انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: باگی به مدت ۱۲ سال در لینوکس ، دسترسی روت را به مهاجمان میدهد ؟!  (دفعات بازدید: 2156 بار)

0 کاربر و 9 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین 🇮🇷

• رضا حسین‌زاده
  • High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1001
  • کنجکاو
    • Reza
سوال بهتر اینه که بعد ۱۲ سال کشف شده کجا بوده ؟ کرنل ؟
توی لینوکس :| همون کرنل معروفه
جست و جو کنید و چیز های جدید بیابید

آفلاین SLACKER

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 868
سوال بهتر اینه که بعد ۱۲ سال کشف شده کجا بوده ؟ کرنل ؟
توی لینوکس :| همون کرنل معروفه
pacman -Ss polkit
extra/polkit 0.120-4 [installed]
    Application development toolkit for controlling system-wide privileges
extra/polkit-kde-agent 5.23.5-1 (plasma)
    Daemon providing a polkit authentication UI for KDE
extra/polkit-qt5 0.114.0-1 [installed]
    A library that allows developers to access PolicyKit API with a nice
    Qt-style API
community/deepin-polkit-agent 5.4.14-1 (deepin)
    Deepin Polkit Agent
community/deepin-polkit-agent-ext-gnomekeyring 0.1.0-2 (deepin)
    GNOME keyring extension for dde-polkit-agent
community/mate-polkit 1.26.0-1 (mate)
    PolicyKit integration for the MATE desktop
community/pantheon-polkit-agent 1.0.4-1 (pantheon)
    Pantheon Polkit Agent
community/polkit-gnome 0.105-8 [installed]
    Legacy polkit authentication agent for GNOME
multilib/lib32-polkit 0.120-3
    Application development toolkit for controlling system-wide privileges
اسلکور

آفلاین sameet

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 901
  • وبمستری به سبک سامیت
شما واقعا منابع زومیت رو جدی میگیرید ؟
زومیت و منابع فارسی زبان کلا هدفشون تخریب گنو/لینوکسه. ولی اینبار توی منابع خارجی هم نوشته شده.
خیلی خوب تر میشد لینک همون منبع رو میزاشتید ! که همون رو میخوندیم
وبمستری به سبک سامیت

آفلاین behzad121

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 510
  • آرچ + گنوم
زومیت و منابع فارسی زبان کلا هدفشون تخریب گنو/لینوکسه. ولی اینبار توی منابع خارجی هم نوشته شده.
منابع
دیگه زیاد اینجا نیستم و بیشتر تو گروه‌های گنو/لینوکسی تلگرام کمک می‌کنم، دور از هیچ اذیت و حواشی. تلگرام: behdev@

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5100
  • اممم . اره دیگه! mehr32
چقدر هم گنده شده :o
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین sameet

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 901
  • وبمستری به سبک سامیت
منابع
اها عجب باگیه !!!
وبمستری به سبک سامیت

آفلاین behzad121

• High Sr. Member
  • *
  • آرچ + گنوم
در اصل، این باگ مال خود کرنل یا گنو نیست، بلکه مال بسته polkit هست که توسط  freedesktop نوشته شده و تو بیشتر توزیع ها اضافه شده. pwnkit هم شهر هرت نیست که سرشو بندازه پایین و بیاد تو سیستم، میتونه توسط نرم افزار های مخرب و خارج از مخزن نصب بشه، بعد بیاد کار کنه یا نکنه جای هیچ نگرانی نیست.
دیگه زیاد اینجا نیستم و بیشتر تو گروه‌های گنو/لینوکسی تلگرام کمک می‌کنم، دور از هیچ اذیت و حواشی. تلگرام: behdev@

آفلاین alitoos23

• Full Member
  • *
  • ارسال: 132
چندین سال قبل هم یه باگی به اسم dirty cow پیدا شد اونم به اصطلاح local بود یعنی از راه دور قابل دسترسی نیست.
پس برید خوش باشید . تا خودتون کلید و دکمه ای رو نزنید . گنو/لینوکس پسر خوبی باقی می مونه  ;D

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2366
حفره و آسیب‌پذیری در هر نرم‌افزاری هست. فقط هنوز بعضی‌هاش کشف نشده. هر کد جدید هم می‌تونه با خودش باگ‌ها و حفره‌های جدید به همراه بیاره.
اگه میگیم لینوکس امنیت بالایی داره یکی به این دلیله که متن‌بازه و چشم‌های بیشتری روش هست (البته معمولاً آسیب‌پذیری‌ها رو از راه خوندن کد پیدا نمی‌کنن چون اگه می‌دونستن فلان کد می‌تونه نرم‌افزار رو آسیب‌پذیر کنه که از اول اون کد رو نمی‌نوشتن! بلکه با انجام انواع آزمایشات روی نسخه‌ی کامپایل شده حفره‌ها رو کشف می‌کنن)، یکی هم اینکه اصلاً پایه و اساس سیستم‌عامل بر مبنای یه سری استاندارد محکم بنا شده که امکان آسیب‌پذیری رو به حداقل می‌رسونه.

