انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: اینتل آپدیت بایوس بدون نیاز به ریستارت را به کرنل لینوکس اضافه می کند  (دفعات بازدید: 4104 بار)

0 کاربر و 8 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19688
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
این قابلیت دقیقاً به «کرنل لینوکس» نسخه‌ی ۵.۱۷ اضافه میشه و ارتباطی به گنو نداره 😂😂
به هر حال داخل عنوان خبر نوشته فلان قابلیت به «لینوکس» اضافه شده. و زمانی که مستقیم نقل‌قول می‌کنی اما عنوان خبر رو تغییر میدی اسمش میشه «جعل کردن».
خود لینوکس، یکی از کرنل‌های گنوست. وقتی قابلیت به‌روز رسانی بدون نیاز به شروع دوبارهٔ «سیستم‌عامل» به لینوکس اضافه بشه، سیستم‌عامل‌هایی که لینوکس کرنلشونه، ازش بهره‌مند می‌شن که این شامل گنو، اندروید، تایزن و… می‌شه. پس عنوان درسته و جعلی صورت نگرفته.

ضمن اینکه در متن منبع اصلی خبر که وبسایت tomshardware باشه، خیلی واضح در مورد «سیستم‌عامل لینوکس» صحبت شده و هیچ اشاره‌ای (تکرار می‌کنم، هیچ اشاره‌ای) به چیزی به اسم گنو نکرده.
همچنین داخل متن خبر از «سیستم‌عامل لینوکس» صحبت شده. و هیچ اشاره‌ای به چیزی به اسم گنو نکرده.
به طور واضح گفته Linux Operating systems به معنی «سیستم‌عامل‌های لینوکسی» و نه Linux Opertaing System یا اون‌جوری که شما به اشتباه (سهوی یا عمدی) ترجمه کردی، «سیستم‌عامل لینوکس». سیستم‌عامل‌های لینوکسی، همون‌طور که در بالا اشاره کردم، سیستم‌عامل‌هایی هستن که از لینوکس به عنوان کرنلشون استفاده می‌کنن؛ شامل گنو، اندروید، تایزن و… اگه قرار باشه چیزی به اسم «سیستم‌عامل لینوکس» وجود داشته باشه،‌سیستم‌عامل تایزنه که خود بنیاد لینوکس توسعه‌اش می‌ده و می‌تونه روش هر اسمی که می‌خواد بذاره. هرچند از اون‌جا که خود بنیاد لینوکس هم به اون سیستم‌عامل می‌گه تایزن و نه لینوس، به نظر می‌رسه صرفاً شما داری ادای دایهٔ مهربان‌تر از مادر رو برای لینوکس در می‌آری.

مگه گنو به تنهایی می‌تونه نصب بشه؟ :) یه سیستم‌عامل بدون یک کرنل هیچ وقت کامل نیست.
مگه کسی گفته گنو به تنهایی می‌تونه نصب بشه؟ هیچ سیستم‌عاملی نمی‌تونه بدون کرنل نصب بشه. همون‌طوری که هیچ خودرویی نمی‌تونه بدون چرخ حرکت کنه. ولی کسی به پژو ۲۰۶ نمی‌گه چرخ… بهش می‌گن ۲۰۶! به همین صورت اسم کرنل رو که فقط یکی از بخش‌های سیستم‌عامله، روی کل سیستم‌عامل نمی‌ذارن. کاش در حد ریاضیات دبیرتان، منطق بخونید!

همچنین کتابخانه‌ی پروژه‌ی گنو، تنها یکی از runtime libraryـهای موجوده که می‌تونه روی کرنل لینوکس سوار بشه.
با سوار کردن کتابخانه‌های مختلف روی کرنل لینوکس، انواع سیستم‌عامل‌ها رو برای انواع سخت‌افزارها بوجود آورده‌ن.
کتابخانهٔ پروژهٔ گنو، کتابخونه‌ای برای سیستم‌عامل گنوست و نه کرنل لینوکس. خود کرنل لینوکس برای سوار شدن روی سیستم‌عامل گنو توسعه داده شده! همون‌طور که چرخ ۲۰۶ رو برای سوار شدن روی ۲۰۶ طراحی کردن و ساختن. بعدها از این چرخ، در خودروهای دیگه‌ای هم استفاده شد. خود ۲۰۶ هم چرخ‌های دیگه‌ای از قدیم داشت و داره.

در واقع تنها کرنل قدرتمندی که امروزه می‌تونه روی هر سخت‌افزاری و با هر معماری‌ای و هر کاربردی سوار بشه، کرنل لینوکسه.
بله و این به لطف اینه که کرنل پیش‌گزیدهٔ سیستم‌عامل گنو بوده. ایشالا که می‌دونی لینوکس پیش از این که روی سیستم‌عامل گنو سوار بشه، فقط روی مدل رایانهٔ شخصی‌ای که شخص لینوس اوروالدز داشت و فقط با همون مدل دیسک سختی که ایشون تو خونه‌اش داشت کار می‌کرد و روی هیچ سخت‌افزار دیگه‌ای اجرا نمی‌شد دیگه؟ اگه نمی‌دونی، خبر انتشار لینوکس رو که شخص لینوس توروالدز نوشته و این‌ها رو توش توضیح داده بخون. تو همون متن نوشته که لینوکس هرگز پروژه‌ای به بزرگی گنو نخواهد بود؛ چرا که اون زمان سیستم‌عامل گنو، می‌تونست روی هر سخت‌افزاری و با هر معماری و هر کاربری سوار بشه. لینوکمس امروز، این‌ها رو داره، چون روی گنو سوار شد.

اولین باره که می‌بینم کرنل رو از سیستم‌عامل جدا در نظر بگیرن.
اونی که کرنل رو جدا از سیستم‌عامل در نظر گرفته شمایید. کرنل یکی از چند‌ده بخش تشکیل‌دهندهٔ مجموعه‌ای کلّی به نام سیستم‌عامله که فقط بخش ارتباط با سخت‌افزار اون رو انجام می‌ده. همون‌طور که چرخ، بخشی از چن‌ده بخش تشکیل‌دهندهٔ مجموعه‌ای کلّی به نام خودروست که فقط بخش ارتباط با زمینش رو انجام می‌ده.

