انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: استفاده از دلفین (مدیریت فایل) در اوبونتو و تنظیمات ظاهری  (دفعات بازدید: 2038 بار)

0 کاربر و 6 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19704
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
هنوز برام جای پرسش داره که چرا این برنامه های لینوکس حجمشون اینقدر کم هست؟ اما برای ویندوز اینقدر پر حجم!
رازش در کتابخونه‌های اشتراکی نهفته است:

اما تنها مشکلی که با اوبونتو داشتم این مدیریت فایلش بود (nautilus) و هیچ قابلیتی نداشت جز مشاهده😒! که به عقیده خودم دلفین nautilus رو میذاره تو جیبش. واقعا چرا؟!
چه قابلیتی مد نظرته؟  ناتیلوس کلی سبک شده تا ساده باشه.

nautilus  خیلی مبتدی هست! مثلا چرا باید توی منو کلیک راست گزینه wipe data رو داشته باشیم اما new document نداریم؟
چون وجود چنین چیزی بر خلاف تجربهٔ کاربری گنومه. برای ساخت سند جدید، باید برنامه‌ای که اون سند رو ایجاد می‌کنه رو باز کنید، سندتون رو بسازید و بعد اون رو ذخیره کنید.
اون wipe data رو هم خودت بسته‌ای نصب کردی که اضافه‌اش کنه. در حالت عادی نیست.
« آخرین ویرایش: 20 بهمن 1400، 12:42 ب‌ظ توسط دانیال بهزادی »
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین BiG

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1609
  • Windows 7 - Windows xp - Windows 11
بجای ناتیلوس از nemo استفاده کنید. البته حجمش زیاده و کلی بسته های دیگه همراهش نصب میشه برای نصب مینیمال این دستور رو اجرا کنید:
sudo apt install nemo --no-install-recommended
خداحافظ لینوکس!

آفلاین msadr471

• Newbie
  • *
  • ارسال: 16
نقل‌قول
اما تنها مشکلی که با اوبونتو داشتم این مدیریت فایلش بود (nautilus) و هیچ قابلیتی نداشت جز مشاهده😒! که به عقیده خودم دلفین nautilus رو میذاره تو جیبش. واقعا چرا؟!
چه قابلیتی مد نظرته؟  ناتیلوس کلی سبک شده تا ساده باشه.
بجای ناتیلوس از nemo استفاده کنید. البته حجمش زیاده و کلی بسته های دیگه همراهش نصب میشه برای نصب مینیمال این دستور رو اجرا کنید:
sudo apt install nemo --no-install-recommended
مثل دلفین باشه! حتی نمو هم خوب بود تا این که دیدم روی اوبونتو زیاد جالب نیست! (من باحاش حال نمیکنم!😁 میدونم چیزی که میگم منطقی نیست اما به عنوان مثال اکسپلورر ویندوز ۱۰ خیلی قابلیت داشت و دلفین به خوبی این نقش رو توی لینوکس پر میکنه اما تو اوبونتو nautilus به طرز عجیبی ساده شده و مثلا شما تو نمای فشرده با موس نمیتونید چند فایل رو انتخاب کنید. حالا همه این ها برمیگرده به این که هدف من از نصب اوبونتو (قبلا پاپ‌او‌اس، کالی و مینت رو امتحان کرده بودم خیلی داغون بودن اوبونتو به مراتب بهتره) یه سیستم عامل سبک برای کارهای روزمره بود و نه کار های پیچیده و خیلی خیلی سنگین، از طرف دیگه ویندوز روی سیستم من خیلی رم و سی‌پی‌یو زیاد اشغال می‌کرد اما لینوکس واقعا سبک بود که برای اولین بار پس از ۵ سال میبینم فن لپتاپم خاموش میشه! وقتی سیستم روشن هست!😉 در کل تجربه جالبی هست اینجا دست و بالم بازه و میتونم تغییرات زیادی رو اعمال کنم.

