انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: مقدار فضایی را که از دست می دهیم.( حل شد )  (دفعات بازدید: 724 بار)

0 کاربر و 6 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین norouzi90

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 767
  • Linux Mint
 با سلام،
 من پارتیشن sda5 را با gparted فرمت کردم:

۱- مقدار 1.94 گیگا بایت از فضا را به حالت Used نشان داده است. این مقدار فضا توسط چه چیزهایی اشغال شده است؟
 اگر توسط فایل هایی اشغال شده ، به چه طریقی می توانم به آن فایل ها دسترسی پیدا کنم ؟(عکس 1 )

۲- من به این پارتیشن پوشه ای را کپی می کنم به حجم 14.8 گیگا بایت.(عکس 2 )
 از نظر من: "  1.94 + 14.8 = 16.74  "

بعد از این عمل در gparted ، فضای اشغال شده را 18.79 گیگابایت نشان می دهد.(عکس 3 )
 " 18.79 - 16.74 = 2.05 "
 حدود ۲ گیگ  از فضایم در این وسط چی شد؟

۳- بعد می آیم با استفاده از Delete + Shift ، این پوشه را حذف می کنم.(عکس 4 )
 چرا بعد از این عمل من gparted ، مقدار فضای Used در پارتیشن sda5 را به مقدار 3.96 گیگابایت نشان می دهد نه 1.94 گیگابایت؟ ( عکس 5 )

۴- ایا راهی وجود دارد بغیر از فرمت کردن ، که بشود به همان مقدار فضای Used اولیه یعنی 1.94 گیگابایت رسید؟
« آخرین ویرایش: 26 بهمن 1400، 09:02 ب‌ظ توسط norouzi90 »

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3095
  • :(){ :|:& };:
پاسخ : مقدار فضایی را که از دست می دهیم.
« پاسخ #1 : 20 بهمن 1400، 08:27 ق‌ظ »
امیدوارم اشتباه نکنم اما دو تا چیزو میدونم ، یکی اینکه یک بخشی از پارتیشن با عنوان header به اطلاعات اون فایل سیستم اختصاص پیدا می‌کنه که نحوه کار با اون پارتیشن رو به سیستم عامل یاد میده ، و دومی هم اینه ک همه فضای ذخیره سازی به کاربر عادی داده نمیشه و در اختیار روته ، و اینکه وقتی چیزی رو پاک میکنیم واقعا حذف نمیشن و فقط unlink میشن ، واسه همین قابل بازیابین ، فایل جدیدی که بنویسین داخل اون پارتیشن overwrite میشه روی انلینک شده ها ، حالا باز عزیزان آگاه تر بهتر راهنماییتون خواهند کرد !

یک سوال ؟ وقتی فرمت میکنیم یک پارتیشن رو محتواش غیر قابل بازیابی میشه دیگه ؟ پس چرا موقع فرمت یه گزینه ای هست که با سرعت پایین تری فرمت میکنه ولی همه چیزو با صفر جایگزین میکنه ؟ مگه فرمت سریع همین کارو نمیکنه ؟ یه توضیحی میدید ؟
« آخرین ویرایش: 20 بهمن 1400، 09:57 ق‌ظ توسط / sudo rm -rf »
آرچ و گنوم!

آفلاین BiG

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1609
  • Windows 7 - Windows xp - Windows 11
« پاسخ #2 : 20 بهمن 1400، 11:00 ق‌ظ »
امیدوارم اشتباه نکنم اما دو تا چیزو میدونم ، یکی اینکه یک بخشی از پارتیشن با عنوان header به اطلاعات اون فایل سیستم اختصاص پیدا می‌کنه که نحوه کار با اون پارتیشن رو به سیستم عامل یاد میده ، و دومی هم اینه ک همه فضای ذخیره سازی به کاربر عادی داده نمیشه و در اختیار روته ، و اینکه وقتی چیزی رو پاک میکنیم واقعا حذف نمیشن و فقط unlink میشن ، واسه همین قابل بازیابین ، فایل جدیدی که بنویسین داخل اون پارتیشن overwrite میشه روی انلینک شده ها ، حالا باز عزیزان آگاه تر بهتر راهنماییتون خواهند کرد !

یک سوال ؟ وقتی فرمت میکنیم یک پارتیشن رو محتواش غیر قابل بازیابی میشه دیگه ؟ پس چرا موقع فرمت یه گزینه ای هست که با سرعت پایین تری فرمت میکنه ولی همه چیزو با صفر جایگزین میکنه ؟ مگه فرمت سریع همین کارو نمیکنه ؟ یه توضیحی میدید ؟

تقریباً جواب سوال خودتون رو دادید.
این لینک رو ببینید.
خداحافظ لینوکس!