استانداردها و روش‌ها هم که فکر می‌کنم از روی Unix الگوبرداری شده و خاص گنو نیست. اکثر ابزارهای گنو رو هم فکر می‌کنم در لایه‌ی Userspace در نظر می‌گیرن که روی سیستم‌عامل سوار میشه و جزئی از تعریف سیستم‌عامل نیستن.
بله. اکثر ابزارهای پروژهٔ گنو، روی سیستم‌عامل گنو سوار می‌شن. همون‌طور که لینوکس به عنوان کرنل، روی سیستم‌عامل گنو سوار شده.

قبل از شروع یک سوال طرح می‌کنم: سیستم عامل چیست؟ میخوام بدونم از نظر شما دوستان سیستم عامل دقیقا چیه. تا جایی که من می‌دونم تعریف دقیقی از سیستم عامل وجود نداره و اشاخص صاحب نظر نظرات مختلفی درباره این مسئله دارن.
https://gnu.rocks/2017/gnu-or-linux
« آخرین ویرایش: 16 دی 1400، 01:49 ب‌ظ توسط دانیال بهزادی »
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2366
جدا نیست دیگه، بخشی از اونه. مثلا موتور ماشین بخشی از ماشینه. ولی موتور روی ماشین سوار میشه، نه ماشین روی موتور. «جز» روی «کل» میاد، نه «کل» روی «جز».
سیستم‌عامل رو به صورت لایه‌های مختلف در نظر می‌گیرن و فکر می‌کنم نمیشه به طور دقیق به ماشین تشبیهش کرد. ماشین یک سری «اجزای کنار هم» داره، در حالی که سیستم‌عامل به صورت یک سری «لایه‌ی روی هم» تعریف میشه.
طبق این چیزی که شما تعریف کردید هم به هر حال هر جزئی از سیستم‌عامل رو میشه جزئی از کل در نظر گرفت. مثل لایه‌ی C Library گنو و مابقی اجزا.

به هر حال همون مثال موتور و ماشین هم می‌تونه مثال خوبی باشه. چون شما باکیفیت‌ترین شاسی و بدنه و قطعات داخلی رو هم که بچینید کنار هم، تا زمانی که یک موتور قدرتمند وجود نداشته باشه، نمی‌تونیم یک ماشین قوی داشته باشیم. هر چقدر که دسترسی به موتور قویتری داشته باشیم، امکان ساخت ماشین قدرتمندتری هم داریم. در واقع تمامی قطعات داخلی رو حول محور موتور مهندسی می‌کنن و موتور نقش کلیدی رو ایفا می‌کنه.
صفحه‌ی من در اینستاگرام: ‎‎@armanes92

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
خود لینوکس، یکی از کرنل‌های گنوست. وقتی قابلیت به‌روز رسانی بدون نیاز به شروع دوبارهٔ «سیستم‌عامل» به لینوکس اضافه بشه، سیستم‌عامل‌هایی که لینوکس کرنلشونه، ازش بهره‌مند می‌شن که این شامل گنو، اندروید، تایزن و… می‌شه. پس عنوان درسته و جعلی صورت نگرفته.
یعنی الان واقعاً باید توضیح بدم شما به چه شکل دارید مغالطه می‌کنید و چطوری دارید واقعیت رو می‌پیچونید و به هم می‌ریزید، یا خودش به اندازه کافی واضح هست؟!

به طور واضح گفته Linux Operating systems به معنی «سیستم‌عامل‌های لینوکسی» و نه Linux Opertaing System یا اون‌جوری که شما به اشتباه (سهوی یا عمدی) ترجمه کردی، «سیستم‌عامل لینوکس». سیستم‌عامل‌های لینوکسی، همون‌طور که در بالا اشاره کردم، سیستم‌عامل‌هایی هستن که از لینوکس به عنوان کرنلشون استفاده می‌کنن؛
نخیر. به هیچ وجه اینطور نیست.
در واقعیت، منظورش از «سیستم‌عامل لینوکسی»، «توزیع‌های لینوکسه». اثبات خیلی خیلی واضح و مشخص و بدیهیش هم اینه که در پاراگراف بعدی، کلمه‌ی Linux رو در کنار Windows ذکر کرده و به طور واضح و مشخصی داره میگه Linux یه سیستم‌عامله، مثل Windows.

شامل گنو، اندروید، تایزن و… اگه قرار باشه چیزی به اسم «سیستم‌عامل لینوکس» وجود داشته باشه،‌سیستم‌عامل تایزنه که خود بنیاد لینوکس توسعه‌اش می‌ده و می‌تونه روش هر اسمی که می‌خواد بذاره. هرچند از اون‌جا که خود بنیاد لینوکس هم به اون سیستم‌عامل می‌گه تایزن و نه لینوس،
اون سیستم‌عامل اسمش تایزنه چون دلشون خواسته اسمشو بذارن تایزن. و سیستم‌عاملی که ما استفاده می‌کنیم (شامل لایه‌های مختلفی از جمله کرنل و ابزارها و کتابخانه‌های گنو) هم اسمش «لینوکسه» چون دلشون خواسته اسمشو بذارن لینوکس. به همین سادگی.

به نظر می‌رسه صرفاً شما داری ادای دایهٔ مهربان‌تر از مادر رو برای لینوکس در می‌آری.
سیستم‌عامل لینوکس رو میگید یا کرنل رو؟ اگه منظورتون کرنله که خب من چرا باید واسه‌م مهم باشه چنین چیزی؟! اما اگه منظورتون سیستم‌عامل لینوکسه که خب دقیقاً برعکسه قضیه. واقعیت اینه که شما دارید ادای دایه‌ی مهربان‌تر از مادر رو برای پروژه‌ی گنو در میارید و عقاید افراطی و تفرقه‌انداز rms رو بازنشر می‌کنید. من این مدل رفتارهای ستالمن رو شبیه یه بچه‌ی لوس و ننر می‌بینم که دوست داره همه نگاهش کنن تا جلوی بقیه کله معلق بزنه و دیگران هم حتماً باید واسه‌ش دست بزنن و تشویقش کنن، وگرنه شروع می‌کنه به نق زدن و اذیت کردن ((:
به هر حال در واقعیت، اسم سیستم‌عاملی که از اجزای مختلفی مثل پروژه‌ی گنو و کرنل لینوکس بوجود اومده، اسم گذاشته‌ن «لینوکس». همه هم همین اسم رو پسندیده‌ن و قبولش کرده‌ن. این آدم هم بهتره کنار بیاد با این قضیه. همچنین دوستان کاسه‌ی داغ‌تر از آش بهتره قبولش کنن این واقعیت رو!

