انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: برای جلوگیری از ریکاوری هارد، آیا پر کردن حافظه هارد کفایت میکنه؟ - حل شد  (دفعات بازدید: 3519 بار)

0 کاربر و 10 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
این دستور dd فرایندش چه طوری هست؟ یعنی با کدامیک از روشهای فوق، هارد رو پاک میکنه؟ فرمت سطح پایین میکنه یا روی سکتورها اطلاعات مینویسه؟ (آخه نمیخوام میزان سلامتی هارد زیاد پایین بیاد)
فرمت سطح پایین چیز خیلی خاصی نیست. توی این اینکار، تمام سکتور‌ها با 0 پر میشن. در اصل روی سکتور‌ها چیز نوشته میشه، همین. معمولا برای پاک کردن اطلاعات، اینکار چندبار انجام میشه تا احتمال بازیابی بیاد پایین.

دستور dd یه ابزاره که اطلاعات رو از یه جایی روی یه جای دیگه می‌نویسه. توی اکثر سیستم‌عامل‌های یونیکسی (مثل mac os) و شبه یونیکسی (مثل سیستم‌عامل‌های لینوکسی) فایلی توی دایرکتوری (پوشه) /dev/ وجود داره به اسم zero. این یه فایل مجازی هست (تقریبا هر چی توی /dev/هست، مجازیه) و هر چی از اون بخونید، به شما 0 تحویل میده. هر چی هم توش بنویسید دور انداخته میشه.

میشه با dd محتویات این فایل رو خوند و روی دیسک مورد نظر نوشت. اینجوری دیسک با 0 پر میشه. اگه اطلاعات ارزشمند فقط توی یه پارتیشن هستند، می‌تونید برای صرفه جویی توی وقت، فقط اون پارتیشن رو با 0 پر کنید. اینجوری سلامت هارد، کمتر پایین میاد. بقیه پارتیشن‌ها رو هم می‌تونید به صورت معمولی پاک کنید. اگه اطلاعات اونها هم بازیابی بشه، مهم نیست، چون چیز خاصی توی اونها نبوده.

چه ابزاری پیشنهاد میدید؟ Gparted برای این کار مناسبه؟
تا جایی که می‌دونم، gparted هم برای hddها و هم sddها، ارتیشن‌ها رو به صورت معمولی پاک می‌کنه. چیزی روی اطلاعات قبلی نمی‌نویسه. در نتیجه میشه با ابزار‌های بازیابی (مثلا testdisk) خود پارتیشن و حتی اطلاعات داخل اون رو بازیابی کرد.
البته اگه دوباره پارتیشن ساخته و اون پارتیشن با یه فایل‌سیستم (مثلا ntfs یا ext4 یا ...) فرمت بشه، احتمال بازیابی میاد پایین، چون یه سری اطلاعات روی هارد نوشته میشه. ولی اطلاعات اصلی به احتمال زیاد، همچنان روی دیسک قرار دارند.
پس اگه می‌خواهید اطلاعات به راحتی بازیابی نشن، gparted گزینه زیاد مناسبی نیست.

به نظرم dd گزینه مناسبی هست. می‌تونید با استفاده از dd، دوبار دیسک رو با 0 پر کنید، اینجوری احتمال بازیابی اطلاعات کم میشه. بیشتر فکر نکنم نیاز باشه چون بعیده کسی بشینه و سعی اطلاعات شما رو بدست بیاره.

تا جایی که می‌دونم، dd برای ویندوز نیست. می‌تونید یه iso اوبونتو رو دانلود کنید، بریزیدش روی فلش و سیستم رو با اون بوت کنید. بعد از طریق ترمینال، دستور dd رو اجرا کنید.
gparted هم به طور پیش‌فرض نصبه.

gparted یه iso هم داره (باید جدا از سایت خودش دریافت کنید) که شامل خود برنامه gparted به همراه چندین برنامه دیگه هست که موقع حل مشکل، بدرد می‌خورند. دستور dd هم باید موجود باشه.
از اونجایی که دستور dd یکی از دستورات پایه‌ای سیستم‌عامل‌های یونیوسی و شبه یونیکسی هست، همه جا باید پیدا بشه.

اگه می‌خواهید از dd استفاده کنید، بگید تا بیشتر راهنمایی کنیم.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3095
  • :(){ :|:& };:
نقل‌قول
هر چی هم توش بنویسید دور انداخته میشه
یه سوال ؟ اگه zero هم همین کارو میکرده ، چرا null به وجود اومد ؟
آرچ و گنوم!

