انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: خطاهای پشت سر هم در محیط tty  (دفعات بازدید: 829 بار)

0 کاربر و 2 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین BiG

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1609
  • Windows 7 - Windows xp - Windows 11
خطاهای پشت سر هم در محیط tty
« : 12 دی 1400، 12:55 ب‌ظ »

در محیط tty وارد شدم ولی کلا پشت سر هم خطا میده و تموم هم نمیشه هیچ دستوری نمی تونم وارد کنم تا میام تایپ کنم وسط حرف ها این پیغام میاد دستورات قاطی میشه و command not found میده.
علت این خطاها چیه؟
« آخرین ویرایش: 12 دی 1400، 01:08 ب‌ظ توسط Mt »
خداحافظ لینوکس!

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
پاسخ : خطاهای پشت سر هم در محیط tty
« پاسخ #1 : 12 دی 1400، 02:36 ب‌ظ »
این خطا مرتبط با ماژول mt7601u هست. دانگل وایفای وصل کردید؟
یه راه برای اینکه اون خطا‌ها نیاد، این هست که پارامتر quiet رو موقع بوت شدن، به کرنل بدید.
معمولا توزیع‌ها به طور پیش‌فرض، پارامتر quiet رو به کرنل میدند، دلیلش این هست که باعث میشه پیغام‌های کمتری از کرنل، توی console نمایش داده بشه، همینطور اینکه موقع بوت شدن، کرنل پیغام‌های کمتری رو به صفحه نمایش می‌فرسته.

برای اضافه کردن quiet به پارامتر‌های کرنل؛ موقعی که توی گراب می‌خواهید توزیع رو بوت کنید، کلید tab فشار بدید، (اگه کار نکرد، e رو امتحان کنید) و برید آخر خطی که با linux شروع میشه و عبارت quiet رو قرار بدید، بعد با فشردن ctrl + x یا f10، دبیان رو بوت کنید.
اگه با وجود quiet باز هم اون خطا‌ها رو مشاهده کردید، مراحل بالا رو دوباره انجام بدید اما این بار، loglevel=0 رو جایگزین quiet کنید، توی این حالت، اگه درست کار رو انجام داده باشید، کرنل نباید هیچ لاگی رو توی صفحه نشون بده.

این تغییرات توی گراب، دائمی نیست. باید از یه راه دیگه برید تا اینها دائمی بشن. قبل از اینکه بخواهید loglevel=0 رو به کرنل بدید، راه حل بعدی رو ببینید.

راه حل بهتر برای جلوگیری از نمایش ناگهانی پیام‌های کرنل توی console، این هست که مقدار متغیر kernel.printk رو برابر 3 1 4 3 قرار بدید. برای اینکار می‌تونید از دستور sysctl به این شکل استفاده کنید.
sudo sysctl kernel.printk="3 4 1 3"بعد از اون نباید اون خطا‌ها توی console نمایش داده بشن، مگه اینکه خیلی مهم باشن.

این تغییری که انجام دادید، با یه راه‌اندازی مجدد به حالت اول بر می‌گرده. برای اینکه این اتفاق نیوفته، اون رو باید توی تنظیمات sysctl قرار بدید.
برای اینکار یه فایل با پسوند conf. توی دایرکتوری /etc/sysctl.d/ بسازید و چیزی که پایین نوشته شده رو داخل اون فایل بنویسید.
kernel.printk = 3 4 1 3
مثلا اسم فایل رو این در نظر بگیرید.
50-no-msg-console.conf
اول فایل رو با nano ایجاد کنید.
sudo nano /etc/sysctl.d/50-no-console-msg.confداخلش چیزی که بالا گفتم رو بنویسید. بعد از این، اگه کامپیوتر راه‌اندازی مجدد بشه، مقدار متغیر kernel.printk برابر همون چیزی می‌مونه که تنظیم کردید.

برای اینکه تنظیمات فایل‌ها همین الان اعمال بشه، از sysctl به همراه آپشن system-- استفاده کنید.
sudo sysctl --systemدستور بالا، مقادیر متغیر‌ها رو از فایل‌های مربوط به sysctl از سراسر سیستم می‌خونه و اونها رو اعمال می‌کنه.