مگه کسی گفته گنو به تنهایی می‌تونه نصب بشه؟ هیچ سیستم‌عاملی نمی‌تونه بدون کرنل نصب بشه. همون‌طوری که هیچ خودرویی نمی‌تونه بدون چرخ حرکت کنه. ولی کسی به پژو ۲۰۶ نمی‌گه چرخ… بهش می‌گن ۲۰۶! به همین صورت اسم کرنل رو که فقط یکی از بخش‌های سیستم‌عامله، روی کل سیستم‌عامل نمی‌ذارن. کاش در حد ریاضیات دبیرتان، منطق بخونید!
چی شده؟! دارید حرف خود من رو تکرار می‌کنید دقیق!
مثال خوبی بود. ابزارها و کتابخانه‌های پروژه‌ی گنو تنها بخشی از سیستم‌عامل لینوکس به حساب میان. انگار که چرخ و گیربکس باشن. خود کرنل هم بخشی از سیستم‌عامله، انگار که موتور باشه. روی کل سیستم‌عامل هم طی اتفاقات تاریخی، اسم گذاشته‌ن «سیستم‌عامل لینوکس».

کتابخانهٔ پروژهٔ گنو، کتابخونه‌ای برای سیستم‌عامل گنوست و نه کرنل لینوکس. خود کرنل لینوکس برای سوار شدن روی سیستم‌عامل گنو توسعه داده شده! همون‌طور که چرخ ۲۰۶ رو برای سوار شدن روی ۲۰۶ طراحی کردن و ساختن. بعدها از این چرخ، در خودروهای دیگه‌ای هم استفاده شد. خود ۲۰۶ هم چرخ‌های دیگه‌ای از قدیم داشت و داره.
اجزای پروژه‌ی گنو + کرنل لینوکس = سیستم‌عامل لینوکس
کرنل بخشی از سیستم‌عامله، مثل مابقی بخش‌ها. مثل ابزارها و کتابخانه‌های پروژه‌ی گنو.

بله و این به لطف اینه که کرنل پیش‌گزیدهٔ سیستم‌عامل گنو بوده. ایشالا که می‌دونی لینوکس پیش از این که روی سیستم‌عامل گنو سوار بشه، فقط روی مدل رایانهٔ شخصی‌ای که شخص لینوس اوروالدز داشت و فقط با همون مدل دیسک سختی که ایشون تو خونه‌اش داشت کار می‌کرد و روی هیچ سخت‌افزار دیگه‌ای اجرا نمی‌شد دیگه؟ اگه نمی‌دونی، خبر انتشار لینوکس رو که شخص لینوس توروالدز نوشته و این‌ها رو توش توضیح داده بخون. تو همون متن نوشته که لینوکس هرگز پروژه‌ای به بزرگی گنو نخواهد بود؛ چرا که اون زمان سیستم‌عامل گنو، می‌تونست روی هر سخت‌افزاری و با هر معماری و هر کاربری سوار بشه. لینوکمس امروز، این‌ها رو داره، چون روی گنو سوار شد.
باز هم میگم. من اگر چیزی در مورد کرنل میگم دلیلش این نیست که بخوام کرنل رو بالا ببرم. برعکس، نمی‌خوام ببینم عده‌ای دارن یه کار بزرگی مثل کرنل رو پایین میارن.
اگر کسی به سیستم‌عامل لینوکس میگه سیستم‌عامل لینوکس، دلیلش اینه که اسم این سیستم‌عامل لینوکسه. هیچ ربطی به این نداره که کسی بخواد کرنل رو جزء اصلی درنظر بگیره و به کرنل بگه سیستم‌عامل. هیچ ربطی به این نداره که کسی بخواد ارزش و بزرگی پروژه‌ی گنو رو کم جلوه بده. بلکه فقط میگم پروژه‌ی گنو، مثل کرنل، جزئی از سیستم‌عامل لینوکسه.

اونی که کرنل رو جدا از سیستم‌عامل در نظر گرفته شمایید.
جان؟! چی شد؟

کرنل یکی از چند‌ده بخش تشکیل‌دهندهٔ مجموعه‌ای کلّی به نام سیستم‌عامله که فقط بخش ارتباط با سخت‌افزار اون رو انجام می‌ده. همون‌طور که چرخ، بخشی از چن‌ده بخش تشکیل‌دهندهٔ مجموعه‌ای کلّی به نام خودروست که فقط بخش ارتباط با زمینش رو انجام می‌ده.
درسته. کرنل و مابقی اجزا، مثل ابزارها و کتابخانه‌ی پروژه‌ی گنو، جزئی از سیستم‌عامل لینوکسن.

بله. اکثر ابزارهای پروژهٔ گنو، روی سیستم‌عامل گنو سوار می‌شن. همون‌طور که لینوکس به عنوان کرنل، روی سیستم‌عامل گنو سوار شده.
تا جایی که من یاد دارم، تا قبل از کرنل لینوکس، تمام اجزای پروژه‌ی گنو روی Unix سوار شده بوده‌ن!

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19688
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
ماشین یک سری «اجزای کنار هم» داره، در حالی که سیستم‌عامل به صورت یک سری «لایه‌ی روی هم» تعریف میشه.
خود سیستم‌عامل هم از یک سری اجزای کنار هم تشکیل شده. اون چیزیه که لایهٔ روی همه، اجزای رایانه، مثل سخت‌افزار، سیستم‌عامل و نرم‌افزار کاربردین.

