انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: تنظیمات بایوس برای حداکثر بهره گیری از ssd  (دفعات بازدید: 1722 بار)

0 کاربر و 3 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین ubuntuiir

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 63
سلام دوستان. هارد قبلی ام در آستانه فروشه و به سلامتی قرار هست یک ssd رو جایگزینش کنم. توی تنظیمات بایوس یه گزینه هست تحت عنوان sata controller mode که دو گزینه داره، AHCI و Intel RST
وقتی سرچ کردم فهمیدم بین صاحب نظران اختلاف نظر هست که کدام گزینه فعال باشه تا از هاردهمون بهترین بهره رو ببریم.
راستش من تخصص سخت افزاری خاصی ندارم و فقط تا این حد فهمیدم که اختلاف نظر دارند و هر گزینه مزایا و معایب خودش رو داره.
از دوستانی که اطلاعات فنی دارند استدعا دارم راهنمایی بفرمایند برای لپتاپی که قرار هست با یک دونه ssd با رابط sata کار بکنه، کدام گزینه رو باید فعال کرد که بهترین نتیجه رو بگیریم؟
« آخرین ویرایش: 25 فروردین 1401، 08:37 ق‌ظ توسط ubuntuiir »

آفلاین ubuntuiir

• Jr. Member
  • *
پاسخ : تنظیمات بایوس برای حداکثر بهره گیری از ssd
« پاسخ #1 : 26 فروردین 1401، 11:26 ق‌ظ »
کسی نیست راهنمایی کنه؟😕

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
« پاسخ #2 : 27 فروردین 1401، 03:54 ب‌ظ »
تا حایی که می‌دونم، intel rst برای raid استفاده میشه. نمی‌دونم مزیت دیگه‌ای هم داره یا نه.
از اونجایی که برای ذخیره اطلاعات قراره فقط از یه ssd استفاده بشه، فکر نکنم فرقی داشته باشه که کدوم حالت رو انتخاب کنید.
می‌تونید هر کدوم رو جدا امتحان کنید و ببینید کدوم بهتر برای شما عمل می‌کنه.

intel rst توی ویندوز به درایور جدا نیاز داره. درایور‌های لازم اون همراه خور ویندوز قرار ندارند.
intel rst توی کرنل لینوکس هم پشتیبانی میشه ومیشه با mdadm یا dmraid اون رو کنترل کرد. البته dmraid مدتیه که توسعه پیدا نکرده و خود intel هم دیگه پیشنهاد می‌کنه از mdadm استفاده کنید.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19688
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #3 : 27 فروردین 1401، 05:21 ب‌ظ »
فکر نمی‌کنم RST اصلاً تو گنو/لینوکس جواب بده. از همون AHCI استفاده کن.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین Dragon-

• *
« پاسخ #4 : 27 فروردین 1401، 07:23 ب‌ظ »
چرا با mdadm میشه ازش استفاده کرد. با dmraid هم کار میده.

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #5 : 28 فروردین 1401، 03:45 ق‌ظ »
آخرین باری که امتحان کردم نمی‌شد. mdadm تا جایی که می‌دونم برای raid نرم‌افزاریه. در صورتی که RST به صورت سخت‌افزاری raid می‌کنه. در هر حال برای رایانهٔ شخصی با یک دیسک، raid اصلاً معنی نداره.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین ubuntuiir

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #6 : 29 فروردین 1401، 10:08 ق‌ظ »
مرسی از توضیحاتتون دراگون جان و آقای بهزادی. من کمی بیشتر تحقیق کردم، ظاهراً Intel RST یک تکنولوژی آپدیت شده است و مدیریت Raid فقط یکی از ویژگیهاش هست. RST در power saving و کش کردن فایلهای ضروری سیستم عامل مدیریت خیلی خوبی داره و بدین ترتیب باعث افزایش سرعت میشه. (البته من به دنبال power savingاش نیستم و ملاکم فقط بالا رفتن سرعته). حالا نکته مبهم قضیه اینجاست که آیا این کش کردن، فقط مربوط به استفاده مشترک از یک HDD با یک SSD و یا یک HDD با حافظه optane اینتل میشه، یا اینکه روی یک دونه SSD هم همین عملیات انجام میشه؟ یعنی مثلاً قستی از فضای همان یک دونه SSD رو بعنوان فضای کش استفاده بکنه و باعث بالاتر رفتن سرعت نسبت به حالت AHCI بشه؟
نکته دیگری که متوجه شدم اینه که AHCI از نسخه اولیه Raid جدیدتره، و RST از هر دوی آنها جدیدتره. اگر یه دونه ssd با رابط ساتا داشته باشیم و بخواهیم بین نسخه اولیه Raid و AHCI یکی رو انتخاب کنیم، همه منابع و وبسایتها با قاطعیت گفتند برای چنین سناریویی AHCI بهتره، ولی هیچ منبعی پیدا نکردم که بین AHCI و RST برای سناریوی من (یه دونه ssd با رابط ساتا) پیشنهادی داده باشه. اگه اینو بفهمم مشکلم حل میشه.
الان من میدونم که برای یه دونه ssd با رابط ساتا، AHCI بهتر از نسخه اولیه Raid هستش، ولی نمیدونم بین AHCI و RST کدام بهتر هست.
« آخرین ویرایش: 29 فروردین 1401، 10:20 ق‌ظ توسط ubuntuiir »

