انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: نحوه نصب اوبونتو روی فلش مموری؟ کسی بلده؟  (دفعات بازدید: 2382 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین obontu

• Full Member
  • *
  • ارسال: 173
سلام

چجوری xubuntu را روی فلش نصب کنم مدل لایو منظورم نیست چون برای اینکار نرم افزار زیاده.

یه فلش ۸ گیگ دارم نسخه مینیمالشم میخوام نصب کنم بعد نرم افزارهای لازمو نصب کنم به فراخور نیازم.

البته نسخه جدیدو میخوام

فلشو چجوری باید فرمت کنم چون تا الان هزار بار فرمت شده و پارتیشن ساخته شده باز فرمت شده .
« آخرین ویرایش: 14 دی 1400، 07:09 ب‌ظ توسط obontu »

آفلاین BiG

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1609
  • Windows 7 - Windows xp - Windows 11
فکر کنم باید ۲ تا فلش داشته باشید رو یکی توزیع لایو بیارید بعد با اون لایوه بزنید اوبونتو توی فلش دوم نصب بشه
خداحافظ لینوکس!

آفلاین obontu

• Full Member
  • *
خوب بله نحوه نصبشو میخوام پارتیشنش چجوری میشه و مراحلش

آفلاین #unknown#

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 441
...
اون گوشه نوشتی دبیان دیگه تو امضات لازم نبود
پرینتر هم لازم نیست
چون فونتشم بزرگه تو چشمه !
به نظرم اگه پاکش کنی بهتره ، بازم هر چور صلاحه

« آخرین ویرایش: 14 دی 1400، 09:30 ب‌ظ توسط #unknown# »

آفلاین obontu

• Full Member
  • *
فلشو یکبار فرمت کردم بعد با اون فلش لایو بالا اومدم تا مرحله ای که باید پارتیشن ساخت جلو رفتم البته قبلش یه ۲۰۰ مگ دادم به پارتیشنی که ساخته بودم همون اول فلش  بعنوان efi چون دفعه اول یه خطایی گرفت که همچین پارتیشنی پیدا نمیکنه به خاطر همین دفعه دوم خودم ساختم

بعد  اون یکی پارتیشن را با فرمت ex4و  به عنوان / فرمت کردم و بوت لودر را هم همون پارتیشن اولی انتخاب کردم همون efi بعد جلوتر که رفتم رمز و نام کاربری را وارد کردم خطا گرفت که نمیتونه اون efi را مونت کنه تا جایی که یادمه.

و توجهی نکردم ادامه را زدم  ولی پیشرفتی نداره اصلا و مجبور شدم بعد ساعتها کنسلش کنم.

قبلا با نسخه های پایین مثل ۱۴ ۱۵ خیلی ساده میتونستم روی فلش نصبش کنم هرچند سرعتش افتضاح بود ولی نصب میشد.
« آخرین ویرایش: 14 دی 1400، 09:31 ب‌ظ توسط obontu »

آفلاین esmaeelE

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 1250

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
نصب خودکار، درست نصب نمی‌کنه؟
ESP مخفف EFI system partition هست. توی سیستم‌هایی که از EFI و UEFI استفاده می‌کنند، باید چنین پارتیشنی داشته باشید.uefi اون پارتیشن رو می‌خونه و بوتلودر (معمولا توی گنو/لینوکس) یا خود سیستم‌عامل رو از اونجا بوت می‌کنه. این پارتیشن باید از یکی از فایل‌سیستم‌های fat12 یا fat16 یا fat32 که همون vfat هست، استفاده کنه. بعضی وقتا توی بعضی مادربرد‌هایی اولیه که از uefi استفاده می‌کردند، فایل‌سیستم استفاده شده، حتما باید fat32 می‌بود. در عیر اینصورت درست کار نمی‌کردند.

طبق استاندارد freedesktop، پارتیشن efi، معمولا روی /boot/efi/ یا /efi/ یا /boot/ باید سوار بشه. (این آخری کمتر استفاده میشه)
توی دبیان و سیستم‌های مبتنی بر دبیان، مثل اوبونتو و طعم‌هاش، از /boot/efi/ استفاده میشه. اکثر توزیع‌ها هم، ESP رو همینجا سوار می‌کنند.
توی آرچ لینوکس از اونجایی که خیلی از کار‌های نصب توسط کاربر انجام میشه، ممکنه از /efi/ یا /boot/ استفاده بشه.

اگه توی نصاب، یه پارتیشن رو به عنوان ESP انتخاب کنید، خود نصاب، اون رو با vfat فرمت می‌کنه. لازم هم نیست محل سوار شدن (mountpoint) رو امتخاب کنید، خود نصاب، محل سوار شدن رو روی /boot/efi/، توی فایل fstab تنظیم می‌کنه.
بهتره حدود 512Mib یا بیشتر، فضا به ESP بدید. معمولا نصاب‌ها، همینقدر فضا در نظر میگیرن.