طبق این چیزی که شما تعریف کردید هم به هر حال هر جزئی از سیستم‌عامل رو میشه جزئی از کل در نظر گرفت. مثل لایه‌ی C Library گنو و مابقی اجزا.
بله. هم لینوکس، هم کتابخونهٔ سی گنو، هم گراب و… جزهایی از کل سیستم‌عامل گنو هستن.

یعنی الان واقعاً باید توضیح بدم شما به چه شکل دارید مغالطه می‌کنید و چطوری دارید واقعیت رو می‌پیچونید و به هم می‌ریزید، یا خودش به اندازه کافی واضح هست؟!
لطف ممن و هرچی بلدی یا فکر می‌کنی بلدی رو کامل و دقیق توضیح بده تا سیه‌روی شود هر که در او غش باشد. چون چیزی که به نظر همه می‌رسه، اینه که فهمیدی اشتباه کردی و فقط چون می‌خوای تو بحث کم نیاری، داری ادامه می‌دی. ما قول می‌دیم با اعتراف به پذیرفتن حقیقت، نه‌تنها هیچ چیزی ازت کم نمی‌شه، که احترام بیش‌تری هم برات قایل می‌شیم.

نخیر. به هیچ وجه اینطور نیست.
در واقعیت، منظورش از «سیستم‌عامل لینوکسی»، «توزیع‌های لینوکسه».
خب اگه این‌قدر از مرحله پرته که فرق بین سیستم‌عامل و توزیع رو نمی‌دونه که اصلاً چرا داری به چنین آدم بی‌ئوادی استناد می‌کنی؟

اون سیستم‌عامل اسمش تایزنه چون دلشون خواسته اسمشو بذارن تایزن. و سیستم‌عاملی که ما استفاده می‌کنیم (شامل لایه‌های مختلفی از جمله کرنل و ابزارها و کتابخانه‌های گنو) هم اسمش «لینوکسه» چون دلشون خواسته اسمشو بذارن لینوکس. به همین سادگی.
کی خواسته اسمش رو بذاره لینوکس؟ اون زمان که گنو داشت استفاده می‌شد و طبیعتاً اسم هم داشت، لینوکس توروالدز بچه مدرسه‌ای بود و هنوز لینوکسی وجود نداشت.  ده پونزده سال بعدش تازه چیزی به اسم لینوکس می‌آد و بخشی از سیستم‌عامل گنو می‌شه. الآن من بیام یه بارکنندهٔ راه‌آندازی جدید برای سیستم‌عامل گنو بسازم،‌نمی‌تونم بگم اسم این سیستم‌عامل دانیاکسه که!

سیستم‌عامل لینوکس رو میگید یا کرنل رو؟
همون‌طور که گفتم چیزی به اسم سیستم‌عامل لینوکس وجود نداره. بنیاد لینوکس دو تا محصول اصلی در حوزهٔ سیستم‌عامل داره. یکی یه کرنله به نام لینوکس و یکی یه سیستم‌عامله به اسم تایزن. این شمایی که باید بگی منظورت کدومه.

واقعیت اینه که شما دارید ادای دایه‌ی مهربان‌تر از مادر رو برای پروژه‌ی گنو در میارید و عقاید افراطی و تفرقه‌انداز rms رو بازنشر می‌کنید.
چی شد؟ من دایهٔ مهربان‌تر از مادرم، ولی خود مادر افراطی و تفرقه‌اندازه؟  لااقل کاربرد ضرب‌المثل‌ها رو یاد بگیر ;D

من این مدل رفتارهای ستالمن رو شبیه یه بچه‌ی لوس و ننر می‌بینم که دوست داره همه نگاهش کنن تا جلوی بقیه کله معلق بزنه و دیگران هم حتماً باید واسه‌ش دست بزنن و تشویقش کنن، وگرنه شروع می‌کنه به نق زدن و اذیت کردن ((:
فکر می‌کنم همه با دیدن صحبت‌های شما، خودشون متوجه می‌شن کی بچهٔ لوس و ننره. قضاوت رو به خود مردم بسپاریم!

به هر حال در واقعیت، اسم سیستم‌عاملی که از اجزای مختلفی مثل پروژه‌ی گنو و کرنل لینوکس بوجود اومده، اسم گذاشته‌ن «لینوکس». همه هم همین اسم رو پسندیده‌ن و قبولش کرده‌ن. این آدم هم بهتره کنار بیاد با این قضیه. همچنین دوستان کاسه‌ی داغ‌تر از آش بهتره قبولش کنن این واقعیت رو!
عجب… پس من هم از امروز می‌گم اسم تو آرمان نیست، جمشیده و اگه باهاش مخالفت کنی، یه بچهٔ لوس و ننری. خیلی منطق خوبیه! هیچ‌کسی جز سازندهٔ اون سیستم‌عامل (ریچارد استالمن) حق نام گذاشتن روی اثر خودش رو نداره. شما هم اگه می‌خوای یه «سیستم‌عامل لینوکس» داشته باشی، یه سیستم‌عامل بنویس و این اسم رو بذار روش.  چرا سیستم‌عامل‌دزدی می‌کنی؟ :D
هرچند این عقاید افراطی شماست که چنین مسائلی ایچاد می‌کنه. وگرنه خود بنیاد لینوکس هم سیستم‌عامل ساخت (خرید در واقع) و اسمش رو نذاشت «سیستم‌عامل لینوکس»، گذاشت «سیستم‌عامل تایزن».

مثال خوبی بود. ابزارها و کتابخانه‌های پروژه‌ی گنو تنها بخشی از سیستم‌عامل لینوکس به حساب میان. انگار که چرخ و گیربکس باشن. خود کرنل هم بخشی از سیستم‌عامله، انگار که موتور باشه. روی کل سیستم‌عامل هم طی اتفاقات تاریخی، اسم گذاشته‌ن «سیستم‌عامل لینوکس».
تا پیش از جملهٔ آخرت حرفت درست بود. ولی نکته اینه که اگه یه مدل چرخ چدید برای ۲۰۶ بیاد، یا یه نفر بره تو بازار یه چرخ جدید براش بخره، ماهیت ۲۰۶ عوض نمی‌شه. اسمش همون ۲۰۶ است که بود.