در صورتی که می‌خواهید فقط محتویات یه فایل همین الان اعمال بشه، از sysctl به همراه آپشن p- یا load--  استفاده کنید. هر دو آپشن مثل هم عمل می‌کنند.
sudo sysctl -p /etc/sysctl.d/50-no-console-msg.conf
مشکل اصلی شما، از یه چیز دیگه هست. اون خطا‌ها اصلا نباید ایجاد بشن که بخواهید از نمایشِ ناگهانی اونها جلوگیری کنید.
اگه دانگل وایفای وصل کردید، احتمالا firmware های اون موجود نیست، با توجه به ماژولی که بارگذاری شده (mt7601u)، احتمالا چیپ دانگل شما، mt7601u هست. firmware مربوط به اون چیپ، احتمالا همراه بسته firmware-misc-nonfree قرار داره.
بسته بالا رو نصب کنید و ببینید دانگل درست کار می‌کنه یا نه. دقت کنید بسته بالا، توی قسمت non-free از مخازن دبیان هست.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین BiG

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #2 : 12 دی 1400، 07:33 ب‌ظ »
راستش این بسته هایی که گفتید از قبل نصب بود این ارور زمانی رخ داد که من gdm رو غیرفعال کرده بودم بعد حتی دوباره زدم gdm فعال شه gdm فعال نشد و توزیع رو مجددا نصب کردم.
خداحافظ لینوکس!

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1923
« پاسخ #3 : 12 دی 1400، 07:49 ب‌ظ »
چجوری gdm غیرفعال کردی؟ اگه فقط سرویسش متوقف کردی فکر نکنم مشکلی باشه و با راه اندازی مجدد بصورت خودکار باز اجرا میشه(مگه اینکه زده باشید کلا نشه) فک نکنم فقط متوقف کردن یا حتی غیرفعال کردن کامل gdm و بعد فعال کردنش مشکلی در شرایط عادی به وجود بیاره، حتی بین displaymanager های مختلف هم بدون خاموش روشن تغییر میدم اکثرا هیچ مشکلی نیست

آفلاین BiG

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #4 : 12 دی 1400، 07:59 ب‌ظ »
Disable کردمش این اتفاق افتاد بعدش هر کار کردم دیگه اجرا نشد البته مشکل قطعا از جای دیگه بوده ولی به هر حال توزیع رو از اول نصب کردم.
خداحافظ لینوکس!

آفلاین behzad121

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 510
  • آرچ + گنوم
« پاسخ #5 : 12 دی 1400، 08:01 ب‌ظ »
Disable کردمش این اتفاق افتاد بعدش هر کار کردم دیگه اجرا نشد البته مشکل قطعا از جای دیگه بوده ولی به هر حال توزیع رو از اول نصب کردم.
ویندوز نیست که هی عوضش کنید حداقل یکم صبر می کردید یا سرچ می کردید!
دیگه زیاد اینجا نیستم و بیشتر تو گروه‌های گنو/لینوکسی تلگرام کمک می‌کنم، دور از هیچ اذیت و حواشی. تلگرام: behdev@

آفلاین BiG

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #6 : 12 دی 1400، 08:04 ب‌ظ »
نه آخه یک دلیل دیگه هم داشت من دبیان دی وی دی دانلود کردم دارم هی از این میزکار می پرم به اون میزکار ببینم از کدوم خوشم میاد.

قدم اول گنوم بود بعد پلاسما الان هم دارم با میزکار سینامون تست می کنم هنوز به نتیجه نرسیدم.

پلاسما خوب بود ولی با محیطش کار می کردی گیجت میکرد یکم شلوغ بود
خداحافظ لینوکس!

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1923
« پاسخ #7 : 12 دی 1400، 08:17 ب‌ظ »
خوبه البته لازم نیست حتما gdm پاک کنی یا برعکس، من که خودم چند تا محیط باهم دارم و یه displaymanager کار همشون راه میندازه البته قفل صفحه در گنوم با کمک gdm و اگه نباشه یا باید قفل صفحه دیگه ای استفاده کنید یا کلا نکنید :D البته بعضی موقع نصب محیط های qt در کنار gtk باعث بروز مشکل میشه ولی نه اونقدر زیاد خودمم الان باهم محیط های gtk و qt دارم، محیط های دیگه ای هم هست که شاید در اون DVD دبیان یا دبین(: نباشه مثل Enlightenment چیز قشنگ و پر قابلیتی فقط یکم بعضی موقع برام باگ داشت، xfce4 هم خواستی یه بررسی کن شاید در اول بزنه تو ذوقت ولی سعی کن یکم باهاش کار کنی شاید خوشت اومد بنظرم چیز خوبیه :) (بجز مشکل برش خوردن صفحه*) که ظاهرش هم میشه عوض کرد و خیلی قشنگ تر و اینکه اگه دبیان پایدار داری نسخه های محیط هم نگاه کن بعضی محیط ها توی دبیان خیلی قدیمی که من با نصبش فکر میکردم محیط مسخره و قدیمی که با نصب نسخه جدید محیط دیدم خیلی خوبه🙃