انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: رقابت برای تصاویر پس‌زمینه‌ی اوبونتو ۲۲.۰۴  (دفعات بازدید: 5701 بار)

0 کاربر و 19 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2366
خیلی تشکر آرمان خان ، روی گنو ست کردم dns ها رو ، روی گوشی متصل نشد ! میگم این جوری اطلاعات رد و بدل شده نمیره دست Adguard ؟
شما هر dnsـی استفاده کنی اطلاعاتت میره دستش فرقی نداره. البته کارساز dns فقط کارش اینه که درخواست شما برای باز کردن یه سایت رو تبدیل کنه به آدرس ip میزبان اون سایت. مثل یه دفترچه تلفن. پراکسی نیست که همه‌ی ترافیک رو رد کنه.

میگم اینقدر میترسونن از کاهش امنیت در نتیجه روت کردن گوشی حقیقت داره ؟ یا اون فاجعه ای که میگن بخاطر بی دقتی در استفاده از کاربر و دسترسی ریشس ؟
مشکلی پیش نمیاد اگه از اپ‌های مجهول‌الهویه استفاده نکنی!
صفحه‌ی من در اینستاگرام: ‎‎@armanes92

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19688
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
اتفاقاً مثالت که داره نشون می‌ده دنیا به زور شرکت‌های انحصاری عقب نگه داشته شده!
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3095
  • :(){ :|:& };:
نقل‌قول
شما هر dnsـی استفاده کنی اطلاعاتت میره دستش فرقی نداره. البته کارساز dns فقط کارش اینه که درخواست شما برای باز کردن یه سایت رو تبدیل کنه به آدرس ip میزبان اون سایت. مثل یه دفترچه تلفن. پراکسی نیست که همه‌ی ترافیک رو رد کنه.

اگر خالی بزاری اون فیلد رو ، از چه dns ای استفاده میشه ؟ به عبارتی dns پیش فرض چیه ؟ اونی که اپراتور مشخص کرده یا چی ؟
آرچ و گنوم!

آفلاین BiG

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1609
  • Windows 7 - Windows xp - Windows 11
قبول این سرویس ها خوب، ولی واقعا کار غیر اخلاقی نیست همه تبلیغات غیرفعال باشه؟
اصلا منظورم حریم خصوصی نیست گیریم یه سرویس حریم خصوصی کاربر رعایت میکنه و میخواد درامدش از تبلیغ باشه و ما وقتی همرو حذف میکنیم کار بدی نکردیم؟!
خیر. غیراخلاقی اینه که از توان رایانهٔ من برای نمایش چیزی استفاده بشه که من نخواستمش.
واقعا منطقی بود.
قطع کردن تبلیغات بر کاهش مصرف اینترنت هم تاثیر داره؟
خداحافظ لینوکس!

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
بله اثر داره.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
اگر خالی بزاری اون فیلد رو ، اونی که اپراتور مشخص کرده یا چی ؟
بله پیش‌فرض ISP میشه.

آفلاین Dragon-

• *
اگر خالی بزاری اون فیلد رو ، از چه dns ای استفاده میشه ؟ به عبارتی dns پیش فرض چیه ؟ اونی که اپراتور مشخص کرده یا چی ؟
اول از dns ای استفاده میشه که توی پیکربندی NetworkManager یا تنظیمات شبکه شما تعریف شده.
اگه چیزی اونجا تعریف نشده باشه و از dhcp استفاده کردید  (که توی شبکه‌های کوچک معمولا اینجوریه) از dns ای استفاده میشه که سرور dhcp به شما داده. اگه فقط مودم دارید، معمولا سرور dhcp میشه مودم، اگه از hotspot گوشی استفاده کردید، باز هم سرور dhcp میشه گوشی شما.

فرض کنید به مودم وصل شدید. (فرقی نداره از طریق سیم یا وایفای) معمولا تنظیمات پیش‌فرض مودم‌های خانگی اینجوریه که خودشون رو به عنوان سرور dns معرفی می‌کنند.
از اونجایی که این مودم‌ها واقعا سرور dns نیستند، باید جوابِ درخواست‌های dns رو از یه جایی بگیرند. به همین خاطر یه dns پیش‌فرض دارند تا خودشون جواب‌ها رو از اون بگیرند. به طور پیش‌فرض، این dns میشه چیزی که isp گفته. به همین دلیل درخواست‌های dns شما از طرف isp جواب داده میشه. معمولا کاربر می‌تونه این dns پیش‌فرض رو عوض کنه.