کرنل بخشی از سیستم‌عامله، مثل مابقی بخش‌ها. مثل ابزارها و کتابخانه‌های پروژه‌ی گنو.
بلکه فقط میگم پروژه‌ی گنو، مثل کرنل، جزئی از سیستم‌عامل لینوکسه.
درسته. کرنل و مابقی اجزا، مثل ابزارها و کتابخانه‌ی پروژه‌ی گنو، جزئی از سیستم‌عامل لینوکسن.
ایشالا می‌دونی اجزای پروژهٔ گنو جزو سیستم‌عامل نیستن دیگه؟ پروژهٔ گنو اجزایی مثل پوستهٔ bash، موتور بازی gnubg و این‌ها رو توسعه می‌ده.
سیستم‌عامل گنو دارای کرنل‌های مختلفیه که می‌تونی از بینشون انتخاب کنی. لینوکس هم یکی از این انتخاب‌هاست. مثل ۲۰۶ که می‌تونی تیپ ۱ انتخاب کنی یا تیپ ۲. پیش از این که لینوکسی به وجود بیاد، محبوب‌ترین کرنل موجود روی گنو،‌تریکس بود که بیش‌تر افراد اون رو انتخاب می‌کردن. اتّفاقاً‌قدمت تریکس خیلی بیش‌تر از سیستم‌عامل گنوست؛ ولی هیچ‌کس به سیستم‌عامل گنو نمی‌گفت سیستم‌عامل تریکس!

تا جایی که من یاد دارم، تا قبل از کرنل لینوکس، تمام اجزای پروژه‌ی گنو روی Unix سوار شده بوده‌ن!
نه. پروژهٔ گنو، یک سال بعد از انتشار نخستین سیستم‌عامل گنو شروع به کار کرد و از همون ابتدا هدفش ایجاد نرم‌افزارهای کاربردی آزاد برای سیستم‌عامل گنو بود. اون چیزی که یادته، مربوط به پیش از انتشار نخستین سیستم‌عامل گنو بود که اجزایی که هنوز نوشته نشده بودن یا آزاد نشده بودن رو از یونیکس قرض می‌گرفتن.

باز هم میگم. من اگر چیزی در مورد کرنل میگم دلیلش این نیست که بخوام کرنل رو بالا ببرم. برعکس، نمی‌خوام ببینم عده‌ای دارن یه کار بزرگی مثل کرنل رو پایین میارن.
لینوکس پروژهٔ خیلی بزرگیه، بهترین کرنل موجود در جهان امروزه و هیچ‌کسی حق نداره ارزشش رو پایین بیاره.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین سید حسین موسوی فرد

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 268
  • Debian
الان اگه من از فریمورک فلاتر تو برنانه ام استفاده کنم باید اسم ش رو حافظ بزارم یا فلاتر/حافظ؟
قال علی (ع): لا غِنَی کالعَقلِ، و لا فَقرَ کالجَهلِ، و لا میراثَ کالاَدَب و لا ظَهیرَ کالمُشاوَرَه

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5100
  • اممم . اره دیگه! mehr32
نگرفتید دیگه
لینوکس قسمتی از گنو است (کرنل های دیگه رو کار ندارم )
با لینوکس که ساخته نشده که
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4854
  • masoft قدیم
سیستم‌عامل رو به صورت لایه‌های مختلف در نظر می‌گیرن و فکر می‌کنم نمیشه به طور دقیق به ماشین تشبیهش کرد. ماشین یک سری «اجزای کنار هم» داره، در حالی که سیستم‌عامل به صورت یک سری «لایه‌ی روی هم» تعریف میشه.
حرفتون درسته و فکر می‌کنم احتمالا فقط روی کلمات با هم اختلاف داریم. مثلا میشه روی سیستم‌عامل گنو، کرنل لینوکس یا کرنل بی‌اس‌دی سوار کرد. تنها چیزی که گفته شد این بود که جز روی کل سوار میشه و نه کل روی جز.

چون شما باکیفیت‌ترین شاسی و بدنه و قطعات داخلی رو هم که بچینید کنار هم، تا زمانی که یک موتور قدرتمند وجود نداشته باشه، نمی‌تونیم یک ماشین قوی داشته باشیم. هر چقدر که دسترسی به موتور قویتری داشته باشیم، امکان ساخت ماشین قدرتمندتری هم داریم. در واقع تمامی قطعات داخلی رو حول محور موتور مهندسی می‌کنن و موتور نقش کلیدی رو ایفا می‌کنه.
درسته. من هیچ وقت نگفتم که لینوکس کرنل قدرتمندی نیست. البته به نظرم راز موفقیتش هم پروانهٔ GPL هست، در غیر اینصورت BSDها ازش پیشی میگرفتند. ولی موتور هم قسمتی از ماشین هست که میشه تعویضش کرد و جز حساب میاد، نه کل. شما وقتی ماشین رو مستقیما از تولیدکننده سفارش میدید، عموما می‌تونید انتخاب کنید که چه موتوری روش باشه و انتخاب‌های متفاوتی دارید. موتور روی ماشین سوار میشه، نه ماشین روی موتور، حتا اگر ماشین رو بر مبنای موتور طراحی کرده باشند.

یه مثال دیگه می‌تونه پردازنده باشه. شما پردازنده رو روی رایانه سوار می‌کنید. نمیگید که کامیپوتر رو روی پردازنده سوار کردم. حتا اگر پردازنده مهمترین بخش رایانه باشه.

آفلاین behzad121

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 510
  • آرچ + گنوم
...
...
پس اگه اینطوریه:
اندروید + کرنل لینوکس = سیستم عامل لینوکس :))
دیگه زیاد اینجا نیستم و بیشتر تو گروه‌های گنو/لینوکسی تلگرام کمک می‌کنم، دور از هیچ اذیت و حواشی. تلگرام: behdev@

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
خود سیستم‌عامل هم از یک سری اجزای کنار هم تشکیل شده. اون چیزیه که لایهٔ روی همه، اجزای رایانه، مثل سخت‌افزار، سیستم‌عامل و نرم‌افزار کاربردین.
هر جایی من به چشمم خورده که مثلاً glibc رو به عنوان یک wrapper برای کرنل در نظر گرفته‌ن. یعنی یک لایه بالاتر از کرنل. مشخصاً ممکنه در هر لایه به طور عرضی هم اجزایی در کنار هم باشن. اما در کل لایه‌های سیستم‌عامل، یه مفهوم جاافتاده و پرتکراره. اصلاً همین که اسم کرنل، کرنله، خودش به خوبی نشون میده کرنل رو در لایه‌ی پایینی، یا مرکزی سیستم‌عامل در نظر می‌گیرن.

