انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: پشتیبانی برد های arm(رزبری) از قابلیت مجازی سازی  (دفعات بازدید: 3479 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین hartin

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1581
ممنون دوستان \\:D/
:My Instagram
_.hartin._

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2366
واقعا قدرت خوبی نداره، اگه چیزی ندارید واسه استفاده یا یه چیز اضافی میخواید خوبه،
از اتفاق قدرت خیلی خوبی داره که! برای کاربری دسکتاپ خونگی کافیه.
ولی فیلم 4k با کدک x265 نمیاره سرعتش 0.25 کردم تا بتونه(بعید میدونم ۲k هم بیاره) که خب اینم بگذریم
مطمئنی از شتاب‌دهی سخت‌افزاری استفاده کرده بودی؟؟ با vlc پخش کن. پشتیبانی از سخت‌افزار رزبری رو داخلش گنجونده‌ن.
به یک کارت صدا هم نیاز دارید چون خودش هیچ خروجی نداره،
خود بورد جک ۳.۵ میلی‌متری داره.

البته شنیده بودم کیبورد rpi400 قدرت کمتری از بورد تنها داره.
صفحه‌ی من در اینستاگرام: ‎‎@armanes92

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1923
ممنون دوستان \\:D/
خوبه :)

نقل‌قول
از اتفاق قدرت خیلی خوبی داره که! برای کاربری دسکتاپ خونگی کافیه.
حالا که فکر میکنم شاید اینطوره! من خب کلا یکم به صورت ناشیانه کلی صفحه سایت باز میکنم که خب طبیعی یکم کم بیاره..

نقل‌قول
مطمئنی از شتاب‌دهی سخت‌افزاری استفاده کرده بودی؟؟ با vlc پخش کن. پشتیبانی از سخت‌افزار رزبری رو داخلش گنجونده‌ن.
در شک فرو رفتم(: حالا devuan دارم شاید باید نصب کنم ولی وقتی توزیع خودشم نصب کردم با vlc نمیتونست اون فیلم بیاره مثل devuan  خیلی تعجب کردم خودمم پس چرا نوشتن که پشتیبانی میشه، شایدم نصب و فعال نیست توی توزیع خودشم به صورت پیش فرض؟!
نقل‌قول
خود بورد جک ۳.۵ میلی‌متری داره.

البته شنیده بودم کیبورد rpi400 قدرت کمتری از بورد تنها داره.
درسته برد خالیش داره ولی رزبری‌پای ۴۰۰ نداره، خودمم یهو شوکه شدم اولش خواستم یچیزی یا صدا ببینم((: که خداروشکر یه کارت صدا داشتم

اره همینطوره ولی درصد ناچیزی ضعیف تره(شایدم برا بعضیا زیاد باشه) ولی اگه اشتباه نکنم گرافیکش یکی هست حالا نمیدونم اونم تغییری دادن یا نه ولی اسمش فک کنم یکی بود!
« آخرین ویرایش: 20 فروردین 1401، 07:55 ق‌ظ توسط ali-n »

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
در شک فرو رفتم(: حالا devuan دارم شاید باید نصب کنم ولی وقتی توزیع خودشم نصب کردم با vlc نمیتونست اون فیلم بیاره مثل devuan  خیلی تعجب کردم خودمم پس چرا نوشتن که پشتیبانی میشه، شایدم نصب و فعال نیست توی توزیع خودشم به صورت پیش فرض؟!
من روی بورد rpi 4B یه منجارو xfce نصب کردم و خیلی راحت و بی‌عیب بوده. امتحانش کن.