در مورد خطایی که گرفتید، می‌تونید متن یا عکس خطا رو قرار بدید؟ ایتجوری بهتر میشه کمک کرد.

حواستون باشه اگه می‌خواهید یه توزیع رو روی فلش نصب و استفاده کنید، بهتر فلش از استاندارد usb3 پشتیبانی کنه. همینطور درگاهی که اون رو بهش وصل می‌کنید، از همین استاندارد یا بالاتر، پشتیبانی کنه. در غیر اینصورت فملکرد خیلی کندی می‌گیرید.
فلش‌های usb3، معمولا درگاه آبی رنگ دارند. اگه داخلشون رو ببینید، ۹ تا محل اتصال وجود داره. توی usb2، چهارتا محل اتصال هست.
اون ۵ تا محل اتصال که توی usb3 بیشتر هست، عقب‌تر از اون ۴ تای قبلی قرار داره. اگه تعداد محل‌های اتصال ۹ تا نبود، بدونید که فلش از uab3 پشتیبانی نمی‌کنه.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین obontu

• Full Member
  • *
نصب خودکار، درست نصب نمی‌کنه؟
.
.
.
.
سلام نه خطا میگیره بتونم عکس میذارم
الان فلش رو بیام  همون اول  کاری قبل هرکاری فرمت کنم یا نیازی نیست ؟

آفلاین obontu

• Full Member
  • *

صفحهٔ ونتوی در ویکی فارسی اوبونتو
سلام نه این منظورم نیست فرض کنید بجای نصب تو هارد تو فلش میخواهید نصب کنید. البته اوبونتو را ۱۴ را نصب کردم راحت نصب نشد ولی چون سرعت پایینه پنجره سیاه میشه و ... که بدرد نخورد
 و حتما میخوام از خانواده اوبونتو نصب کنم

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
سلام نه خطا میگیره بتونم عکس میذارم
الان فلش رو بیام  همون اول  کاری قبل هرکاری فرمت کنم یا نیازی نیست ؟
موقع نصب، خود نصاب کار فرمت کردن رو انجام میده. حداقل برای چیزی که برای / انتخاب شده، اینکار انجام میشه.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19677
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین obontu

• Full Member
  • *
برای نصب زوبونتو روی فلشم  یک پارتیشن EFIساختم ۵۰۰ مگ و مابقی برای / با ex4 که خودش فرمت کرد ولی کشت منو تا نصب شد ۵ ۶ ساعت شاید بیشتر

اخرشم موقعه بوت صفحه سیاه میاد و خط ـ چشمک میزنه و کار نمیکنه هیچ رقمه  ](*,) ](*,) :) تازه نسخه مینیمالشو تیک زدم که نصب کنه ولی فکنم

کاملشو نصب کرد و بعد اون مراحل اخر دیدم داره پکیج ها را پاک میکنه مثل لایبر افیس و .. خوب چه کاریه؟!!!!!!!!!! از اول نصب نکن

در حالی که نسخه کامل اوبونتو خیلی زود نصب شد

آفلاین obontu

• Full Member
  • *
https://wiki.ubuntu.ir/wiki/Ventoy#.D8.B3.D8.A7.D8.AE.D8.AA_.D8.AF.DB.8C.D8.B3.DA.A9_.D8.AF.D8.A7.DB.8C.D9.85.DB.8C

اینو دارم روی فلش دیگم البته اون فایل persistence.dat را نساختم برای ذخیره.

ولی خوب منظور سوالم این بود که فرض کنید هارد ندارید و کلا یک فلش دارید و روی اون میخواهید نصب  :) کنید
« آخرین ویرایش: 17 دی 1400، 11:56 ق‌ظ توسط obontu »

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5100
  • اممم . اره دیگه! mehr32
خوب نمیشه که از خودش روی خودش نصب کنه چون بهم میریزه
دوتا فلش باشه یک چیزی یا دوتا پارتیشن یکی نصاب یکی خالی

البته فلش باید یو اس بی تری داشته باشه و هم کامپیوتر (فیش ورودی ابی)
در هر صورت خیلی کند میشه
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین esmaeelE

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 1250
https://wiki.ubuntu.ir/wiki/Ventoy#.D8.B3.D8.A7.D8.AE.D8.AA_.D8.AF.DB.8C.D8.B3.DA.A9_.D8.AF.D8.A7.DB.8C.D9.85.DB.8C

اینو دارم روی فلش دیگم البته اون فایل persistence.dat را نساختم برای ذخیره.

ولی خوب منظور سوالم این بود که فرض کنید هارد ندارید و کلا یک فلش دارید و روی اون میخواهید نصب  :) کنید

اون پروندهٔ persistence.dat قسمت مهمشه اگه نباشه کار نمی‌کنه.