انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: بروزرسانی سیستم با ایزو  (دفعات بازدید: 1738 بار)

0 کاربر و 9 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین BiG

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1609
  • Windows 7 - Windows xp - Windows 11
بروزرسانی سیستم با ایزو
« : 23 آذر 1400، 06:53 ب‌ظ »
توی ویندوز میشه مثلا ۱۰ تا سیستم داری می خوای آپدیت کنی نسخه جدید رو فایل ایزو رو دانلود می کنی و مانت می کنی فایل setup رو باز می کنی روی هر سیستم و به سادگی بروزرسانی می کنی همرو بدون اینکه برای هر کدوم جدا دانلود کنی.

همچین امکانی در گنو/لینوکس وجود نداره؟ الان من اگر اوبونتو قدیمی داشته باشم می تونم با ایزوی اوبونتو جدید بروزرسانی کنم بدون پاک شدن نرم افزار ها؟
خداحافظ لینوکس!

آفلاین سید حسین موسوی فرد

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 268
  • Debian
پاسخ : بروزرسانی سیستم با ایزو
« پاسخ #1 : 23 آذر 1400، 08:01 ب‌ظ »
توی ویندوز میشه مثلا ۱۰ تا سیستم داری می خوای آپدیت کنی نسخه جدید رو فایل ایزو رو دانلود می کنی و مانت می کنی فایل setup رو باز می کنی روی هر سیستم و به سادگی بروزرسانی می کنی همرو بدون اینکه برای هر کدوم جدا دانلود کنی.

همچین امکانی در گنو/لینوکس وجود نداره؟ الان من اگر اوبونتو قدیمی داشته باشم می تونم با ایزوی اوبونتو جدید بروزرسانی کنم بدون پاک شدن نرم افزار ها؟

نیازی به ایزوی جدید نیست

با دستور
sudo apt update
مخازن رو به روز و با دستور

sudo apt upgrade
برنامه ها رو ارتقا بدید

برای ارتقا توزیع به نسخه های بالاتر(در توزیع های دبیانی):
sudo apt dist-upgrade
قال علی (ع): لا غِنَی کالعَقلِ، و لا فَقرَ کالجَهلِ، و لا میراثَ کالاَدَب و لا ظَهیرَ کالمُشاوَرَه

آفلاین BiG

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #2 : 23 آذر 1400، 09:04 ب‌ظ »
منظور منو متوجه نشدید فرض کنید توی یک شرکت هستید و می خواهید همه ی اوبونتو هارو به 21.10 ارتقا بدید با این کار باید برای هر سیستم یک دور آپدیت دانلود شه. اینجوری که کلی نت میبره
خداحافظ لینوکس!

آفلاین سید حسین موسوی فرد

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 268
  • Debian
« پاسخ #3 : 23 آذر 1400، 09:07 ب‌ظ »
منظور منو متوجه نشدید فرض کنید توی یک شرکت هستید و می خواهید همه ی اوبونتو هارو به 21.10 ارتقا بدید با این کار باید برای هر سیستم یک دور آپدیت دانلود شه. اینجوری که کلی نت میبره

راه حلی که به ذهنم می رسه اینه که یک ایزو دانلود کنیم و اون به عنوان یه مخزن به اوبونتو معرفی کنیم بعد دستورات بالا.

احتمالا دوستان راه حل های بهتری داشته باشن
قال علی (ع): لا غِنَی کالعَقلِ، و لا فَقرَ کالجَهلِ، و لا میراثَ کالاَدَب و لا ظَهیرَ کالمُشاوَرَه

آفلاین BiG

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #4 : 23 آذر 1400، 09:08 ب‌ظ »

راه حلی که به ذهنم می رسه اینه که یک ایزو دانلود کنیم و اون به عنوان یه مخزن به اوبونتو معرفی کنیم بعد دستورات بالا.

احتمالا دوستان راه حل های بهتری داشته باشن

چطور این کار رو انجام بدم؟
خداحافظ لینوکس!

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3095
  • :(){ :|:& };:
« پاسخ #5 : 23 آذر 1400، 09:19 ب‌ظ »
چرا یک سیستم رو آپدیت نمیکنین و از فایل های دریافت شده یک لوکال ریپوزیتوری نمیسازین ؟
آرچ و گنوم!

آفلاین behzad121

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 510
  • آرچ + گنوم
« پاسخ #6 : 23 آذر 1400، 09:24 ب‌ظ »
اوبونتو ندارم ولی اگه از ترمینال اوبونتو رو اپدیت می کنید، فایل های deb. داخل /var/cache/apt/archives ذخیره می شن. شاید بتونید اونهارو ذخیره کنید و روی هر سیستم بریزید و با dpkg نصبشون کنید.
دیگه زیاد اینجا نیستم و بیشتر تو گروه‌های گنو/لینوکسی تلگرام کمک می‌کنم، دور از هیچ اذیت و حواشی. تلگرام: behdev@

آفلاین Issac

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 890
    • Mastodon
« پاسخ #7 : 23 آذر 1400، 10:11 ب‌ظ »
یه گزینه توی «نرم‌افزارها و به‌روز رسانی‌ها» هست که نوشته «قابل نصب از گردانندهٔ نوری».
من امتحان نکردمش ولی احتمالا از اینجا می‌تونید سامانه‌تون رو با یه ایزو که روی سی‌دی رام‌تون سوار کردید، به‌روز رسانی کنید.
مشخصا فقط نرم‌افزارهایی که روی ایزو پیدا کنه رو بروز رسانی می‌کنه. و باز برنامه‌هایی که در پرونده ایزو قرار نداره رو باید دستی به‌روز کنید.
این پست رو فرستادم که تعداد ارسال‌هام زیاد بشه.

