انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: کپی رایت (حل شد)  (دفعات بازدید: 7351 بار)

0 کاربر و 15 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3095
  • :(){ :|:& };:
پاسخ : کپی رایت (حل شد)
« پاسخ #30 : 16 دی 1400، 05:29 ب‌ظ »
کم کم داره منطقی به نظر میاد حرفاتون از دیدگاه من ! با این تفکر همونجور که کتاب الان نسخه الکترونیکیش هست ، یه روزی اگه بشه صندلی رو هم دانلود کرد ، رایگانش رو پیدا کردیم دانلود میکنیم پس !
من دانلود کردم! :)
:/
« آخرین ویرایش: 16 دی 1400، 05:35 ب‌ظ توسط علیرضا سراجی »
آرچ و گنوم!

آفلاین دکتر کاظمی

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 252
  • Manjaro+Cinnamon
« پاسخ #31 : 16 دی 1400، 08:38 ب‌ظ »
اگر نرم افزار یا آموزشی ساخته اید رایگان در اختیار بقیه بگذارید تا استفاده کنند که فقط حرف نباشد و به صورت عملی اجرا شود
(منظورم کسانی هستند که می گویند چیزی از آن کم نمی شود محصول خودشان را رایگان بدهند)
« آخرین ویرایش: 16 دی 1400، 08:46 ب‌ظ توسط kazemie »

آفلاین BiG

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1609
  • Windows 7 - Windows xp - Windows 11
« پاسخ #32 : 16 دی 1400، 08:43 ب‌ظ »
نمی دونم این چه حقیه به خودتون میدید طرف اگر خواست رایگان میزاره نخواست نمی زاره همه چیز که نباید رایگان باشه.
من خودم بخوام دوره ببینم میرم می خرم با اینکه توی فضای مجازی دیده بودم که همون دوره رو رایگان منتشر کردند. وقتی این اجازه رو به خودم میدم که اون دوره رایگان باشه.
خداحافظ لینوکس!

آفلاین mamadism

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 712
    • راه های ارتباطی
« پاسخ #33 : 17 دی 1400، 05:49 ب‌ظ »
ربطی به ؟ نداره

خوب اصلا هدف اون خواننده فروش اهنگش نیست که کل درامدش از کنسرت و... است
اون /به/ اشتباهی افتاده !
منظور ما کلی هست که طرف میتونه بابت نشرشون پول بگیره یا نه !
اون حالت که گفتید موضوع ما نیست ! وگرنه که حرفتون درسته !

نقل‌قول
چارهٔ دیگه‌ای هم داشته؟ اونی که کلیه‌اش رو می‌فروشه هم با رضایت خودش می‌فروشه، پولش رو هم می‌گیره! اونی که تو معدن ذغال‌سنگ کار می‌کنه هم با رضایت خودش اون‌جا کار می‌کنه و پولش رو می‌گیره… اوج ول‌آنگاری و بی‌مسئولیتی اجتماعیه اگه بگیم به ما ربطی نداره!
همون‌طور که گفتم شما الآن به عنتوان یک فرد،‌نمی‌تونی کتاب خودت رو منتشر کنی. باید پیش از این کار، تمام حقوقش رو به یه ناشر بفروشی (این که حق رو اصلاً‌می‌شه فروخت یا نه به کنار!!!) تا محتوات بتونن نشر پیدا کنن.
از کجا بدونم چاره دیگ ای نداشته ؟؟
دارید مسيله بی پولی رو به حق فروش امتیاز ربط میدید ! درسته که بعضا در مواقعی مرتبط هستن اما لزوما این و اون با هم نیستن !
فروش امتیاز یه حقه ! طرف میتونه بفروشه میتونه نفروشه ! نمیدونم چرا اصرار دارید چاقو گذاشتن زیر گلوی طرف !
درمورد کتاب و نشرش تحقیقی نکردم و اطلاعی ندارم اما اگر چیزی که میگید درست باشه اونوقت در این رابطه حق با شماست و این قانون باید اصلاح بشه و اجبارش برداشته بشه و بحث دیگ ای نداره

نقل‌قول
تحت فشار گذاشتن افراد ناگزیر به انجام کاری، دقیقاً زورگوییه و درآوردن حق اون فرد از چنگش، مصداق صریح اخّاذی
کسی چاقو زیر گلوتون نذاشته ! نمیخواید نفروشید !

