیس ! همش دنبال اینی که خطا صفر باشه ! این که غیر ممکنه عزیز من ! اوبونتو گنوم از کم باگ ترین توزیع ها بوده برای من ! یه مدت امتحانش کن ، تا آخر میمونی باهاش !

داری برای خودت بهانه میاری ، چون هنوز وابسته به ویندوزی که خب این بده !!! سعی کن با لینوکس دوست شی و خودت رو به استفاده ازش عادت بدی ، ویندوز رو هم کنارش داشته باش اما با هر کی همونجوری که هست ! مجبورت که نکردن بیای لینوکس که ! اگه میخوای لینوکس رو هم شبیه ویندوز کنی خب بمون روی همون ویندوز خب !

در ضمن اوبونتو کیلین هم بیشترین شباهت رو داره به ویندوز اما بازم سعی کن از گنوم اونی رو که میخوای رو بسازی :)

موفق باشی !
« آخرین ویرایش: 20 آذر 1400، 03:00 ب‌ظ توسط علیرضا سراجی »
آرچ و گنوم!

آفلاین 🇮🇷

• رضا حسین‌زاده
  • High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1001
  • کنجکاو
    • Reza
« پاسخ #12 : 20 آذر 1400، 02:59 ب‌ظ »
این Extension ای که فرمودید منو وسوسه میکنه بیام سمت گنوم.اما از اونجایی که این Extension ها توسط تیم توسعه دهنده گنوم در داخل خود DE‌قرار داده نشده و باید به صورت مجزا و Third party بر روی گنوم نصب بشه باعث به وجود آمدن ناپایداری و باگ احتمالی نمیشه!؟
من گنوم رو در دبیان استفاده میکنم و مشکلی از این افزونه ندیدم. این تداخلی که بین افزونه های به وجود میاد ناشی از تعداد زیاد افزونه ها در یک زمینه خاصه. مثلا اگر چند افزونه در زمینه کنترل hot corner داشته باشید. ولی اگر یک افزونه در این زمینه داشته باشید اصولا نباید مشکلی باشه
جست و جو کنید و چیز های جدید بیابید

آفلاین میمو ☕

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1034
  • mrostd سابق
« پاسخ #13 : 20 آذر 1400، 04:17 ب‌ظ »
نقل‌قول
شاخهٔ پایدار مانجارو اون پایداریِ مدنظرتون رو می‌ده بهتون،
حجم iso ارتباط مستقیمی با کند بودن خود توزیع نداره، نمونه‌ش دبیان و اپن‌سوزا هستند که برخی از iso های اون‌ها به ۴ گیگ هم می‌رسن، اما نه به خاطر این که توزیع سنگین بشه.
البته که نسخهٔ مینیمال هر iso هم تو بخش دانلود با حجم خیلی کم‌تر هم وجود داره، مانجارو پکیج منیجر و ابزارهای مدیریت سخت افزار و چیزهای به درد بخوری درون خودش داره که اگه نیازتون نشد می‌تونید حذفشون کنید، خیلی از بسته‌ها هم (مثل اسنپ) قرار نیست به طور پیش‌فرض اجرا بشن، صرفا نصب شده‌ن و کاربر در مورد فعالسازی یا عدم فعالسازب و حذفشون تصمیم می‌گیره.
اما به هیچ عنوان تجربهٔ کاربری کندی رو ارائه نمی‌ده، به جرأت می‌تونم بگم که مانجارو روی سیستم من خیلی خیلی روان‌تر از اوبونتو بوده.
« آخرین ویرایش: 20 آذر 1400، 04:19 ب‌ظ توسط mrostd »

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2366
« پاسخ #14 : 20 آذر 1400، 07:02 ب‌ظ »
اما به هیچ عنوان تجربهٔ کاربری کندی رو ارائه نمی‌ده، به جرأت می‌تونم بگم که مانجارو روی سیستم من خیلی خیلی روان‌تر از اوبونتو بوده.
برای من هم. همچنین پایدارتر و بی‌عیب‌تر بوده. بعد از بیشتر از یک سال که روی منجارو گنوم بودم در کل  حس اطمینان و پایداری بیشتری نسبت به اوبونتو ازش گرفتم. به من احساس توزیعی سریعتر و قویتر بودن رو داده. با اینکه کمی دستکاریش کرده‌م. حتی یک بار از شاخه‌ی پایدار رفتم روی آزمایشی تا گنوم ۴۱ رو زودتر بگیرم و وقتی گنوم ۴۱ وارد شاخه‌ی stable شد دوباره برگشتم به پایدار. جابجا شدن بین branchها به سادگی انجام شد و هیچ مشکلی بوجود نیومد که به لطف بیس آرچه.
صفحه‌ی من در اینستاگرام: ‎‎@armanes92