انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: توزیع Garuda  (دفعات بازدید: 1993 بار)

0 کاربر و 6 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین S Y N C R E X

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 807
  • The Control Is The Power
    • syncrex.me
توزیع Garuda
« : 13 اردیبهشت 1401، 10:54 ق‌ظ »
https://garudalinux.org/

یه توزیع آرچ بیس خفن! با کلی دسکتاپ و شخصی سازی های پیشفرض زیبا ، نسخه KDE این توزیع کلی شخصی سازی پیشفرض داره که انجامشون توی حالت معمولی کلی زمانبر هست ولی اینجا همه رو پیشفرض داریم ، همچنین یه نسخه مخصوص بازی داره که برنامه های مربوط به بازی از قبل توش هستن و توش مدیریت درایور کارت گرافیک و کارایی مث افزایش پرفورمنس اجرای بازی ها تعبیه شده ، والپیپرهای قشنگی هم داره :)

آفلاین ɴɪᴍᴀ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1275
  • یه برنامه نویس 13 ساله :)
    • smartnima Website
پاسخ : توزیع Garuda
« پاسخ #1 : 13 اردیبهشت 1401، 11:04 ق‌ظ »
خیلی باحاله، اما بعضی بررسی ها میگن توزیع بدیه! :)
البته من خودم نظرم این نیست، تست کردم خوب بود!

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19701
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #2 : 14 اردیبهشت 1401، 02:01 ب‌ظ »
خیلی زیاد باگ داره. در واقع تیم توسعه‌اش فقط گرافیستن.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین EnriqueTTE

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 607
« پاسخ #3 : 15 اردیبهشت 1401، 02:48 ب‌ظ »
من این توزیع رو دارم. از نظرم تنها مشکلش اینه که مصرف منابعش زیاده که اونم توسعه دهنده‌هاش گفتن خودشون اینجوری کردن که روون‌تر اجرا بشه.
به زمان باز شدن برنامه‌ها تا الان دقت نکردم ولی خیلی سریع بوت میشه و خاموش میشه.
من میخواستم نسخه Qtile رو نصب کنم اما چون میخواستم شخصی سازی هاش رو داشته باشم،‌نسخه KDE رو نصب کردم و Qtile رو جدا نصب کردم.
چیز دیگه هم که هست خیلی به fish وابسته‌است، شل پیشفرض ترمینال بش هست اما تنظیم شده که موقع باز کردن کنسول fish اجرا بشه. حذف کردن fish هم امکان پذیر نیست چون وابستگی بسته garuda-fish-config هست.
I am Enriquette

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5125
« پاسخ #4 : 17 اردیبهشت 1401، 10:56 ب‌ظ »
معمولا اگه دست به جایی از توزیع‌هایی که زیاد شخصی‌سازی شدند بزنید، یه جاییش خراب میشه. دلیلش هم معلومه، زیاد شخصی‌سازیش کردند و کاربر دقیقا نمی‌دونه چیکار کردند. درسته که میشه کد‌ها رو خوند ولی اینکار زمانبره و معمولا کسی که میره سراغ این توزیع‌ها اینکار رو نمی‌کنه.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین EnriqueTTE

• High Sr. Member
  • *
« پاسخ #5 : 18 اردیبهشت 1401، 02:12 ب‌ظ »
بنظر باید برگردم سراغ همون مانجارو. دیگه از اینهمه چیزای رنگ و وارنگ خسته شدم، اونقدر روی مانجارو میمونم تا OpenRC و init های دیگه اینقدری جا بیوفتن و پیشرفت کنن که مشکلاتشون کمتر بشه و هم توی اینترنت راحت بشه دربارشون مطلب پیدا کرد، اون موقع است که میرم سراع آٰرتیکس.
I am Enriquette

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3095
  • :(){ :|:& };:
« پاسخ #6 : 18 اردیبهشت 1401، 02:26 ب‌ظ »
کسی ازش استفاده و حمایت نکنه چجوری پیشرفت کنه ؟
من الان روی دوانم با openrc و بشدت راضیم ، تو هم بیا دوان ، نظرت کلا درمورد گنو لینوکس عوض میشه !
آرچ و گنوم!