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19677
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #8 : 24 آذر 1400، 02:03 ق‌ظ »
در یک شرکت، از apt-cacher-ng استفاده می‌کنید که فقط یک بار بارگیری بشه.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
« پاسخ #9 : 25 آذر 1400، 01:39 ب‌ظ »
چرا میشه.
اینطوری که iso رو دانلود می‌کنید و بعد به عنوان یه مخزن، توی فایل sources.list تعریفش می‌کنید. با دستور apt-cdrom میشه اینجور مخازن رو مدیریت کرد.

معمولا در این حالت بهتره که یه آینه محلی از مخازن درست کرد. اینجوری بسته‌ها از آینه محلی دریافت میشن و ترافیک داخل شبکه داخلی می‌مونه. این آینه می‌تونه هر چند ساعت یه بار با مخازن اصلی همگام بشه تا اگه بسته‌ای توی مخازن ارتقا پیدا کرد، توی آینه هم ارتقا پیدا کنه. میشه این آینه رو عمومی کرد تا بقیه هم استفاده کنند، ممکن هست که فقط خصوصی باشه تا فقط برای شرکت استفاده بشه.
با استفاده از apt-mirror میشه یه آینه محلی از مخازن ساخت.

اگه ایجاد یه آینه کامل از مخازن اصلی نیاز نباشه، بهتره که یه سرور پروکسی راه‌اندازی بشه؛ به این شکل که apt، از اون پروکسی استفاده کنه.
وقتی که apt می‌خواهد یه چیزی رو نصب کنه، درخواست میره به سرور پروکسی، سرور پروکسی بسته‌های مورد نیاز رو از مخازن دریافت می‌کنه و به apt تحویل میده و یه کپی از اون رو برای خودش نگه میداره، وقتی که بقیه کامپیوتر‌ها سعی می‌کنند همون بسته رو دریافت کنند، سرور پروکسی دوباره بسته رو از مخازن دانلود نمی‌کنه، بلکه همین بسته که قبلا داشته رو تحویل میده. البته اگه نسخه توی مخازن با نسخه داخل cache سرور پروکسی فرق داشته، بسته جدید دانلود میشه. برای اینکار میشه از apt-cacher-ng که آقای بهزادی، بالا معرفی کردند، استفاده کرد.
فکر کنم sbuild و schroot از همین استفاده می‌کنند. (sbuild و schroot ابزار‌هایی برای ساخت و آزمایش بسته‌های deb هستند)

اوبونتو ندارم ولی اگه از ترمینال اوبونتو رو اپدیت می کنید، فایل های deb. داخل /var/cache/apt/archives ذخیره می شن. شاید بتونید اونهارو ذخیره کنید و روی هر سیستم بریزید و با dpkg نصبشون کنید.
زیاد راه مناسبی نیست. اگه اون بسته‌ها مناسب توزیع نباشن، با اینکار توزیع خراب میشه. این راه برای کار‌های کوچیک مناسبه، برای شرکت و یه مکانزیم ارتقا سرور‌ها ؛ مناسب نیست.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین BiG

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #10 : 25 آذر 1400، 04:16 ب‌ظ »
چرا میشه.
اینطوری که iso رو دانلود می‌کنید و بعد به عنوان یه مخزن، توی فایل sources.list تعریفش می‌کنید. با دستور apt-cdrom میشه اینجور مخازن رو مدیریت کرد.

میشه نحوه انجام این کار رو توضیح بدید؟
فرض کنید من اوبونتو ۲۰٫۰۴ دارم. ایمیج ۲۱٫۱۰ رو دارم، ولی می خوام هر وقت پشتیبانی اوبونتو ۲۰٫۰۴ تموم شد، با همون ایمیج به توزیع جدید ارتقا بدم سیستم رو
خداحافظ لینوکس!

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #11 : 27 آذر 1400، 02:10 ق‌ظ »
چرا میشه.
اوبونتو بیش از ده ساله که این امکان رو نداره (از زمانی که دیسک زنده وجود اومد). یه مدت ایزوای به اسم alternative می‌دادن که می‌شد باهاش این کار رو انجام داد،‌ولی سال‌هاست که دیگه اون رو هم تولید نمی‌کنن. تا جایی که می‌دونم این روش الآةن فقط روی دبیان قابل انجامه.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4854
  • masoft قدیم
« پاسخ #12 : 27 آذر 1400، 02:36 ق‌ظ »
با دستورات debmirror و debpartial میشه سی‌دی و دی‌وی‌دی از مخازن درست کرد و بعد با apt-cdrom اون‌ها رو به عنوان مخازن محلی اضافه کرد، ولی راه بهتر روش‌هایی مثل apt-cacher هستش که دانیال گفت.

آفلاین BiG

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #13 : 15 بهمن 1400، 05:20 ب‌ظ »
توضیحاتتون رو من زیاد متوجه نشدم. الان من می خوام با ایزویی که از ۲۱.۱۰ دارم سیستمم رو ارتقا بدم. میشه دقیقا بگید چه کار کنم؟

خب بروزرسانی به نسخه جدید بجز بروزرسانی بسته ها بعضی بسته ها حذف میشن چند تا بسته های جدید نصب میشن.
من اگه به عنوان مخزن اضافه کنم می تونم با do-release-upgrade به نسخه جدید برم؟
« آخرین ویرایش: 15 بهمن 1400، 07:54 ب‌ظ توسط Mt »
خداحافظ لینوکس!

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #14 : 15 بهمن 1400، 10:30 ب‌ظ »
در اوبونتو نمی‌شه با ایزو توزیع رو ارتقا داد.
بله، می‌شه.