انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: سخت افزار آزاد و امن دقیقا چیست؟  (دفعات بازدید: 3374 بار)

0 کاربر و 13 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
پاسخ : سخت افزار آزاد و امن دقیقا چیست؟
« پاسخ #30 : 13 فروردین 1401، 11:44 ب‌ظ »
یعنی این فریم‌ویر هارو پاک کنم؟ پاک کردنش مشکلی ایجاد نمی کنه؟
مگه تو مخازن نیستن؟ بررسی های امنیتی روشون انجام نمیشه؟
روی خود پردازنده ذخیره شدند. از طریق مخازن نصب نمیشن. بروزرسانی اون firmware هم معمولا از طریق بروزرسانی uefi/bios انجام میشه.
اینجوری نیست که برید یه بسته خاص رو حذف کنید و اون firmware پاک بشه. اصلا لازمه اول اون پردازنده کوچک، firmware رو اجرا کنه تا هسته‌های پردازنده اصلی شروع به کار کنند.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین BiG

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1609
  • Windows 7 - Windows xp - Windows 11
« پاسخ #31 : 14 فروردین 1401، 01:44 ق‌ظ »
پس این بسته هایی مثل firmware-realtek چی هستن؟
جناب بهزادی که میگن سخت افزار کاری نمی تونه بکنه.
ولی شما می‌گید فریم‌ویر روش می تونه. اون وثت تکلیف چیه؟ اعتماد میشه کرد یا نه؟
خداحافظ لینوکس!

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1923
« پاسخ #32 : 14 فروردین 1401، 05:14 ق‌ظ »
ولی شما می‌گید فریم‌ویر روش می تونه. اون وثت تکلیف چیه؟ اعتماد میشه کرد یا نه؟
ببین مثلا  درایور انویدیا و وای فای و... رو ما بهش میدیم!
ولی این داخل خودش از قبل قرار گرفته و  دست ما نیست حذف و نصبش، اگه هم باشه و حذف کنیم سیستم کار نمیکنه، مام همین میگیم که خیلی بده اینکارو کردن همین(:،
پ‌ن: البته یه مشکل اینه نمیشه حذف کرد یه مشکل دیگشم اینکه نمیشه بهش اعتماد کرد...

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19688
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #33 : 14 فروردین 1401، 10:02 ق‌ظ »
روش‌های خوندن ثابت‌افزار از روی سخت‌افزار و بار کردنش روی کرنل.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین Dragon-

• *
« پاسخ #34 : 14 فروردین 1401، 03:29 ب‌ظ »
ولی شما می‌گید فریم‌ویر روش می تونه.
خب درست میگن. معمولا سخت‌افزار به تنهایی نمی‌تونه کاری انجام بده و به نرم‌افزار نیاز داره. مگه اینکه سخت‌افزار برای انجام یه کار مشخص طراحی شده باشه مثل fpga ها و asic ها.
اون firmware نقش نرم‌افزار رو داره. هر چند با نرم‌افزار‌هایی که کاربر استفاده می‌کنه کمی متفاوته ولی اون firmware هست که انعطاف بیشتری به اون پردازنده کوچک میده.

نقل‌قول
اون وثت تکلیف چیه؟ اعتماد میشه کرد یا نه؟
از اونجایی که این firmware ها انحصاری هستند، باید به خود شرکت و سیاست‌های اون اعتماد کنید. پس اگه به اون شرکت اعتماد کامل نداشته باشیم، نمیشه گفت که اون firmware درپشتی نداره.
« آخرین ویرایش: 14 فروردین 1401، 07:07 ب‌ظ توسط Dragon- »

