انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: با هوش مصنوعی، ریاضی ۱ رو پاس کن  (دفعات بازدید: 1499 بار)

0 کاربر و 5 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین محمدرضا حقیری

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 533
    • ذهن زیبا
با هوش مصنوعی، ریاضی ۱ رو پاس کن
« : 07 دی 1400، 03:29 ب‌ظ »
دقیقا دو هفته پیش، در نسخه انگلیسی وبلاگ در مورد YOLOv5 نوشتم (لینک) و توضیح دادم که چرا این مدل هوش مصنوعی برای تشخیص اشیاء رو دوست دارم (و حتی چرا شما باید دوستش داشته باشید) و خب طبیعتا دوست داشتم یک پروژه خیلی خیلی ساده و در عین حال باحال هم با این مدل انجام بدم.

ایده‌های زیادی در سر داشتم. برای مثال ایده بازی Red Light – Green Light که در سریال اسکوییدگیم همه دیدیم. اما این ایده علیرغم خوب بودنش، آنچنان کاربردی نبود. پس تصمیم من برآن شد که یک نرم‌افزار دیگر توسعه بدم. نرم‌افزاری که هم چالش داشته باشه، هم در نهایت یک کاربرد درست ازش بشه درآورد.

نمی‌دونم شما یادتونه یا نه، اما نرم‌افزار سیمبولب، دروانی خیلی خاص و معروف شد. به همین خاطر، تصمیم من هم این شد که سیمبولب رو دوباره بسازم و بعد از این که نتایج مورد نظرم رو گرفتم در موردش وبلاگ بنویسم. پس این شما و این ماجرایی که من داشتم تا این نرم‌افزار رو بسازم.

این مطلب و روش کاری که برای پیاده‌سازیش طی کردم رو به صورت کامل می‌تونید در وبلاگ شخصی من بخونید و یا کدهاش رو از گیتهاب من دریافت کنید :)

آفلاین behzad121

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 510
  • آرچ + گنوم
پاسخ : با هوش مصنوعی، ریاضی ۱ رو پاس کن
« پاسخ #1 : 07 دی 1400، 06:41 ب‌ظ »
جالب بود. صفحه گیت هاب و فایلهاش و pip رو کامل کنید تا بتونیم برنامه رو کلون اجرا کنیم.
دیگه زیاد اینجا نیستم و بیشتر تو گروه‌های گنو/لینوکسی تلگرام کمک می‌کنم، دور از هیچ اذیت و حواشی. تلگرام: behdev@

آفلاین محمدرضا حقیری

• High Sr. Member
  • *
    • ذهن زیبا
« پاسخ #2 : 07 دی 1400، 08:26 ب‌ظ »
جالب بود. صفحه گیت هاب و فایلهاش و pip رو کامل کنید تا بتونیم برنامه رو کلون اجرا کنیم.

فایل وزن‌ها باید آپلود بشه که خب اون به زودی آپلود میشه. برای pip هم متاسفانه چون در virtualenv نبود امکان این که یک requirements.txt قرار بدم نیست، اما بزودی راهنمای کامل اجراش توسط خودتون رو قرار میدم.

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
« پاسخ #3 : 09 دی 1400، 03:28 ب‌ظ »
ممنون که بساط تقلب رو جور کردید.  ;D
با microsoft math و همون symbolab که معرفی کردید، هم میشه اینکار رو کرد.
ولی قسمت اصلی ماجرا، یعنی اینکه چجوری از روی مسئله، معادله رو بسازیم، فعلا توسط برنامه‌ای قابل حل نیست. :(
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5100
  • اممم . اره دیگه! mehr32
« پاسخ #4 : 09 دی 1400، 08:59 ب‌ظ »
درست نفمیدم کارش چیه ولی اون توان دو رو تشخیص نداده ‍؟
خیلی جالبه
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین محمدرضا حقیری

• High Sr. Member
  • *
    • ذهن زیبا
« پاسخ #5 : 09 دی 1400، 09:07 ب‌ظ »
ممنون که بساط تقلب رو جور کردید.  ;D
با microsoft math و همون symbolab که معرفی کردید، هم میشه اینکار رو کرد.
ولی قسمت اصلی ماجرا، یعنی اینکه چجوری از روی مسئله، معادله رو بسازیم، فعلا توسط برنامه‌ای قابل حل نیست. :(

ساخت معادله، منظورتون چیه؟ بهتر توضیح بدید شاید بشه تحقیقی روش کرد.