نقل‌قول
گه استفادهٔ شما، داره چیزی از ارائه‌کننده کم می‌کنه، باید پولش رو بدید، وگرنه الزام اخلاقی‌ای وجود نداره.
در کنسرت، شما برای شنیدن آهنگ پول نمی‌دید، چون اون آهنگ رو می‌تونید به رایگان از جای دیگه بگیرید و گوش کنید. پول حمایت از آهنگساز مورد علاقه‌تون رو می‌دید، به اضافهٔ امکاناتی که برای شخص شما برپا شده، اعم از مکان، تجهیزات موسیقی و… که اگه شما نمی‌خواستید گوش کنید، اصلاً هزینه نمی‌شد.
گفت که اهنگ مثل خدمات هست و پول خدمتی که ارائه شده میدیم نه محصولی که بخوایم از کم شدن چیزی بحث کنیم !!
نقل‌قول
در مورد کلاس آموزشی هم من خودم دورهٔ آموزشی برگزار می‌کنم. از شرکت‌کننده‌ها هم پول اون زمانی که برای شخصشون اختصاص می‌دم رو می‌گیرم. ولی حالا یکی بیاد از من فیلم بگیره و منتشر کنه،‌یا محتوای دوره که خودم تدوینش کردم رو منتشر کنه، خیلی هم خوشحال می‌شم
این نظر شخصی شماست که دارید تحمیلش میکنید ! یکی دیگ میگ من درس دادم فلانی زحمت منو با نشر رایگان فیلمی که ازم گرفته تباه کرده چون من بهش نگفتم حق داره که ازم فیلم بگیره و نشر بده !
اون ادمی هم که درس میده حق انتخاب داره !

نقل‌قول
مگه به خاطر ما زحمت کشیده؟ علم و دانش همیشه به صورت رایگان و آزاد توزیع می‌شده و باید همین‌طور بمونه. کسی که بخواد آزادی رو از دانش بگیره، جرثومهٔ فساده. همون‌طور که گفتم،‌می‌تونه هزینهٔ زمانی که برای اون شخص گذاشته رو بگیره، در صورتی که قبلش،‌باهاش توافق کرده باشه
کسی هم نگفته بخاطر شما زحمت کشیده ! اتفاقا برای خودش زحمت کشیده ولی این موضوع بحث نیست !
حواستون هم به حرفام نیست انگاری !
گفتم بابت آموزشش پول میخواد نه فروش علم ! اگر منظورتون از رایگان بودن علم همگانی بودنش هست اره !
اما طرف هم حق داره پول وقتی که میزاره رو بگیره و حق داره که بگه از من فیلم نگیرید ! نمیخوام تصویرم یا صدام ضبط شه ! صدای خودشه !
خب من میرم یاد میگیرم بعد رایگان به بقیه یاد میدم ! این میشه نشر رایگان علم ! بقول خودتون طرف میتونه پول وقتشو بگیره پس خودتون بطور غیر مستقیم حرفم رو تایید کردید ! چون اصلا مسئله فروش علم نیست ! مسئله وقت طرفه و شما موضوع رو کلا اشتباه متوجه شدی ! نتیجتا برداشت و دیدگاهتون هم اشتباهه !

