انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: کار نکردن دستوران معمولی بدون sudo  (دفعات بازدید: 973 بار)

0 کاربر و 6 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1923
کار نکردن دستوران معمولی بدون sudo
« : 15 اسفند 1400، 04:33 ب‌ظ »
خب مشخصه من در دوان devuan دارم ولی خیلی دستوراتی که فکر میکنم سودو نیاز ندارن و توزیع های دیگه sudo‌ نیاز نداشتن sudo نیاز هستن!
مثل دستور ping که بدون سودو کار نمیکنه و این گزارش میده در خروجی: ping: socket: Operation not permitted

آفلاین ɴɪᴍᴀ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1275
  • یه برنامه نویس 13 ساله :)
    • smartnima Website
پاسخ : کار نکردن دستوران معمولی بدون sudo
« پاسخ #1 : 15 اسفند 1400، 04:38 ب‌ظ »
این دوتا کامند رو تست کنید:

echo 'net.ipv4.ping_group_range = 0 2147483647' > /etc/sysctl.d/99-ping.conf
sysctl -p /etc/sysctl.d/99-ping.conf

اگرکامند اولی کار نکرد:
sysctl -w net.ipv4.ping_group_range="0 1000"
« آخرین ویرایش: 15 اسفند 1400، 04:41 ب‌ظ توسط nimafanniasl »

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #2 : 15 اسفند 1400، 04:48 ب‌ظ »
عجب بابا عجب :) دومی زدم درست شد، ببینم بقیه مشکلی دارن یا خیر این که درست شد! ممنونم
پ‌ن: ولی دوان نصب کردم که سیستم دستکاری نکنم و پایدار باشه کم کم دارم یکم توش شک میکنم ???

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3095
  • :(){ :|:& };:
« پاسخ #3 : 15 اسفند 1400، 05:08 ب‌ظ »
دهه نودی ها دارن خطرناک میشن ! البته ایشون به گمونم ۸۹ باشه ! ما تقریب میزنمیش البته !

دیدین میگن ( نصف توعه ) ؟

این دوستمون نصف همه ماس ! یاد بگیرین !

( دایی من بهت خیلی افتخار میکنم ! ایول ، همینجوری پیش بری یه کرنل نسازی کم لطفیه ! )
آرچ و گنوم!

آفلاین ɴɪᴍᴀ

• High Hero Member
  • *
    • smartnima Website
« پاسخ #4 : 15 اسفند 1400، 06:38 ب‌ظ »
خیلی ممنونم از لطفتون :)

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
« پاسخ #5 : 15 اسفند 1400، 11:55 ب‌ظ »
خب مشخصه من در دوان devuan دارم ولی خیلی دستوراتی که فکر میکنم سودو نیاز ندارن و توزیع های دیگه sudo‌ نیاز نداشتن sudo نیاز هستن!
مثل دستور ping که بدون سودو کار نمیکنه و این گزارش میده در خروجی: ping: socket: Operation not permitted

دستورات پیدا نمیشن یا میگه اجازه اجرای اون رو ندارید؟

عجب بابا عجب :) دومی زدم درست شد، ببینم بقیه مشکلی دارن یا خیر این که درست شد! ممنونم
پ‌ن: ولی دوان نصب کردم که سیستم دستکاری نکنم و پایدار باشه کم کم دارم یکم توش شک میکنم ???
با یه بار خاموش و روشن شدن، این تنظیمات به حالت اول بر می‌گردن. باید مقادیر رو توی تنظیمات sysctl بنویسید تا با راه‌اندازی مجدد، اعمال بشن.
مثلا همین فایل زیر که ساختید رو باز کنید و مقدار net.ipv4.ping_group_range رو به 1000 0 تغییر بدید.
/etc/sysctl.d/99-ping.conf
می‌تونید تنظیمات رو داخل فایل sysctl.conf توی /etc/ بنویسید ولی اگه اونها توی فایل‌های جدا توی /etc/sysctl.d/ باشند، مدیریتشون راحت‌تره.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #6 : 16 اسفند 1400، 12:30 ب‌ظ »

