انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: درایور انویدیا رو چجوری نصب کنم  (دفعات بازدید: 2748 بار)

0 کاربر و 8 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین BiG

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1609
  • Windows 7 - Windows xp - Windows 11
درایور انویدیا رو چجوری نصب کنم
« : 30 آذر 1400، 01:17 ب‌ظ »
قبلا توی دبیان nvidia-detect زدم ولی نوشته بود درایوری برای لینوکس انویدیا منتشر نکرده برای مدل کارت گرافیکی که من دارم.

ولی توی سایت انویدیا درایور linux 64Bit بود دانلود کردم یک فایلی بهم داده با پسوند .run چجوری نصبش کنم؟
خداحافظ لینوکس!

آفلاین میمو ☕

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1034
  • mrostd سابق
پاسخ : درایور انویدیا رو چجوری نصب کنم
« پاسخ #1 : 30 آذر 1400، 03:55 ب‌ظ »
نقل‌قول
ولی توی سایت انویدیا درایور linux 64Bit بود دانلود کردم یک فایلی بهم داده با پسوند .run چجوری نصبش کنم؟
از اون استفاده نکن، حتی اگه نصب شه و به درستی هم کار کنه، بعد از هربار آپدیت کرنل از نو باید نصبش کنی، درایور انویدیا تو مخازن اوبونتو هست و می‌تونی از اونجا استفاده کنی.

آفلاین َUxmlai-ad

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 486
  • متنفر از گنو و FSF
« پاسخ #2 : 30 آذر 1400، 04:21 ب‌ظ »
توزیعتون چیه؟ اگه اوبونتو باشه:
sudo ubuntu-drivers autoinstallاگه دبیان باشه:
sudo apt install nvidia-driver
البته اگه گرافیکتون پشتیبانی بشه در غیر این صورت خود کرنل یک درایور برای انویدیا داره
« آخرین ویرایش: 01 دی 1400، 09:15 ب‌ظ توسط Aminavy »
متنفر از گنو و FSF

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
« پاسخ #3 : 01 دی 1400، 07:52 ب‌ظ »
قبلا توی دبیان nvidia-detect زدم ولی نوشته بود درایوری برای لینوکس انویدیا منتشر نکرده برای مدل کارت گرافیکی که من دارم.

بالاتر جواب شما رو دارند، اون رو اجرا نکنید.
اگه می‌خواهید درایور‌های انحصاری رو داشته باشید، بسته nvidia-390xx-dkms رو از aur نصب کنید ولی احتمالا بعدش، محیط گرافیکی بالا نمیاد چون انویدیا حدود ۲ سال هست که درایور برای این گرافیک منتشر نکرده و اون نسخه، از نسخه‌های فعلی xorg پشتیبانی نمی‌کنه، چه برسه به wayland.
همون درایور‌های nouveua بهتر برای شما کار میده.

اگه دبیان باشه:
sudo apt install Nvidia driver
البته اگه گرافیکتون پشتیبانی بشه در غیر این صورت خود کرنل یک درایور برای انویدیا داره
اسم بسته رو اشتباه نوشتید، اسمش nvidia-drivers هست. ولی بهتره روی دبیان، بسته nvidia-detect  رو نصب کنید و دستور nvidia-detect رو بزنید تا بگه چی کار کنید.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین BiG

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #4 : 01 دی 1400، 08:08 ب‌ظ »
وسط نصب ارور داد failed to build NVIDIA kernel نصب نشد
خداحافظ لینوکس!

آفلاین َUxmlai-ad

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 486
  • متنفر از گنو و FSF
« پاسخ #5 : 01 دی 1400، 09:20 ب‌ظ »
بهتره که بیخیال نصب درایور انحصاری بشید همون nouveua بهتره.
بعد شما الان با nouveua مشکلی دارید؟ اوایلی که از گنو لینوکس استفاده می کردم (سال ۱۳۹۳) همین گرافیک رو داشتم اتفاقا خیلی بهتر از گرافیک الان کار می کرد البته بعد از چند وقت که دوباره ویندوز نصب بود خراب شد
متنفر از گنو و FSF

آفلاین BiG

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #6 : 01 دی 1400، 09:36 ب‌ظ »
بهتره که بیخیال نصب درایور انحصاری بشید همون nouveua بهتره.
بعد شما الان با nouveua مشکلی دارید؟ اوایلی که از گنو لینوکس استفاده می کردم (سال ۱۳۹۳) همین گرافیک رو داشتم اتفاقا خیلی بهتر از گرافیک الان کار می کرد البته بعد از چند وقت که دوباره ویندوز نصب بود خراب شد

درایور آزاد انویدیا بد ترین درایوره. لگ هنگام اجرای بعضی برنامه ها، سازگار نبودن با میزکار ها و ...
الان مثلا حهت تصویر رو عوض می کنم صفحه تار میشه و بشدت لگ دار میشه و حتی اگر جهت رو به حالت عادی برگردونم بازم لگ داره و مجیورم یک بار خارج شم و دوباره لاگین کنم.
خداحافظ لینوکس!

