انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: با مصوبه مجلس برای تغییر نکردن ساعت در اول سال ۱۴۰۱، توزیع‌ها چطوری مطلع می‌شن؟  (دفعات بازدید: 1266 بار)

0 کاربر و 4 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین shena

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 85
آپدیت: مصوبه برای سال ۱۴۰۱ اجرایی نمیشه.

---
سیستم هامون طبق هر سال اگر بود، خودکار یه ساعت جلو می رفتن اما اگر عدم سوییچ به ساعت تابستانی در شروع سال ۱۴۰۱ تایید نهایی رو بگیره و اعلان دولتی بشه، اون وقت توزیع هایی مثل اوبونتو/آرچ/فدورا/راکی و بقیه چطوری این قضیه رو هندل میکنن؟ یا نکنه خودمون باید دستی امسال رو مدیریت کنیم؟!

(از نوروز ۱۳۸۵ که احمدی نژاد ساعت رو تغییر نداد، کسی یادش هست که برای سیستم عاملها چه اتفاقی افتاد؟)
« آخرین ویرایش: 29 اسفند 1400، 02:12 ق‌ظ توسط shena »

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3095
  • :(){ :|:& };:
مثل تبدیل نظام آموزشی ۶۳۳ به ۵۳۴ که دوباره برگشتن به ۶۳۳ ، اینم پشیمون میشن میفهمن کار درستی بوده و برمیگردن بهش !
« آخرین ویرایش: 27 اسفند 1400، 12:29 ق‌ظ توسط ㅤSUDOㅤ »
آرچ و گنوم!

آفلاین shena

• Jr. Member
  • *
اینم پشیمون میشن میفهمن کار درستی بوده و برمیگردن بهش !
برای بحث در این مورد پیشنهاد می کنم تاپیک جدید باز کنید. ممنون

آفلاین mskf1383

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 407
سیستم هامون طبق هر سال اگر بود، خودکار یه ساعت جلو می رفتن اما اگر عدم سوییچ به ساعت تابستانی در شروع سال ۱۴۰۱ تایید نهایی رو بگیره و اعلان دولتی بشه، اون وقت توزیع هایی مثل اوبونتو/آرچ/فدورا/راکی و بقیه چطوری این قضیه رو هندل میکنن؟ یا نکنه خودمون باید دستی امسال رو مدیریت کنیم؟!

(از نوروز ۱۳۸۵ که احمدی نژاد ساعت رو تغییر نداد، کسی یادش هست که برای سیستم عاملها چه اتفاقی افتاد؟)
با توجه به این که اطلاعات زمانی رو از یک پایگاه وب می‌گیرن، همه‌چیز بستگی به اون پایگاه وب داره.

آفلاین mamadism

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 712
    • راه های ارتباطی

نمیدونم درسته یا نه ولی شخصا با جلو عقب رفتنشون مشکل دارم
شاید بخاطر اون کسیه که میگه ساعت قدیم یا جدید 🤦‍♂️🤦‍♂️🤦‍♂️

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
اینم پشیمون میشن میفهمن کار درستی بوده و برمیگردن بهش !
برای بحث در این مورد پیشنهاد می کنم تاپیک جدید باز کنید. ممنون
منظورم این بود زیاد نگران نباش ، دوباره برمیگردن سر ساعت تابستانی ، ی مدت کوتاه خودت دستی تنظیمش کنی باید لابد
آرچ و گنوم!

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *

خب چیز لازمیه که ! هوای روشن بیشتر ! بهتر نیس ؟
آرچ و گنوم!

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125

توی دبیان و توزیع‌های مبتنی بر اون، بسته tzdata شامل اطلاعات منطقه‌های زمانی هست. اگه نسخه پایدار دبیان رو داشته باشید، یه بروزرسانی برای این بسته، توی مخزن update میاد. یادمه آخرای شهریور همین سال، یه بروزرسانی برای همین بسته، توی مخزن update دبیان اومد.

در مورد بقیه توزیع‌ها چیزی نمی‌دونم ولی اونها هم باید بسته‌ای مشابه داشته باشند که اطلاعات مربوط به مناطق زمانی رو داره.

معمولا توی سیستم‌عامل‌های لینوکسی، ساعت گرینویچ (utc) از طریق ntp از اینترنت دریافت و روی سخت‌افزار ذخیره میشه.
ساعتی که قراره به کاربر نمایش داده بشه، بر اساس جایی که فایل localtime توی /etc/ بهش اشاره می‌کنه، مشخص میشه. فایل localtime یه لینک هست. بر اساس اینکه اون لینکه به چی اشاره می‌کنه، ساعت عقب یا جلو کشیده میشه ولی ساعتی که روی سخت افزار هست، تغییر نمی‌کنه.