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
من روی بورد rpi 4B یه منجارو xfce نصب کردم و خیلی راحت و بی‌عیب بوده. امتحانش کن.
درسته انگار مشکل از دبیان بیس هاست! کمی سعی هم کردم ولی درست نشد، ولی بعدش برای مطمئن شدن یه توزیع برای پخش چند رسانه ای نصب کردم که روش kodi  بود، و بدون مشکل همون ویدیو 4K  اجرا شد، البته من نمایشگرم 4K نیست ولی فک کنم تاثیری روی سرعت پخش نداره..
پ‌ن: شمام هر مشکلی هست میگی منجارو این مشکل نداره قشنگ بقیه توزیع هارو تخریب میکنی :)

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
درسته انگار مشکل از دبیان بیس هاست! کمی سعی هم کردم ولی درست نشد، ولی بعدش برای مطمئن شدن یه توزیع برای پخش چند رسانه ای نصب کردم که روش kodi  بود، و بدون مشکل همون ویدیو 4K  اجرا شد، البته من نمایشگرم 4K نیست ولی فک کنم تاثیری روی سرعت پخش نداره..
پ‌ن: شمام هر مشکلی هست میگی منجارو این مشکل نداره قشنگ بقیه توزیع هارو تخریب میکنی :)
نمی‌دونم مشکل از کجاس، فقط وقتی می‌بینم منجارو یه توزیع حاضر و آماده‌ی به‌روز و پرامکاناته که بی‌عیب و سریع و پرقدرت کار می‌کنه، خب معلومه ازش خوشم میاد و همه جا تعریفش رو می‌کنم. من کی باشم که بخوام توزیع‌های لینوکس ریشه‌دار رو تخریب کنم! فقط دارم تجربه‌ی خودم رو منتقل می‌کنم.

ویرایش: راستی اگه روی چیپست هیت‌سینک بچسبونی و یه فن هم واسه بورد بذاری، می‌تونی به سادگی پردازنده‌ش رو اورکلاک کنی. خودم از ‎۱.۵ GHz بردمش روی ‎ ۲ GHzو بی هیچ مشکلی داره کار می‌کنه.
« آخرین ویرایش: 20 فروردین 1401، 04:00 ب‌ظ توسط آرمان اسماعیلی »

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
نقل‌قول
نمی‌دونم مشکل از کجاس، فقط وقتی می‌بینم منجارو یه توزیع حاضر و آماده‌ی به‌روز و پرامکاناته که بی‌عیب و سریع و پرقدرت کار می‌کنه، خب معلومه ازش خوشم میاد و همه جا تعریفش رو می‌کنم. من کی باشم که بخوام توزیع‌های لینوکس ریشه‌دار رو تخریب کنم! فقط دارم تجربه‌ی خودم رو منتقل می‌کنم.
ویرایش: راستی اگه روی چیپست هیت‌سینک بچسبونی و یه فن هم واسه بورد بذاری، می‌تونی به سادگی پردازنده‌ش رو اورکلاک کنی. خودم از ‎۱.۵ GHz بردمش روی ‎ ۲ GHzو بی هیچ مشکلی داره کار می‌کنه.

درسته برا اولین بار نصبش کردم خیلی خوبه((: واقعا خیلی بعضی توزیع ها الکی پیچیدش کردن اگه سیستم‌دی و کمی آزادی نرم آزاد و.. کنار بزارم باید بگم عالیهههه کلی برنامه، پرسرعت زبان فارسی قشنگی داره و در صورت  خواستن میشه دستکاریش کرد(احتمالا) ، درسته منم به شوخی گفتم منظورم اینه توزیع جالبیه :)
فقط حیف نصبش کردم فک کردم درسته ولی بازم دیدم جون میده موقع پخش ویدیو، البته با این موضوع مشکل ندارم، با این مشکل دارم چرا با توزیع LibreELEC خوب میاد ولی با هیچ توزیع دیگه ای که دیدم تا توزیع خود رزبری پای هم نه!

