انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: ویم، خوبه یا بد؟  (دفعات بازدید: 4125 بار)

0 کاربر و 4 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین esmaeelE

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 1253

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19687
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
پاسخ : آیا ویم؟
« پاسخ #16 : 12 دی 1400، 01:16 ب‌ظ »
محیط خشک و بی کیفیت خیلی مزخرفه.
معیار کیفیتت چیه؟

آدم ویرایشگر می خواد که یک محیط جذاب داشته باشه
من به عنوان یک آدم، ویرایشگر رو می‌خوام که کارم سریع‌تر و راحت‌تر انجام بشه. برای محیط جذاب می‌رم تو پارک می‌شینم.

+ آماده هر استفاده ای باشه نه این که یک روز کامل وقت بزاری ببینی چطور می تونی یک متن ساده ویرایش کنی و چجوری شکل اون چیزیش کنی که نیازت رو برطرف می کنه که برطرف نمی کنه.
یک روز وقت بذاری و تا آخر عمرت راحت باشی بهتره یا یک روز وقت نذاری و همیشه مجبور باشی با انتخاب‌های دیگران کار کنی؟

بالاخره vscode هم خودش جزء محبوب ترین هاست.
محبوب بین کی؟ برا یکارهای آماتوری شاید. ولی من هیچ برنامه‌نویس خبره‌ای رو ندیدم که در پروژه‌های بزرگ جهانی کد بزنه و با ویم یا ای‌مکس کدنزنه.

فکر اینکه با موس نخوای کار کنی آدمو دیوونه می کنه.
فکر این که بخوام با موشی کد بزنم، من رو دیوونه می‌کنه.

موس بی دلیل اختراع نشده انتخاب متن با موس بهتره یا کیبورد؟
معلومه که با صفحه‌کلید. تو اون فاصله‌ای که دستت رو از صفحه‌کلید برداری، ببری رو موشی، کارت رو بکنی، بعد دوباره برگردی رو صفحه‌کلید، ده بار اون کار رو با صفحه‌کلید کردی!

افزونه های وی اس کد با پلاگین های ویم قابل مقایسه نیستند.
بله. واقعاً قابل مقایسه نیستن. نه از لحاظ تعداد، نه از لحاظ کارایی!

شما می تونید روی یک نقطه کلیک کنید و ویم اونجا رو انتخاب کنه؟
بله. شما نمی‌تونید؟

خیلی از اکستنشن های کاربردی وی اس کد رو من مشابه اون پلاگین واسه ویم ندیدم. مثلا افزونه liveserver تو ویم مشابهش رو داریم؟
چیزی مثل emmet رو ویم داره؟
auto close tag رو ویم داره؟
یا auto formatter؟ اصلا کلا فرمت می تونه بکنه؟
بله. همه رو داره!

فارسی هم ویم حتی درست نشون نمیده! مشکل از فونت ترمینال نیست چون من فارسی رو فقط توی ویم مشکل دارم.
یک متن می خوای کپی پیست کنی یک دفعه می بینی بهم ریخته نمایش میده.
برگام! چی بهت دادن، گفتن ویمه؟
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین alend

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1317
« پاسخ #17 : 12 دی 1400، 01:25 ب‌ظ »
ویرایشگر مانند لباس است هر فردی به یک نوع ویرایشگر علاقه دارد من خودم برای کد نویسی از این ویرایشگرها به ترتیب استفاده کردم:

- محیط gwbasic  ;D
- Eidt تحت dos بود یادش به خیر
- Qbasic شبیه بالایی بود  ;)
- turbo c
- turbo pascal
- visual studioبرای C#
- UltraEdit
- netbeans
- eclipse *
- clion *

الآن هم فقط از ستاره دار ها استفاده می کنم  \\:D/. برای مدت کوتاهی هم از vi استفاده کردم ولی زیاد خوشم نیامد هرچند ۲ تا قابلیت فوق العاده داشت: یکی اینکه سریع بود و یکی دیگه اینکه فایلهای خیلی حجیم را هم می تونست باز کند.

« آخرین ویرایش: 12 دی 1400، 01:46 ب‌ظ توسط alend »

آفلاین alend

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1317
« پاسخ #18 : 12 دی 1400، 01:44 ب‌ظ »
محیط خشک و بی کیفیت خیلی مزخرفه.
معیار کیفیتت چیه؟

آدم ویرایشگر می خواد که یک محیط جذاب داشته باشه
من به عنوان یک آدم، ویرایشگر رو می‌خوام که کارم سریع‌تر و راحت‌تر انجام بشه. برای محیط جذاب می‌رم تو پارک می‌شینم.