آفلاین EnriqueTTE

• High Sr. Member
  • *
« پاسخ #7 : 18 اردیبهشت 1401، 10:09 ب‌ظ »
من توی کل init ها از OpenRC خوشم میاد احتمالا بخاطر اسمش اما نسبت به بقیه یسری مشکلات داره. قبلا فکر کنم به خودت گفتم که روی آرتیکس یه مشکلی داشتم و توی انجمنش پرسیدم و یه بحثی بین توسعه دهنده‌ها و یه کاربر دیگه پیش اومد که من یادم نیست چی بود ولی گفت من یه مشکل داشتم که فقط روی openrc بوده و dinit این مشکلو چه در حالت live چه در حالت نصب کامل نداشته.

آرچ رو بیشتر دوست دارم اما نه اینکه از دبیان یا فدورا بدم بیاد، بخاطر همین پیشنهادت برای نصب دوان رو رد میکنم  :)

شاید رفتم سراغ جنتو، توزیع غلطانه و احتمالا بهترین عملکرد openrc باید روی جنتو باشه چون توسط جنتو توسعه داده میشه. دوستان نظرتون درباره جنتو؟؟

بهرحال، دشمن systemd نیستم اما ازش خوشمم نمیاد، فعلا که مجبورم یجورایی.
یعنی برم آرتیکس  :-k :-k

طبق اطلاعات سایت distrowatch کلا ۹۷ توزیع از init های بجز systemd پشتیبانی میکنن که تعداد استفاده هر init رو اینجا مینویسم(شاید نیاز شد):
openrc     11
rc         22
runit       6
s6          2
shepherd    1
sysV       38
« آخرین ویرایش: 18 اردیبهشت 1401، 10:18 ب‌ظ توسط EnriqueTTE »
I am Enriquette

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1923
« پاسخ #8 : 18 اردیبهشت 1401، 10:29 ب‌ظ »
نقل‌قول
شاید رفتم سراغ جنتو، توزیع غلطانه و احتمالا بهترین عملکرد openrc باید روی جنتو باشه چون توسط جنتو توسعه داده میشه. دوستان نظرتون درباره جنتو؟؟
من حدود یک سال بودم عالی بود الانم اگه میشد نصب میردم منتها هم رزبری پای واسه کامپایل یه مقدار  ضعیفه و احتمالا کلی وقتم میگیره؟! هم اینکه برا arm64 یبار تلاش کردم نشد بیخیالش شدم، پیشنهاد میکنم ویکی خود جنتو بخون با اون کاملااا همه چی توضیح داده که بنظرم اضافه هم هست تازه توضیح هاش..  من نمیدونم با openrc چه مشکلی داشتی ولی من که برام مشکلی نداشت و خیلی هم باهاش حال میکردم یادگیریش هم ساده هست شاید الانم آرتیکس درست شده باشه..
الان دوان هم دارم متاسفانه روی رزبری پای نسخه openrc پیدا نکردم  با sysvinit هستم|: ولی فکر نمیکنم نسخه openrc مشکلی داشته باشه
درمورد جنتو هم خوبیاش احتمالا میدونی هرکاری میشه کرد بینظیرههه...  و اما بدیاش همون کامپایل و نیاز به پردازنده و زمان گیری.. و بیشتر بودن حجم دانلودی برنامه ها بخاطر کامپایل کردن به هرحال بنظرم حداقل ارزش آزمایشش رو داره واسه یکبار مثل آرچ که کلی چیز جدید یاد میگیری

نقل‌قول
طبق اطلاعات سایت distrowatch کلا ۹۷ توزیع از init های بجز systemd پشتیبانی میکنن که تعداد استفاده هر init رو اینجا مینویسم(شاید نیاز شد):
که اکثرش توزیع های پرتی هست و چندتا خوب هستند