البته ممکنه ساعت محلی روی سخت‌افزار ذخیره بشه، در این حالت دقیقا نمی‌دونم چجوری عمل میشه. ویندوز اینجوری عمل می‌کنه.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین mamadism

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 712
    • راه های ارتباطی

والا نمیدونم !ولی اگر خوبه که امیدوار بمونه

آفلاین 🇮🇷

• رضا حسین‌زاده
  • High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1001
  • کنجکاو
    • Reza
46704
ربط تغییر ساعت به روشنی هوا چیه؟ ساعت یه چیز قراردادیه ولی روشنی هوا، طبیعی
جست و جو کنید و چیز های جدید بیابید

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
46704
ربط تغییر ساعت به روشنی هوا چیه؟ ساعت یه چیز قراردادیه ولی روشنی هوا، طبیعی
هدف ساعت تابستانی رو میدونی دایی ؟ ساعت رو عقب جلو میکشن ک از حداکثر نور روز استفاده بشه خی !
آرچ و گنوم!

آفلاین shena

• Jr. Member
  • *
منظورم این بود زیاد نگران نباش ، دوباره برمیگردن سر ساعت تابستانی ، ی مدت کوتاه خودت دستی تنظیمش کنی باید لابد
در مورد چند صد سرور لینوکس سازمانی صحبت می کنم، کامپیوتر خودم نیست.

پیشنهاد می کنم تاپیک جدید ایجاد کنید تا درباره اش اونجا صحبت کنیم.

توی دبیان و توزیع‌های مبتنی بر اون، بسته tzdata شامل اطلاعات منطقه‌های زمانی هست. اگه نسخه پایدار دبیان رو داشته باشید، یه بروزرسانی برای این بسته، توی مخزن update میاد. یادمه آخرای شهریور همین سال، یه بروزرسانی برای همین بسته، توی مخزن update دبیان اومد.
عالی، ممنونم. سوالم معطوف به اینا که توسعه دهنده و نگهدارنده های دبیان/اوبونتو/فدورا/غیره چطور از مسئله ما مطلع میشن. جایی باید بریم تیکیتی ایجاد کنیم؟ نماینده هایی داریم که این کار رو برامون انجام می دن یا دولت به یه سازمان جهانی اعلام می کنه و توزیع ها اطلاعات خودشون خودشون رو با اون مرجع سینک می کنن؟ یا حتی مثلا کی به مایکروسافت می گه که ما ساعت مون قرار نیست امسال تغییر کنه؟!

هدف ساعت تابستانی رو میدونی دایی ؟ ساعت رو عقب جلو میکشن ک از حداکثر نور روز استفاده بشه خی !
پیشنهاد می کنم در یک تاپیک جدید که ایجاد می کنید، در این خصوص صحبت کنیم.
« آخرین ویرایش: 25 اسفند 1400، 06:18 ب‌ظ توسط shena »

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
عالی، ممنونم. سوالم معطوف به اینا که توسعه دهنده و نگهدارنده های دبیان/اوبونتو/فدورا/غیره چطور از مسئله ما مطلع میشن. جایی باید بریم تیکیتی ایجاد کنیم؟ نماینده هایی داریم که این کار رو برامون انجام می دن یا دولت به یه سازمان جهانی اعلام می کنه و توزیع ها اطلاعات خودشون خودشون رو با اون مرجع سینک می کنن؟ یا حتی مثلا کی به مایکروسافت می گه که ما ساعت مون قرار نیست امسال تغییر کنه؟!
نمی‌دونم چجوری اینکار انجام میشه. ولی بعید می‌دونم امسال، چنین اتفاقی بیوفته چون آخر سال هست و چنین تصمیمی گرفته شده. فکر کنم اگه بخواهد عملی بشه، از سال دیگه انجام میشه.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین bed123derkelo

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 658
باسلام
    کشورهایی که تغییر ساعت دارن(یه تعدادی دیگه ساعت رو تغییر نمیدن)
    آمریکا
    کانادا
    مکزیک
    کوبا
    شیلی
    استرلیا
    نیوزلند
    بریتانیا (انگلستان، اسکاتلند، ولز، ایرلند شمالی)
    هلند
    ایرلند
    ایسلند
    پرتغال
    اتریش
    فرانسه
    آلمان
    ایتالیا
    مجارستان
    سوئد
    نروژ
    لهستان
    اسپانیا
    سوئیس
    بلغارستان
    استونی
    فنلاند
    یونان
    اوکراین
    لتوانی
    لتونی
    رومانی
    اسرائیل
    اردن
    لبنان
    فلسطین
    سوریه

آفلاین shena

• Jr. Member
  • *
کشورهایی که تغییر ساعت دارن(یه تعدادی دیگه ساعت رو تغییر نمیدن)
؟؟؟