اره جالب بود خیلی راحت اورکلاک شد اونم درصد زیادی فکر نمیکردم بشه این قدر زیاد :) البته دقیق نمیدونم تا چه دمایی بالا نیست و به فنا نمیره(پس بهتره تو جو نرم) :)

پ‌ن: البته با اون سیستم عامل دیدم kodi نوشته  video decoder: ff-hevc-drm_prime (HW)
استفاده میکنه و مشخصاتش با وقتی ویدیو در توزیع دیگه که روش kodi  نصب کردم  پخش میکنم فرق میکنه، ولی هرچی کدک و ... نصب کردم فرقی نکرد، توی اون توزیع تازه پردازنده هم کم مصرف میشه ولی توی توزیع های دیگه پردازنده پر میشه  و ویدیو لگ داره، انگار که درست از گرافیکش استفاده نمیشه، اگه درست نشد شاید بعدا یه موضوع ایجاد کردم(افسوس واسه تو ای دل  ساده :( :))

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
VLC داخل تنظیماتش یه بخشی واسه hardware acceleration داره. اونجاها رو دستکاری کن باید راه بیفته.
پخش‌کننده‌ی رسمی رزبری یه زمانی omxplayer بوده که بعداً توسعه‌ش متوقف شده و کدهای مربوط به شتاب‌دهی سخت‌افزاری رو منتقل کرده‌ن به VLC.

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5100
  • اممم . اره دیگه! mehr32
:D  حالا که فک میکونوم منم خیلی خوشحالم بازم شد بیام انجمن :) جای مهرداد مرد بی اعصابم خالی :D
علی ؟ باز یک چیزی گفتیا ؟ میام ...  ;D پس من بی اعصابم ؟ باشه .. فکر نکنید همینطوری انجمن رو ترک می کنم  :D
سودو هم دیدم گفته بود دلش تنگ شده (قلب، بمیرم براش  :)::) لوس !)

راستی واسه رزبری پای حتما فن بزار فشار نیاد بهش
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3095
  • :(){ :|:& };:
نقل‌قول
سودو هم دیدم گفته بود دلش تنگ شده
کی ؟ کجا ؟ من تکذیب می‌کنم ! با مدرک صحبت کن !
آرچ و گنوم!

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
نقل‌قول
علی ؟ باز یک چیزی گفتیا ؟ میام ...  ;D پس من بی اعصابم ؟ باشه .. فکر نکنید همینطوری انجمن رو ترک می کنم  :D
سودو هم دیدم گفته بود دلش تنگ شده (قلب، بمیرم براش  :)::) لوس !)
شرمنده اشتباه شد منظورم از بی اعصاب همون متعصب و عصبانی رو نرم افزار آزاده :D (غلط خوردم) خیلی خوبه اومدی((:
نقل‌قول
راستی واسه رزبری پای حتما فن بزار فشار نیاد بهش
ممنون ، والا من موافقم  ولی هنوز کیبوردش خوشبختانه سالمه و فک نکنم بشه جوری خنکش کرد حتا هیت سینک نمیدونم بشه گذاشت یا نه

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
ممنون ، والا من موافقم  ولی هنوز کیبوردش خوشبختانه سالمه و فک نکنم بشه جوری خنکش کرد حتا هیت سینک نمیدونم بشه گذاشت یا نه
خوندن دمای قطعات بورد که ساده‌س. سرچ کنی دستوراتش رو پیدا می‌کنی.
اما برای هیت‌سینک و فن:
درِ کیبورد که حتماً راحت باز میشه و باید خودشون هیت‌سینک چسبونده باشن از اول. اما اگه نداشت خودت می‌تونی از بازار یا اینترنت بخری و با چسب سیلیکونی بچسبونی روی چیپست. اگه روی چیپ وایرلس و تغذیه‌ی درگاه‌های USB هم هیت‌سینک بچسبونی که دیگه عالی میشه.
فن‌های DC کوچیک هم داخل بازار فراوون هست. اگه از اول روی بدنه‌ی کیبورد، روزنه‌ای واسه‌ش تعبیه کرده باشن که کارت خیلی راحته. اگه نداشت هم مشکلی نیست، با یه هویه می‌تونی چند تا شیار باز کنی. اگه فن گرفتی بگو تا اسکریپتی که خودکار فن رو بسته به دمای چیپ روشن و خاموش می‌کنه رو بذارم اینجا. فقط نیازه یه ترانزیستور دوقطبی npn و دو تا مقاومت تهیه کنی و روی یه فیبر خام لحیم کنی.
در کل که نیازی نیست نگران دمای چیپ باشی چون خودش اگه دما بره بالا شروع می‌کنه به throttling. اما اگه می‌خوای از حداکثر توان رزبری استفاده کنی و عملکردش پایدار بمونه، حتماً باید خنکش کنی چون چیپ پرقدرتش به سرعت داغ می‌کنه. مخصوصاً الان که اورکلاکش کردی.