نقل‌قول
فلاسفهٔ اخلاق. با استدلال اخلاقی‌ای که چند صفحه‌است دارم سعی می‌کنم بگم، ولی جوری شست‌وشوی مغزی شدید که چیزی به این روشنی رو هم نمی‌بینید
اقا اسمشونو بگو ! منابعتونو بگید !
نباید بدونم استدلالشون چیه یا چطور استدلال کردن ؟! شما که هرچی گفتید رو با دلیل نقد کردم !
شما هم مثل بعضیا هستید که میگن هرکی طرف ما نباشه بده و ما خوبیم !!
دلیل بیارید و منطقی با برهان ثابت کنید و نه با جدل یا خطابه ! کسی که حرفش درست باشه از چالش ها نمیترسه ! و روی بقیه بیخودی برچسب نمیزنه !

نقل‌قول
بله. ولی هر چیز ارزشمندی، کالا نیست. مهر مادری بسیار ارزشمنده،‌ ولی شما نمی‌تونید برید تو بازار مهر مادری بخرید. نه به این خاطر که خیلی گرونه، چون اتّفاقاً کالاسازی، ارزش هرچیزی رو به شدّت پایین می‌آره.
چه ربطی داره ؟!!!!
ما درباره فروش مهر مادر چیزی نگفتیم ! منظور ما از محتوا و تعریفمون از اون مشخصه !
محتوا مثل علم ! که البته گفتیم فروش علم منظور  دستمزد اموزگار بوده نه قیمت خود علم !

نقل‌قول
در بالا گفتم. این یه انتخاب نیست. یه اجباره و به همین علت، هر شکلی از اون محکوم و ضدبشریه! مثل اینه که من بگم هرکسی می‌خواد از گنو/لینوکس استفاده کنه، مجبوره بیاد از من تعریف کنه و بگه چه‌قدر آدم خوبیم. ممکنه چند نفر هم واقعاً نظرشون این باشه که من آدم خوبیم،‌ولی وقتی اون اجبار وجود داره، حرف اون چند نفر هم هیچ ارزشی نداره و برای داشتن جامعهٔ سالم، باید من و قانونم از بین بریم
اجبار ... شما میگی فروش امتیاز اجباره نه حق !
درحالی که شما داری به شخص دیگری زور میگی که باید بابت فیلمی که ساختی پول نگیری ! خیلی جالبه !

نقل‌قول
دلیلی هم نمی‌شه که پولش رو بدیم. شما اگه دوست داری پولش رو بدی، بده. ولی به یه مفت‌خور زورگیر کلّاش نده. شماره کارت خالق اثر رو بگیر و مستقیم به خودش بده
این دلیل رو در دفاع از شما آوردن و دلیلی برای پول ندادن بود ! پس از اول دلیلی برای پول دادن نبوده !
بحث دوست داشتن نیست اصلا ! بحث درست و غلطه ! که داریم با دلیل و منطق بررسی میکنیم که آیا فروش  حق امتیاز درسته یا غلط ! همین !

مشخصا اگر میخوایم بحث کنیم باید درباره اصل موضوع بحث کنیم و حاشیه نریم !
پس درباره علت اشتباه بودن حق امتیاز دلیل هاتون رو یکجا و کامل بگید ! اینجوری بحث از چند موضوعی بودن و متمرکز نبودن خارج میشه و میتونیم دقیق تر حرف بزنیم ! وگرنه که وقت زیادی میگیره و ممکنه نتیجه هم حاصل نشه !
اگر دلیلاتون منطقی باشه مرض که ندارم تعصبی برخورد کنم !

