انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: دلیل روی آوردن برنامه ها به snap اسنپ و flatpak فلت پک  (دفعات بازدید: 512 بار)

0 کاربر و 2 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1923
خب سوالم رو عنوان جدی چرا؟ حالا گیریم سازنده برنامه حوصله نداره واسه توزیع ها برنامه بده بیرون(البته فک کنم برنامه معروف باشه خود توزیع این کار میکنه)این هیچی ولی چرا appimage هم کمتره؟ خیلی بدم میاد میبینم یه برنامه هم فلت پک هم appimage بعد یه مدت appimage میره :(   میتونم قبول کنم که گنو لینوکس و نمیتونه برنامه ویندوزی به صورت خوب اجرا کنه که منطقیه ولی نمیتونم تحمل کنم برنامه های خود گنو لینوکسم نتونم داشته باشم هرجا.. الان من مثلا برنامه ای میخوام که قبلا به صورت appimage داشتم الان نه برا مخازن این توزیعم هست  و نه appimage فقط قابلیت نصب از فلت پک داره، منم هم به دلایلی از فلت پک خوشم نمیاد هم جای زیادی میگیره، دلیل روی آوردن برنامه ها به فلت پک چیه؟

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2366
حتماً واسه توسعه‌دهنده یه خوبی‌هایی داره که جذبش میشن دیگه! سخت نگیر و روی نکات مثبتش تمرکز کن. نصبش کن و استفاده کن و لذتشو ببر!
این روحیه‌ی ریزبینی و نکته‌سنجی که در جوامع لینوکسی هست اتفاقاً خیلی هم خوبه و به نظرم یکی از اصلی‌ترین دلایلیه که کاربران از اول جذب این اکوسیستم شده‌ن. چون روی جزئی‌ترین مسائل تمرکز می‌کنن و دوست دارن زیر و بم سیستمشون در کنترل خودشون باشه و ازشون فرمان‌برداری کنه. اما دیگه سخت‌گیری زیاد به مثلاً همین فلت‌پک یا systemd خب فقط باعث میشه خودت از امکانات مدرن و کاربردی محروم بشی.
صفحه‌ی من در اینستاگرام: ‎‎@armanes92

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
ممنون از نظرت درسته systemd حالا که ندارم بیخیالش ولی استفاده ازش بدم نیست موافقم(: (کلی هم قابلیت داره..)
ولی نمیدونم چطور بگم خلاصش تو فکرم چرا انقدر برنامه ها پیچیده هستن تو گنو لینوکس تو ویندوز یه برنامه قابل حمل سازندش میسازه، از ویندوز اکس‌پی بگیر تا ویندوز 11 همون کار میکنه!

ولی فلت پک دو سه باری خراب شد و برنامه هام پرید(برای درست شدنش کل پوشه فلت پک که برنامه ها سالم بودن پاک کردم)
حسی که بهم دست داد این بود که من اینهمه برنامه دارم ولی چون فلت پک قاطی کرده نمیتونم از هیچ کدوم استفاده کنم، اصلا چرا برنامه من باید وابسته به یه برنامه باشه..! من از فلت پک خیلی خیلی خوشم میاد ولی بنظرم خیلی ساده میتونستن کاری کنن که اگه بخوایم بدون فلت پک هم بتونیم برنامه اجرا کنیم ولی نکردن اگه اینطور بود مشکلی باهاش نداشتم..

نمیدونم شاید برای رسیدن به خواسته داشتن یه برنامه ای که میخوامش در همه جا نصب یه توزیع تو مجازی ساز نیازه! :P
« آخرین ویرایش: 14 اسفند 1400، 11:39 ب‌ظ توسط ali-n »

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2366
خب این تفاوت‌های نحوه‌ی نصب شدن و مدیریت نرم‌افزارها در لینوکس و ویندوز برمی‌گرده به فلسفه و ساختار پشتشون. هر کدوم می‌تونه مزایایی داشته باشه. بارها در موردش صحبت شده و باقی دوستان بهتر می‌تونن مقایسه کنن. اینکه میگی یه برنامه از xp تا ۱۱ اجرا میشه هم اینجوریا نیست. خود توسعه‌دهنده‌س که باید برنامه‌ش رو با تمام این ویندوزها سازگار نگه داره. که اگه این کار رو می‌کنن هم به خاطر از دست ندادن مشتری‌های بالقوه‌س.

بعداً من ۱ سال ۲ ماهه روی منجارو دارم از فلت‌پک استفاده می‌کنم و تا بحال به مشکل نخورده و بی‌عیب و ایراد کار کرده. نمی‌دونم چی شده که میگی خراب شده. ترجیح میدم برنامه‌ای که هنوز وارد مخازن آرچ نشده رو از فلت‌هاب نصب کنم تا AUR. همچنین داخل محیط فلت‌پک برای وابستگی‌های نرم‌افزارها، runtimeـهای گنوم و kde و همچنین درایورهای انویدیا نصب میشه و بین تمام بسته‌های فلت‌پک به اشتراک گذاشته میشه. یعنی آخرش مثل appimage یا ویندوز نیست که هر نرم‌افزار تمام پیش‌نیازهای خودش رو همراه خودش نصب کنه.