درست نفمیدم کارش چیه ولی اون توان دو رو تشخیص نداده ‍؟
خیلی جالبه

توان دو رو تشخیص نداد. چرا که تعداد x در ورودی‌ها زیاد بود و خب x برای مدل ارجح شده. در کل ایراد زیاد داره.

آفلاین Dragon-

• *
« پاسخ #6 : 14 دی 1400، 12:22 ق‌ظ »
مثلا این سوال رو ببینید
نقاط بیشینه و کمینه تابع زیر را بیابید.
y = x^3 + 4x^2 + 5x + 2در این حالت کسی که می‌خواهد حل کنه، باید بدونه مشتق توی نقاط بیشینه و کمینه صفره. بعد از تابع مشتق بگیره، اون رو برابر صفر قرار بده، و بعد نقاط رو پیدا کنه.
قسمت مشتق گرفتن، برابر قرار دادن با صفر و پیدا کردن ریشه‌ها، توسط برنامه‌ها قابل حل هست، ولی اول باید دونست که مشتق توی اون نقاط صفره تا بعد اینکار‌ها رو انجام داد.

این یه مثال ساده بود و اگه کسی موضوع رو بدونه (صفر بودن مشتق در نقاط بیشینه و کمینه)، راحت می‌تونه معادله رو بسازه و حل کنه. ولی تو بعضی سوال‌ها، همین ساختن معادله کلی کار داره. برنامه/پروژه‌ای نمیشناسم که بتونه اینکار رو انجام بده.

آفلاین alend

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1317
« پاسخ #7 : 14 دی 1400، 03:29 ق‌ظ »
منظورتون این است  ;D:

https://www.wolframalpha.com/input/?i=y+%3D+x%5E3+%2B+4x%5E2+%2B+5x+%2B+2+calculate+min+and+max+values

لزوماً ابزار تقلب نیست اتفاقاً می تواند به یادگیری کمک کند. مثلاً شما خودتون معادله را حل می کنید و می خواهید بررسی کنید آیا درست حل کردید یا خیر.

« آخرین ویرایش: 14 دی 1400، 03:38 ق‌ظ توسط alend »

آفلاین محمدرضا حقیری

• High Sr. Member
  • *
    • ذهن زیبا
« پاسخ #8 : 14 دی 1400، 01:44 ب‌ظ »
مثلا این سوال رو ببینید
نقاط بیشینه و کمینه تابع زیر را بیابید.
y = x^3 + 4x^2 + 5x + 2در این حالت کسی که می‌خواهد حل کنه، باید بدونه مشتق توی نقاط بیشینه و کمینه صفره. بعد از تابع مشتق بگیره، اون رو برابر صفر قرار بده، و بعد نقاط رو پیدا کنه.
قسمت مشتق گرفتن، برابر قرار دادن با صفر و پیدا کردن ریشه‌ها، توسط برنامه‌ها قابل حل هست، ولی اول باید دونست که مشتق توی اون نقاط صفره تا بعد اینکار‌ها رو انجام داد.

این یه مثال ساده بود و اگه کسی موضوع رو بدونه (صفر بودن مشتق در نقاط بیشینه و کمینه)، راحت می‌تونه معادله رو بسازه و حل کنه. ولی تو بعضی سوال‌ها، همین ساختن معادله کلی کار داره. برنامه/پروژه‌ای نمیشناسم که بتونه اینکار رو انجام بده.

خب چرا با این ابزاری که دوستمون گفت حل نمی‌کنی؟  ;D

منظورتون این است  ;D:

https://www.wolframalpha.com/input/?i=y+%3D+x%5E3+%2B+4x%5E2+%2B+5x+%2B+2+calculate+min+and+max+values

لزوماً ابزار تقلب نیست اتفاقاً می تواند به یادگیری کمک کند. مثلاً شما خودتون معادله را حل می کنید و می خواهید بررسی کنید آیا درست حل کردید یا خیر.

در مورد بخش آخر: موافقم. اتفاقا در حل مسائلی که به درستیشون شک داریم بیشتر به کمکمون میاد. مثال ساده‌ش رو بگم، چند وقت پیش داشتم مداری طراحی می‌کردم و مثال جریان ورودیش ۲ میلی‌آمپر باید می‌بود و نیاز داشتم یک محدودکننده جریان بسازم.
چیزی که خودم حساب کتاب کردم، حدود ۱.۹۹ میلی‌آمپر بهم خروجی میداد، با یک ماشین حساب آنلاین چک کردم و دیدم میگه ۲.۱ میلی‌آمپر و با تست مولتی‌متر هم دیدم همون حدود ۲.۱ میشه جریان.
دقیقا کاربرد درستش همینه.

