انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: یه کارت شبکه سازگار با بیشتر توزیع ها میخوام.  (دفعات بازدید: 1712 بار)

0 کاربر و 3 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین ɴɪᴍᴀ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1275
  • یه برنامه نویس 13 ساله :)
    • smartnima Website
سلام
لطفا یه کارت شبکه معمولی با قیمت مناسب معرفی کنید که از دبیان بیس ها, آرچ بیس ها و red hat بیس ها کامل ساپورت کنه (نیاز به نصب درایور اضافه نباشه).

خود دبیان و آرچ برام خیلی مهمه : )

ترجیحا تو دیجیکالا یا یه فروشگاه اینترنتی معتبر باشه.

ممنونم.
« آخرین ویرایش: 05 فروردین 1401، 08:46 ب‌ظ توسط NimaFanniasl »

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3095
  • :(){ :|:& };:
دوست خوبم ، صبر ! قوانین رو اگه خونده باشی البته ! نخوندی وقت بزار یه نگاهی بنداز : )
( در ضمن ، انجمن خلوته این هفته اخیر بخاطر عید و تشکیلاتش )
آرچ و گنوم!

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19688
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
اگه کارت شبکهٔ سیمی منظورته، همه‌شون کار می‌کنن معمولاً. ولی باز با این‌جا هم بررسی کن: https://h-node.org/ethernetcards/catalogue
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
معمولا اون هایی که از چیپست‌های realtek یا اینتل استفاده می‌کنند، سازگاری خوبی با کرنل لینوکس دارند. من روی دوتا کامپیوتر با دوتا کارت شبکه متفاوت realtek امتحان کردم و درست کار می‌دادند.
درباره چیپست بقیه شرکت‌ها چیزی نمی‌دونم.
حواستون باشه سازنده چیپست با سازنده کارت شبکه می‌تونه متفاوت باشه. مثلا tp link چندین کارت شبکه داره که از چیپست‌های realtek استفاده می‌کنند.

در مورد دبیان، زیاد فرقی نداره چه کارتی بگیرید، معمولا لازم میشه firmwareهای مورد نیاز رو نصب کنید.
firmware های انحصاری همراه کرنل دبیان قرار ندارند. توی بسته‌های مختلف پخش شدند تا کاربر هر کدوم رو لازم داشت نصب کنه. این بسته‌ها توی قسمت non-free از مخازن دبیان قرار دارند.
قسمت non-free از مخازن معمولا به طور پیش‌فرض فعال نیست و باید توسط خود کاربر نصب بشه. مگه اینکه دبیان رو با iso هایی نصب کرده باشید که شامل firmware های انحصاری هم هستند. در این حالت قسمت non-free فعال میشه. اگه از بین firmware هایی که همراه iso هست چیزی مورد نیاز سیستم باشه، بسته‌ای که اون firmware رو داره نصب میشه تا سخت‌افزار مرتبط درست کار کنه.

کارت‌های شبکه‌ realtek بدون firmware هم کار می‌کنند (حداقل یه مدل برای من کار می‌کرد) ولی همه قابلیت‌های اونها دردسترس نیست. به firmware های انحصاری نیاز داره تا همه قابلیت‌ها، قابل استفاده بشن.

اگه توی دبیان firmware های مورد نیاز رو نداشته باشید، هرباری که initramfs دوباره ساخته میشه، در مورد نبود اون firmware ها اخطار دریافت می‌کنید.
توی گزارش‌های dmesg هم خطا‌هایی مرتبط وجود داره که میگه مثلا ماژول r8169 نتونسته firmware مورد نیاز رو پیدا کنه.

بعضی از چیسپت‌های قدیمی broadcom با چیپست‌های قدیمی وایفای broadcom تداخل داشتن و همزمان نمی‌تونستند توی یه سیستم با کرنل لینوکس کار کنند.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین ɴɪᴍᴀ

• High Hero Member
  • *
    • smartnima Website
اگه کارت شبکهٔ سیمی منظورته، همه‌شون کار می‌کنن معمولاً. ولی باز با این‌جا هم بررسی کن: https://h-node.org/ethernetcards/catalogue

ممنونم آقای بهزادی, اما منظورم کارت شبکه بی سیم بود : )

معمولا اون هایی که از چیپست‌های realtek یا اینتل استفاده می‌کنند، سازگاری خوبی با کرنل لینوکس دارند. من روی دوتا کامپیوتر با دوتا کارت