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #35 : 16 فروردین 1401، 10:49 ب‌ظ »
سلاامی دوباره(زندم)
خب رزبری پای ۴۰۰ روش devuan ریختم و sبا دستور vrms پکیج های انحصاری حذف  کردم و الان خروجیش اینه No non-free or contrib packages installed on bcm2711!  rms would be proud.
یعنی الان رزبری من صد درصد آزاده؟! رزبری پای هم سخت افزارش چیز خاصی نداره پس یعنی با آزاد کردن سیستم عامل همه چی درسته دیگه؟
پ‌ن: دیدم خیلی جاها میگن رزبری فقط با درایور های انحصاری کار میکنه ولی الان مشکلی نداره حتا وای فایش

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3095
  • :(){ :|:& };:
« پاسخ #36 : 16 فروردین 1401، 11:49 ب‌ظ »
فک کنم دیگه بعد از ریچارد استالمن و دانیال بهزادی ، آزاد ترین سیستم عامل رو ط داری 😁

( چخبر ؟ کم پیدایی ؟ جات خالیه اصلا ! دل تنگت شدیم بزرگوار 😄 )
آرچ و گنوم!

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #37 : 17 فروردین 1401، 12:16 ق‌ظ »
اع تویی sudooooooo انیمه فن شدی نشناختم :D

(https://soundcloud.com/kaqazrec/ho3ein-delkhoshi
)

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3095
  • :(){ :|:& };:
« پاسخ #38 : 17 فروردین 1401، 12:48 ق‌ظ »
انیمه نیس ک این ! ی سریال خداس ، شدید پیشنهاد میکنم ببینی 😂 یعنی اگه قرار باشه ی سریال پیشنهاد کنم ، بی شک همینه 😁 arcane !

انیمه فن نیستم ولی خوبش پیدا ش میبینم ، همیشه هم گرافیکشو تحسین کردم و میکنم ! 😄
« آخرین ویرایش: 17 فروردین 1401، 12:55 ق‌ظ توسط ㅤsudoㅤ »
آرچ و گنوم!

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #39 : 17 فروردین 1401، 12:50 ق‌ظ »
سخت شد  :D
ممنونم ازت+

آفلاین ubuntuiir

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 63
« پاسخ #40 : 17 فروردین 1401، 05:07 ق‌ظ »
توی بعضی کامپیوترها یه تنظیم توی uefi/bios اونها هست تا بشه این قابلیت رو بعد از بوت خاموش کرد.
امکانش هست راهنمایی کنید که چه جوری باید intel management engine رو خاموش کنیم؟ دقیقاً کدام گزینه توی بایوس باید خاموش بشه؟ (من تنظیمات بایوس چک کردم ولی سر در نیاوردم). بسیاری معتقدند این ویژگی باعث پایین آمدن پرفورمنس سیستم میشه و حتی به کاربرانی که پردازنده نسل ۷ و ۸ اینتل رو دارند پیشنهاد میکردند که اگه گیمر هستند IME رو آپدیت نکنند، ولی من آپدیت کردم و بعدش قدرت سخت افزارم ۲۰% افت کرد :'(
« آخرین ویرایش: 17 فروردین 1401، 05:18 ق‌ظ توسط ubuntuiir »

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19688
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #41 : 17 فروردین 1401، 10:43 ق‌ظ »
آزاد ترین سیستم عامل رو ط داری 😁
تو داری*
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین Dragon-

• *
« پاسخ #42 : 18 فروردین 1401، 01:07 ب‌ظ »
سلاامی دوباره(زندم)
خب رزبری پای ۴۰۰ روش devuan ریختم و sبا دستور vrms پکیج های انحصاری حذف  کردم و الان خروجیش اینه No non-free or contrib packages installed on bcm2711!  rms would be proud.
یعنی الان رزبری من صد درصد آزاده؟! رزبری پای هم سخت افزارش چیز خاصی نداره پس یعنی با آزاد کردن سیستم عامل همه چی درسته دیگه؟
پ‌ن: دیدم خیلی جاها میگن رزبری فقط با درایور های انحصاری کار میکنه ولی الان مشکلی نداره حتا وای فایش
روی سیستم‌عامل که چیز انحصاری نیست. خود برد هم بیشترش آزاده. فکر کنم تنها جایی که ممکنه چیز انحصاری داشته باشه، خود پردازنده هست.

