انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: آموزش پارتیشن بندی در موقع نصب Ubuntu  (دفعات بازدید: 2040 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین kia9372

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 25
آموزش پارتیشن بندی در موقع نصب Ubuntu
« : 17 فروردین 1401، 02:03 ب‌ظ »
دوستان من میخوام روی لپ تاپم Ubuntu نصب کنم ولی نمیدونم گارتیشن بندی مناسب برای نصب ابونتو چی هست . ممنون میشم منو راهنمایی کنید .

1TB SSD دارم . حالا ممنون میشم بگید که چه مفدار فضا بههر پارتیشن باید اختصاص بدم .

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3095
  • :(){ :|:& };:
پاسخ : آموزش پارتیشن بندی در موقع نصب Ubuntu
« پاسخ #1 : 17 فروردین 1401، 02:38 ب‌ظ »
بستگی داره چقد بخوای نرم افزار نصب کنی ! پیشنهاد خود اوبونتو ۲۰ تا ۲۵ گیگ هست ! ولی برای منی که بصورت مینیمال و کمینه نصب کردمش و اسنپ رو حذف کردم رفته ، و نرم افزار زیادی نصب ندارم ، ۱۰ گیگ داده بودم ب روت و ۴.۲ گیگش پر بود و بقیش هوم ! البته ی ده گیگ دیگه هم کنار گذاشتم واسه ی توزیع دیگه ای اگر خواستم نصب کنم بعنوان تست !

الانم ک روی توزیع دوان هستم کلا ۳.۴ گیگ فضا گرفته !
آرچ و گنوم!

آفلاین mskf1383

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 407
« پاسخ #2 : 17 فروردین 1401، 03:38 ب‌ظ »
حداقل ۴۰ گیگ رو به عنوان «/» تنظیم کنید. هر برنامه‌ای که نصب کنید توی این افراز قرار می‌گیره. یه افراز دیگه هم با اندازه‌ی دلخواه به عنوان «‎/home» تنظیم کنید. تمامی پرونده‌هاتون توی این افراز قرار می‌گیره.
من ۴۸ گیگ دادم به / و ۹۲ گیگ به ‎/home.

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #3 : 17 فروردین 1401، 03:56 ب‌ظ »
میخواین چیکار این همه فضا اخه ؟ چی نصب میکنین مگه ؟ هر چقدر برنامه از اسنپ هم بگیری فک نکنم ب ۳۰ گیگ برسه حتی !
جناب kia9372 ، نوع کاربریتو مشخص کن ؟ اگه کارت بیشتر از وبگردی و فیلم و اهنگ و افیس نیست و اسنپو هم پاک میکنی ، همون ۲۰ گیگ کافیته !
آرچ و گنوم!

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19677
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #4 : 17 فروردین 1401، 04:36 ب‌ظ »
حدود ۲۵۰ مگابایت برای ‪/boot/efi‬، بین ۲۵ تا ۳۵ گیگ برای ریشه و بقیه‌اش برای خانه.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین kia9372

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #5 : 17 فروردین 1401، 05:34 ب‌ظ »
میخواین چیکار این همه فضا اخه ؟ چی نصب میکنین مگه ؟ هر چقدر برنامه از اسنپ هم بگیری فک نکنم ب ۳۰ گیگ برسه حتی !
جناب kia9372 ، نوع کاربریتو مشخص کن ؟ اگه کارت بیشتر از وبگردی و فیلم و اهنگ و افیس نیست و اسنپو هم پاک میکنی ، همون ۲۰ گیگ کافیته !

من برنامه نویس بلاکچین هستم و این هاردی هست که نیاز دارم . حالا من نیاز دارم که با این هارد یه گارتیشن بندی درست انجام بدم .

آفلاین kia9372

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #6 : 17 فروردین 1401، 05:36 ب‌ظ »
حدود ۲۵۰ مگابایت برای ‪/boot/efi‬، بین ۲۵ تا ۳۵ گیگ برای ریشه و بقیه‌اش برای خانه.

این اطلاعات سیستم من هست . Ram 32 , HDD 1 TB . برای این اگر بگید که چه پارتیشن هایی از جه نوعی و چه مفدار قضا داشته باشن ممنون میشم .