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5100
  • اممم . اره دیگه! mehr32
« پاسخ #34 : 18 دی 1400، 07:37 ب‌ظ »
نقل‌قول
تحت فشار گذاشتن افراد ناگزیر به انجام کاری، دقیقاً زورگوییه و درآوردن حق اون فرد از چنگش، مصداق صریح اخّاذی
درسته که چاقو زیر گلوش نیست ولی راه دیگه ای هم نداره
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین 🇮🇷

• رضا حسین‌زاده
  • High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1001
  • کنجکاو
    • Reza
« پاسخ #35 : 18 دی 1400، 08:01 ب‌ظ »
من الآن نفهمیدم حق و پول ناشر چی شد؟ الآن مارول، تاپ لرن و … موندن رو هوا؟ اینقدر تبلیغ و … شون بیجواب میوند؟ اینقدر خرجشون بیجواب موند؟
پ.ن: آقای بهزادی میشه یه منبع بگید (ترجیحا کتاب) که متقاعدم کنه که نظر شما درسته؟
« آخرین ویرایش: 18 دی 1400، 08:09 ب‌ظ توسط Reza Hosseinzadeh »
جست و جو کنید و چیز های جدید بیابید

آفلاین BiG

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #36 : 18 دی 1400، 08:42 ب‌ظ »
لابد الان می خواهید بگید که مدرس ها چاقو زیر گلوشون بوده و از روی مجبوری اومدن دوره های خودشون رو قرار دادند که امتیاز دوره متعلق به تاپ لرن بشه.

این همه وب سایت هست مدرس که مجبور نبوده دوست داشته بزاره توی تاپ لرن یا هر وب سایت دیگه ای.
خداحافظ لینوکس!

آفلاین mamadism

• Hero Member
  • *
    • راه های ارتباطی
« پاسخ #37 : 18 دی 1400، 08:45 ب‌ظ »
نقل‌قول
درسته که چاقو زیر گلوش نیست ولی راه دیگه ای هم نداره
حتی فرض بر درست بودن این هم دلیل بر اشتباه بودن قدرت فروش حق امتیاز نمیشه !
ضمنا طرف چرا راه دیگ ای نداره ؟ شما یا پول ساخت فیلم داری یا نداری
اگر داری میری میسازی اگر نه هم میری دنبال تهیه کننده (این فقط یک مثاله برای تفهیم)
وقتی پول نداری باید دنبال کسی بری که حامی ات بشه و اون هم درقبال کمک به تو سهمی داره
لابد الان می خواهید بگید که مدرس ها چاقو زیر گلوشون بوده و از روی مجبوری اومدن دوره های خودشون رو قرار دادند که امتیاز دوره متعلق به تاپ لرن بشه.

این همه وب سایت هست مدرس که مجبور نبوده دوست داشته بزاره توی تاپ لرن یا هر وب سایت دیگه ای.
مسئله اینه که ایشون درنظر نمیگیرن که شاید طرف مجبور نبوده باشه
همه مجبور بودن ! فرض ایشون اینه که کلا فرض اشتباهیه و نتیجه اش هم اشتباه درمیاد
اینو من نمیگم !این یک قاعده منطقیه ! فرض اشتباه ---> نتیجه اشتباه !

آفلاین ali7rangoo

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 282
  • I am a gnu/linux user
« پاسخ #38 : 19 دی 1400، 09:52 ق‌ظ »
واقعا نظرات جالبی تو این تاپیک مطرح شده ولی من هم یه سوالاتی دارم.
پس نقض کپی لفت چی؟
مثلا من بیام یه سیستم گنو لینوکس رو بر اساس سورس کد اوبونتو بسازم و بعدش سورسش رو منتشر نکنم و اسمی هم از سازندگان اوبونتو نیارم,آیا این کار هم اخلاقیه؟
دانیال جان ! برنامه های که شما نوشتید با مجوز GPL منتشر میشه درسته؟آیا راضی هستید همین کار رو یکی با برنامه های شما بکنه؟؟
همین کاری که اپل با bsd کرد منتها خود bsd مجوزش رو داده بود برعکس gpl.
خداوند دنیا رو open source قرار داده .
پس باید سورسش رو تغییر بدیم و اون رو به  سوی مثبت ببریم.
vim world

