انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: از کار افتادن wifi و گنوم  (دفعات بازدید: 1441 بار)

0 کاربر و 5 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین َUxmlai-ad

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 486
  • متنفر از گنو و FSF
از کار افتادن wifi و گنوم
« : 16 دی 1400، 05:17 ب‌ظ »
سلام می خواستم systemd رو از کار بندازم بسته sysvinit-core رو نصب کردم که از اون به عنوان init systemاستفاده بشه ولی به این توجه نکردم که گنوم به systemd وابسته هست network-manager هم ظاهرا نیست ولی فکر کنم بشه اون رو به کار انداخت میشه کاری کرد که systemd دوباره system init بشه یا جایگزینی برای network-manager هست؟ چطور می تونم از وایفای استفاده کنم؟ چون LAN از کار افتاده
متنفر از گنو و FSF

آفلاین mobin1387

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 495
  • به زودی اینجا چیزی نوشته خواهد شد!
پاسخ : از کار افتادن wifi و گنوم
« پاسخ #1 : 16 دی 1400، 06:40 ب‌ظ »
سلام می خواستم systemd رو از کار بندازم بسته sysvinit-core رو نصب کردم که از اون به عنوان init systemاستفاده بشه ولی به این توجه نکردم که گنوم به systemd وابسته هست network-manager هم ظاهرا نیست ولی فکر کنم بشه اون رو به کار انداخت میشه کاری کرد که systemd دوباره system init بشه یا جایگزینی برای network-manager هست؟ چطور می تونم از وایفای استفاده کنم؟ چون LAN از کار افتاده
اگه میخواهید دیگه از سیستم دی استفاده نکنید، بهتره یک توزیع طراحی شده برای init استفاده کنید تا اینکه دبیان رو با یک init دیگه راه بندازید.
« آخرین ویرایش: 16 دی 1400، 06:42 ب‌ظ توسط mobin1387 »

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
« پاسخ #2 : 16 دی 1400، 08:43 ب‌ظ »
سیستم رو خراب کردید. الان درست نمی‌دونم باید چیکار کنید ولی برای استفاده نکردن از systemd، باید از دبیان، به devuan مهاجرت می‌کردید.
یه راهنما توی سایت خودش داره که چجوری دبیان رو به devuan تبدیل کنید، ولی برای شرایط شما، مطمئن نیستم درست کار بده.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین َUxmlai-ad

• Sr. Member
  • *
  • متنفر از گنو و FSF
« پاسخ #3 : 16 دی 1400، 09:04 ب‌ظ »
الان سیستم با sysvinit بالا میاد اتفاقا خیلی سریع تره ولی حیف شد...
فکر کنم که network-manager حذف نشده باشه چون وقتی زدم
apt list network-managerبین [] به جای installed یک چیز دیگه‌ای نوشته بود برای gnome-shell هم همین طور
بعد این devuan با انویدیا مشکلی نداره؟ میشه روش درایور انحصاری نصب کرد؟
« آخرین ویرایش: 16 دی 1400، 09:11 ب‌ظ توسط Aminavy »
متنفر از گنو و FSF

آفلاین Dragon-

• *
« پاسخ #4 : 16 دی 1400، 09:18 ب‌ظ »
بله میشه روش درایور‌های انویدیا و چیز‌های انحصاری نصب کرد. از نظر فنی همون دبیان هست که به جای systemd، از یه چیز دیگه استفاده می‌کنه.

آفلاین BiG

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1609
  • Windows 7 - Windows xp - Windows 11
« پاسخ #5 : 16 دی 1400، 09:19 ب‌ظ »
اصلأ systemd چیه و چرا باید آدم ازش فراری باشه؟
خداحافظ لینوکس!