نقل‌قول
nautilus  خیلی مبتدی هست! مثلا چرا باید توی منو کلیک راست گزینه wipe data رو داشته باشیم اما new document نداریم؟
چون وجود چنین چیزی بر خلاف تجربهٔ کاربری گنومه
متوجه نشدم! یعنی کاربران گنوم این سبک باب میلشون نیست و با این چیزی که الان هست راحت تر هستن؟ یا چون که من تا دیروز ویندوز بودم الان لینکوس کار میکنم برام سخته که تطبیق پذیر باشم؟

نقل‌قول
اون wipe data رو هم خودت بسته‌ای نصب کردی که اضافه‌اش کنه. در حالت عادی نیست.
خب من برای این که نهایت استفاده از nautilus رو ببرم سعی کردم همه افزونه های مربوط به nautilus رو نصب کنم و یک عالمه گزینه به منو اضافه شد و تقریبا بیشتر از نصفشون بدرد من نمیخورد!

آفلاین BiG

• High Hero Member
  • *
به اوبونتو مربوط نیست. به میزکار اوبونتو مربوطه. میزکار اوبونتو گنومه. ناتیلوس هم جز پروژه گنومه. همه ی نرم افزار های گنوم همینجوری هستن و هدفشون ساده بودنه. (البته دیگه خیلی سادش کردن بیخود شده)

شما می تونی کوبونتو نصب کنی. کوبونتو همون اوبونتو هست منتها وقتی نصب می کنی دیگه گنوم نداره. کی دی ای هست با نرم افزار های پیش فرضش. البته توسعه دهنده های اوبونتو بیشتر تمرکزشون روی اوبونتو اصلی هست تا طعم های دیگش. کی دی ای توی کوبونتو خام خامه و حتی یک تم خشک و خالی هم براش نگذاشتن.
و خیلی شنیدم که افراد مختلف توی انجمن گفتند کوبونتو خیلی مشکلات داشته. بنظرم اگه kde می خواهید بهتره برید سراغ منجارو kde. ظاهر پیش فرضش قشنگه و با kde هم سازگاره و بهینه سازی هایی روش انجام داده. البته من روی همه ی توزیع ها با kde لگ داشتم.
توی دبیان پایدار با kde هیچ مشکلی نداشتم منتها دبیان مثل اوبونتو نیست که همه چیزش راحت باشه و بعد نصب با یک سری مشکلات باید دست و پنجه نرم کنید. (البته چیز خاصی نیستن راحت حل میشن)
من وقتی دبیان نصب کردم توی بخش دبیان توی انجمن یک تاپیک باز کردم با نام مشکلات متعدد پس از نصب دبیان. اون رو ببینید کمکتون می کنه.
خداحافظ لینوکس!

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
متوجه نشدم! یعنی کاربران گنوم این سبک باب میلشون نیست و با این چیزی که الان هست راحت تر هستن؟ یا چون که من تا دیروز ویندوز بودم الان لینکوس کار میکنم برام سخته که تطبیق پذیر باشم؟
یک علم نسبتاً جدیدی وجود داره به اسم تجربهٔ کاربری که نحوهٔ تعامل انسان و سامانه‌های رایانه‌ای رو تشریح می‌کنه. طبق این علم، ساختن یک پروندهٔ خالی و بعد پر کردنش، یه فرایند اشتباهه که موجب درک سخت‌تر کاربر از سازوکار رایانه می‌شه. اگه قراره پرونده‌ای ایجاد بشه، ابتدا باید محتواش درست شه و بعد ذخیره بشه.
این که کار اشتباه و سخت، برای شما طبیعیه، به عادت برمی‌گرده. این موارد رو اگه قرار باشه تطبیق‌سنجی کنن، با افرادی می‌سنجن که تا به حال هیچ کدوم از این دو حالت رو تجربه نکردن و مي‌بینن برای اون‌ها، طبیعی‌تره که متنشون رو بنویسن و ذخیره‌اش کنن یا اول یه پروندهٔ خالی بسازن، بعد اون رو باز کنن،‌بعد توش بنویسن و بعد دوباره ذخیره‌اش کنن.
تجربهٔ کاربری درست‌تر اینه که اصلاً کاربر متوجه وجود چیزی به نام پرونده نشه که این مورد،‌همین الآنش توی برنامه‌هایی مثل صبط صوت گنوم یا یادداشت‌های گنوم پیاده شده. شما صدات رو ضبط می‌کنی، یا متنت رو می‌نویسی و دیگه با بقیه‌اش کار نداری. اگه خواستی هم‌رسانیش کنی، یه دکمه رو می‌زنی و اون برات اون متن یا صدا رو هم‌رسانی می‌کنه. شما درگیر ذخیره کردن یادداشت یا اصلاً متوجه وجود چیزی به نام پروندهٔ صوتی نمی‌شی.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین BiG

• High Hero Member
  • *
کاش این مایکروسافت بی سلیقه هم یک چیز از گنوم یاد بگیره.
فقط یک آیکون برنامه آورده وسط صفحه میگه بیاید اینم ویندوز ۱۱ انگار چی کار کرده. همه هم جوگیر میشن میان توی وب سایتاشون بررسی ویندوز ۱۱ میزارن.