آفلاین behzad121

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 510
  • آرچ + گنوم
« پاسخ #39 : 19 دی 1400، 10:15 ق‌ظ »
پس نقض کپی لفت چی؟
مثلا من بیام یه سیستم گنو لینوکس رو بر اساس سورس کد اوبونتو بسازم و بعدش سورسش رو منتشر نکنم و اسمی هم از سازندگان اوبونتو نیارم,آیا این کار هم اخلاقیه؟
دانیال جان ! برنامه های که شما نوشتید با مجوز GPL منتشر میشه درسته؟آیا راضی هستید همین کار رو یکی با برنامه های شما بکنه؟؟
منم همین سوال رو داشتم که تکلیف چی میشه.
دیگه زیاد اینجا نیستم و بیشتر تو گروه‌های گنو/لینوکسی تلگرام کمک می‌کنم، دور از هیچ اذیت و حواشی. تلگرام: behdev@

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #40 : 19 دی 1400، 12:46 ب‌ظ »
این چاقو هم همه جا نیست مثلا توی نشر کتاب خیلی بد تره
تقریبا تمامی حقوق پایمال شده
ناشری رو میشناسم که برای دادن حق انتشار به نویسنده ۱۳ میلیون میگیره
این پول نمیتونه واسه معروف بودن اون ناشر باشه چون نیست یک ناشر بیخود توی یک استان بیخود تر با کتاب های بیخود تر از همه
طراحی جلد کلا یک تصویر بی کیفیت و یک نوای خاکستری برای اسم کتاب اون پایینه (توی همه کتاب ها )
فونت به درد نخور غلط املایی اشتباه تاییپی
حتی موضوعات هم از هم جدا نشده ۲۰۰ ص کتاب پشت سر هم حتی صفحه بعد هم نرفته  ](*,)

بعد یک ناشر دیگه با ۳ تومن میاد حق نشر رو میده کتاب هم کتاب خوبی در میاد  شما باشید چیکار میکنید ؟ الان چاقو زیر گلوی نویسنده نیست ؟ باز این خوبه میشه با همون ۳ تومن شراکتی باشه و نویسنده درصد بگیره

من دیگه حرفی ندارم
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین BiG

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #41 : 19 دی 1400، 01:00 ب‌ظ »
این پول نمیتونه واسه معروف بودن اون ناشر باشه چون نیست یک ناشر بیخود توی یک استان بیخود تر با کتاب های بیخود تر از همه
طراحی جلد کلا یک تصویر بی کیفیت و یک نوای خاکستری برای اسم کتاب اون پایینه (توی همه کتاب ها )

بعد یک ناشر دیگه با ۳ تومن میاد حق نشر رو میده کتاب هم کتاب خوبی در میاد  شما باشید چیکار میکنید ؟ الان چاقو زیر گلوی نویسنده نیست ؟ باز این خوبه میشه با همون ۳ تومن شراکتی باشه و نویسنده درصد بگیره

من دیگه حرفی ندارم

حرف شما درست ولی چه ربطی داره که این حق رو به خودتون بدید که مفت و مجانی کتاب رو بخونید؟
چه بخواهید چه نخواهید ما امکان فروش امتیاز رو داریم و دنیا همینه و شما هم نمی تونید تغییرش بدید خیلی هم اگر دلتون به حال نویسنده می سوزه می تونید ازش حمایت کنید.
نویسنده که در قبال هیچی امتیاز رو واگذار نمی کنه بجای اینکه کلی منتظر باشه کتابش فروش بره پول رو یکجا میگیره و امتیاز رو میده ناشر.

اصلا این ها به کنار، الان ویندوز رو شما با این که میگید بده ولی اگر لازمتون بشه میرید کرک می کنید اون که دیگه ناشر نداره محصول یک شرکته و خود اون هم می فروشه باز هم این حق رو به خودتون میدید؟

به جای اینکه لجبازی کتید و دلایل غیر منطقی بیارید برید خودتون رو اصلاح کنید.
خداحافظ لینوکس!