آفلاین َUxmlai-ad

• Sr. Member
  • *
  • متنفر از گنو و FSF
« پاسخ #6 : 17 دی 1400، 08:50 ق‌ظ »
یک init system برای گنو/لینوکس هست. در واقع وقتی که شما کامپیوترتون رو روشن میکنین بعد از بوت شدن کرنل init رو صدا میکنه شماره پروسس init یک هست وظیفه اون صدا کردن بعضی از پروسس ها هست موقعی که boot screen رو می‌بینید اگه کلید esc یا break pasue رو بزنید می تونید کار هایی که انجام بده رو ببینید
میتونید دستور lsof رو با دسترسی روت امتحان کنید
متنفر از گنو و FSF

آفلاین َUxmlai-ad

• Sr. Member
  • *
  • متنفر از گنو و FSF
« پاسخ #7 : 17 دی 1400، 09:01 ق‌ظ »
بله میشه روش درایور‌های انویدیا و چیز‌های انحصاری نصب کرد. از نظر فنی همون دبیان هست که به جای systemd، از یه چیز دیگه استفاده می‌کنه.
یعنی اگه اون رو نصب کنم کارت شبکه وای‌فای رو میشناسه؟
متنفر از گنو و FSF

آفلاین Dragon-

• *
« پاسخ #8 : 18 دی 1400، 01:06 ب‌ظ »
فکر کنم الان توزیع خراب شده و هر چی نصب کنید، بدتر خراب بشه. netwoek-manager توی دبیان جوری کامپایل شده که به systemd نیاز داره. اگه هر جوری نصبش کنید، وقتی که بخواهید ازش استفاده کنید، احتمالا یه خطایی مربوط به dbus می‌گیرید.

اینجا توضیح داده که چجوری دبیان رو تبدیل کنید به devuan ولی مطمئن نیستم برای شرایط شما کار بده.

آفلاین َUxmlai-ad

• Sr. Member
  • *
  • متنفر از گنو و FSF
« پاسخ #9 : 18 دی 1400، 02:49 ب‌ظ »
نه می خوام تبدیلش کنم نه میتونم. منظورم اینه که اگه با همون ایزو نصبش کنم وای‌فای رو میشناسه؟ کرنل devuan لینوکس لیبره هست؟
متنفر از گنو و FSF

آفلاین Dragon-

• *
« پاسخ #10 : 18 دی 1400، 08:06 ب‌ظ »
فکر کنم devuan هم از کرنل لینوکس لیبره استفاده می‌کنه. اگه سخت‌افزار‌های شما به firmware انحصاری نیاز داشته باشه، موقع نصب کار نمی‌کنند. ولی بعد از اتمام مراحل نصب، می‌تونید بسته‌های مورد نیاز رو نصب کنید تا درست بشه
.
می‌تونید هم موقع نصب، بسته‌های مورد نیاز رو توی سیستم زنده نصب کنید تا وایفای داشته باشید. برای اینکار یا باید اونها رو از اینترنت دریافت کنید (اگه تنها راه وایفای باشه، این راه جواب نمیده) یا اینکه اونها رو قبل از نصب از اینترت بگیرید، بریزید روی یه قاش یا cd یا هر چی که می‌دونید و توی محیط زنده، اونها رو نصب کنید.اینجوری وایفای شما هم به کار میوفته.
البته بعد از کامل کردن نصب توزیع، باید توی سیستم نصب شده باز هم اون بسته‌ها رو نصب کنید چون چیزی که قبلا نصب کردید، توی سیستم زنده بود.

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19687
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #11 : 19 دی 1400، 04:17 ب‌ظ »
بایدی وجود نداره. انتخاب شخصیه.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین Dragon-

• *
« پاسخ #12 : 20 دی 1400، 11:04 ق‌ظ »
systemd یه init system هست تا کار‌های موقع بوت رو انجام بده.
به صورت خلاصه به این دلیل بعضی‌ها از اون استفاده نمی‌کنند چون:
۱- با استاندارد posix سازگار نیست و فقط روی سیستم‌عامل‌هایی جواب میده که از کرنل لینوکس استفاده می‌کنند.
۲- نسبت به بقیه جایگزین‌ها کند‌تره.
۳- چیز‌های خیلی زیادی داره که نمیشه به همین راحتی از هم جداشون کرد. مثلا networkd همراهش هست و نمی‌تونید کاریش کنید. اگه بخواهید از journald برای مدیریت لاگ‌ها استفاده کنید، systemd حتما باید با pid 1 شروع شده باشه، یعنی init system شما حتما باید systemd باشه.
چندین پروژه خواستند قسمت‌های مختلف systemd رو جدا کنند ولی همه اونها رها شدند.
۴- بعضی‌ها هم فکر می‌کنند در پشتی داره ولی چیزی پیدا نشده.