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #7 : 18 فروردین 1401، 11:32 ب‌ظ »
دقیقاً همونی که بالا گفتم.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
« پاسخ #8 : 19 فروردین 1401، 04:59 ب‌ظ »
دوستان من میخوام روی لپ تاپم Ubuntu نصب کنم ولی نمیدونم گارتیشن بندی مناسب برای نصب ابونتو چی هست . ممنون میشم منو راهنمایی کنید .

1TB SSD دارم . حالا ممنون میشم بگید که چه مفدار فضا بههر پارتیشن باید اختصاص بدم .
توی حالت uefi می‌خواهید نصب کنید یا legacy ؟ تقریبا می‌تونید legacy رو همون bios در نظر بگیرید.
الان روی دیسک پارتیشن وجود داره؟ ویندوز نصب هست؟ اگه نصب نیست، می‌خواهید در آینده نصب کنید؟

اگه ویندوز نصب باشه، معمولا نصب کننده اوبونتو اون رو تشخیص میده و یه گزینه به شما میده تا اوبونتو کنار ویندوز نصب بشه. کار‌ها رو هم خودکار انجام میده.
ویندوز هم نصب نباشه، همچنان گزینه‌ای برای پارتیشن‌بندی خودکار توی نصب کننده اوبونتو وجود داره که همه کار‌های پارتیشن‌بندی رو خودکار انجام میده و در آخر از شما می‌پرسه که شروع کنه یا نه.

اگه می‌خواهید دستی پارتیشن‌بندی کنید، حدود 25Gib تا 40Gib به روت اختصاص بدید. 5Gib تفاوت توی راهنمایی‌هایی که میدن، زیاد فرقی نداره.

از اونجایی که 32Gb رم دارید، لازم نیست swap درست کنید. مگه اینکه بخواهید کامپیوتر رو وارد حالت خواب زمستانی (hibernate) کنید، در این حالت باید swap روی حافظه دائمی داشته باشید.
زمانی که مقدار مشخصی از رم پر میشه، بعضی چیز‌ها از روی رم به swap منتقل میشن تا جا برای پردازش‌هایی که همین الان به رم نیاز دارند، باز بشه.

اگه کامپیوتر توی حالت uefi بوت میشه، به یه esp هم نیاز دارید. esp مخفف EFI system partition هست، یه پارتیشنه و معمولا با fat32 فرمت میشه.
uefi فایل‌هایی که توی این پارتیشن هستند رو بوت می‌کنه. معمولا به حجم زیادی نیاز نداره. 256Mib نباید مشکلی درست کنه ولی اگه 512Mib بدید، فضای بیشتری داره. بعیده 256Mib پر بشه ولی اگه یکمی بیشتر فضا داشته باشه، مشکلی ایجاد نمیشه.
توی بعضی پیاده‌سازی‌های قدیمی uefi، مشکل وجود داشت و اگه اندازه esp کوچک‌تر از 512Mib می‌بود، uefi نمی‌تونست اون رو بخونه. اگه لپ‌تاپ شما به اندازه خوبی بعد از 2011 تولید شده، بعیده این مشکل رو داشته باشه.

بقیه حجم دیسک رو می‌تونید به /home/ اختصاص بدید. می‌تونید هم مقداری فضای خالی باقی بذارید تا اگه در آینده برای کار خاصی نیاز شد، بتونید ازش استفاده کنید.

اگه الان چیزی روی دیسک نصب نیست و می‌خواهید ویندوز و اوبونتو روش نصب کنید، اول ویندوز رو نصب کنید و بعد اوبونتو رو.
اگه اوبونتو نصب باشه و بعد ویندوز رو نصب کنید، ویندوز بوتلودر خودش رو جایگزین بوتلودر اوبونتو می‌کنه (توی حالت bios) یا اینکه اولویت بوتلودر خودش رو بالاتر از بوتلودر اوبونتو قرار میده (توی حالت uefi)
بوتلودر ویندوز، اوبونتو رو نمی‌شناسه و گزینه‌ای در اختیار شما نمیذاره تا اوبونتو رو بوت کنید.
به همین دلیل مجبور میشید بعد از نصب ویندوز، بوتلودر اوبونتو رو درست کنید.
اگه نصب توی حالت uefi باشه، از طریق خود ویندوز میشه الویت رو تغییر داد. از طریق یه توزیع زنده هم میشه. اون چیزی که باهاش اوبونتو رو نصب می‌کنید، یه مثال از توزیع زنده هست. iso هر توزیعی رو که بریزید روی فلش، cd و یا چیز‌های دیگه و بعد بوتش کنید، میشه توزیع زنده.
اگه نصب توی حالت legacy باشه، باید یه توزیع زنده رو بوت، و بعد بوتلودر اوبونتو رو تعمیر کرد.