دستورات پیدا نمیشن یا میگه اجازه اجرای اون رو ندارید؟
بعضیا با زدن دکمه تب برام نمیاره اگه خودمم بنویسم یه اروری میده و باید با سودو بزنم(مطمئن نیستم شاید دستوره واقعا سودو نیازه) البته دستور ping حتی با تب زدن هم نشون میده ولی اروری که گذاشتم میداد بعد زدنش..
نقل‌قول
با یه بار خاموش و روشن شدن، این تنظیمات به حالت اول بر می‌گردن. باید مقادیر رو توی تنظیمات sysctl بنویسید تا با راه‌اندازی مجدد، اعمال بشن.
مثلا همین فایل زیر که ساختید رو باز کنید و مقدار net.ipv4.ping_group_range رو به 1000 0 تغییر بدید.
/etc/sysctl.d/99-ping.conf
می‌تونید تنظیمات رو داخل فایل sysctl.conf توی /etc/ بنویسید ولی اگه اونها توی فایل‌های جدا توی /etc/sysctl.d/ باشند، مدیریتشون راحت‌تره.
آها که اینطور ممنونم از راهکار فقط یه چیزی این فقط برای دوان یا سیستم‌دی هم همینطوره؟

خیلی ممنونم از لطفتون :)
جدی خیلی زود راه افتادی مواظب باش چیزی به مشکل نخوری همینطوری پیش بری بینظیره(قلب)
« آخرین ویرایش: 16 اسفند 1400، 12:32 ب‌ظ توسط ali-n »

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5100
  • اممم . اره دیگه! mehr32
« پاسخ #7 : 16 اسفند 1400، 12:38 ب‌ظ »
خیلی خوب هم راه افتادند من حدود ۱۲ سالگی وارد گنو لینوکس شدم البته فقط استفاده میکردم و دانشمم هم در حد مشکلات خودم است
جای افتخار داره  =D>
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19692
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #8 : 16 اسفند 1400، 01:14 ب‌ظ »
من ۱۲ سالگی داشتم با داس سر و کله می‌زدم ;D
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5100
  • اممم . اره دیگه! mehr32
« پاسخ #9 : 16 اسفند 1400، 01:17 ب‌ظ »
خدا رو شکر وقت من داسی وجود نداشت من با ویندزد هفت شروع کردم بعد رفتم هشت بعد ده رو امتحان کردم بعد برگشتم هفت بعد رفتم اوبونتو بعد برگشتم ویندزد بعد زورین بعد اوبونتو دوباره و.....
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین ɴɪᴍᴀ

• High Hero Member
  • *
    • smartnima Website
« پاسخ #10 : 17 اسفند 1400، 10:15 ق‌ظ »
خیلی خیلی ممنونم از لطف همگی 🌹

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #11 : 17 اسفند 1400، 03:08 ب‌ظ »
خیلی خیلی ممنونم از لطف همگی 🌹
:) نمونه استعداد نو هستی (قلب)
من ۱۲ سالگی داشتم با داس سر و کله می‌زدم ;D
عالی((: درموردتون میخوندم نوشته بودید در دوران کم سن سالی هم همیشه کتاب میخوندید و... من فکرم میرفت تو کتاب های تاریخی علمی و... ولی شما اینکاره هم بودید اون موقع پس :)

دوستان ولی همونطور که گفتم یکم فک کنم عجیب همه دستوراتم سودو نیازه! ifconfig -a هم حتا سودو نیاز داره ولی مثلا الان جنتو هستم نه ping نیاز داره نه ifconfig -a احتمالا دستورات زیادی هم هست که من دقت نکردم، مشکل از چیه؟ من نمیدونم توزیع ها چگونه تصمیم میگیرن ولی چطور این محدودیت اعمال شده؟
راستی دوانم به unstable ارتقا دادم، البته قبلشم همونطور بود

آفلاین Dragon-

• *
« پاسخ #12 : 19 اسفند 1400، 08:04 ب‌ظ »
آها که اینطور ممنونم از راهکار فقط یه چیزی این فقط برای دوان یا سیستم‌دی هم همینطوره؟
مقدار این متغیر احتمالا موقع کامپایل کرنل انتخاب شده. init system هم می‌تونه اون رو تغییر بده ولی فکر کنم کرنل devuan به صورت پیش‌فرض، این مقدار رو به این متغیر داده.

