انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: مهاجرت از اوبونتو  (دفعات بازدید: 2655 بار)

0 کاربر و 10 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Nixon

• Full Member
  • *
  • ارسال: 132
  • دبیان + گنوم
مهاجرت از اوبونتو
« : 30 فروردین 1401، 10:40 ق‌ظ »
سلام دوستان

خوب سیستم من با مشخصات :

رم ۴

سی پی یو پنتیوم ۲ هسته ای با فرکانس ۲.۹ گیگاهرتز

گرافیک ۲ گیگ انویدیا

هارد دیسک معمولی

حس میکنم برای نصب اوبونتو مناسب نیست

عملکردش در این چند ماه استفاده درحد متوسط رو به پایین بوده

یعنی اونقدر اوبونتو روی سیستمم روون و سریع نیست از طرفی اونقدر هم هنگ نمیکنه که بخوام ازش شاکی باشم

سرعت بوت شدنش هم حدود یک دقیقه طول میکشه که فکر کنم بخاطر هاردم هستش ( چون اس اس دی نیست ) ( البته من وقتی ویندوز ۸.۱ روی سیستمم نصب بود توی تقریبا ۱۰ ثانیه ویندوز رو بوت میکرد ( بدون اغراق )

میخوام بجای اوبونتو، کوبونتو یا لوبونتو یا ..... رو نصب کنم .

تجربه شما در استفاده از اینهارو میخواستم بدونم . آیا کسی سیستمی مشابه با مشخصات سیستم من داره ؟

بنظرتون کدوم ( کوبونتو - لوبونتو و ... ) برای سیستم من سبک تره و روون تره ؟

میخوام یک توزیع رو نصب کنم که سبک و روون باشه و ظاهر گرافیکی خوبی هم داشته باشه ( روراست بهتون بگم حال و حوصله ندارم برم xfce نصب کنم بعد شخصی سازیش کنم که مثلا قشنگ بشه  :D )

« آخرین ویرایش: 30 فروردین 1401، 10:46 ق‌ظ توسط Nixon »
کاربر تازه کار . حدود دوسال هست از گنو/لینوکس استفاده میکنم . شروع با لینوکس مینت + میزکار xfce - بعدش ابونتو و در آخر دبیان پایدار + میزکار گنوم

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3095
  • :(){ :|:& };:
پاسخ : مهاجرت از اوبونتو
« پاسخ #1 : 30 فروردین 1401، 11:13 ق‌ظ »
درود بزرگوار ، من سیستم خیلی ضعیف تری دارم نسبت به تو ، توزیع دوان رو نصب کردم و خیلی هم راضیم ، اگه کارت مثل من بیشتر از فیلم دیدن و وبگردی نیستش که بنظرم دوانو نصب کن ، البته اگه بیشتر از اینم هست ، بازم همینو نصب کن ، عالیه ! من بصورت مینیمال گنوم رو روش نصب کردم و فقط ۳.۳ گیگ فضا گرفته کلا ! سرعتشم خوبه ، نسبت به اوبونتو سریع تر بوده واسه اینجانب ، بجای سیستم دی هم از اوپن ارسی استفاده میکنی که یه نمه سریع تره ، اگه میخوای مثل من بصورت کمینه و مینیمال نصب کنی برو توی تاپیک هام و اول تاپیک ( نصب دوان ) و بعدش ( بعد از نصب دوان ) رو مطالعه کن ، دوستانی مثل جناب دراگون و موبین جان عزیز قشنگ منو راهنمایی کردن و الان بشدت راضیم !
« آخرین ویرایش: 30 فروردین 1401، 11:33 ق‌ظ توسط ㅤsudoㅤ »
آرچ و گنوم!

آفلاین جادی

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1602
    • در دفاع از آزادی بیان
« پاسخ #2 : 30 فروردین 1401، 11:38 ق‌ظ »
بنا به تعریف، منطقا لوبونتو باید بهترین گزینه بین این خانواده باشه. همچنین زوبونتو رو هم تست کن.
آزادی کیبورد حق هر انسان است - جادی

آفلاین mskf1383

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 407
« پاسخ #3 : 30 فروردین 1401، 11:45 ق‌ظ »
سلام
دبیان با میزکار گنوم. ایزوی زنده‌ی همراه با ثابت‌افزارهای انحصاریش رو بارگیری کنید. اگر ۶۴بیت هست دستگاه‌تون: http://cdimage.debian.org/cdimage/unofficial/non-free/images-including-firmware/current-live/amd64/iso-hybrid/
سبک‌تر می‌خواید، شاید مینت دبیان خوب باشه (LMDE). https://linuxmint.com/download_lmde.php
نقل‌قول
سرعت بوت شدنش هم حدود یک دقیقه طول میکشه که فکر کنم بخاطر هاردم هستش ( چون اس اس دی نیست ) ( البته من وقتی ویندوز ۸.۱ روی سیستمم نصب بود توی تقریبا ۱۰ ثانیه ویندوز رو بوت میکرد ( بدون اغراق )
برای من هم همین حدوده. ولی ویندوز خیلی بیش‌تر طول می‌کشه اتفاقاً.