آفلاین vegetarian

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 405
  • سیستم عامل : ننه اوبونتو
با دستور shred هم فکر کنم بشه کل یک پارتیشن رو چند بار یا فقط یک بار با اطلاعات تصادفی بازنویسی کرد
https://www.freecodecamp.org/news/securely-erasing-a-disk-and-file-using-linux-command-shred/
البته در پایا ن این مقاله گفته که این دستور برای حافظه های ssd مناسب نیست :
https://phoenixnap.com/kb/shred-linux
« آخرین ویرایش: 22 فروردین 1401، 09:21 ب‌ظ توسط vegetarian »
دوره lpic1 آقای پیمان هوشمندی راد برای علاقه مندان به لینوکس (مجانی):
https://forum.ubuntu-ir.org/index.php?topic=152339.0

آفلاین ubuntuiir

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 63
این دستور dd فرایندش چه طوری هست؟ یعنی با کدامیک از روشهای فوق، هارد رو پاک میکنه؟ فرمت سطح پایین میکنه یا روی سکتورها اطلاعات مینویسه؟ (آخه نمیخوام میزان سلامتی هارد زیاد پایین بیاد)
فرمت سطح پایین چیز خیلی خاصی نیست. توی این اینکار، تمام سکتور‌ها با 0 پر میشن. در اصل روی سکتور‌ها چیز نوشته میشه، همین. معمولا برای پاک کردن اطلاعات، اینکار چندبار انجام میشه تا احتمال بازیابی بیاد پایین.

دستور dd یه ابزاره که اطلاعات رو از یه جایی روی یه جای دیگه می‌نویسه. توی اکثر سیستم‌عامل‌های یونیکسی (مثل mac os) و شبه یونیکسی (مثل سیستم‌عامل‌های لینوکسی) فایلی توی دایرکتوری (پوشه) /dev/ وجود داره به اسم zero. این یه فایل مجازی هست (تقریبا هر چی توی /dev/هست، مجازیه) و هر چی از اون بخونید، به شما 0 تحویل میده. هر چی هم توش بنویسید دور انداخته میشه.

میشه با dd محتویات این فایل رو خوند و روی دیسک مورد نظر نوشت. اینجوری دیسک با 0 پر میشه. اگه اطلاعات ارزشمند فقط توی یه پارتیشن هستند، می‌تونید برای صرفه جویی توی وقت، فقط اون پارتیشن رو با 0 پر کنید. اینجوری سلامت هارد، کمتر پایین میاد. بقیه پارتیشن‌ها رو هم می‌تونید به صورت معمولی پاک کنید. اگه اطلاعات اونها هم بازیابی بشه، مهم نیست، چون چیز خاصی توی اونها نبوده.

چه ابزاری پیشنهاد میدید؟ Gparted برای این کار مناسبه؟
تا جایی که می‌دونم، gparted هم برای hddها و هم sddها، ارتیشن‌ها رو به صورت معمولی پاک می‌کنه. چیزی روی اطلاعات قبلی نمی‌نویسه. در نتیجه میشه با ابزار‌های بازیابی (مثلا testdisk) خود پارتیشن و حتی اطلاعات داخل اون رو بازیابی کرد.
البته اگه دوباره پارتیشن ساخته و اون پارتیشن با یه فایل‌سیستم (مثلا ntfs یا ext4 یا ...) فرمت بشه، احتمال بازیابی میاد پایین، چون یه سری اطلاعات روی هارد نوشته میشه. ولی اطلاعات اصلی به احتمال زیاد، همچنان روی دیسک قرار دارند.
پس اگه می‌خواهید اطلاعات به راحتی بازیابی نشن، gparted گزینه زیاد مناسبی نیست.

به نظرم dd گزینه مناسبی هست. می‌تونید با استفاده از dd، دوبار دیسک رو با 0 پر کنید، اینجوری احتمال بازیابی اطلاعات کم میشه. بیشتر فکر نکنم نیاز باشه چون بعیده کسی بشینه و سعی اطلاعات شما رو بدست بیاره.

تا جایی که می‌دونم، dd برای ویندوز نیست. می‌تونید یه iso اوبونتو رو دانلود کنید، بریزیدش روی فلش و سیستم رو با اون بوت کنید. بعد از طریق ترمینال، دستور dd رو اجرا کنید.
gparted هم به طور پیش‌فرض نصبه.

gparted یه iso هم داره (باید جدا از سایت خودش دریافت کنید) که شامل خود برنامه gparted به همراه چندین برنامه دیگه هست که موقع حل مشکل، بدرد می‌خورند. دستور dd هم باید موجود باشه.
از اونجایی که دستور dd یکی از دستورات پایه‌ای سیستم‌عامل‌های یونیوسی و شبه یونیکسی هست، همه جا باید پیدا بشه.