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
« پاسخ #7 : 02 دی 1400، 11:45 ب‌ظ »
header های کرنل نصبه؟ چه کرنلی نصب کردید؟ فقط همین خطا رو داد؟
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین BiG

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #8 : 03 دی 1400، 12:44 ق‌ظ »
header های کرنل نصبه؟ چه کرنلی نصب کردید؟ فقط همین خطا رو داد؟

اروری که داد قابل حل شدن نبود. اول یک ارور داد که با نصب هدر های کرنل درست شد ولی یک ارور دیکه داد که فهمیدم درایور با کرنل جدید نمی سازه
خداحافظ لینوکس!

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1923
« پاسخ #9 : 03 دی 1400، 01:59 ق‌ظ »
اگه لپ تاپ داری کارت خیلی سخت تره ولی اگه کامپیوتر داری باز بهتره! خود لپ تاپ منم درایور انویدیا تا 390 براش اومده و در اوبونتو راحت تر نصب شد در دبیان هم کمی رو مخ تر! ولی شد ولی در جنتو موفق نشدم(شاید کاری نیاز باشه براش) ولی در توزیع void هم موفق به نصب شدم ولی مشکل اصلیم این بود که حتی بعد نصبش هم دارای مشکل هست البته این بر میگرده به اینکه من لپ تاپ دارم و انویدیا زحمت کشیده و کاری نکرده واسه عوض شدن بین دو گرافیک(اینتل+انویدیا) پس یه نرم افزار باید استفاده کنیم که اینکار کنه که من فقط موفق به استفاده از bumblebee شدم که ولی بازم بعضی موقع خوب عمل نمیکرد مثلا یهو میدیم یه چیزی ولکانش کار نمیکنه یا steam بازی های ویندوزی که proton اجرا نمیشه و مجبورم ولکان غیرفعال کنم :) البته حالا که فکر میکنم شاید مشکل از درایور هست! فک  کنم درایور 35 اگه اشتباه نکنم به بعد ولکان اضافه شد ولی کاملا پشتیبانی نشه چون در ویندوز یه بازی هست به اسم رینبو سیسکس سیج و روی نسخه ولکان بالا نمیومد.. حالا باز نمیدونم، به هرحال مشکلاتی داشتش ولی خب غیرقابل نصب نیست یا مثلا گفته شده که تصویر بالا نیاد نه فک نکنم مشکلی باشه همین void یه مدت پیش نصب کردم درست بودش void هم که میدونید خیلی پکیج هاش جدیده قدیمی هم نیست.. ولی اگه کامپیوتر داری که کار خیلی خیلی راحت تره و فقط کافیه نصب بشه و نیازی به bumblebee و مشکلاتش نیست..(: و اینکه منم یه فامیل داشتم nvidia داره ولی از تو مخازن دبیان nvidia نصب کرد کار نکرد! و فک کنم رفتیم در  آخر یه نسخه 390 ولی مقداری قدیمی تر گرفتیم از سایت خود انویدیا نصب کردیم و درست شد! نمیدونم ولی این چیزی که اتفاق افتاد احتمالش میدم نسخه های جدید 390 شاید از بعضی گرافیک های قدیمی پشتیبانی نکنن، البته همونطور که گفتن بنظر منم بهتره از مخازن نصب کنید

آفلاین BiG

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #10 : 03 دی 1400، 02:17 ق‌ظ »
بهترین راه عوض کردن کارت گرافیکه. این کارت گرافیکی که من دارم فقط مشکلش درایور نیست.
چند سال پیش موقع بوت ویندوز توی لوگو بوت گیر میکرد باید انقدر ریبوت می کردی تا یک دفعه درست بالا بیاد برای روشن کردن کامپیوتر باید نیم ساعت وقت می گذاشتی. اون موقع رمم ۲ گیگ بود یک رم ۴ اضافه کردم شد ۶ اوضاع بهتر شد ولی مشکل اصلی از کارت گرافیک بود. رم رو که ۶ کردم اوضاع یکم بهتر شد ولی خیلی سیستم کند شد.
بعد از بوت هارد سیستم بشدت درگیر میشه و کلا با سیستم نمیشه راحت کار کنی بشدت کنده و بعد از هفت هشت دقیقه بعد از بوت تازه سیستم روون میشه.
برای حل این مشکل من ویندوز رو مجددا نصب می کردم تا چند روز روون میشه سیستم بعد دوباره سنگین میشه.
یک موقع هایی هم یک جای صفحه برفکی میشد موس رو میاوردم روش درست میشد.
با مهاجرت به گنو/لینوکس خیلی از مشکلات حل شد مثل درگیر بودن سیستم بعد از بوت، خوشبختانه وقتی لاگین می کنم سیستم آماده به کاره. اگر درایور کارت گرافیک درست حسابی هم پیدا میشد عالی میشد. این درایور آزاد انویدیا هم مشکلاتی داره که دارم باهاش دست و پنجه نرم می کنم. مثلا توی ماشین مجازی سیستم مجازی لگ داره.
با میزکار ها هماهنگ نیست. فعلا روی گنوم سازگار تر از بقیست ولی خیلی دوست داشتم پلاسما با شخصی سازی مک او اس داشته باشم.