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #3 : 20 بهمن 1400، 11:27 ق‌ظ »
!
آرچ و گنوم!

آفلاین BiG

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1609
  • Windows 7 - Windows xp - Windows 11
خداحافظ لینوکس!

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
آرچ و گنوم!

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19688
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #6 : 20 بهمن 1400، 11:53 ق‌ظ »
بهش می‌گن journal. سامانه‌پرونده‌های ext از نوع journaling file system هستن. اون فضا بخشیش برای کارکرد خود سامانه‌پرونده است و بخشیش برای ویژگی‌های مختلفش از جمله تشخیص خطا در سطح سامانه‌پرونده یا امکان بازیابی پرونده‌ها.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین norouzi90

• Hero Member
  • *
  • Linux Mint
« پاسخ #7 : 20 بهمن 1400، 10:59 ب‌ظ »
با سلام،

۱- مقدار 1.94 گیگا بایت از فضا را به حالت Used نشان داده است. این مقدار فضا توسط چه چیزهایی اشغال شده است؟
 اگر توسط فایل هایی اشغال شده ، به چه طریقی می توانم به آن فایل ها دسترسی پیدا کنم ؟(عکس 1 )

تا جایی که من استنباط می کنم ، این فضایی که حتی بعد از فرمت پارتیشن بصورت Used نشان داده می شود ، در
  سیستم ، این فضا اگر اشتباه نکرده باشم بنام Reserved blocks معروف می باشد که این بلوکهای رزرو شده یا محافظت شده
  ، بلوکهایی هستند که توسط هسته برای فرآیندهای متعلق به کاربران ممتاز رزرو شده تا از خرابی سیستم عامل به دلیل در دسترس
  نبودن فضای ذخیره سازی برای فرآیندهای حیاتی جلوگیری کند.
  الف) حدس من در این مورد درست است یا اینکه بحث این مقدار از فضای Used ، یک بحث دیگری است؟
 الف) نمی دانم این Reserved blocks ، تنها برای پارتیشن ریشه مورد استفاده قرار می گیرد یا تمامی پارتیشن ها؟
 ب) موضوع مربوط به Reserved blocks ، تنها در پارتیشن تیبل از نوع EXT بکار می رود و یا در پارتیشن تیبل های دیگر هم
 مورد استفاده قرار می گیرد؟ این موضوع تنها به لینوکس ربط دارد و یا اینکه مرتبط با تمامی سیستم عامل هاست؟

آفلاین norouzi90

• Hero Member
  • *
  • Linux Mint
« پاسخ #8 : 26 بهمن 1400، 04:53 ب‌ظ »
  ۱- آیا در لینوکس برای نرم افزار Disk Image File Opener در ویندوز ، نرم افزار جایگزینی وجود دارد؟
  ۲- می خواهم ببینم در Master Boot Record چه خبر است؟( خلاصه هر جایی در سیستم که فایل منیجر نمی خواهد نشانم بدهد.)دستور مربوطه را چجوری اصلاح کنم تا فایل هایش را به من نشان بدهد؟(عکس 1 )
  ۳- تفاوت و یا تشابه پوشه tmp/  و /home/a/Templates/ در چیست یا اصلا ربطی بهم ندارند؟( اینجور دستورات را که می خواهم بنویسم و باخاموش شدن سیستم فایل های بوجود آمده در آنجا بصورت اتوماتیک از بین بروند.)
 ۴-آقا دانیال بیا و جواب سوالهای مرا بده، به من چه می خواهی کرفس بخوری یا نخوری !!

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19688
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #9 : 26 بهمن 1400، 05:52 ب‌ظ »
۱. جایگزین نمی‌خواد. روی isoها یا imgها کلیک راست کن و سوارشون کن!
۲. نمی‌دونم منظورت از MBR چیه. اگه Master Boot Record است، پرونده‌ای وجود نداره اون‌جا و اطلاعاتش به صورت دودوییه.
۳. هیچ ربطی به هم ندارن. ‪/tmp‬ به عنوان محلی برا ذخیرهٔ موقتی و امن داده‌های برنامه‌هاست. ‪~/template‬ شامل الگوهای پرونده‌ای کاربره.
۴. برای پشتیبانی اختصاصی، پیام خصوصی بده که شماره کارتم رو برات بفرستم.
« آخرین ویرایش: 26 بهمن 1400، 09:43 ب‌ظ توسط دانیال بهزادی »
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین norouzi90

• Hero Member
  • *
  • Linux Mint
« پاسخ #10 : 26 بهمن 1400، 09:02 ب‌ظ »
با تشکر فراوان از دانیال بهزادی  ،  / sudo rm -rf  و  Mt  .

