انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: خراب شدن پارتیشن home موقع افزایش حجم  (دفعات بازدید: 565 بار)

0 کاربر و 4 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Mojienjoyment

• Newbie
  • *
  • ارسال: 19
خراب شدن پارتیشن home موقع افزایش حجم
« : 21 اسفند 1400، 12:26 ق‌ظ »
سلام. کوبونتو 21.10 دوال بوت با ویندوز ١١ دارم.
میخواستم پارتیشن home رو افزایش حجم بدم. تو ویندوز unlocated کردم و برای پارتیشن بندی، یو اس بی سیستم رو با فلش بالا آوردم (try kubuntu)
با برنامه KDE partition editor که شبیه gparted هست. رفتم home رو کشیدم عقب (فکر کنم پشتش فضای خالی بود) و بعد افزایش حجم دادم به طوریکه unlocated صفر شد.بعد اومدم swap روافرایش حجم دادم بعد از دی اکتیو کردنش...

Apply کردم و سیستم شروع کرد به تغییرات حدود یه ساعت و چهل دقیقه(چون افزایش حجم من حدود 70 گیگ بود) آخراش که رسید، خطا داد که پارتیشن بندی ناموفق بود!!! و حجم ها به شکل قبلی برگشت تو Partition table
حال دو باره میخوام home رو افزایش حجم بدم گزینه (مثلا شکل زی) برای تغییرات نداره...
اصل ماجرا همش اینه که سیستم الان بالا نمیاد!!! الان چه کنم سیستم بشناسه home رو؟
اررور سیستم موقع بالا نیامدن رو هم می‌گذارم تو پیوست... اون 308 گیگی home هست ( یا بود)

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2366
پاسخ : خراب شدن پارتیشن home موقع افزایش حجم
« پاسخ #1 : 21 اسفند 1400، 01:25 ق‌ظ »
سلام. فقط میشه گفت عجب!
به نظر میاد پارتیشن رو از دست داده باشی. ارور موقع افزایش حجم رو چرا نفرستادی؟

ابزار testdisk اینجا خیلی کمک‌کننده‌س. به احتمال زیاد می‌تونه برش گردونه. حتی اگه نتونه هم می‌تونی فایل‌هات رو از داخلش بخونی و بریزی یه جای دیگه.
صفحه‌ی من در اینستاگرام: ‎‎@armanes92

آفلاین Mojienjoyment

• Newbie
  • *
  • ارسال: 19
« پاسخ #2 : 21 اسفند 1400، 11:06 ق‌ظ »
سلام. فقط میشه گفت عجب!
به نظر میاد پارتیشن رو از دست داده باشی. ارور موقع افزایش حجم رو چرا نفرستادی؟

ابزار testdisk اینجا خیلی کمک‌کننده‌س. به احتمال زیاد می‌تونه برش گردونه. حتی اگه نتونه هم می‌تونی فایل‌هات رو از داخلش بخونی و بریزی یه جای دیگه.

اون خطای موقع افزایش رو فقط کلمه ناموفق رو یادم مونده... یادم رفت اصلا ببینم چی میگه..
Testdisk هم امتحان کردم
 یخورده ناواردم توش. کلنجار میرم بینم چی میشه ولی testdisk مگه برای lost partitions نیست؟ برای من خود پارتیشن هست منتها خرابه ظاهرا خرابه و باید تعمیر بشه. حالا نمیدونم با کدوم ابزار

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2366
« پاسخ #3 : 21 اسفند 1400، 02:07 ب‌ظ »
ولی testdisk مگه برای lost partitions نیست؟ برای من خود پارتیشن هست منتها خرابه ظاهرا خرابه و باید تعمیر بشه. حالا نمیدونم با کدوم ابزار
همین testdisk می‌تونه پارتیشن رو برگردونه و ریکاور کنه. بهترین ابزار همینه. دقیق یادش بگیر چطوریه کاربردش.
صفحه‌ی من در اینستاگرام: ‎‎@armanes92

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
« پاسخ #4 : 23 اسفند 1400، 03:56 ب‌ظ »
سیستم به این دلیل درست بوت نمیشه که سعی می‌کنه /home/ رو سوار کنه ولی چون پارتیشن مربوطه خراب شد، اینکار با شکست مواجه میشه و کار‌های مربوط به بوت، کامل انجام نمیشن.
می‌تونید با یه سیستم زنده، روت کوبونتو رو یه جایی سوار کنید و بعد فایل fstab رو ویرایش کنید تا موقع بوت، systemd سعی نکنه چیزی رو روی /mnt/ سوار کنه و بتونید به درستی وارد محیط،گرافیکی بشید.
ولی اینجوری اطلاعاتی که توی هوم خودتون ذخیره کردید، دردسترس نیستند (چون پارتیشن مربوط بهش خراب شده) میزکار شما هم با ظاهر پیش‌فرض بالا میاد.
میدونید که زکات علم نشر آن است