در کل تجربه بی عیب و نقصی که داشتم روی ویندوز xp بود که نمی دونم چرا با رابط کاربریش حال می کنم.
خداحافظ لینوکس!

آفلاین mobin1387

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 495
  • به زودی اینجا چیزی نوشته خواهد شد!
« پاسخ #11 : 03 دی 1400، 12:49 ب‌ظ »

ممنون میشم مدل کارت گرافیکتون رو بگید. اگه کارت گرافیکتون جزو یکی از سری های زیر باشه میشه مشکل لگ و تاری صفحه رو حل کرد:
Maxwell نسل اول (GM10x)
Kepler
Fermi
برخی از Tesla ها (G94 تا GT218)
شما فقط مدل کارت گرافیکتون رو بگید من بررسی می‌کنم
« آخرین ویرایش: 03 دی 1400، 12:57 ب‌ظ توسط mobin1387 »

آفلاین mobin1387

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #12 : 03 دی 1400، 01:26 ب‌ظ »
بهترین راه عوض کردن کارت گرافیکه. این کارت گرافیکی که من دارم فقط مشکلش درایور نیست.
چند سال پیش موقع بوت ویندوز توی لوگو بوت گیر میکرد باید انقدر ریبوت می کردی تا یک دفعه درست بالا بیاد برای روشن کردن کامپیوتر باید نیم ساعت وقت می گذاشتی. اون موقع رمم ۲ گیگ بود یک رم ۴ اضافه کردم شد ۶ اوضاع بهتر شد ولی مشکل اصلی از کارت گرافیک بود. رم رو که ۶ کردم اوضاع یکم بهتر شد ولی خیلی سیستم کند شد.
بعد از بوت هارد سیستم بشدت درگیر میشه و کلا با سیستم نمیشه راحت کار کنی بشدت کنده و بعد از هفت هشت دقیقه بعد از بوت تازه سیستم روون میشه.
برای حل این مشکل من ویندوز رو مجددا نصب می کردم تا چند روز روون میشه سیستم بعد دوباره سنگین میشه.
یک موقع هایی هم یک جای صفحه برفکی میشد موس رو میاوردم روش درست میشد.
با مهاجرت به گنو/لینوکس خیلی از مشکلات حل شد مثل درگیر بودن سیستم بعد از بوت، خوشبختانه وقتی لاگین می کنم سیستم آماده به کاره. اگر درایور کارت گرافیک درست حسابی هم پیدا میشد عالی میشد. این درایور آزاد انویدیا هم مشکلاتی داره که دارم باهاش دست و پنجه نرم می کنم. مثلا توی ماشین مجازی سیستم مجازی لگ داره.
با میزکار ها هماهنگ نیست. فعلا روی گنوم سازگار تر از بقیست ولی خیلی دوست داشتم پلاسما با شخصی سازی مک او اس داشته باشم.

در کل تجربه بی عیب و نقصی که داشتم روی ویندوز xp بود که نمی دونم چرا با رابط کاربریش حال می کنم.
ببینید با مدل کارت گرافیک شما بهترین درایور برای شما همون nouveau هستش. برای حل این داستان لگم، خروجی دستور زیر رو هنگامی که درایور nouveau بارگذاری شده بفرستید:
sudo cat /sys/kernel/debug/dri/0/pstate

آفلاین BiG

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #13 : 03 دی 1400، 01:56 ب‌ظ »
واقعا قابل حله؟ خروجی دستور:

[ms@MTArchLinux ~]$ sudo cat /sys/kernel/debug/dri/0/pstate
[sudo] password for ms:
07: core 405 MHz shader 810 MHz memory 324 MHz
0f: core 589 MHz shader 1402 MHz memory 500 MHz
AC: core 405 MHz shader 810 MHz memory 405 MHz

خداحافظ لینوکس!

آفلاین mobin1387

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #14 : 03 دی 1400، 02:23 ب‌ظ »
واقعا قابل حله؟ خروجی دستور:

[ms@MTArchLinux ~]$ sudo cat /sys/kernel/debug/dri/0/pstate
[sudo] password for ms:
07: core 405 MHz shader 810 MHz memory 324 MHz
0f: core 589 MHz shader 1402 MHz memory 500 MHz
AC: core 405 MHz shader 810 MHz memory 405 MHz
از خروجی باید امیدوار بود که مشکل لگ حل بشه، دستور زیر رو وارد کنید و دوباره خروجی همون دستور قبلی رو بزارید. در ضمن حواستون به دما باشه چون قابلیت تنظیم فرکانس nouveau هنوز به صورت آزمایشی هستش.
sudo bash -c 'echo 0f > /sys/kernel/debug/dri/0/pstate'