آفلاین EnriqueTTE

• High Sr. Member
  • *
« پاسخ #9 : 18 اردیبهشت 1401، 10:39 ب‌ظ »
نقل‌قول
بدیاش همون کامپایل و نیاز به پردازنده و زمان گیری.. و بیشتر بودن حجم دانلودی برنامه ها بخاطر کامپایل کردن
تو اینترنت سریع یه سرکی کشیدم ببینم جنتو چیه، اولین نکته که احتمال نصب کردنش رو زیاد میکنه غلطان بودنشه که بخاطر همین آرچ رو دوست دارم. درسته اینی که گفتی خوب نیست اما باعث میشه عملکرد برنامه‌ها نسبت به بقیه توزیع ها بهتر باشه چون روی سیستم کاربر کامپایل میشه و بهترین هماهنگی با سیستم رو داره.
ضرری نداره، جنتو رو لایو بالا میارم و سعی میکنم یه برنامه رو نصب کنم، اینجوری متوجه میشم نصب برنامه‌ها چقدر طول میکشه و آیا می‌ارزه از جنتو استفاده کنم یا نه.

نقل‌قول
که اکثرش توزیع های پرتی هست و چندتا خوب هستند
آره اینو میدونم و دلیلشم میدونم، نمیدونم چجوری توضیح بدم.
I am Enriquette

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1923
« پاسخ #10 : 18 اردیبهشت 1401، 10:47 ب‌ظ »
آهام اره کلا توزیع دوست داشتنی هست (خیلی زیاد) ولی صادقانه اش اونطور سرعت بیشتر نمیشه یعنی اگه هم بشه حس نمیشه ولی با توجه به اینکه توزیع رو خودت سر هم میکنی احتمالا سرعت بوت عالی بگیری و... چون توزیع های آماده ای مثل اوبونتو اسنپ و هزارتا چیز نصبه روش..
جنتو نسخه لایو نداره البته اگه خود نصب کنندش رو لایو حساب نکنیم! نصب کنندش نمیدونم emerge  داره برای نصب برنامه یا نه، ولی قبلا یه توزیع یادمه بود بر پایه جنتو بود زنده و همراه با محیط

آفلاین EnriqueTTE

• High Sr. Member
  • *
« پاسخ #11 : 18 اردیبهشت 1401، 10:56 ب‌ظ »
نقل‌قول
جنتو نسخه لایو نداره
شوخیشم خوب نیست.

با یه ارسال ساده جناب sudo، بدجور تحریک شدم دوباره از systemd خارج بشم و دوباره توریع عوض کنم.
مشکلی که هست آرتیکس Qtile رو با Wayland بالا میاره که اذیت میکنه.

sudo جان لینک ارسال نوشتن سرویس برای openrc رو لطف کن که داری کار دستمون میدی :)
I am Enriquette

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #12 : 18 اردیبهشت 1401، 11:11 ب‌ظ »
غلتان درسته نه غلطان
درود بر شما عزیزان ، بفرما بزرگوار : https://forum.ubuntu-ir.org/index.php?topic=154820.msg1213303#msg1213303

دوان ناپایدار هم غلتانه انریکو جان ، بعدشم به نظرم دبیان استاندارد تر هست نسبت به ارچ ، اذیت هم نداره ، خیلی راحت نصب میشه و دردسرم نداره :)
آرچ و گنوم!

آفلاین EnriqueTTE

• High Sr. Member
  • *
« پاسخ #13 : 18 اردیبهشت 1401، 11:27 ب‌ظ »
ببینیم چی میشه ولی درکل خانواده آرچ رو بیشتر دوست دارم تا دبیان و مخصوصا فدورا که زیاد خوشم نمیاد.
از وقتی خبر اومد که در نسخه جدید اوبونتو قرار شده فایرفاکس با اسنپ نصب بشه فقط solus توزیعی بود که آرچ نبود و نصب کردم اونم فقط دو سه روز، مدیر بسته‌اش خیلی شبیه apt بود منم از تقلید(به نوعی) خوشم نمیاد عوضش کردم . رفتم روی مانجارو.

تلفظ درستش انریکِت هست، به معنی طرفدار انریکِه(اگه خواستی اسمم رو صدا بزنی محمدجواد هستم<سید رو فاکتور بگیر>)

خیلی ممنونم  \\:D/
I am Enriquette

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #14 : 19 اردیبهشت 1401، 12:15 ق‌ظ »
حالا چی تو ارچ دیدی که اینقدر خواهانشی ؟
( چون انریکو رو به عنوان یک اسم شنیده بودم توی فیلمی چیزی ، همینو گفتم : )
آرچ و گنوم!