آفلاین Dragon-

• *
« پاسخ #9 : 20 دی 1400، 03:34 ب‌ظ »
wolframalpha رو بررسی کردم. چیز با حالیه. فکر نمی‌کردم بتونه مسائل رو متوجه بشه ولی تا حدودی می‌تونه این کار رو انجام بده.

آفلاین mamadism

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 712
    • راه های ارتباطی
« پاسخ #10 : 20 دی 1400، 09:30 ب‌ظ »
سلام
خیلی حرکت جالبیه !

آفلاین محمدرضا حقیری

• High Sr. Member
  • *
    • ذهن زیبا
« پاسخ #11 : 23 دی 1400، 12:51 ب‌ظ »
wolframalpha رو بررسی کردم. چیز با حالیه. فکر نمی‌کردم بتونه مسائل رو متوجه بشه ولی تا حدودی می‌تونه این کار رو انجام بده.
خیلی چیز باحالیه، ضمن این که مسائل خیلی خیلی پیچیده‌تر از چیزی که فکر کنی هم حل کرده 😁

سلام
خیلی حرکت جالبیه !

علیک سلام :)
یک حرکت جدیدتر هم هست که به زودی راجع بهش قراره مقاله بنویسم 😁

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #12 : 23 دی 1400، 06:18 ب‌ظ »
یک سوال شما برای هوش مصبوعی از چه زبانی استفاده می کنید ؟
این برنامه چطور اجرا میشه ؟ میشه روی موبایل اجراش کرد و مستقیم به دوربین دسترسی داشته باشه ؟
(البته میدونم شدنیه منظورم الان است  :D)
یک ایده دارم  ;D
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین محمدرضا حقیری

• High Sr. Member
  • *
    • ذهن زیبا
« پاسخ #13 : 24 دی 1400، 01:44 ق‌ظ »
نقل‌قول
یک سوال شما برای هوش مصبوعی از چه زبانی استفاده می کنید ؟

در حال حاضر از پایتون.

نقل‌قول
این برنامه چطور اجرا میشه ؟ میشه روی موبایل اجراش کرد و مستقیم به دوربین دسترسی داشته باشه ؟

از اونجایی که این برنامه با pytorch نوشته شده و pytorch هم می‌تونه روی جاوا و سی++ هم اجرا شه و خب چون می‌دونیم که زبان برنامه‌نویسی اندروید هم جاواست (و کاتلین و سایر ابزارها مثل فلاتر و ری‌اکت نیتیو هم می‌تونن به جاوا متصل شن) امکان‌پذیره. اما کارایی خوبی نمیده چون حافظه گرافیکی گوشی‌ها محدوده و ایضا پردازشگرشون.
ایده اصلی و درست و حسابی میشه که یک سرور خوب باشه، دیتا از گوشی بره روی اون سرور و نتیجه برگرده، که البته این هم مشکلات و معضلات خودش رو خواهد داشت.

نقل‌قول
یک ایده دارم  ;D

می‌تونم حدس بزنم چیه، اما خوشحال میشم باهام به اشتراکش بذاری  ;D

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #14 : 24 دی 1400، 10:26 ق‌ظ »
نقل‌قول
می‌تونم حدس بزنم چیه، اما خوشحال میشم باهام به اشتراکش بذاری  ;D
ای کلک  ;D
نه اون نیست
توی فکرم این بود که یک ربات باشه
و همچین برنامه ای به عنوان یک برنامه توی موبایل اجرا بشه و از دوربین میکروفون و هر سنسوری استفاده کنه بعد از میکرو یو اس بی وصل بشه به یک میکرو کنترلر (مثلا اردوینو) کار هایی که لازمه که سخ افزتاری انجام بشه مثلا برداشتن چیزی اول به میکرو کنترلر دستور برسه بعد اون میکرو کنترلر بر اساس دستوری که بهش رسیده قطعات رو کنترل کنه

همچین ایده ای  ;D شاید یکم زیادی بزرگ هم باشه
اگه بخوایم بزرگ تر باشه
میشه مثلا پایگاه زبان های موزیلا هم بهش متصل بشه با یک موتور گفتار به متن تا اینجوری صدا ها رو هم بتونه تشخیص بده

گفتنش خیلی اسون تره تا عمل  :D