داخل پرانتز: به نظرم اگه می‌خوای داخل توزیعت به کامل‌ترین مجموعه‌ی نرم‌افزارها با قابلیت بروزرسانی خودکار دسترسی پیدا کنی، آرچ لینوکس + فلت‌پک + مدیربسته‌ی pamac جواب کاره. خود آرچ که مخازن رسمی نسبتاً بزرگی داره، از اون طرف AUR یه خیلی نرم‌افزارها و بسته‌های اضافه‌تر رو پوشش میده، فلت‌پک هم که خودت می‌بینی چه شکلی رشد کرده، و همه‌ی اینها همزمان توسط pamac مدیریت میشن. pamac هم بسته‌های مخازن آرچ هم اسکریپت‌های AUR و هم نرم‌افزارهای فلت‌هاب و اسنپ‌کرفت رو یکجا جست‌وجو و نصب و بروزرسانی می‌کنه.
« آخرین ویرایش: 15 اسفند 1400، 12:23 ق‌ظ توسط آرمان اسماعیلی »
صفحه‌ی من در اینستاگرام: ‎‎@armanes92

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5100
  • اممم . اره دیگه! mehr32
من هم موافق نیستم مخصوصا با اسنپ ولی فلت پک قابل تحمل تره حد اقل سیستم رو کند نمیکنه همیشه با همون اپت کارم رو می کنم .
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3095
  • :(){ :|:& };:
من که اینقدر گفته شد خارج از مخزن نصب نکنید ، وسواس گرفتم ! خیلی خیلی مجبور بشم :
۱ . مخازن
۲ . مخازن
۳ . مخازن
۴ . اپ ایمیج
۵ . اپ ایمیج
۶ . فلت پک
۷ . ppa
۸ . یکم بیشتر فک کن !
۹ . مطمعنی بریم مرحله بعدی ؟
۱۰ . واقعا خیلی لازم داری اون برنامه رو ؟
۱۱ . بیخیال ! فکرشم نکن !
۱۲ . باشه بگیر بدبخت : اسنپ !

( تا حالا از مرحله ۴ جلوتر نیومدم ! اونم واسه balena etcher بوده ! چرا نمیاد تو مخازن آخه ؟ )
« آخرین ویرایش: 15 اسفند 1400، 09:18 ق‌ظ توسط / sudo rm -rf »
آرچ و گنوم!

آفلاین دکتر کاظمی

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 252
  • Manjaro+Cinnamon
من که اینقدر گفته شد خارج از مخزن نصب نکنید ، وسواس گرفتم ! خیلی خیلی مجبور بشم :
۱ . مخازن
۲ . مخازن
۳ . مخازن
۴ . اپ ایمیج
۵ . اپ ایمیج
۶ . فلت پک
۷ . ppa
۸ . یکم بیشتر فک کن !

( تا حالا از مرحله ۴ جلوتر نیومدم ! اونم واسه balena etcher بوده ! چرا نمیاد تو مخازن آخه ؟ )
چرا تو لیست فایل‌های دانلودی مثل  deb و پایتون و کمپایل از سورس نیست

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3095
  • :(){ :|:& };:
۱ . مخازن
۲ . مخازن
۳ . مخازن
۴ . اپ ایمیج
۵ . اپ ایمیج
۶ . فلت پک
۷ . ppa
۸ . یکم بیشتر فک کن !

چرا تو لیست فایل‌های دانلودی مثل  deb و پایتون و کمپایل از سورس نیست
گزینه هایی که بهینه شدن برای توزیع رو آوردم فقط ! مخازن بهینه ترین تا اسنپ ! اونایی که شما نام بردین بهینه سازی نشدن مخصوص توزیع !
آرچ و گنوم!

آفلاین میمو ☕

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1034
  • mrostd سابق
۱ . مخازن
۲ . مخازن
۳ . مخازن
۴ . اپ ایمیج
۵ . اپ ایمیج
۶ . فلت پک
۷ . ppa
۸ . یکم بیشتر فک کن !

اتفاقا ما هم برای همین از فلت‌پک استفاده می‌کنیم، چی بهتر از یه محیط سندباکس شده که بسته‌هاش کنار بسته‌های داخل سیستم نیست و ایجاد تداخل نمی‌کنه.
تنها عیبی که می‌شه به فلت‌پک گرفت کمی تضاد با فلسفهٔ یونیکسه احتمالا، وگرنه خیلی مشکل خاصی متوجه‌ش نیست و حداقل برای من بهترین جایگزین برای ppa و aur و... هست.

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
درسته شاید چون توزیع مختلف دارم خرابیش بیشتر شده فلت پک
بسته‌های اضافه‌تر رو پوشش میده، فلت‌پک هم که خودت می‌بینی چه شکلی رشد کرده، و همه‌ی اینها همزمان توسط pamac مدیریت میشن. pamac هم بسته‌های مخازن آرچ هم اسکریپت‌های AUR و هم نرم‌افزارهای فلت‌هاب و اسنپ‌کرفت رو یکجا جست‌وجو و نصب و بروزرسانی می‌کنه.
چه خفنه این pamac

ممنونم از همگی پس میشه گفت خیلی طبیعی فقط سازنده های برنامه فلت پک به دیگر روش ها ترجیح دادن و  بر روی فلت پک رفتن..