اگه می‌خواهید از dd استفاده کنید، بگید تا بیشتر راهنمایی کنیم.
مرسی از راهنمایی کاملت. روی هاردم ویندوز نصب بود و کل هارد رو درایو C کرده بودم، به همین دلیل اطلاعات خصوصی ام ممکنه در هر جای هارد نوشته شده باشه و کل هارد باید پاکسازی بشه. دستور dd که فرمت سطح پایین میکنه اگه سلامتی هارد رو خیلی پایین نیاره حتماً با یک ایمیج لایو اوبونتو انجامش میدم، تنها نگرانی ام کم شدن قابل ملاحظه سلامتی هارده.
هاردم تولید شرکت سیگیت هست، چند ساعت پیش متوجه شدم که خود این شرکت یک ابزار برای انجام عملیات ضروری روی محصولاتش تولید کرده که نسخه قابل بوت هم داره. اسمش Seagate SeaTools هست و اگه اشتباه نکنم مجوزش هم GPL3 هست. البته فعلا گذاشتم دانلود بشه و هنوز استفاده نکردم. تا جایی که اطلاع دارم بهترین ابزار برای فرمت کردن هارد و ssd ، ابزاری هست که شرکت سازنده اش تولید میکنه و چون خود تولید کننده با محصول خودش آشنایی بیشتری داره، ابزارش هم کمترین آسیب رو به هارد وارد میکنه. اول اینو تست میکنم اگه موفقیت آمیز نبود میرم سراغ دستور dd. البته اگه زحمتی نیست و دستور رو حفظ هستی، اینجا بنویس، چون احتمال داره بهش نیازمند بشم. راستی اگه دستور dd برای hdd و ssd فرق میکنه، هارد من از نوع hdd هست.
« آخرین ویرایش: 23 فروردین 1401، 02:25 ق‌ظ توسط ubuntuiir »

آفلاین ubuntuiir

• Jr. Member
  • *
با دستور shred هم فکر کنم بشه کل یک پارتیشن رو چند بار یا فقط یک بار با اطلاعات تصادفی بازنویسی کرد
https://www.freecodecamp.org/news/securely-erasing-a-disk-and-file-using-linux-command-shred/
خیلی عالیه 👏 هاردم ssd نیست، سکتوریه. فقط سوال اینجاست که دستور shred چقدر سلامتی هارد رو پایین میاره.
« آخرین ویرایش: 23 فروردین 1401، 01:41 ق‌ظ توسط ubuntuiir »

آفلاین ubuntuiir

• Jr. Member
  • *
مطابق متد Peter Gutmann بیست و هفت بار.

secure deletion of data from magnetic and solid-state memory
۲۷ بار!!😅 خب این روش برای اطلاعات فوق محرمانه است، برای زمانی هست که مثلا احتمال میدن هارد سفارت آمریکا در اوکراین بیفته به دست روس ها. برای ما آدمای معمولی تا این حد نیاز نیست. اون بنده خدایی هم که میخواد اطلاعات ما رو ریکاوری بکنه در اون حد نیست😁
« آخرین ویرایش: 23 فروردین 1401، 01:44 ق‌ظ توسط ubuntuiir »

آفلاین vegetarian

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 405
  • سیستم عامل : ننه اوبونتو
خیلی عالیه 👏 هاردم ssd نیست، سکتوریه. فقط سوال اینجاست که دستور shred چقدر سلامتی هارد رو پایین میاره.

به هر حال هر هارد دیسکی یه تعداد خاصی قابلیت نوشته شدن و خوانده شدن داره یعنی عمر مفیدی داره که وقتی تموم بشه احتمال اینکه مشکل دار بشه هست ولی با یک بار نوشته شدن فکر نکنم چیز زیادی از عمر هارد کم بشه
دوره lpic1 آقای پیمان هوشمندی راد برای علاقه مندان به لینوکس (مجانی):
https://forum.ubuntu-ir.org/index.php?topic=152339.0

آفلاین ubuntuiir

• Jr. Member
  • *

به هر حال هر هارد دیسکی یه تعداد خاصی قابلیت نوشته شدن و خوانده شدن داره یعنی عمر مفیدی داره که وقتی تموم بشه احتمال اینکه مشکل دار بشه هست ولی با یک بار نوشته شدن فکر نکنم چیز زیادی از عمر هارد کم بشه
درسته، ولی خب بعضی از برنامه های پاکسازی هارد روی هر سکتور هارد چندین بار عملیات انجام میدن. فرمت سطح پایین هم اصلاً خودش عمر هارد رو کم میکنه.
راستی لینک رو دوباره بررسی کردم، به نظر میرسه دستور shred برای پاک کردن امنِ فایل هایی که هنوز پاک نشده اند کاربرد داره، نه برای پاک کردن کل هارد. البته خیلی دستور خوبی هست، یعنی اگه اون دو سه تا فایل خصوصی ام رو با همین دستور shred پاک کرده بودم، الان این گرفتاری رو نداشتم.
« آخرین ویرایش: 24 فروردین 1401، 01:53 ق‌ظ توسط ubuntuiir »