به دلایل بالا، اگه اول ویندوز رو نصب کنید و بعد اوبونتو رو، یه مرحله اضافه دارید تا بوتلودر اوبونتو رو تعمیر کنید.

بوتلودر پیش‌فرض اوبونتو، گراب هست. گراب یه بوتلودر با قابلیت‌های زیادی هست. می‌تونه ویندوز رو هم شناسایی و بوت کنه.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #9 : 19 فروردین 1401، 05:44 ب‌ظ »
الآن دیگه تقریباً همهٔ رایانه‌ها از uefi پشتیبانی می‌کنن. به نظرم بهتره دیگه در مورد legacy صحبت نکنیم با توجه به مزایای uefi.

آفلاین BiG

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1609
  • Windows 7 - Windows xp - Windows 11
« پاسخ #10 : 19 فروردین 1401، 07:24 ب‌ظ »
الآن دیگه تقریباً همهٔ رایانه‌ها از uefi پشتیبانی می‌کنن. به نظرم بهتره دیگه در مورد legacy صحبت نکنیم با توجه به مزایای uefi.
بجز رایانه من  ;D
چه مزایایی داره مگه؟ من روی لپ تاپ دیدم فقط سرعت بوتش بیشتر بود.
خداحافظ لینوکس!

آفلاین ɴɪᴍᴀ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1275
  • یه برنامه نویس 13 ساله :)
    • smartnima Website
« پاسخ #11 : 19 فروردین 1401، 08:30 ب‌ظ »
بجز رایانه من  ;D
چه مزایایی داره مگه؟ من روی لپ تاپ دیدم فقط سرعت بوتش بیشتر بود.

اگه UEFI باشه به احتمال زیاد, از GPT استفاده میشه که نوع جدید تری نسبت به MBR هست و مزایایی مثل بوت شدن از پارتیشن مشخص و امکان تعریف بیش از 4 پارتیشن اصلی (Primary) رو داره : )

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #12 : 19 فروردین 1401، 08:42 ب‌ظ »
فک نکنم ربطی داشته باشه ! چون من الان bios + gpt هستم ! فقط میدونم که این ترکیب در ویندوز پشتیبانی نمیشه !
آرچ و گنوم!

آفلاین ɴɪᴍᴀ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1275
  • یه برنامه نویس 13 ساله :)
    • smartnima Website
« پاسخ #13 : 19 فروردین 1401، 08:46 ب‌ظ »
فک نکنم ربطی داشته باشه !

به چی؟ :)

چون من الان bios + gpt هستم ! فقط میدونم که این ترکیب در ویندوز پشتیبانی نمیشه !

ادیت: الان دیدم منظورتون ترکیب بوده!

چرا ساپورت نشه؟ در واقع شما میتونید به دو حالت ویندوز رو نصب کنید, MBR و GPT :)
اون فایل سیستم ها هستن که ساپورت نمیشن : )

به بخش Partition scheme (نوع پارتیشن )توجه کنید:

« آخرین ویرایش: 19 فروردین 1401، 08:51 ب‌ظ توسط ɴɪᴍᴀꜰᴀɴɴɪᴀꜱʟ »

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #14 : 19 فروردین 1401، 08:53 ب‌ظ »
نقل‌قول
به چی؟ :)
به این که میگی در uefi میتونی از gpt استفاده کنی و اینو مزیت میشماری در حالی که من در bios دارم ازش استفاده میکنم !

حدس زدم اشتباه بفهمی منظورمو پس ادیت کردم به ( ترکیب )
« آخرین ویرایش: 19 فروردین 1401، 08:56 ب‌ظ توسط ㅤsudoㅤ »
آرچ و گنوم!