آفلاین mamadism

• Hero Member
  • *
    • راه های ارتباطی
« پاسخ #42 : 19 دی 1400، 02:03 ب‌ظ »

من دیگه حرفی ندارم

مهرداد جان  قبل تر هم درجواب اقای بهزادی گفتم
من در این باره تحقیقی نکردم و اطلاعی ندارم
اما این که گفتید اگر درست باشه (که بنظر میاد متاسفانه واقعا اینجوری هست ) قانونیه که باید اصلاح بشه ... همین !
بحث دیگ ای نداره
طرفین میتونن بفروشن و یا نفروشن
اختیار دارن و جبری نیست (اون قانونی هم که گفتید فرض کنید اصلاح شده اونوقت چه دلیلی داریم ؟!)
مسئله اینکه طرف راه دیگه ای نداره رو هم بطور کلی بررسی کردیم
یا پول داری خودت کاراشو میکنی یانداری به یکی که پول داره میگی و اونم در ازاش سهمی میگیره!
چرا همه چیز رو با فلسفه نرم افزار آزاد بررسی میکنید ؟!
من خودم با نرم افزار آزاد حال میکنم چون دیگ دردسر کرک که نداره هیچ
میتونم اگر خواستم برم و کدشو بخونم و کلی چیز یاد بگیرم
اما دلیل نمیشه تحمیلش کنم به همه !
و همینطور بدون استدلال و استنباط منطقی به تمامی ابعاد زندگی و عالم تعمیمش بدم
هرچیزی اصولی داره دیگ !

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19688
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #43 : 19 دی 1400، 03:11 ب‌ظ »
اگر نرم افزار یا آموزشی ساخته اید رایگان در اختیار بقیه بگذارید تا استفاده کنند که فقط حرف نباشد و به صورت عملی اجرا شود
(منظورم کسانی هستند که می گویند چیزی از آن کم نمی شود محصول خودشان را رایگان بدهند)
بله. یه بخش مهمی از تلاش ما باید این باشه که افراد رو متوجّه کنیم در مورد محتوای تولیدی خودشون چه حق‌هایی دارن و چه حق‌هایی ندارن.

نمی دونم این چه حقیه به خودتون میدید طرف اگر خواست رایگان میزاره نخواست نمی زاره همه چیز که نباید رایگان باشه.
کسی هم ادّعا نکرده همه‌چیز باید رایگان باشه. صحبت اینه که استفادهٔ رایگان از چیزی، کار غیراخلاقی‌ای نیست.

من خودم بخوام دوره ببینم میرم می خرم با اینکه توی فضای مجازی دیده بودم که همون دوره رو رایگان منتشر کردند. وقتی این اجازه رو به خودم میدم که اون دوره رایگان باشه.
این تصمیم شماست و کاملاً هم محترمه.

از کجا بدونم چاره دیگ ای نداشته ؟؟
من دارم به عنوان کسی که خودش ناشر بوده به شما می‌گم. اگه می‌خواید مطمئن شید هم کافیه شخصاً تلاش کنید محتوایی رو منتشر کنید.

فروش امتیاز یه حقه ! طرف میتونه بفروشه میتونه نفروشه ! نمیدونم چرا اصرار دارید چاقو گذاشتن زیر گلوی طرف !
درمورد کتاب و نشرش تحقیقی نکردم و اطلاعی ندارم اما اگر چیزی که میگید درست باشه اونوقت در این رابطه حق با شماست و این قانون باید اصلاح بشه و اجبارش برداشته بشه و بحث دیگ ای نداره
کسی چاقو زیر گلوتون نذاشته ! نمیخواید نفروشید !
خالق محتوا، جز در موارد بسیار نادر (یک در چند میلیارد مورد) چنین انتخابی نداره. شما اگه حق محتوا رو به ناشر ندید، اجازهٔ انتشار اون رو نمی‌گیرید.