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #7 : 29 فروردین 1401، 11:28 ق‌ظ »
یه کاری کن. موقتاً بذارش روی RST و ببین دیسک زندهٔ گنو/لینوکست،‌اصلاً دیسک رو تشخیص می‌ده برای نصب یا نه. اگه نداد که باید بری روی AHCI.

آفلاین ubuntuiir

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #8 : 29 فروردین 1401، 09:42 ب‌ظ »
یه کاری کن. موقتاً بذارش روی RST و ببین دیسک زندهٔ گنو/لینوکست،‌اصلاً دیسک رو تشخیص می‌ده برای نصب یا نه. اگه نداد که باید بری روی AHCI.
با دیسک اوبونتو 21.10 امتحان کردم، در هر دو حالت بالا میاد و مشکلی نداره.
« آخرین ویرایش: 30 فروردین 1401، 01:30 ب‌ظ توسط ubuntuiir »

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #9 : 30 فروردین 1401، 02:05 ب‌ظ »
بالا اومدنش که می‌آد. موقع نصب، دیسک رو می‌شناسه؟

آفلاین Dragon-

• *
« پاسخ #10 : 30 فروردین 1401، 02:38 ب‌ظ »
آخرین باری که امتحان کردم نمی‌شد. mdadm تا جایی که می‌دونم برای raid نرم‌افزاریه. در صورتی که RST به صورت سخت‌افزاری raid می‌کنه. در هر حال برای رایانهٔ شخصی با یک دیسک، raid اصلاً معنی نداره.
rst هم یه جورایی نرم‌افزاریه. از قدرت پردازنده برای محاسبات استفاده می‌کنه. یه کنترلر raid جدا نداره. این چیزی هست که ویکی آرچ میگه.
https://wiki.archlinux.org/title/RAID#Implementation قسمت fakeraid رو ببینید.

آفلاین ubuntuiir

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #11 : 30 فروردین 1401، 06:42 ب‌ظ »
بله، در هر دو حالت RST و AHCI هارد رو میشناسه. اتفاقاً دیفالت بایوس لپتاپم روی RST هست و قبلاً چند بار روی حالت دیفالت، اوبونتو نصب کرده بودم.
« آخرین ویرایش: 30 فروردین 1401، 07:18 ب‌ظ توسط ubuntuiir »

آفلاین ubuntuiir

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #12 : 30 فروردین 1401، 06:44 ب‌ظ »
rst هم یه جورایی نرم‌افزاریه. از قدرت پردازنده برای محاسبات استفاده می‌کنه. یه کنترلر raid جدا نداره. این چیزی هست که ویکی آرچ میگه.
https://wiki.archlinux.org/title/RAID#Implementation قسمت fakeraid رو ببینید.
جالبه.

آفلاین Dragon-

• *
« پاسخ #13 : 31 فروردین 1401، 09:06 ب‌ظ »
بله، در هر دو حالت RST و AHCI هارد رو میشناسه. اتفاقاً دیفالت بایوس لپتاپم روی RST هست و قبلاً چند بار روی حالت دیفالت، اوبونتو نصب کرده بودم.
فکر کنم اگه RST فعال باشه و قسمتی از ssd یه پارتیشن با یه guid خاص (الان یادم نیست دقیقا چی بود) وجود داشته باشه، چیپست از اون استفاده می‌کنه و می‌تونه سرعت رو بیشتر کنه. ولی فکر کنم این در حالتی هست که یه hdd هم توی سیستم باشه.

آفلاین ubuntuiir

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #14 : 01 اردیبهشت 1401، 08:04 ب‌ظ »
فکر کنم اگه RST فعال باشه و قسمتی از ssd یه پارتیشن با یه guid خاص (الان یادم نیست دقیقا چی بود) وجود داشته باشه، چیپست از اون استفاده می‌کنه و می‌تونه سرعت رو بیشتر کنه. ولی فکر کنم این در حالتی هست که یه hdd هم توی سیستم باشه.
آره خب اگه یک ssd به اضافه یک Hdd داشته باشیم RST بهتره. من یه دونه ssd دارم و نمیدونم چه کنم کدام گزینه برام بهتره.