انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: اجرای برنامه بدون ترمینال(حل شد)  (دفعات بازدید: 487 بار)

0 کاربر و 2 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین sajadspeed

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 973
اجرای برنامه بدون ترمینال(حل شد)
« : 25 آذر 1400، 01:18 ب‌ظ »
با سلام دوستان من با الکترون یه برنامه ساختم و خروجی گرفتم که به شکل تصویر زیر است:

ولی مشکل اینه که حتما باید فایل app رو با ترمینال باز کنم تا باز بشه برنامه، وقتی روش کلیک میکنم میگه با چه برنامه‌ای باز کنمش، یعنی اجرا نمیشه، الان میخوام دیگه راحت بدون ترمینال با زدن روش اجرا بشه. فایل منیجرم PCMan-FM-QT است
« آخرین ویرایش: 27 آذر 1400، 10:20 ب‌ظ توسط sajadspeed »

آفلاین سید حسین موسوی فرد

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 268
  • Debian
پاسخ : اجرای برنامه بدون ترمینال
« پاسخ #1 : 25 آذر 1400، 01:47 ب‌ظ »
سلام.

فکر نکنم فایل app رو باید اجرا کنید. چون تایپ ش رو نوشته shared library.
ببینید در پوشه پروژه فایلی با تایپ executable یا همچین چیزی هست. اگه هست اون رو اجرا کنید.
اگر نبود باید electron رو نصب و با اون پروژه رو اجرا کنید.
قال علی (ع): لا غِنَی کالعَقلِ، و لا فَقرَ کالجَهلِ، و لا میراثَ کالاَدَب و لا ظَهیرَ کالمُشاوَرَه

آفلاین sajadspeed

• Hero Member
  • *
« پاسخ #2 : 25 آذر 1400، 02:56 ب‌ظ »
چرا دیگه توی داکیومنشن نوشته همینه فایل اجرایی

آفلاین سید حسین موسوی فرد

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 268
  • Debian
« پاسخ #3 : 26 آذر 1400، 12:39 ق‌ظ »
xdg-open app
قال علی (ع): لا غِنَی کالعَقلِ، و لا فَقرَ کالجَهلِ، و لا میراثَ کالاَدَب و لا ظَهیرَ کالمُشاوَرَه

آفلاین sajadspeed

• Hero Member
  • *
« پاسخ #4 : 26 آذر 1400، 12:32 ب‌ظ »
دوست عزیز با ترمینال که اصلا اسم فایل بنویسی اجرا میشه من میخوام بدون ترمینال برنامه را اجرا کنم، فقط یه دابل کلیک کنم روش

آفلاین behzad121

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 510
  • آرچ + گنوم
« پاسخ #5 : 26 آذر 1400، 01:42 ب‌ظ »
برنامه شما یه برنامه گرافیکی هست، درسته؟ توی دسکتاپتون راست کلیک کنید، چیزی به نام create launcher یا چیز های مشابه نمی بینید؟ با اون میتونید بصورت گرافیکی یه لانچر بسازید که با کلیک با اون بتونید برنامه تونو اجرا کنید. اگه نبود، توی فولدر Desktop خودتون یه فایل بسازید و اسمشو هرچی میخواید قرار بدید و پسوندش رو desktop. بزارید و فایل رو با یه ویرایشگر باز کنید و متن زیر رو داخلش قرار بدید:
Version=1.0
Type=Application
Name=Custom name
Comment=Custom comment
Exec=/path/to/file
Icon=
Path=
Terminal=true
StartupNotify=false
قسمت های اسم و کامنت و آیکون رو میتونید به دلخواه پر کنید. در قسمت Exec مسیر فایلتونو قرار بدید تا اجرا شه. قسمت terminal رو اگه true بزارید ترمینال هم باهاش باز میشه و میتونید خروجی متنی رو هم ببینید،‌ اگه false بذارید باز نمیشه و برای برنامه های گرافیکی بدرد میخوره.
دیگه زیاد اینجا نیستم و بیشتر تو گروه‌های گنو/لینوکسی تلگرام کمک می‌کنم، دور از هیچ اذیت و حواشی. تلگرام: behdev@