آفلاین hartin

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1581
خوندن دمای قطعات بورد که ساده‌س. سرچ کنی دستوراتش رو پیدا می‌کنی.
اما برای هیت‌سینک و فن:
درِ کیبورد که حتماً راحت باز میشه و باید خودشون هیت‌سینک چسبونده باشن از اول. اما اگه نداشت خودت می‌تونی از بازار یا اینترنت بخری و با چسب سیلیکونی بچسبونی روی چیپست. اگه روی چیپ وایرلس و تغذیه‌ی درگاه‌های USB هم هیت‌سینک بچسبونی که دیگه عالی میشه.
فن‌های DC کوچیک هم داخل بازار فراوون هست. اگه از اول روی بدنه‌ی کیبورد، روزنه‌ای واسه‌ش تعبیه کرده باشن که کارت خیلی راحته. اگه نداشت هم مشکلی نیست، با یه هویه می‌تونی چند تا شیار باز کنی. اگه فن گرفتی بگو تا اسکریپتی که خودکار فن رو بسته به دمای چیپ روشن و خاموش می‌کنه رو بذارم اینجا. فقط نیازه یه ترانزیستور دوقطبی npn و دو تا مقاومت تهیه کنی و روی یه فیبر خام لحیم کنی.
در کل که نیازی نیست نگران دمای چیپ باشی چون خودش اگه دما بره بالا شروع می‌کنه به throttling. اما اگه می‌خوای از حداکثر توان رزبری استفاده کنی و عملکردش پایدار بمونه، حتماً باید خنکش کنی چون چیپ پرقدرتش به سرعت داغ می‌کنه. مخصوصاً الان که اورکلاکش کردی.
کسی هست گوشی رو رو اورکلاک کرده باشع؟
:My Instagram
_.hartin._

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
کسی هست گوشی رو رو اورکلاک کرده باشع؟
چه ربطی داشت به کل اون پستی که همه‌شو یه‌جا نقل‌قول کردی؟ و چه ربطی داشت به موضوع این تاپیک؟

آندرکلاک کردن پردازنده‌ی گوشی موبایل شاید بتونه مفید باشه و مثلاً مصرف شارژ باتری رو کمتر کنه (که برای چیپ‌های ضعیف‌تر، چون زمان بیشتری طول می‌کشه تا هر پردازشی انجام بشه، از اون طرف جبران میشه)، اما اورکلاک کردن پردازنده‌ی گوشی موبایل هیچ فایده نداره و بدتر از اون، در ازای افزایش جزئی قدرت، مصرف شارژ و تولید حرارت رو به طور تصاعدی افزایش میده. علت این اتفاق هم برمی‌گرده به خواص مواد نیمه‌هادی. حتماً دلیلی داشته که در کارخانه، فرکانس کار فلان چیپ روی فلان مقدار تنظیم شده. وگرنه که خودشون می‌دونن می‌تونن فرکانس رو بالاتر هم ببرن.

آفلاین BiG

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1609
  • Windows 7 - Windows xp - Windows 11
اگه می‌خوای از حداکثر توان رزبری استفاده کنی و عملکردش پایدار بمونه، حتماً باید خنکش کنی چون چیپ پرقدرتش به سرعت داغ می‌کنه. مخصوصاً الان که اورکلاکش کردی.
شما که می‌گفتید موبایل (مک‌بوک ام‌وان) قدرتش به کامپیوتر نمی‌رسه.
خب اینا هم همونن دیگه، پردازنده آرم دارن. پس چرا ‌‌می‌گید پر قدرت؟
خداحافظ لینوکس!