گفت که اهنگ مثل خدمات هست و پول خدمتی که ارائه شده میدیم نه محصولی که بخوایم از کم شدن چیزی بحث کنیم !!
خدمتی که ارايه میشه، صندلی، جای نشستن، بلندگوی خوب و… است که پولش گرفته می‌شه و درست هم هست. خود آهنگ، همون بوی غذاست!

یکی دیگ میگ من درس دادم فلانی زحمت منو با نشر رایگان فیلمی که ازم گرفته تباه کرده چون من بهش نگفتم حق داره که ازم فیلم بگیره و نشر بده !
اون ادمی هم که درس میده حق انتخاب داره !
خب حرف بی‌منطق می‌زنه. زحمتی که کشیده رو برای اونی که بهش درس داده کشیده و تموم شده. روش گسترش علم در طول تاریخ این بوده که یه نفر یه چزی رو از یه نفر یاد می‌گرفته و بعد خودش اون رو به چند نفر دیگه یاد می‌داده. اگه قرار بود این حرف بی‌منطق بیاد وسط که خب همون نفر اول باید می‌گفت من به شاگردهام نگفتم حق دارن چزی که از من یاد گرفتن رو نشر بدن!

گفتم بابت آموزشش پول میخواد نه فروش علم !
اما طرف هم حق داره پول وقتی که میزاره رو بگیره و حق داره که بگه از من فیلم نگیرید ! نمیخوام تصویرم یا صدام ضبط شه ! صدای خودشه !
آموزگار می‌تونه بابت زمان و انرژی‌ای که برای آموزش می‌ذاره، پول بگیره. ولی اگه این آموزش بعد از اتمامش دیگه دیده نشه، یا صدهزار بار دیده بشه، فرقی در اون زمان و انرژی گجذاشته شده ایجاد نمی‌کنه. پس اون فرد حق نداره براش تعیین تکلیف کنه.

خب من میرم یاد میگیرم بعد رایگان به بقیه یاد میدم ! این میشه نشر رایگان علم !
اگه من کاملاً تمام مطلب رو یاد بگیرم و بعد به رایگان آموزش بدم، چه فرقی داره با این که فیلم بگیرم از خود آموزگار اصلی؟
فکر کن من یه روباتم که می‌تونم هر چیزی رو دقیق و با جزییات کامل به حافظه بسپارم و عیناً دوباره اجراش کنم. این که برم تو کلاس کسی و این کار رو بکینم، هیچ فرقی با این که از اون فرد فیلم بگیرم و منتشر کنم نداره.

اجبار ... شما میگی فروش امتیاز اجباره نه حق !
درحالی که شما داری به شخص دیگری زور میگی که باید بابت فیلمی که ساختی پول نگیری ! خیلی جالبه !
کسی نگفته بابت فیلمی که ساختی نباید پول بگیره. خب مگه احمقه که فیلم مفتی بسازه؟ حرف اینه که اون آدم پولش رو قبلاً گرفته. این که هیچ‌کسی فیلمش رو نبینه یا هزار نفر ببینن هم تغییری در درامدش ایجاد نمی‌کنه.

گفتم که… مقدار زیادیش به ناآگاهی خود تولیدکنندگان محتوا برمی‌گرده که وظیفهٔ ماست، آگاهی رو افزایش بدیم. طرف دیده بقیه این کار ور می‌کنن، دیده می‌شن، پول هم درمی‌ارن… خب می‌ره سراغ همین. اصلاً به مسائل فلسفیش فکر هم نمی‌کنن اغلب.