آفلاین ubuntuiir

• Jr. Member
  • *
دراگون جان لطفاً دستور dd رو بزار. با برنامه Seagate SeaTools هارد رو پاک کردم اما هنوز میترسم بازیابی بشه. میخوام یک بار هم با دستور dd پاکش کنم...
« آخرین ویرایش: 24 فروردین 1401، 01:52 ق‌ظ توسط ubuntuiir »

آفلاین Issac

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 890
    • Mastodon
سلام، چی تو هاردتون دارید؟ منطقا اگه یک بار روی یک هارد چیزی بنویسید دیگه پرونده قبلی نباید بازیابی بشه، اگه اینطور نبود که باید روی یک هارد یک ترابایتی مینوشتن دو ترا بایت...، یکی پرونده فعکی و یکی هم پروندهٔ قبلی. چرا اینقدر وسواسید...
اگه اینقدر میترسید هاردتون رو آتیش بزنید و نفروشید. اصلا شماره کارت بدید پول هاردتون رو براتون بریزم: اه
این پست رو فرستادم که تعداد ارسال‌هام زیاد بشه.

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5100
  • اممم . اره دیگه! mehr32
دراگون جان لطفاً دستور dd رو بزار. با برنامه Seagate SeaTools هارد رو پاک کردم اما هنوز میترسم بازیابی بشه. میخوام یک بار هم با دستور dd پاکش کنم...
نیازی به وسواس نیست یک بار هم که با اطلاعات تصادفی پر و خالی بشه کفایل می کنه و راحت قابل بازیابی نیست
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
اول یه iso اوبونتو یا هر توزیعی که می‌خواهید رو بریزید روی فلش و بعد سیستم رو با اون فلش بوت کنید.
iso آخرین نسخه پایدار اوبونتو برای معماری x86_64 از این لینک قابل دریافت هست.
https://releases.ubuntu.com/21.10/ubuntu-21.10-desktop-amd64.iso
می‌تونید از توریع‌های دیگه هم استفاده کنید.

بعد می‌تونید با rufus یا balena etcher اون iso رو بریزید روی فلش. دقت کنید با اینکار، اطلاعات روی فلش پاک میشه؛ پس اگه چیز مهمی توی فلش دارید، قبلش از اون اطلاعات یه پشتیبان بگیرید.

اگه نتونستید لینک ابزار‌های بالا رو پیدا کنید، بگید تا لینک‌های مربوط رو قرار بدیم.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین ubuntuiir

• Jr. Member
  • *
اول یه iso اوبونتو یا هر توزیعی که می‌خواهید رو بریزید روی فلش و بعد سیستم رو با اون فلش بوت کنید.
iso آخرین نسخه پایدار اوبونتو برای معماری x86_64 از این لینک قابل دریافت هست.
https://releases.ubuntu.com/21.10/ubuntu-21.10-desktop-amd64.iso
می‌تونید از توریع‌های دیگه هم استفاده کنید.

بعد می‌تونید با rufus یا balena etcher اون iso رو بریزید روی فلش. دقت کنید با اینکار، اطلاعات روی فلش پاک میشه؛ پس اگه چیز مهمی توی فلش دارید، قبلش از اون اطلاعات یه پشتیبان بگیرید.

اگه نتونستید لینک ابزار‌های بالا رو پیدا کنید، بگید تا لینک‌های مربوط رو قرار بدیم.
انجام شد. اوبونتو روی dvd رایت کردم و آماده است.

آفلاین Oxygen

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 337
چی تو هاردتون دارید؟
گفتن اطلاعات شخصی دارن

اگه اینقدر میترسید هاردتون رو آتیش بزنید و نفروشید.
چرا بعضیا توی این انجمن طلبکارن؟ 😐
خب اگه راه حلی دارین راهنماییش کنین بنده خدا رو. اگر هم راه حلی ندارین یا اصلا نمیخوایین، که هیچی. چرا همش حاشیه!؟ 😒

اصلا شماره کارت بدید پول هاردتون رو براتون بریزم: اه
شاید باورتون نشه، ولی این مدل صحبت کردن نه تنها قشنگ نیست، بله طرف مقابل رو ناراحت میکنه و انگیزه کمک گرفتن از کاربرای این انجمن رو ازش میگیره

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1923
نقل‌قول
شاید باورتون نشه، ولی این مدل صحبت کردن نه تنها قشنگ نیست، بله طرف مقابل رو ناراحت میکنه و انگیزه کمک گرفتن از کاربرای این انجمن رو ازش میگیره
بنظرم اکثر حرفاش شوخی و بینش نکته هایی هم میگه  امیدوارم اینا شوخی باشه((: