انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: برای جلوگیری از ریکاوری هارد، آیا پر کردن حافظه هارد کفایت میکنه؟ - حل شد  (دفعات بازدید: 3528 بار)

0 کاربر و 2 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین ubuntuiir

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 63
میخوام هاردمو بفروشم حجمش هم بالاست (۲ ترابایته)، و میدونم که خریدار با کمک نرم افزارهای تشخیص سلامتی هارد، هارد من رو چک میکنه و اگه Health هارد پایین باشه بزخری میکنه یا اصلاً نمیخره. از طرفی شنیدم استفاده از ابزارهای Low level format و نرم افزارهای safe erase هم Health هارد رو به شدت پایین میارن. یکی از دوستانم گفت اگه هاردت رو چند بار با فیلم پر کنی و پاک کننی دیگه نمیتونن اطلاعات قبلی رو برگردونن. از کاربران اینجا کسی تجربه این کارها رو داره؟ یه راه مطمئن میخوام که هلث هارد رو هم پایین نیاره. ممنون.
« آخرین ویرایش: 26 فروردین 1401، 06:26 ب‌ظ توسط ubuntuiir »

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
به جای health می‌تونید بگید سلامتی. زبان انجمن فارسیه و لطفا فرسی بنویسید.
وقتی شما هارد خودتون رو با فیلم پر می‌کنید، در اصل یه سری اطلاعات جدید روی اطلاعات قبلی نوشته میشن. این اتفاق باعث میشه دسترسی به اطلاعات قبلی تقریبا غیر ممکن بشه. همچنان ممکنه بعضی اطلاعات قبلی رو بازیابی کرد ولی به سادگی نیست و معمولا هم فقط بعضی قسمت‌ها بازیابی میشن نه همه اونها.
اگه چند بار فیلم بریزید، احتمال بازیابی خیلی کمتر هم میشه.

اون ابزار‌های فرمت سطح پایین (low level format) و پاک کردن امن هم فکر کنم هارد رو چند بار با اطلاعات تصادفی یا 0 یا 1 پر می‌کنند. اینجوری اطلاعات جدید روی اطلاعات قدیمی نوشته میشه و شانس بازیابی اطلاعات قبلی رو خیلی پایین میاره.

هر دو اینکار‌ها باعث میشه سلامتی هارد کمتر بشه. در حالت کلی، نوشتن روی هارد باعث کم شدن عمر اون میشه. در این حالت هم شما چندین بار روی کل هارد چیز می‌نویسید.

می‌تونید از دستور dd هم استفاده کنید. این دستور توی سیستم‌عامل‌های یونیکسی و شبه یونیکسی مثل دبیان، آرچ، فدورا، اوبونتو و ... موجوده.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین ubuntuiir

• Jr. Member
  • *
به جای health می‌تونید بگید سلامتی. زبان انجمن فارسیه و لطفا فرسی بنویسید.
وقتی شما هارد خودتون رو با فیلم پر می‌کنید، در اصل یه سری اطلاعات جدید روی اطلاعات قبلی نوشته میشن. این اتفاق باعث میشه دسترسی به اطلاعات قبلی تقریبا غیر ممکن بشه. همچنان ممکنه بعضی اطلاعات قبلی رو بازیابی کرد ولی به سادگی نیست و معمولا هم فقط بعضی قسمت‌ها بازیابی میشن نه همه اونها.
اگه چند بار فیلم بریزید، احتمال بازیابی خیلی کمتر هم میشه.

اون ابزار‌های فرمت سطح پایین (low level format) و پاک کردن امن هم فکر کنم هارد رو چند بار با اطلاعات تصادفی یا 0 یا 1 پر می‌کنند. اینجوری اطلاعات جدید روی اطلاعات قدیمی نوشته میشه و شانس بازیابی اطلاعات قبلی رو خیلی پایین میاره.

هر دو اینکار‌ها باعث میشه سلامتی هارد کمتر بشه. در حالت کلی، نوشتن روی هارد باعث کم شدن عمر اون میشه. در این حالت هم شما چندین بار روی کل هارد چیز می‌نویسید.