اینکه ۱۲ سال حفره وجود داشته هم لزوماً چیز بدی نیست. چون باید ببینی اصلاً زودتر از این هم کسی اون رو کشف کرده؟ یا الان برای اولین بار پیداش کرده‌ن.
صفحه‌ی من در اینستاگرام: ‎‎@armanes92

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19688
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
هیچ جای نگرانی نیست. خبرهایی مثل این، معنیشون اینه که از این به بعد، توزیع‌هامون امن‌تر خواهد بود. از نظر فنی هم مربوط به چارچوب polkit است. پیش از این که کسی بتونه ازش استفاده کنه هم باید بتونه از راه دیگه‌ای وارد سامانهٔ شما بشه که یعنی احتمال آسیب دیدن سامانه‌ای ازش بسیار کمه.
توصیهٔ همیشگی هم این که از توزیع‌های معقول استفاده کنید، برنامه‌ها رو فقط از مخزنش نصب کنید و همیشه به‌روز نگهش دارید.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین َUxmlai-ad

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 486
  • متنفر از گنو و FSF
همین بوده درسته؟

Start-Date: 2022-01-30  19:56:06
Commandline: apt upgrade
Requested-By: aminavy (1000)
Install: linux-image-5.10.0-11-amd64:amd64 (5.10.92-1, automatic)
Upgrade: libpolkit-gobject-elogind-1-0:amd64 (0.105-31+devuan1, 0.105-31+devuan2), libpolkit-agent-1-0:amd64 (0.105-31+devuan1, 0.105-31+devuan2), gir1.2-javascriptcoregtk-4.0:amd64 (2.34.3-1~deb11u1, 2.34.4-1~deb11u1), gir1.2-webkit2-4.0:amd64 (2.34.3-1~deb11u1, 2.34.4-1~deb11u1), linux-image-amd64:amd64 (5.10.84-1, 5.10.92-1), libnss3:amd64 (2:3.61-1+deb11u1, 2:3.61-1+deb11u2), libpolkit-gobject-1-0:amd64 (0.105-31+devuan1, 0.105-31+devuan2), gir1.2-polkit-1.0:amd64 (0.105-31+devuan1, 0.105-31+devuan2), libjavascriptcoregtk-4.0-18:amd64 (2.34.3-1~deb11u1, 2.34.4-1~deb11u1), python3-pil:amd64 (8.1.2+dfsg-0.3, 8.1.2+dfsg-0.3+deb11u1), libwebkit2gtk-4.0-37:amd64 (2.34.3-1~deb11u1, 2.34.4-1~deb11u1), policykit-1:amd64 (0.105-31+devuan1, 0.105-31+devuan2), linux-libc-dev:amd64 (5.10.84-1, 5.10.92-1)
End-Date: 2022-01-30  19:57:34
متنفر از گنو و FSF

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
اینجا یک سوال  پیش میاد ففره ای که بدون ورود به سیستم و از راه دور قابل دسترسی نیست و اصلا مال گنو/لینوکس نیست  چرا اینقدر خبرساز شده ؟چرا اینقدر مخالف گنو/لینوکس داریم ؟ این تصورات از کجا میاد .
اینطوری باشه که یکی بیاد پشت سیستم بشینه که توی اوبونتو از منوی ریکاوری میشه بدون پسورد وارد کاربر روت شد
الان خطرش چیه ؟ اینکه من بیام پشت کامپیوتر خودم بشینم با پسورد خودم وارد بشیم و با کاربر روت خرابکاری کنم  مسخرت
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین behzad121

• High Sr. Member
  • *
  • آرچ + گنوم
اینجا یک سوال  پیش میاد ففره ای که بدون ورود به سیستم و از راه دور قابل دسترسی نیست و اصلا مال گنو/لینوکس نیست  چرا اینقدر خبرساز شده ؟چرا اینقدر مخالف گنو/لینوکس داریم ؟ این تصورات از کجا میاد .
اینطوری باشه که یکی بیاد پشت سیستم بشینه که توی اوبونتو از منوی ریکاوری میشه بدون پسورد وارد کاربر روت شد
الان خطرش چیه ؟ اینکه من بیام پشت کامپیوتر خودم بشینم با پسورد خودم وارد بشیم و با کاربر روت خرابکاری کنم  مسخرت
چون به ندرت پیش اومده که تو گنو/لینوکس ویروس باشه، اومدن از فرصت استفاده کنند و بگن که گنو/لینوکس مثل ویندوز، ویروسه. از طرفی بعضی از ایرانی ها چون به مایکروسافت وابسته ان، بدون منطق دنبال جو سازی و تخریب و دعوا هستند که خدای نکرده مایکروسافت ارزشش کمتر نشه، مثل کاربرای زومیت.

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19688
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
حماقت
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
حماقت
متاسفانه