در مورد دبیان، زیاد فرقی نداره چه کارتی بگیرید، معمولا لازم میشه firmwareهای مورد نیاز رو نصب کنید.
firmware های انحصاری همراه کرنل دبیان قرار ندارند. توی بسته‌های مختلف پخش شدند تا کاربر هر کدوم رو لازم داشت نصب کنه. این بسته‌ها توی قسمت non-free از مخازن دبیان قرار دارند.
قسمت non-free از مخازن معمولا به طور پیش‌فرض فعال نیست و باید توسط خود کاربر نصب بشه. مگه اینکه دبیان رو با iso هایی نصب کرده باشید که شامل firmware های انحصاری هم هستند. در این حالت قسمت non-free فعال میشه. اگه از بین firmware هایی که همراه iso هست چیزی مورد نیاز سیستم باشه، بسته‌ای که اون firmware رو داره نصب میشه تا سخت‌افزار مرتبط درست کار کنه.

راستش من یه d-link dwa-127 خریده بودم که تا اونجایی که میدونم از rtl8812au استفاده میکنه. اما تو هیچکدوم از توزیع ها حتی خود اوبونتو کار نکرد.

آفلاین ɴɪᴍᴀ

• High Hero Member
  • *
    • smartnima Website
دوست خوبم ، صبر ! قوانین رو اگه خونده باشی البته ! نخوندی وقت بزار یه نگاهی بنداز : )
( در ضمن ، انجمن خلوته این هفته اخیر بخاطر عید و تشکیلاتش )

آهان, حتما مرسی

آفلاین Dragon-

• *
فکر کردم منظورتون کارت شبکه سیمی هست. در مورد کارت شیکه بی‌سیم، با اینتل‌ها مشکلی ندیدم. فقط روی دبیان، به firmware نیاز دارند تا شروع به کار کنند، همه قابلیت‌های اونها هم کار میداده.
البته نسخه‌های جدید اونها رو سخت‌تر میشه وارد حالت access point کرد تا از باند 5Ghz استفاده کنه. این مشکل فقط مربوط به کرنل لینوکس نیست، توی ویندوز و هر سیستم‌عامل دیگه‌ای همینطوریه.
توی باند 2.4Ghz راحت وارد حالت access point میشن ولی برای باند 5Ghz اینجوری نیست. لازمه که اول access point هایی مشاهده بشه که توی این باند کار می‌کنند تا بعد کارت شبکه بی‌سیم، توی این باند هم وارد حالت access point بشه.
دلیلش اینه که این باند توی بعضی جاها مجاز نیست و کارت شبکه برای اینکه بدونه کجا هست و اینکار رو باید انجام بده یا نه، از این راه استفاده می‌کنه.
این قابلیت توی نسخه‌های جدید firmware برای دستگاه‌های جدید اضافه شده.
توی نسخه‌های یکم قدیمی‌تر کرنل میشد با دادن به خط فرمان کرنل، جایی که کارت شبکه فکر می‌کنه داره کار می‌کنه رو عوض کرد (و در نتیجه از این باند هم استفاده کرد) ولی چون اینکار بعضی مواقع باعث کرش کردن firmware کارت میشد، از کرنل حذف شد و دیگه نمیشه چنین کاری کرد. از سال 2019 اون قابلیت حذف شد.

بعضی از کارت‌های شبکه بی‌سیم realtek درست کار می‌کنند، بعضی‌هاشون نه.

کارت‌های شبکه قدیمی broadcom درایور‌های ضعیفی برای لینوکس دارند. جدید‌ها درایور آزاد دارند ولی نمی‌دونم عملکردشون چجوریه.

چند بار توی انجمن، افراد مختلف با تجهیزات ralink/mediatek مشکل داشتند. این هم بعضی وقتا مشکلات عجیبی داره.

در مورد تجهیزات بقیه تولید کننده‌ها چیزی نمی‌دونم.

آفلاین ɴɪᴍᴀ

• High Hero Member
  • *
    • smartnima Website
آهان, مرسی.