دوستان ولی همونطور که گفتم یکم فک کنم عجیب همه دستوراتم سودو نیازه! ifconfig -a هم حتا سودو نیاز داره ولی مثلا الان جنتو هستم نه ping نیاز داره نه ifconfig -a احتمالا دستورات زیادی هم هست که من دقت نکردم، مشکل از چیه؟ من نمیدونم توزیع ها چگونه تصمیم میگیرن ولی چطور این محدودیت اعمال شده؟
راستی دوانم به unstable ارتقا دادم، البته قبلشم همونطور بود
وقتی sudo نمی‌زنید، چه خطایی میده؟

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #13 : 19 اسفند 1400، 08:16 ب‌ظ »
مقدار این متغیر احتمالا موقع کامپایل کرنل انتخاب شده. init system هم می‌تونه اون رو تغییر بده ولی فکر کنم کرنل devuan به صورت پیش‌فرض، این مقدار رو به این متغیر داده.

ممنونم بابت توضیحات..
نقل‌قول
وقتی sudo نمی‌زنید، چه خطایی میده؟
dmesg
dmesg: read kernel buffer failed: Operation not permitted
« آخرین ویرایش: 19 اسفند 1400، 08:17 ب‌ظ توسط ali-n »

آفلاین Dragon-

• *
« پاسخ #14 : 19 اسفند 1400، 09:17 ب‌ظ »
dmesg که کلا نمیذاره بدون دسترسی روت، محتویاتش رو بخونید. توی دبیان هم اینجوریه، توی بقیه توزیع‌ها هم باید اینجوری باشه. پارامتر kernel.dmesg_restrict مشخص می‌کنه چه کسایی بتونند dmesg رو بخونند. اگه برابر 0 باشه، همه می‌تونند dmesg رو ببینند. اگه برابر 1 باشه، کاربر مورد نظر باید قابلیت CAP_SYSLOG داشته باشه تا بتونه dmesg رو ببینه. پیکربندی CONFIG_SECURITY_DMESG_RESTRICT موقع کامپایل کرنل مشخص می‌کنه مقدار پیش‌فرض این پارامتر چی باشه.
معمولا فایل کانفیگی که کرنل باهاش کامپایل شده، یا همراه خود کرنل قرار داره که در این صورت اگه کرنل اجرا شده باشه، درقالب فایل زیر در دسترس هست
/proc/config.gz
یا اینکه توی یه فایل جدا توی /boot/ به اسم config-KERNEL_RELEASE قرار داره. به جای KERNEL_RELEASE، اسم انتشار کرنل قرار می‌گیره.
اسم انتشار کرنلِ در حال اجرا رو می‌تونید با uname -r بدست بیارید.

توی آرچ لینوکس، مدل اول هست، توی دبیان، فایل config.gz توی /proc/ وجود داره ولی خالی هست؛ کانفیگ کرنل، توی /boot/ قرار گرفته. احتمالا برای devuan هم همینجوریه.

می‌تونید ببینید CONFIG_SECURITY_DMESG_RESTRICT موقع کامپایل، چی بوده.
grep 'CONFIG_SECURITY_DMESG_RESTRICT' /boot/config-$(uname -r)
دستور بالا سعی می‌کنه توی فایلی به اسم config-KERNEL_RELEASE که توی /boot/ قرار داره، دنبال نوشته CONFIG_SECURITY_DMESG_RESTRICT بگرده و هر خطی که اون عبارت رو داشت نمایش بده. KERNEL_RELEASE از خروجی uname -r بدست میاد.