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3095
  • :(){ :|:& };:
« پاسخ #13 : 20 دی 1400، 02:07 ب‌ظ »
systemd یه init system هست تا کار‌های موقع بوت رو انجام بده.
به صورت خلاصه به این دلیل بعضی‌ها از اون استفاده نمی‌کنند چون:
۱- با استاندارد posix سازگار نیست و فقط روی سیستم‌عامل‌هایی جواب میده که از کرنل لینوکس استفاده می‌کنند.
۲- نسبت به بقیه جایگزین‌ها کند‌تره.
۳- چیز‌های خیلی زیادی داره که نمیشه به همین راحتی از هم جداشون کرد. مثلا networkd همراهش هست و نمی‌تونید کاریش کنید. اگه بخواهید از journald برای مدیریت لاگ‌ها استفاده کنید، systemd حتما باید با pid 1 شروع شده باشه، یعنی init system شما حتما باید systemd باشه.
چندین پروژه خواستند قسمت‌های مختلف systemd رو جدا کنند ولی همه اونها رها شدند.
۴- بعضی‌ها هم فکر می‌کنند در پشتی داره ولی چیزی پیدا نشده.

چ توزیع های معروفی سیستم دی دارن و کدوما ندارن ؟
آرچ و گنوم!

آفلاین Dragon-

• *
« پاسخ #14 : 20 دی 1400، 03:22 ب‌ظ »
تقریبا همه توزیع‌های معروف از systemd استفاده می‌کنند.
از بین توزیع‌هایی که systemd ندارند، void linux و devuan و guix و artix linux یکم شناخته‌تر شده هستند. gentoo و slackware معروف هستند. gentoo این قابلیت رو داره که از systemd هم استفاده کنه.

توی توزیع‌هایی که بالا گفتم، void linux تا جایی که می‌دونم فقط از runit پشتیبانی می‌کنه، devuan به طور پیش‌فرض از sysV استفاده می‌کنه ولی از openrc و runit هم پشتیبانی می‌کنه. sinit b 66-devuan در حال آزمایش هستند، سر اینکه s6 و sheperd اضافه بشن، بحث شده ولی نمی‌دونم نتیجه چی شده.
guix تا جایی که می‌دونم، فقط از shepherd استفاده می‌کنه.
artix از runit و openrc و s6 و suite66 و dinit پشتیبانی می‌کنه.
gentoo گزینه‌های خیلی زیادی داره. اینجا رو ببینید. یه مقایسه بین init system های مختلف داره. به طور پیش‌فرض از openrc استفاده می‌کنه.

در مورد slackware زیاد مطمئن نیستم، فکر کنم از sysV استفاده می‌کنه.

openrc توسط توسعه دهنده‌های gentoo برای خود توزیع نوشته شده.  بعضی از توزیع‌ها هم از اون استفاده می‌کنند.
shepherd جز پروژه gnu هست و داخل guix که اون هم مربوط به پروژه gnu هست، استفاده میشه.
devuan از نظر فنی همون دبیان هست که به جای systemd، از یه چیز دیگه استفاده می‌کنه. برنامه‌های اون هم برای اینکه با init system متفاوت سازگار بشن، کمی با دبیان متفاوته.

اینجا می‌تونید یه لیست از توزیع‌هایی که از systemd استفاده نمی‌کنند، پیدا کنید. یه سری دلایل برای اینکه systemd چه مشکلی داره، اونجا هست. چندین جایگزین برای systemd هم معرفی شده.

اینجا یه لیست از توزیع‌هایی که از systemd استفاده نمی‌کنند هست. جلوی هر کدوم، ini system هایی که توسط توزیع پشتیبانی میشه رو نوشته. ممکنه این لیست کامل نباشه.