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
« پاسخ #6 : 27 آذر 1400، 04:25 ب‌ظ »
می‌تونید یه اسکریپت پوسته درست کنید و بهش دسترسی اجرایی بدید. وقتی که توی مدیرفایل دوبار (یا یه بار بسته به تنظیمات) روی اون اسکریپت کلیک کنید، از شما می‌پرسه که اجراش کنه یا اینکه می‌خواهید با یه ویرایشگر متن بازش کنید.
توی اسکریپت این رو بنویسید.
#!/bin/sh
exec "your command"
به جای your command، دستوری رو بنویسید که باهاش توی ترمینال، برنامه رو اجرا می‌کنید.
در آخر به اسکریپت دسترسی اجرایی بدید.
chmod +x script-name.shبه جای script-name.sh، اسم اسکریپت رو بنویسید.

اگه می‌خواهید با دوبار کلیک ( یا یه بار بر اساس تنظیمات میزکار) ، مستقیم اجرا بشه و چیزی از شما نپرسه یا اینکه برای برنامه آیکون تعیین کنید، اون راه بالایی که گفتند، بهتره.

میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین sajadspeed

• Hero Member
  • *
« پاسخ #7 : 27 آذر 1400، 10:18 ب‌ظ »
برنامه شما یه برنامه گرافیکی هست، درسته؟ توی دسکتاپتون راست کلیک کنید، چیزی به نام create launcher یا چیز های مشابه نمی بینید؟ با اون میتونید بصورت گرافیکی یه لانچر بسازید که با کلیک با اون بتونید برنامه تونو اجرا کنید. اگه نبود، توی فولدر Desktop خودتون یه فایل بسازید و اسمشو هرچی میخواید قرار بدید و پسوندش رو desktop. بزارید و فایل رو با یه ویرایشگر باز کنید و متن زیر رو داخلش قرار بدید:
Version=1.0
Type=Application
Name=Custom name
Comment=Custom comment
Exec=/path/to/file
Icon=
Path=
Terminal=true
StartupNotify=false
قسمت های اسم و کامنت و آیکون رو میتونید به دلخواه پر کنید. در قسمت Exec مسیر فایلتونو قرار بدید تا اجرا شه. قسمت terminal رو اگه true بزارید ترمینال هم باهاش باز میشه و میتونید خروجی متنی رو هم ببینید،‌ اگه false بذارید باز نمیشه و برای برنامه های گرافیکی بدرد میخوره.
آقا خیلی ممنون از وقتی که گذاشتید همین کاری که گفتید رو انجام دادم ولی وقتی روی فایل کلیک میکنم میگه این برنامه دسکتاپ invalid هست و اجرا نمیشه، ولی با راه حل دوست بعدی که گفته یه شل اسکریپت بنویسم حل شد و تونستم اجرا کنم.
خیلی ممنون

آفلاین sajadspeed

• Hero Member
  • *
« پاسخ #8 : 27 آذر 1400، 10:18 ب‌ظ »
می‌تونید یه اسکریپت پوسته درست کنید و بهش دسترسی اجرایی بدید. وقتی که توی مدیرفایل دوبار (یا یه بار بسته به تنظیمات) روی اون اسکریپت کلیک کنید، از شما می‌پرسه که اجراش کنه یا اینکه می‌خواهید با یه ویرایشگر متن بازش کنید.
توی اسکریپت این رو بنویسید.
#!/bin/sh
exec "your command"
به جای your command، دستوری رو بنویسید که باهاش توی ترمینال، برنامه رو اجرا می‌کنید.
در آخر به اسکریپت دسترسی اجرایی بدید.
chmod +x script-name.shبه جای script-name.sh، اسم اسکریپت رو بنویسید.

اگه می‌خواهید با دوبار کلیک ( یا یه بار بر اساس تنظیمات میزکار) ، مستقیم اجرا بشه و چیزی از شما نپرسه یا اینکه برای برنامه آیکون تعیین کنید، اون راه بالایی که گفتند، بهتره.
خیلی ممنون آقا با راه‌حل شما درست شد.