می‌تونید از دستور dd هم استفاده کنید. این دستور توی سیستم‌عامل‌های یونیکسی و شبه یونیکسی مثل دبیان، آرچ، فدورا، اوبونتو و ... موجوده.
اصطلاح health چیزیه که مغازه های خدمات کامپیوتری استفاده میکنند (میگن «هلثِ هارد») مثل اصطلاح «کافی شاپ» که عامه مردم استفاده میکنند و با اینکه کلمه فارسی نیست، جا افتاده. هیچگونه قصد و نیتی برای بی توجهی به زبان فارسی نداشتم و ندارم.
این دستور dd فرایندش چه طوری هست؟ یعنی با کدامیک از روشهای فوق، هارد رو پاک میکنه؟ فرمت سطح پایین میکنه یا روی سکتورها اطلاعات مینویسه؟ (آخه نمیخوام میزان سلامتی هارد زیاد پایین بیاد)
« آخرین ویرایش: 19 فروردین 1401، 08:35 ب‌ظ توسط ubuntuiir »

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5100
  • اممم . اره دیگه! mehr32
یک مطلب توی انجمن بود با جستجو میتونید پیداش کنید
نوشته بود که باید هفت بار با اطلاعات تصادفی پر و فرمت بشه
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19687
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
اصطلاح health چیزیه که مغازه های خدمات کامپیوتری استفاده میکنند (میگن «هلثِ هارد»)
اونا بی‌سوادن… شما که مي‌دونی health یعنی سلامت چرا؟
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین ubuntuiir

• Jr. Member
  • *
یک مطلب توی انجمن بود با جستجو میتونید پیداش کنید
نوشته بود که باید هفت بار با اطلاعات تصادفی پر و فرمت بشه
هفت بار؟؟؟؟؟😕 ۲ ترابایت هم هست! فکر کنم کامپیوتر چند روز باید روشن بمونه و روی این دیسک بنویسه، دیگه چیزی از این هارد بدبخت باقی نمی مونه!😓
« آخرین ویرایش: 21 فروردین 1401، 04:51 ب‌ظ توسط ubuntuiir »

آفلاین ubuntuiir

• Jr. Member
  • *
اصطلاح health چیزیه که مغازه های خدمات کامپیوتری استفاده میکنند (میگن «هلثِ هارد»)
اونا بی‌سوادن… شما که مي‌دونی health یعنی سلامت چرا؟
حق با شماست، بکار بردن کلمه health برای هارد برای کلاس گذاشتن نبود، یه جورایی رایج شده و ما هم عادت کردیم متاسفانه. چشم از این پس معادل فارسی را به کار میبرم.
« آخرین ویرایش: 21 فروردین 1401، 04:49 ب‌ظ توسط ubuntuiir »

آفلاین ubuntuiir

• Jr. Member
  • *
دوستان گرامی یه ابزار قابل بوت شدن و اپن سورس میخوام که این عملیات (پاک کردن امن) رو در حالت بوت انجام بده. چه ابزاری پیشنهاد میدید؟ Gparted برای این کار مناسبه؟

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3095
  • :(){ :|:& };:
بله ! یه ایزوی زنده سبک داره ، میتونی دانلودش کنی و بریزیش روی فلش و ازش برای مدیریت دیسک استفاده کنی همیشه !
آرچ و گنوم!

آفلاین ubuntuiir

• Jr. Member
  • *
بله ! یه ایزوی زنده سبک داره ، میتونی دانلودش کنی و بریزیش روی فلش و ازش برای مدیریت دیسک استفاده کنی همیشه !
در حال حاضر فقط برای پاک کردن امن بهش نیاز دارم. داشتم برای همین Gparted سرچ میکردم، مطالب ضد و نقیض دیدم، در انجمن ها یکی گفته بود Gparted این عملیات رو انجام میده، یک نفر دیگه گفته بود نه پاک کردنش امن نیست. ظاهراً ssd رو به صورت امن پاک میکنه ولی Hdd رو نه! (البته با اطلاعاتی که جسته و گریخته تا این لحظه بدست آوردم)
« آخرین ویرایش: 21 فروردین 1401، 05:22 ب‌ظ توسط ubuntuiir »

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1923
۷ بار!؟ مگه با یکبار پر شدن بازیابی از بین نمیره؟  فکر میکنم با همون پر کردن هارد با 0 یا 1 کفایت کنه خب وقتی پر شده دیگه کجا میخواد ذخیره کنه ???

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3095
  • :(){ :|:& };:
مثل اینکه باز هم روش هایی برای بازیابی هست !
آرچ و گنوم!

آفلاین hartin

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1581
مثل اینکه باز هم روش هایی برای بازیابی هست !
هست ولی طرف بیکاره؟
:My Instagram
_.hartin._

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5100
  • اممم . اره دیگه! mehr32
اینی که گفتم مال نمیدونم کجای آمریکا بود که واسه چیز های مهم امنیتی گفته ولی خوب مگه بیکاره !
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین M!lad

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1757
..I feel no fault for the fault I feel..