بله. هم لینوکس، هم کتابخونهٔ سی گنو، هم گراب و… جزهایی از کل سیستم‌عامل گنو هستن.
این همون سیستم‌عاملیه که همه بهش میگن لینوکس، اما افراطی‌ها اصرار دارن بهش بگن گنو.

لطف ممن و هرچی بلدی یا فکر می‌کنی بلدی رو کامل و دقیق توضیح بده تا سیه‌روی شود هر که در او غش باشد. چون چیزی که به نظر همه می‌رسه، اینه که فهمیدی اشتباه کردی و فقط چون می‌خوای تو بحث کم نیاری، داری ادامه می‌دی. ما قول می‌دیم با اعتراف به پذیرفتن حقیقت، نه‌تنها هیچ چیزی ازت کم نمی‌شه، که احترام بیش‌تری هم برات قایل می‌شیم.
چی شده؟! 😂 کلاً در برعکس کردن وقایع تخصص دارید.
قضیه اینه که از دید من یه سری آدم افراطی دارن به دیگران امر و نهی می‌کنن و خودشون رو نخود هر آشی می‌کنن و دیگران رو مجاب می‌کنن که به «سیستم‌عامل لینوکس» بگن گنو. تنها دلیلی که من دارم الان بحث می‌کنم اینه که دلم می‌خواد جلوی افراطی‌بازی گرفته بشه.
اما از دید شما یه سری آدم دارن «اشتباه» می‌کنن که به سیستم‌عامل لینوکس میگن لینوکس. خیلی اصرار دارید به دیگران اثبات کنید «اشتباه» می‌کنن. به دیگران انواع برچسب‌هایی مثل «بی‌سواد یا بی‌اطلاع یا سودجو» می‌زنید. شاید از دید شما بحث سر «درست یا اشتباه» بودن باشه. اما از دید من اصلاً مهم نیست کی درست میگه کی اشتباه. فقط و فقط خوبه که افراطی‌گری کمتر بشه.

خب اگه این‌قدر از مرحله پرته که فرق بین سیستم‌عامل و توزیع رو نمی‌دونه که اصلاً چرا داری به چنین آدم بی‌ئوادی استناد می‌کنی؟
برچسب جدید به نویسنده‌ی وبسایت معتبر tomshardware: «از مرحله پرته»
به نظر میاد از نظر شما تنها کسانی که از مرحله پرت نیستند، افراطی‌ها هستند!

کی خواسته اسمش رو بذاره لینوکس؟ اون زمان که گنو داشت استفاده می‌شد و طبیعتاً اسم هم داشت، لینوکس توروالدز بچه مدرسه‌ای بود و هنوز لینوکسی وجود نداشت.  ده پونزده سال بعدش تازه چیزی به اسم لینوکس می‌آد و بخشی از سیستم‌عامل گنو می‌شه. الآن من بیام یه بارکنندهٔ راه‌آندازی جدید برای سیستم‌عامل گنو بسازم،‌نمی‌تونم بگم اسم این سیستم‌عامل دانیاکسه که!
اصلاً موضوع این نیست که تاریخ چی بوده. واقعیت حال حاضر دنیا اینه که به این سیستم‌عامل میگن لینوکس. همین.

همون‌طور که گفتم چیزی به اسم سیستم‌عامل لینوکس وجود نداره. بنیاد لینوکس دو تا محصول اصلی در حوزهٔ سیستم‌عامل داره. یکی یه کرنله به نام لینوکس و یکی یه سیستم‌عامله به اسم تایزن. این شمایی که باید بگی منظورت کدومه.
منظور من همون سیستم‌عاملیه که این توسعه‌دهنده‌های توزیع‌های لینوکس منظورشونه:

چی شد؟ من دایهٔ مهربان‌تر از مادرم، ولی خود مادر افراطی و تفرقه‌اندازه؟  لااقل کاربرد ضرب‌المثل‌ها رو یاد بگیر ;D
??? صحیح.

فکر می‌کنم همه با دیدن صحبت‌های شما، خودشون متوجه می‌شن کی بچهٔ لوس و ننره. قضاوت رو به خود مردم بسپاریم!
در واقع چیزی که همه دارن می‌بینن اینه که یه سری کاربر افراطی، پای هر پستی، بحث نامرتبط «سیستم‌عامل لینوکس» یا «سیستم‌عامل گنو» رو راه میندازن و به خودشون اجازه میدن به دیگران امر و نهی کنن که چه شکلی باید سیستم‌عامل لینوکس رو صدا کنن. این شمایید که شاید حداقل ۱۰ درصد ارسال‌هاتون داخل انجمن مربوط به اینه که دیگران رو مجبور کنید سیستم‌عامل خودشون رو به یه اسم دیگه صدا بزنن.
من فقط برای بار چندم حوصله‌م سر رفته از این رفتار و به همین دلیله که دارم بحث می‌کنم.