و در ضمن می‌تونید قبل از بارگیری توی این وبگاه توزیع‌های مختلف رو امتحان کنید: https://distrotest.net/index.php
(اون LMDE که گذاشتن خیلی قدیمیه. به جاش همون مینت با میزکار سینامون رو امتحان کنید. نباید زیاد فرقی کنن.)

آفلاین BiG

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1609
  • Windows 7 - Windows xp - Windows 11
« پاسخ #4 : 30 فروردین 1401، 12:46 ب‌ظ »
منجارو گنوم! درسته گنوم داره ولی سبک تره.
همچنین نسخه xfce منجارو هم خوبه.
خداحافظ لینوکس!

آفلاین ubuntuiir

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 63
« پاسخ #5 : 30 فروردین 1401، 01:11 ب‌ظ »
اگه از قسمت Additional Drivers درایور انویدیا رو نصب کنی قدرت سیستمت خیلی بالاتر میره. البته درایورش آزاد نیست ولی خب مشکل کندی سیستمت تا حدود زیادی رفع میشه. اگه بتونی یه ssd هم به سیستمت اضافه کنی نور علا نور میشه.
توزیعهای سبکتر رو هم دوستان معرفی کردند، ولی اگه اون دو نکته رو درست کنی دیگه اصلاً نیازی نیست که از اوبونتو مهاجرت کنی به توزیع سبکتر.
راستی بهترین نسخه برای سیستم شما 20.04.4 هست که تا چند سال دیگه هم ساپورت میشه. 22.04 هم به زودی میاد ولی برای سیستم شما کمی سنگینه و حدس میزنم درایورهای قطعات خیلی قدیمی رو هم از کرنلش حذف کردند و احتمالاً بازدهی اش روی سیستمهای قدیمی خوب نیست.
« آخرین ویرایش: 30 فروردین 1401، 01:31 ب‌ظ توسط ubuntuiir »

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
« پاسخ #6 : 30 فروردین 1401، 01:55 ب‌ظ »
نسخه‌های جدید درایور‌های انحصاری انویدیا از گرافیک‌های قدیمی پشتیبانی نمی‌کنند. یا باید درایور‌های سری 390 نصب بشه یا ممکنه توسط اون سری هم پشتیبانی نشه و به اجبار از سری 340 اسافاده کرد. هر دوتا سری 390 و 340 عملکرد بدی دارند.
گرافیک‌های قدیمی انویدیا معمولا با درایور‌های آزاد nouveau عملکرد بهتری دارند.

درایور‌های قدیمی رو معمولا از کرنل حذف نمی‌کنند، مگه اینکه یا مشکل ساز باشند یا اینکه واقعا خیلی قدیمی باشند که دیگه کسی از اونها استفاده نمی‌کنه.
سلام دوستان

میخوام بجای اوبونتو، کوبونتو یا لوبونتو یا ..... رو نصب کنم .

بنظرتون کدوم ( کوبونتو - لوبونتو و ... ) برای سیستم من سبک تره و روون تره ؟

میخوام یک توزیع رو نصب کنم که سبک و روون باشه و ظاهر گرافیکی خوبی هم داشته باشه ( روراست بهتون بگم حال و حوصله ندارم برم xfce نصب کنم بعد شخصی سازیش کنم که مثلا قشنگ بشه  :D )
کوبونتو زیاد سبک‌تر از اوبونتو نیست.
بقیه میزکار‌ها هم معمولا به یکم شخصی‌سازی نیاز دارند.

اگه می‌خواهید زیاد شخصی‌سازی خاصی انجام ندید و یه توزیع سبک هم می‌خواهید، لینوکس مینت یه گزینه مناسب هست. مانجارو xfce هم گزینه مناسبیه.

دبیان و دوان با اینکه سبک هستند، ولی معمولا لازمه اونها رو تا حدودی شخصی‌سازی کرد تا به چیزی که می‌خواهید برسید. حتی میزکار‌های پلاسما و گنوم هم تا حدودی شخصی‌سازی توی دبیان و دوان نیاز دارند تا ظاهر بهتری پیدا کنند.
« آخرین ویرایش: 30 فروردین 1401، 06:32 ب‌ظ توسط Dragon- »
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19687
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #7 : 30 فروردین 1401، 02:28 ب‌ظ »
من با این لپ‌تاپ، تجربهٔ خوب و روونی روی دبیان دارم:
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین hartin

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1581
« پاسخ #8 : 30 فروردین 1401، 04:10 ب‌ظ »
دوست عزيز من مینت رو پیشنهاد میدم سریع راحت قشنگ سينامون و xfce رو تست کن رو مینت
:My Instagram
_.hartin._