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
« پاسخ #11 : 28 بهمن 1400، 02:51 ب‌ظ »
با سلام،
...
سلام
حواستون به یه چیزی باشه؛ برنامه‌ها ممکنه حجم رو بر اساس مگابایت یا مگی‌بایت یا در حالت دیگه، گیگابایت و گیبی‌بایت گزارش کنند.
تفاوت اونها در اینه که یه مگابایت، برابر 10 به توان 6 یا 1000000 بایت هست که طبق SI درسته و مشکلی هم نداره. علامت این MB هست.
اما توی کامپیوتر، معمولا از توان‌های دو استفاده میشه. به همین دلیل، یه واحد اندازه‌گیری دیگه به اسم مگی‌بایت وجود داره. هر مگی‌بابت، برابر 2 به توان 20 یا 1048576 بایت هست. علامت اون، Mib هست.
در مورد گیگابایت و گیبی‌بایت، منطق هم همینجوری هست فقط یکم بزرگتر. هر گیاگابایت برابر 10 به توان 9 بایت و هر گی‌بی‌بایت برابر 2 به توان 30 بایت هست.
بدای اطلاع بیشتر در مورد پیشوند‌ها دودویی، اینجا رو ببینید.

معمولا برنامه‌های خط فرمان، اندازه رو بر اساس پیشوند‌های دودویی گزارش میدن. البته ممکنه بر اساس پیشوند‌های ده‌دهی هم گزارش بدند. فکر کنم دستور ls، دوتا آپشن داره که باعث میشن نحوه نمایش اندازه تغییر کنه.

به دلایل بالا، ببینید برنامه‌هایی که استفاده کردید، اندازه رو با یه واحد گزارش کرده باشند. مهم نیست کدوم باشه، مهمه اینه که بین همه اونها یکی باشه وگرنه وقتی جمع و تفریق می‌کنید به نتیجه درست نمی‌رسید.
ولی باز هم انقدر تفاوت نباید وجود داشته باشه.

امیدوارم اشتباه نکنم اما دو تا چیزو میدونم ، یکی اینکه یک بخشی از پارتیشن با عنوان header به اطلاعات اون فایل سیستم اختصاص پیدا می‌کنه که نحوه کار با اون پارتیشن رو به سیستم عامل یاد میده.
باز هم نباید اینقدر فضا بگیره. در ضمن فایل‌سیستم به هِدِر‌های پارتیشن کار خاصی نداره. خود فایل‌سیستم هم header داره ولی در هر صورت، ندیدم هِدِر اینقدر بزرگ باشه.
در ضمن سیستم‌عامل می‌دونه چجوری باید با پارتیشن کار کنه. اون هدر‌ها معمولا توی اوایل پارتیشن‌تیبل ذخیره میشن تا سیستم‌عامل بتونه اطلاعات پارتیشن رو بدست بیاره. چیز‌هایی مثل اینکه پارتیشن از کجا تا کجا هست، partuuid اون چیه (اگه پارتیشن‌تییل gpt باشه) و اینجور چیز‌ها.

نقل‌قول
و دومی هم اینه ک همه فضای ذخیره سازی به کاربر عادی داده نمیشه و در اختیار روته
فکر نکنم mke2fs به طور پیش‌فرض این همه بلاک رزرو شده درست کنه. mke2fs فایل اجرایی هست که می‌تونید با اجرای اون، یه فایل‌سیستم ext2/ext3/ext4 روی یه block device ایجاد کنید.
به غیر از این، فکر نمی‌کنم فضای رزرو شده، به عنوان فضای استفاده شده نمایش داده بشه.

نقل‌قول
اینکه وقتی چیزی رو پاک میکنیم واقعا حذف نمیشن و فقط unlink میشن ، واسه همین قابل بازیابین ، فایل جدیدی که بنویسین داخل اون پارتیشن overwrite میشه روی انلینک شده ها ، حالا باز عزیزان آگاه تر بهتر راهنماییتون خواهند کرد !
وقتی یه فایل رو پاک می‌کنید، inode مربوط به اون فایل، از inode های استفاده شده برداشته میشه؛ در این حالت باید اون فضای استفاده شده قبلی، به عنوان فضای آزاد در نظر گرفته بشه تا بتونید اطلاعات جدید اونجا بنویسید. نه اینکه گزارش بشه x مقدار استفاده شده.
یه چیزی رو این وسط حساب نکردیم.
« آخرین ویرایش: 28 بهمن 1400، 05:04 ب‌ظ توسط Dragon- »
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
پاسخ : مقدار فضایی را که از دست می دهیم.( حل شد )
« پاسخ #12 : 28 بهمن 1400، 04:55 ب‌ظ »
تلاشم این بود ساده بیان کنم ، بازم تشکر جناب دراگون 🙏🌹
آرچ و گنوم!