عجب… پس من هم از امروز می‌گم اسم تو آرمان نیست، جمشیده و اگه باهاش مخالفت کنی، یه بچهٔ لوس و ننری. خیلی منطق خوبیه! هیچ‌کسی جز سازندهٔ اون سیستم‌عامل (ریچارد استالمن) حق نام گذاشتن روی اثر خودش رو نداره. شما هم اگه می‌خوای یه «سیستم‌عامل لینوکس» داشته باشی، یه سیستم‌عامل بنویس و این اسم رو بذار روش.  چرا سیستم‌عامل‌دزدی می‌کنی؟ :D
هرچند این عقاید افراطی شماست که چنین مسائلی ایچاد می‌کنه. وگرنه خود بنیاد لینوکس هم سیستم‌عامل ساخت (خرید در واقع) و اسمش رو نذاشت «سیستم‌عامل لینوکس»، گذاشت «سیستم‌عامل تایزن».
شما هر زمان اون چیزی که بهش میگید gnu os رو بدون کرنل لینوکس و مابقی بسته‌ها استفاده کردید، اون موقع بهش هر چیزی دوست داشتید بگید.
این سیستم‌عاملی که شما دارید استفاده می‌کنید (به همراه کرنل لینوکس و مابقی اجزا)، اسمش هست «سیستم‌عامل لینوکس». و این توزیعی که استفاده می‌کنید اسمش هست «توزیع لینوکس».

تا پیش از جملهٔ آخرت حرفت درست بود. ولی نکته اینه که اگه یه مدل چرخ چدید برای ۲۰۶ بیاد، یا یه نفر بره تو بازار یه چرخ جدید براش بخره، ماهیت ۲۰۶ عوض نمی‌شه. اسمش همون ۲۰۶ است که بود.
آهان یعنی الان دارید اصرار می‌کنید من حرفام «اشتباهه»؟! 😂
با عرض پوزش، از دید من بحث این نیست کی اشتباه می‌کنه. بلکه به نظرم خوبه اگه افراطی‌گری رو کمتر ببینم.

ایشالا می‌دونی اجزای پروژهٔ گنو جزو سیستم‌عامل نیستن دیگه؟ پروژهٔ گنو اجزایی مثل پوستهٔ bash، موتور بازی gnubg و این‌ها رو توسعه می‌ده.
خود شما داخل ارسال قبلیتون روی نوشته‌ی من که گفته بودم اکثر اجزای پروژه‌ی گنو (هر چیزی که گنو توسعه میده. من چیزی به اسم سیستم‌عامل گنو نمی‌شناسم که بخوام پروژه‌ی گنو رو از سیستم‌عامل گنو جدا بدونم) از لایه‌ی سیستم‌عامل جدا هستن، ریپلای زدید. یعنی حتی ارسال قبلی خودتون رو هم به یاد نمیارید؟!

سیستم‌عامل گنو دارای کرنل‌های مختلفیه که می‌تونی از بینشون انتخاب کنی. لینوکس هم یکی از این انتخاب‌هاست. مثل ۲۰۶ که می‌تونی تیپ ۱ انتخاب کنی یا تیپ ۲. پیش از این که لینوکسی به وجود بیاد، محبوب‌ترین کرنل موجود روی گنو،‌تریکس بود که بیش‌تر افراد اون رو انتخاب می‌کردن. اتّفاقاً‌قدمت تریکس خیلی بیش‌تر از سیستم‌عامل گنوست؛ ولی هیچ‌کس به سیستم‌عامل گنو نمی‌گفت سیستم‌عامل تریکس!
شما اصرار دارید یه سیستم‌عامل رو بدون یک کرنل، کامل در نظر بگیرید. در صورتیکه یک مجموعه‌ی نرم‌افزار، بدون یک کرنل نمی‌تونه عنوان یک سیستم‌عامل رو یدک بکشه. اجزای پروژه‌ی گنو تنها در کنار کرنل و به اضافه‌ی کرنل می‌تونن تشکیل یک سیستم‌عامل بدن. اون چیزی که بهش میگید گنو، بدون یک کرنل هیچ وقت نمی‌تونه اسمش بشه سیستم‌عامل. اون فقط یه مجموعه‌ی نرم‌افزاره.
یه ماشین هیچ وقت بدون موتور، یک «ماشین» نیست. بلکه فقط یه مجموعه‌ی قطعات و فلز و شیشه و... است.

در حال حاضر به سیستم‌عاملی که از گنو به اضافه‌ی کرنل لینوکس بوجود اومده، میگن «سیستم‌عامل لینوکس». این فقط اسم این سیستم‌عامله و هیچ ربطی به این نداره که کرنلش چیه. به هر حال طبق یه سری اتفاقات اسم کرنل رو گذاشته‌ن روی کل سیستم‌عامل. هر اسم دیگه هم می‌تونست داشته باشه.

نه. پروژهٔ گنو، یک سال بعد از انتشار نخستین سیستم‌عامل گنو شروع به کار کرد و از همون ابتدا هدفش ایجاد نرم‌افزارهای کاربردی آزاد برای سیستم‌عامل گنو بود. اون چیزی که یادته، مربوط به پیش از انتشار نخستین سیستم‌عامل گنو بود که اجزایی که هنوز نوشته نشده بودن یا آزاد نشده بودن رو از یونیکس قرض می‌گرفتن.
اون مجموعه‌ی نرم‌افزاری که کرنل خودش رو نداشته، در نهایت فقط یک مجموعه‌ی نرم‌افزار بوده. نه یک سیستم‌عامل کامل.

آفلاین سید حسین موسوی فرد

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 268
  • Debian
نگرفتید دیگه
لینوکس قسمتی از گنو است (کرنل های دیگه رو کار ندارم )
با لینوکس که ساخته نشده که

کی گفته لینوکس برای گنو ساخته شده؟

گنو یه سری ابزاره که توروالدز ترجیح داد از اونا تو سیستم عاملش استفاده کنه.
قال علی (ع): لا غِنَی کالعَقلِ، و لا فَقرَ کالجَهلِ، و لا میراثَ کالاَدَب و لا ظَهیرَ کالمُشاوَرَه