در مورد تجربه کاربری کجا میشه مطالعه کرد؟ مثلا برای طراحی سایت.
تو دوره های طراحی مدرس فقط طراحی رابط کاربری رو یاد میده متاسفانه.
خداحافظ لینوکس!

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3095
  • :(){ :|:& };:
کاش این مایکروسافت بی سلیقه هم یک چیز از گنوم یاد بگیره.
فقط یک آیکون برنامه آورده وسط صفحه میگه بیاید اینم ویندوز ۱۱ انگار چی کار کرده. همه هم جوگیر میشن میان توی وب سایتاشون بررسی ویندوز ۱۱ میزارن.

یادتونه درباره منطق در گنوم و عدم وجودش در ویندوز و مک حرف میزدم ؟ دقیقا همچین چیزی رو میگفتم !
آرچ و گنوم!

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
باید UX رو جست‌وجو کنید. البته حواستون بسیاری از نتایج عملاً‌ بلااستفاده و اکثراً اشتباه هستن.
رابط کاربری (UI) و تجربهٔ کاربری (UX) دو مبحث کاملاً متفاوت هستن که اولی ریشه در هنر و دومی ریشه در مهندسی دارن.

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5100
  • اممم . اره دیگه! mehr32
نمیدونم شما جناب ام تی این مشکلات رو کجا پیدا می کنید ؟ من کل گنو لینوکسی بودنم دوتا مشکل یادمه مشکل پارتیشن بندی در نصاب کی دی ای نئون و گرافیک ان ویدیا در مانجارو کی دی ای اها و مشکل سایپند شدن در زورین
من با گرافیک ان ویدیا هیچ مشکلی ندارم شما چطور توی دبیان پایدار باگ پیدا می کنید ؟  :o
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین BiG

• High Hero Member
  • *
نمیدونم شما جناب ام تی این مشکلات رو کجا پیدا می کنید ؟ من کل گنو لینوکسی بودنم دوتا مشکل یادمه مشکل پارتیشن بندی در نصاب کی دی ای نئون و گرافیک ان ویدیا در مانجارو کی دی ای اها و مشکل سایپند شدن در زورین
من با گرافیک ان ویدیا هیچ مشکلی ندارم شما چطور توی دبیان پایدار باگ پیدا می کنید ؟  :o
مثلا یک ایراد که دیدم با latte dock میزکارم رو شبیه مک درست کردم بعد وقتی موس رو میاوردم روی داک یک خورده سایه هاش تو ذوق میزد البته شاید هم بخاطر گرافیک انویدیا بوده نمی دونم.
خداحافظ لینوکس!

آفلاین AbOl

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 338
  • Debian
مثلا یک ایراد که دیدم با latte dock میزکارم رو شبیه مک درست کردم بعد وقتی موس رو میاوردم روی داک یک خورده سایه هاش تو ذوق میزد البته شاید هم بخاطر گرافیک انویدیا بوده نمی دونم.
اون مال انویدیاس منم با انویدیا روی دبیان پایدار این مشکلو داشتم ولی روی ناپایدار که راه انداز انحصاری بروز شده ندارم این مشکلو
welcome to freedom

آفلاین BiG

• High Hero Member
  • *
اون مال انویدیاس منم با انویدیا روی دبیان پایدار این مشکلو داشتم ولی روی ناپایدار که راه انداز انحصاری بروز شده ندارم این مشکلو
مشکل من اینه که راه انداز انویدیا با نسخه کرنل من سازگار نیست.
احتمال داره این مشکل برطرف بشه؟
خداحافظ لینوکس!

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
درایور‌های انحصاری انویدیا، فقط تا سری 390 از  گرافیک شما پشتیبانی می‌کنند، پس توی این شرایط، نباید زیاد فرقی کنه چه کرنلی دارید.
میدونید که زکات علم نشر آن است