+ آماده هر استفاده ای باشه نه این که یک روز کامل وقت بزاری ببینی چطور می تونی یک متن ساده ویرایش کنی و چجوری شکل اون چیزیش کنی که نیازت رو برطرف می کنه که برطرف نمی کنه.
یک روز وقت بذاری و تا آخر عمرت راحت باشی بهتره یا یک روز وقت نذاری و همیشه مجبور باشی با انتخاب‌های دیگران کار کنی؟

بالاخره vscode هم خودش جزء محبوب ترین هاست.
محبوب بین کی؟ برا یکارهای آماتوری شاید. ولی من هیچ برنامه‌نویس خبره‌ای رو ندیدم که در پروژه‌های بزرگ جهانی کد بزنه و با ویم یا ای‌مکس کدنزنه.

فکر اینکه با موس نخوای کار کنی آدمو دیوونه می کنه.
فکر این که بخوام با موشی کد بزنم، من رو دیوونه می‌کنه.

موس بی دلیل اختراع نشده انتخاب متن با موس بهتره یا کیبورد؟
معلومه که با صفحه‌کلید. تو اون فاصله‌ای که دستت رو از صفحه‌کلید برداری، ببری رو موشی، کارت رو بکنی، بعد دوباره برگردی رو صفحه‌کلید، ده بار اون کار رو با صفحه‌کلید کردی!

افزونه های وی اس کد با پلاگین های ویم قابل مقایسه نیستند.
بله. واقعاً قابل مقایسه نیستن. نه از لحاظ تعداد، نه از لحاظ کارایی!

بله. شما نمی‌تونید؟

خیلی از اکستنشن های کاربردی وی اس کد رو من مشابه اون پلاگین واسه ویم ندیدم. مثلا افزونه liveserver تو ویم مشابهش رو داریم؟
بله. همه رو داره!

فارسی هم ویم حتی درست نشون نمیده! مشکل از فونت ترمینال نیست چون من فارسی رو فقط توی ویم مشکل دارم.
برگام! چی بهت دادن، گفتن ویمه؟

https://www.creativebloq.com/advice/best-code-editors

آفلاین َUxmlai-ad

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 486
  • متنفر از گنو و FSF
« پاسخ #19 : 12 دی 1400، 02:19 ب‌ظ »
شما مجبور نیستی که از ویم استفاده کنی ادیتور توی گنو/لینوکس زیاد هست
متنفر از گنو و FSF

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
« پاسخ #20 : 12 دی 1400، 04:31 ب‌ظ »
اگر تونستید به ما هم بگید.
بله
:set mouse=a
نقل‌قول

Liveserver یک افزونست که باعث میشه با هر تغییر توی کد مرورگر رفرش بشه که نیازی نباشه هر دفعه رفرش کنیم.
بله اینجا رو ببینید.
نقل‌قول
بله اینجا رو ببینید.

نقل‌قول
با پلاگین می‌تونید اینها رو داشته باشید. برای مدیریت پلاگین‌ها، می‌تونید از vim-plug یا vundle یا مدیر‌پلاگین‌های دیگه استفاده کنید.
شاید برای شما بهتر باشه که از چیزی مثل coc.nvim یا spacevim یا neoclide استفاده کنید تا یه چیز آماده داشته باشید و بعضی چیز‌های اون رو مطابق نیاز خودتون، تعییر بدید. تا اینکه بخواهید ویم خام رو به چیزی که می‌خواهید، برسونید.
نقل‌قول
احتمالا پشتیبانی فارسی رو فعال نکردید. یا شاید چیز‌های مورد نیاز نصب نبودن. ویم از فارسی پشتیبانی می‌کنه.

نقل‌قول
ویم بدرد موقعی می خوره که شل گرافیکی نداری مجبوری یه ویرایشگر برای ادیت داشته باشی که بنظرم نانو حتی خیلی بهتره!
مخالفم. خودم تقریبا هر فایل متنی رو توی ترمینال و با ویم ویرایش می‌کنم. خیلی وقته اصلا ویرایشگر‌های گرافیکی رو باز نکردم. داخل پوسته گرافیکی اینکار‌ها رو انجام میدم.
کار با nano ساده‌تر از ویم هست ولی قابلیت‌های ویم رو نداره.