آفلاین behzad121

• High Sr. Member
  • *
  • آرچ + گنوم
این همون سیستم‌عاملیه که همه بهش میگن لینوکس، اما افراطی‌ها اصرار دارن بهش بگن گنو.
...
گرچه شما قانع نمیشید و این موضوع تا بینهایت مثل اون بحث وجود نداشتن خدا ادامه پیدا میکنه و دنبال حاشیه هستید بهتون پیشنهاد میکنم این لینک رو دوباره و به طور دقیق بخونید. اگه قرار باشه هر سیستم عاملی که هسته ش لینوکس باشه رو «سیستم عامل لینوکس» بخونیم ناعدالتی پیش میاد و با چهارتا عکس و اسم مثل debian linux که غلط هستن و بخاطر طولانی بودن نام GNU/Linux استفاده نمیشن دلیل نمیشه که شما اینارو تو سر هر کسی بزنید. گنو زودتر از هسته لینوکس ساخته شده بوده و اگه خیلی ناراحتید، جمع کنید و این بحث رو ادامه ندید  ;)
« آخرین ویرایش: 16 دی 1400، 09:06 ب‌ظ توسط behDev »
دیگه زیاد اینجا نیستم و بیشتر تو گروه‌های گنو/لینوکسی تلگرام کمک می‌کنم، دور از هیچ اذیت و حواشی. تلگرام: behdev@

آفلاین #unknown#

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 441
به نظر من هم سیستم عامل گنو درسته
هدف تروالدز فقط ساخت یک کرنل بود ، ولی هدف گنو ساخت یک سیستم عامل بود
لینوکس + برنامه های اندروید = سیستم عامل اندروید
لینوکس + برنامه های گنو = سیستم عامل گنو

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4854
  • masoft قدیم
اون مجموعه‌ی نرم‌افزاری که کرنل خودش رو نداشته، در نهایت فقط یک مجموعه‌ی نرم‌افزار بوده. نه یک سیستم‌عامل کامل.
مانیفست سیستم‌عامل گنو سال ۱۹۸۳ نوشته شده. تا سال ۱۹۸۷ تکمیل شده و دیگه تغییری نکرده. پروژهٔ سیستم‌عامل گنو تا سال ۱۹۸۹ همهٔ بخش‌هاش قابل استفاده میشه بجز کرنل، چون Trix گزینهٔ مناسبی نبوده و توسعهٔ GNU Hurd در سال ۱۹۹۰ برای سیستم‌عامل گنو شروع میشه، یک سال قبل از انتشار لینوکس.

اینکه بگیم گنو در سال ۱۹۹۰ یک سیستم‌عامل کامل نبوده، درسته، ولی تمامی بخش‌های لازم یک سیستم‌عامل از بوت‌لودر و کتابخانه‌ها و پروانهٔ لازم رو داشته (و کرنلش هم در حال توسعه بوده). کرنل لینوکس ولی از سیستم‌عامل فقط کرنل رو داشته که به دلیل Monolithic بودن، توسعه‌اش سریع‌تر از توسعهٔ کرنل GNU Hurd بوده. حتا پروانه‌ای هم که داره برای گنو بوده و طبق گفتهٔ لینوس توروادز، استفاده از GPL بهترین کاری بوده که کرده.

اگر بر طبق این منطق بخواید بگید اسم سیستم‌عامل گنو اشتباهه، طبق همون منطق اسم سیستم‌عامل لینوکس هم اشتباهه.

آفلاین Iranihamed

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 48
آقای اسماعیلی من هم قبول دارم که آقای بهزادی و تعدادی از کاربران اینجا دچار تعصبات کور هستند و گاهی وقتها حرفایی میزنند که خلاف واقعیته، ولی در این مورد حق با آنهاست. فقط مدیر پروژه یا صاحب برند میتونه تعیین کنه که اسم محصول نهایی چی باشه. همین گوشی های موبایل رو در نظر بگیرید، شرکت شیائومی گوشی میزنه که سخت افزارش رو کوالکام ساخته نرم افزارش رو گوگل ساخته صفحه نمایشش رو هم ال جی، خودش فقط یک UI گذاشته روی گوشی، ولی اسم گوشی میشه شیائومی، نه کوالکام و گوگل و غیره! همین مثال در مورد برند های دیگه هم صادقه، مثلاً شرکت Asus مانیتور گیمینگ میزنه که پنلش رو سامسونگ ساخته و خازن و قطعاتش هاش رو از ژاپن خریده و الی آخر، ولی اسم مانیتور Asus هست.
در مورد سیستم عامل هم همین قاعده برقراره. فقط کسی میتونه تعیین کنه اسم این سیستم عامل چی باشه که خودش پروژه ساخت این سیستم عامل رو کلید زده باشه و یا مدیر پروژه باشه، که در مورد سیستم عامل گنو لینوکس آقای استالمن مدیر این پروژه هستش تا اونجا که من اطلاع دارم. تنها در صورتی مدیر پروژه نمیتونه اسم دلخواهش رو روی محصول بگذاره که شرکا چنین چیزی رو در قرارداد شرط کرده باشند، یعنی آقای لینوس تروالدز اون روزی که موافقت کرد کرنلش بره زیر دست آقای استالمن، شرط گذاشته باشه که اسم پروژه باید "سیستم عامل لینوکس" باشه، که تا جایی که من اطلاع دارم چنین شرطی در بین آنها نبوده.
« آخرین ویرایش: 17 دی 1400، 04:06 ب‌ظ توسط Iranihamed »

آفلاین behzad121

• High Sr. Member
  • *
  • آرچ + گنوم
در مورد سیستم عامل هم همین قاعده برقراره. فقط کسی میتونه تعیین کنه اسم این سیستم عامل چی باشه که خودش پروژه ساخت این سیستم عامل رو کلید زده باشه و یا مدیر پروژه باشه، که در مورد سیستم عامل گنو لینوکس آقای استالمن مدیر این پروژه هستش تا اونجا که من اطلاع دارم. تنها در صورتی مدیر پروژه نمیتونه اسم دلخواهش رو روی محصول بگذاره که شرکا چنین چیزی رو در قرارداد شرط کرده باشند، یعنی آقای لینوس تروالدز اون روزی که موافقت کرد کرنلش بره زیر دست آقای استالمن، شرط گذاشته باشه که اسم پروژه باید "سیستم عامل لینوکس" باشه، که تا جایی که من اطلاع دارم چنین شرطی در بین آنها نبوده.
کرنل لینوکس آزاده و هر کسی میتونه اون رو به پروژه اش اضافه کنه، اگه این آقا قرار بود با هرکسی که از کرنل لینوکس استفاده میکنه قرارداد ببنده اونوقت خیلی از محصولات به انحصار نام لینوکس در میومد.