ضمنا طرف چرا راه دیگ ای نداره ؟ شما یا پول ساخت فیلم داری یا نداری
اگر داری میری میسازی اگر نه هم میری دنبال تهیه کننده (این فقط یک مثاله برای تفهیم)
وقتی پول نداری باید دنبال کسی بری که حامی ات بشه و اون هم درقبال کمک به تو سهمی داره
شما الآن اگه یه ناشر برای فیلمت نداشته باشی، هرچی هم پول داشته باشی، نمی‌تونی فیلم رو اکران کنی. حالا توی فیلم یا می‌تونی رو نت منتشرش کنی که پولی به دست نمی‌اری و ممکنه دستگیرت هم بککن به دلیل پخش غیرقانونی فیلم، یا می‌تونی ببریش تو بخش هنر و تجربه که هم سانسور می‌شه و هم باز دوباره پولی ازش به دست نمی‌آری، یا خیلی پول و رابطه داشته باشی که خودت بری ناشر شی و تبدیل شی به یکی دیگه از اون ناشرها که باز مسئله به قوت خودش باقیه!

پس نقض کپی لفت چی؟
همون‌طور که در ابتدا گفتم، نقض کپی‌رایت، زمین تا آسمون با استفادهٔ رایگان متفاوته. نقض کپی‌رایت این نیست که من یه آهنگ رو از اینترنت گوش کنم یا تو مهمونی پشنوم. اینه که بگم حق نشر و فروش این آهنگ برای منه و برم پخشش کنم یا بفروشمش.

حرف شما درست ولی چه ربطی داره که این حق رو به خودتون بدید که مفت و مجانی کتاب رو بخونید؟
شما چه حقی دارید که حق خوندن مقت و مجانی کتاب‌ها رو از بقیه بگیرید؟ کتابخونه‌ها که مردم می‌تونن توش مفت و مجانی کتاب بخونن، از اخلاقی‌ترین مکان‌های تاریخ جامعهٔ بشری هستن و قرض دادن یا تعویض کتاب‌های خونده‌شده به بقیه، از اخلاقی‌ترین کارهاییه که در جوامع انسانی وجود داره.

چه بخواهید چه نخواهید ما امکان فروش امتیاز رو داریم و دنیا همینه و شما هم نمی تونید تغییرش بدید خیلی هم اگر دلتون به حال نویسنده می سوزه می تونید ازش حمایت کنید.
عجب… اون‌وقت چند ساله چنین امکانی وجود داره؟ در هزاران سال تاریخ تمدّن بشری، تا همین صد سال پیش، امکان خرید و فروش حق، یه شوخی مسخره بود. با عبور نظام سرمایه‌داری از فاز ارباب‌رعیتی، تازه چنین چیزهایی به عنوان امکان فرو شد به جامعه!

نویسنده که در قبال هیچی امتیاز رو واگذار نمی کنه بجای اینکه کلی منتظر باشه کتابش فروش بره پول رو یکجا میگیره و امتیاز رو میده ناشر.
نویسنده چاره‌ای نداره. وگرنه با این قرارداد ترکمنچای ناشرین، هیچ عقل سالمی، زیر بار این قرارداد نمی‌ره!

اصلا این ها به کنار، الان ویندوز رو شما با این که میگید بده ولی اگر لازمتون بشه میرید کرک می کنید اون که دیگه ناشر نداره محصول یک شرکته و خود اون هم می فروشه باز هم این حق رو به خودتون میدید؟
فکر می‌کنی چرا ویندوز رو می‌شه کرک کرد و مشکلی هم براش پیش نمی‌آد؟ فکر کردی مایکروسافت نمی‌تونه همهٔ ویندوزهای کرکی رو ببنده؟ عین آب خوردن می‌تونه، ولی این کار رو نمی‌کنه. چون کرک شدن ویندوز، درآمد مایکروسافت رو به طور چشمگیری افزایش می‌ده. چرا چشم خودتون رو به روی حقیقت می‌بندن؟

اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #44 : 19 دی 1400، 09:52 ب‌ظ »
مثل اینه که برای شرکتی خود کارمند به صورت کرکی وارد شرکت بشه و کار کنه و پول بشه برای مایکروسافت کسایی هم که کرک میکنند کارمند هایی هستند که خودشون اومدن و پول هم نمیخوان
حالا به نظرتون شما بودید کارمن ها رو بیرون میکردید ؟