اگر زحمتی نیست هرکی که یه کارت شبکه رو خودش تست کرده یا از دوستاش دارن و رو لینوکس هایی که گفتم جواب میده, لینک دیجی کالاش رو برام بفرسته. ممنونم :)

آفلاین BiG

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1609
  • Windows 7 - Windows xp - Windows 11
https://www.digikala.com/product/dkp-806616/%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%AA-%D8%B4%D8%A8%DA%A9%D9%87-%D8%A8%DB%8C%D8%B3%DB%8C%D9%85-%D8%AA%DB%8C-%D9%BE%DB%8C-%D9%84%DB%8C%D9%86%DA%A9-%D9%85%D8%AF%D9%84-tl-wn727n/

اینو خودم استفاده می کنم و مشکلی ندارم.
البته بعضی مواقع سرعت نت در حد افتضاح کند میشه با کابل از گوشی نت میدم به سیستم درست میشه نمی دونم چرا، توی ویندوز هم همینجوریه.
البته من اینو خیلی وقته دارم قبلنا خوب بود الانم خوبه شاید بخاطر این بوده که مودم یکم از کارت شبکه دوره و قطع و وصل میشده.
توی نظرات دیجی کالا هم ندیدم کسی مشکلی گزارش داده باشه، در کل کارت شبکه خوبیه و با لینوکس سازگاری داره.
فقط می خوای توی توزیع هایی مثل دبیان راه بندازیش باید بسته firmware-realtek رو نصب کنی.
خداحافظ لینوکس!

آفلاین ɴɪᴍᴀ

• High Hero Member
  • *
    • smartnima Website
ممنونم, منم یه tp-link دارم (ندلش دقیق یادم نیست ولی شبیه همینه ) اما فقط رو اوبونتو کار میکنه.

چه پکیجی رو باید نصب کنم تا تو ارچ و فدورا هم کار کنه؟

آفلاین Dragon-

• *
پاسخ : یه کارت شبکه سازگار با بیشتر توزیع ها میخوام.
« پاسخ #10 : 22 فروردین 1401، 05:28 ب‌ظ »
به سازنده دانگل نگاه نکنید. ببینید مدل و سازنده چیپ اون چه شرکتی هست.
من خودم یه intel ac 3165 دارم. برای کار کردن فقط لازمه firmware هاش رو داشته باشید، درایور‌های مورد نیاز اون، همراه کرنل هست.
نمی‌دونم میشه به درستش رو همچنان پیدا کرد یا نه. بعضی جاها اسمش intel 3165ngw هست.

برای اینکه این وایفایی که الان دارید رو بتونید توی فدورا و آرچ هم استفاده کنید، اول باید ببینید از چه چیپی استفاده می‌کنه بعد ببینید کدوم ماژول کرنل، درایور این رو داره و بعد سعی کنید اون ماژول رو روی توزیع‌های دیگه، برای کرنل اونها کامپایل کنید.
از اونجایی که این ماژول درست توی توزیع‌های دیگه کار نمی‌کنه، احتمالا ماژول اون همراه کرنل نیست؛ ولی به احتمال زیاد، یه بسته dkms هست که کد اون ماژول رو داشته باشه و بعد شما با نصبش، بتونید از وایفای استفاده کنید.

اون وایفای از طریق درگاه usb وصل میشه یا pcie ؟

آفلاین ɴɪᴍᴀ

• High Hero Member
  • *
    • smartnima Website
« پاسخ #11 : 22 فروردین 1401، 05:43 ب‌ظ »
آهان ممنونم
usb
rtl8812au کارت شبکه جدیدم
« آخرین ویرایش: 22 فروردین 1401، 05:47 ب‌ظ توسط ɴɪᴍᴀꜰᴀɴɴɪᴀꜱʟ »

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1923
« پاسخ #12 : 23 فروردین 1401، 05:29 ق‌ظ »
سلام فکر کنم rtl8812au-dkms-git توی AUR آرچ کارت راه بندازه

آفلاین ɴɪᴍᴀ

• High Hero Member
  • *
    • smartnima Website
« پاسخ #13 : 23 فروردین 1401، 03:19 ب‌ظ »
ممنونم
میشه لطفا پکیجی که باید تو فدورا نصب کنم رو بگید؟

آفلاین میمو ☕

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1034
  • mrostd سابق
« پاسخ #14 : 23 فروردین 1401، 04:07 ب‌ظ »
من اینو از بیرون گرفتم:
https://www.digikala.com/product/dkp-1161085/%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%AA-%D8%B4%D8%A8%DA%A9%D9%87-%D8%A8%DB%8C%D8%B3%DB%8C%D9%85-150mbps-%D8%AA%DB%8C-%D9%BE%DB%8C-%D9%84%DB%8C%D9%86%DA%A9-%D9%85%D8%AF%D9%84-tl-wn725n-v3/
رو جعبه‌ش هم نوشته Linux support، تا الان روی openSUSE، Manjaro, Endeavouros بدون مشکل کار کرده.