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5100
  • اممم . اره دیگه! mehr32
« پاسخ #9 : 30 فروردین 1401، 05:27 ب‌ظ »
دبیان لایو+ هر میزکاری که میخواین 
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #10 : 30 فروردین 1401، 05:54 ب‌ظ »
دبیان لایو+ هر میزکاری که میخواین 
بنظر من دبیانو دوانش کن که یه نمه سرعت بیشتر بگیری با اپن ارسی ، یکمم خاص تر میشه توزیعت ! 😁
نسخه بدون دسکتاپشم بگیر ارتقا بده به ناپایدار و گنوم رو نصب کن !
آرچ و گنوم!

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #11 : 30 فروردین 1401، 05:56 ب‌ظ »
من با این لپ‌تاپ، تجربهٔ خوب و روونی روی دبیان دارم
میگفتین بد ترین سازگاری با گنو لینوکس در asus هست که !؟
آرچ و گنوم!

آفلاین Nixon

• Full Member
  • *
  • ارسال: 132
  • دبیان + گنوم
« پاسخ #12 : 30 فروردین 1401، 06:18 ب‌ظ »
سلام و درود مجدد . ممنون از توضیحات و پیشنهادات تمام دوستان

به دلایل شخصی نمیتونم برم سراغ لینوکس مینت . مانجارو و ...

از اونجایی که خانواده هم بعضی اوقات از سیستم استفاده میکنن نمیتونم برم سراغ توزیغ های غلتان و ناپایدار

نقل‌قول

من سیستم خیلی ضعیف تری دارم نسبت به تو ، توزیع دوان رو نصب کردم و خیلی هم راضیم

عذرخواهی میکنم . منظورتون از دوان رو متوجه نشدم . یعنی یه توزیع هستش که اسمش دوانه ؟ اگر امکانش هست به انگلیسی تایپش کنید
تا دربارش بیشتر تحقیق کنم . سپاس

نقل‌قول

گرافیک‌های قدیمی انویدیا معمولا با درایور‌های آزاد nouveau عملکرد بهتری دارند.

سپاس . حتما درایور رو روی همین تنظیم میکنم . کارت گرافیک من Nvidia gt 630 هستش که فکر کنم الان جز عتیقه جات باشه  :)

و در آخر :

خوب من الان میخوام دبیان رو روی سیستمم نصب کنم و اسکرین شات جناب بهزادی بنظرم گویا همه چیز هست . امیدوارم روی سیستم من هم جواب بده .

طبق آموزش توی یوتیوب برای دانلود فایل ایزو دبیان رفتم به آدرس زیر :

https://cdimage.debian.org/cdimage/unofficial/non-free/cd-including-firmware/11.3.0+nonfree/amd64/iso-dvd/
و فایل رو دانلود کردم . مراحل نصب رو هم طبق ویدیویی آموزشی پیش میرم و در نهایت گنوم رو بعنوان محیط دسکتاپ انتخاب میکنم.

پ.ن :

فقط یه سوال از آقای بهزادی داشتم

من توی سایت distro test نسخه دبیان ۱۱.۲ با محیط گنوم رو تست کردم و نسخه گنومش اگر اشتباه نکنم ۳.۸۵ بود . شما چطور نسخه گنوم ۴۲ رو دارید استفاده میکنید ؟
« آخرین ویرایش: 31 فروردین 1401، 11:54 ق‌ظ توسط Nixon »
کاربر تازه کار . حدود دوسال هست از گنو/لینوکس استفاده میکنم . شروع با لینوکس مینت + میزکار xfce - بعدش ابونتو و در آخر دبیان پایدار + میزکار گنوم

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5100
  • اممم . اره دیگه! mehr32
« پاسخ #13 : 30 فروردین 1401، 06:54 ب‌ظ »
احتمالا دبیان نا پایدار دارند
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین mskf1383

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 407
« پاسخ #14 : 30 فروردین 1401، 06:58 ب‌ظ »
نقل‌قول
یعنی یه توزیع هستش که اسمش دوانه ؟ اگر امکانش هست به انگلیسی تایپش کنید
https://www.devuan.org/
همون دبیانه که سیستم‌دی رو ازش برداشتن.

نقل‌قول
من توی سایت distro test نسخه دبیان ۱۱.۲ با محیط گنوم رو تست کردم و نسخه گنومش اگر اشتباه نکنم ۳۸.۵ بود . شما چطور نسخه گنوم ۴۲ رو دارید استفاده میکنید ؟
دبیان پایدار گنوم ۳٫۸۵ رو داره (نه ۳۸٫۵) (که بعدش گنوم پرید روی ۴۰!). ولی شاخه‌ی ناپایدار دبیان، گنوم ۴۲ رو داره.