حالا فرض کنید از hotspot موبایل استفاده کردید. معمولا گوشی‌های موبایل، چیزی زیادی ارائه نمیدن تا شما hotspot رو دقیق پیکربندی کنید؛ از همون پیش‌فرض‌هایی که سازنده تعیین کرده، استفاده می‌کنند. مگه اینکه کاستوم رام ریخته باشید یا روت کرده باشید تا بتونید اونها رو تغییر بدید. حداقل من گوشی با رام پیش‌فرض ندیدم که چنین قابلیتی داشته باشه.
با توجه به چیز‌های بالا، سرور dns میشه خود گوشی. باز مثل حالت مودم، گوشی سرور dns نیست. توی این مورد برخلاف مودم، نمی‌تونید dns پیش‌فرض رو عوض کنید و گوشی جواب‌های dns رو از اپراتور میگیره و در نتیجه اپراتور هست که جواب درخواست‌های dns های شما رو میده.
ندیدم توی یه گوشی بشه dns پیش‌فرض رو برای شبکه‌های موبایل عوض کرد.

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
ممنون بابت توضیحات ، والا اصلا نمیدونم dns چی هست ، فقط از اینور اونور خونده بودم که مثلا با عوض کردنش میشه تحریم رو دور زد یا تبلیغ رو بلاک کرد ، باید برم بخونم ! ولی ، یعنی الان بی فایدس dns تنظیم کردن من روی گنو ؟ چون وصلم به نت گوشی
آرچ و گنوم!

آفلاین Dragon-

• *
بالا توضیح دادم.
اگه توی تنظیمات شبکه شما روی کامپیوتر، dns تنظیم شده باشه، از همون استفاده میشه.

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
بالا توضیح دادم.
اگه توی تنظیمات شبکه شما روی کامپیوتر، dns تنظیم شده باشه، از همون استفاده میشه.
اها ، اشتباه فهمیدم ،فک کردم یعنی اگه از گوشی گرفته باشی نتو بهرحال از dns گوشی استفاده میشه !
آرچ و گنوم!

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1923
خلاصه کار dns اینه که نوشته های سایت بدیم بهش و آی پی سایت بهمون بگه! در قدیم آدرس سایت ها اعداد بود مثلا باید عدد 271.283.235.178(اعداد الکیه) بزنی تا بتونی به سایتی که میخوای بری و هر سایت یه آی‌پی(همین اعدادی که میبینی) متفاوتی داره
حالا اینا به فکر افتادن که مردم نمیشه اعداد حفظ کنند که! اومدن  اسم گذاشتن و مثلا اسم انجمن ما ubuntu.ir ولی وقتی این وارد میکنیم سیستم ما از کجا بدونه باید به کجا و وصل بشه؟! خب اینجا دی ان اس میاد وسط واسه خود نمایی(: تو بهش آدرس ubuntu.ir میدی و اونم بهت ای پیش رو میده که بتونی بهش وصل بشی، به عبارتی dns مثل برنامه مخاطبین هست، تو اسم مخاطبین نوشتی ولی اون برنامه(dns) شماره شون ذخیره کرده

خیر. غیراخلاقی اینه که از توان رایانهٔ من برای نمایش چیزی استفاده بشه که من نخواستمش.
بنظرم درست نیست خب بالاخره باید یه درآمدی داشته باشن، ولی از یه ور هم واقعا چرا باید مجبور باشیم برای دیدن اطلاعات  عادی ازمون سو استفاده بشه؟! مثلا فکر کن محتوای درسی که هر کسی باید ببینه حالا هزارتا تبلیغ بیاد(یعنی سواد آموزی نسل جدید منبع درآمد حساب میشه)!
« آخرین ویرایش: 27 اسفند 1400، 06:10 ق‌ظ توسط ali-n »

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
دمت گرم ! مفید و مختصر 👌
آرچ و گنوم!

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19688
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
بنظرم درست نیست خب بالاخره باید یه درآمدی داشته باشن، ولی از یه ور هم واقعا چرا باید مجبور باشیم برای دیدن اطلاعات  عادی ازمون سو استفاده بشه؟! مثلا فکر کن محتوای درسی که هر کسی باید ببینه حالا هزارتا تبلیغ بیاد(یعنی سواد آموزی نسل جدید منبع درآمد حساب میشه)!
درامد اون آدم، مسئلهٔ خودشه نه ما. حق مالکیت ما بر رایانه‌مون، مسئلهٔ ماست، نه اون آدم.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
خب پیشنهاد شما برای فردی که میخواد مطالب سایتش رایگان باشه اما یه نونی هم بتونه دربیاره چیه ؟
صورت مسعله رو پاک نکنید در پاسختون بی زحمت !
آرچ و گنوم!

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
خب پیشنهاد شما برای فردی که میخواد مطالب سایتش رایگان باشه اما یه نونی هم بتونه دربیاره چیه ؟
صورت مسعله رو پاک نکنید در پاسختون بی زحمت !
مسئله‌ی خودشه! کسی ملزم نیست راه حل ارائه کنه.