به هر حال اجباری نیست از ویم استفاده کنید، می‌تونید روی همون vscodium بمونید. دلیل اینکه ویم رو زیاد پیشنهاد میدن، قابلیت‌های اون هست.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین BiG

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1609
  • Windows 7 - Windows xp - Windows 11
« پاسخ #21 : 12 دی 1400، 05:29 ب‌ظ »
بله می دونم ویم قابلیت داره ولی کار باهاش اصلا راحت نیست.
من با vscode حال می کنم و احساس راحتی کامل رو هنگام کار باهاش دارم. این که چه ادیتوری انتخاب کنی کاملا سلیقه ایه.
خداحافظ لینوکس!

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1923
« پاسخ #22 : 12 دی 1400، 05:48 ب‌ظ »
‌بله کاملا سلیقه ای هست و اینم در نظر بگیریم اکثر مایی که تازه به گنو لینوکس اومدیم فکر میکردیم هیچوقت گنو لینوکس باهاش کاملا راحت کار هامون نمیتونیم انجام بدیم و ویندوز نیازه ولی با شکستن عادت هایی که نمیتونسیم ترکش کنیم فهمیدیم در گنو لینوکس خیلی راحت ترم میشه بود

آفلاین BiG

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #23 : 12 دی 1400، 05:52 ب‌ظ »
من اصلا به ویندوز عادت نداشتم که با ترک اون کار با لینوکس برام سخت بشه
خداحافظ لینوکس!

آفلاین EnriqueTTE

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 607
« پاسخ #24 : 12 دی 1400، 05:56 ب‌ظ »
ویم خیلی خیلی خوبه.
برای کارهای ساده که نهایت دوتا فایل رو بخوام باز کنم از ویم استفاده میکنم. برای پروژه های بزرگ مثل Django هم اگر یه روشی پیدا کنم که راحت بتونم بین فایل های مختلف جابجا بشم هم از ویم استفاده میکنم. میشه از tmux استفاده کرد اما بنظرم tmux یجوریه زیاد حال نمیکنم باهاش(نیاز به راهنمایی دوستان).
من پای چرم رو خیلی دوست دارم اما اگر یک ساعت بشینی و ویم رو تنظیم کنی از صدتا پای چرم بیشتر می‌ارزه، هم سبکه هم قابلیت هاش زیاده.
برای autocomplete از kite استفاده میکنم که اصلا سنگین نیست، برعکس youcompleteme.
اگر میشد کاری کرد که وقتی زبان کیبورد فارسیه و کلید های میانبر مثل < ه > رو میزنم خودش بفهمه منظورم i هست و بره به حالت insert خیلی خوب بود.
I am Enriquette

آفلاین BiG

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #25 : 12 دی 1400، 06:01 ب‌ظ »
من فایل های عادی رو با kate یا gedit باز می کنم. گاهی اوقات هم اگر لازم بود nano.

برای برنامه نویسی هم vscode.
کلا ویم چیزی نیست که من می خوام.
خداحافظ لینوکس!

آفلاین EnriqueTTE

• High Sr. Member
  • *
« پاسخ #26 : 12 دی 1400، 06:03 ب‌ظ »
من فایل های عادی رو با kate یا gedit باز می کنم. گاهی اوقات هم اگر لازم بود nano.

برای برنامه نویسی هم vscode.
کلا ویم چیزی نیست که من می خوام.
کسی شمارو مجبور نکرده از ویم استفاده کنی اما اینکه بیای و بهش حمله کنی اصلا کار خوبی نیست :)
I am Enriquette

آفلاین BiG

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #27 : 12 دی 1400، 06:05 ب‌ظ »
به کسی حمله نکردم! نظرمو گفتم. دوستان بحث رو ادامه دادند و تاپیک جداگانه براش باز شد.
خداحافظ لینوکس!

آفلاین behzad121

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 510
  • آرچ + گنوم
« پاسخ #28 : 12 دی 1400، 06:11 ب‌ظ »
نظر نده.
دیگه زیاد اینجا نیستم و بیشتر تو گروه‌های گنو/لینوکسی تلگرام کمک می‌کنم، دور از هیچ اذیت و حواشی. تلگرام: behdev@

آفلاین EnriqueTTE

• High Sr. Member
  • *
« پاسخ #29 : 12 دی 1400، 06:15 ب‌ظ »
اینکه بی کیفیت و مزخرفه، آدمو دیوونه میکنه و ازش متنفری حمله نیست؟؟
vscode هم آنچنان که میگید خوب نیست. خودمو کشتم تا بتونم دو خط پایتون بزنم و مثل آدم بهم پیشنهاد بده و چیزای الکی نشونم نده مگه شد؟!! یه ساعت ویم رو تنظیم کردم و الان حالشو میبرم
I am Enriquette