امکانش هست راهنمایی کنید که چه جوری باید intel management engine رو خاموش کنیم؟ دقیقاً کدام گزینه توی بایوس باید خاموش بشه؟ (من تنظیمات بایوس چک کردم ولی سر در نیاوردم). بسیاری معتقدند این ویژگی باعث پایین آمدن پرفورمنس سیستم میشه و حتی به کاربرانی که پردازنده نسل ۷ و ۸ اینتل رو دارند پیشنهاد میکردند که اگه گیمر هستند IME رو آپدیت نکنند، ولی من آپدیت کردم و بعدش قدرت سخت افزارم ۲۰% افت کرد :'(
بسته به مادربرد، جای اون متفاوته. همه مادربرد‌ها هم چنین گزینه‌ای ندارند. توی اینترنت مدل مادربرد یا لپ‌تاپ رو جست‌و‌جو کنید و ببینید به چی می‌رسید.
اگه مدل مادربرد یا لپ‌تاپ رو اینجا بگید، احتمالا بهتر میشه کمک کرد.

آفلاین ubuntuiir

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 63
« پاسخ #43 : 18 فروردین 1401، 04:50 ب‌ظ »
بسته به مادربرد، جای اون متفاوته. همه مادربرد‌ها هم چنین گزینه‌ای ندارند. توی اینترنت مدل مادربرد یا لپ‌تاپ رو جست‌و‌جو کنید و ببینید به چی می‌رسید.
اگه مدل مادربرد یا لپ‌تاپ رو اینجا بگید، احتمالا بهتر میشه کمک کرد.
لپ تاپم lenovo با پردازنده نسل ۸ هست. مدل چیپست و مادربردش رو نمیدونم، توی مشخصاتش هم ننوشه، چه توی کاتالوگش چه توی اینترنت پیدا نکردم. البته توی تنظیمات بایوس هم گزینه ای ندیدم که مستقیماً بشه IME رو deactivate کرد، فقط ورژنش رو نوشته. وقتی شما گفتید میشه غیرفعالش کرد خوشحال شدم و حدس زدم که شاید با بالا و پایین کردن آپشن های دیگه بشه IME رو غیر فعال کرد.
« آخرین ویرایش: 16 اردیبهشت 1401، 07:18 ق‌ظ توسط ubuntuiir »

آفلاین Dragon-

• *
« پاسخ #44 : 18 فروردین 1401، 11:16 ب‌ظ »
فکر کنم لپ‌تاپ شما این قابلیت رو نداره. یه جست‌و‌جو هم کردم ولی به نتیجه‌ای نرسیدم. به نظر میاد نمی‌تونید به صورت نرم‌افزاری اون قابلیت رو خاموش کنید.
همچنان می‌تونید یه جوری اون قابلیت رو خاموش کنید. ولی نیازه اول لپ‌تاپ رو باز کنید، چیپ uefi لپ‌تاپ رو پیدا کنید، محتوای اون رو بخونید، تغییرات لازم رو اعمال کنید و در نهایت فایل جدید رو بریزید روی اون چیپ.
اگه می‌خواهید اینکار رو انجام بدید، توی یه موضوع دیگه مطرح کنید.
به یه سری ابزار‌ها هم نیاز دارید. مثلا یه چیزی که از پروتکل spi پشتیبانی کنه. از طریق این پروتکل میشه اطلاعات چیپ رو خوند و چیز روی اون نوشت. یه رزبری پای چنین قابلیتی داره. پروگرمر‌هایی مثل ch341a هم هستند تا بتونید به یه کامپیوتر دیگه اینکار رو انجام بدید. فکر کنم با برد‌های آردوینو هم بشه.